Oświetlanie w inteligentnym domu – sposoby integracji ściennego włącznika światła

Wiele mówiliśmy już o integracji oświetlenia w inteligentnym domu. Na przestrzeni rozwoju własnego SmartHome natrafiłem na różnorakie problemy. Dzisiaj przyjrzymy się ściennemu włącznikowi światła. Przedstawimy trzy możliwości ich integracji, przybliżmy plusy i wady każdego z rozwiązań. Na koniec dla każdej opcji pokażemy, jakie urządzenia są kompatybilne z ekosystemem SmartThings.

Kontakty ścienne

Na początku zaczniemy od klasycznych kontaktów ściennych, zbiorczo powiemy o przełącznikach włącz/wyłącz oraz o ściemniaczach. Musimy jednak pamiętać o podstawach sieci elektrycznej, które omówiliśmy tutaj. Jeśli posiadamy przewód neutralny w puszcze możemy zastosować inteligentny włącznik, jak i ściemniacz, w przeciwnym wypadku jesteśmy zmuszeni użyć tylko ściemniacza. Niewątpliwym plusem zastosowania gotowych kontaktów ściennych jest ich prostota montażu, instaluje się je identycznie jak ich klasyczne odpowiedniki. Możemy również użyć klasycznych żarówek LED (ewentualnie z opcją ściemniania), a nie ich smart odpowiedników, które są zdecydowanie droższe. Nie każdemu również może odpowiadać ich nowoczesny wygląd zewnętrzy czy umieszczone diody LED, które świecą i pobierają energię, czasem też posiadają opcję wyłączenia. Mogą one działać na dotyk koniuszka palca lub klasyczne przełączenie – zależnie od zastosowanej budowy. Część z nich pozwala na użycie nakładek i zastosowanie bardziej staroświeckiego wyglądu. Musimy się też liczyć z tym, że starsze puszki mogą nie być tak głębokie, aby je zainstalować.

Zapraszamy do recenzji ściemniacza ściennego FIBARO Walli Dimmer, jeśli szukamy inteligentnego włącznika to kryje się on pod nazwą FIBARO Walli Switch. Tutaj ceny sięgają 250 zł. Istnieją również kontakty firmy NEO, komunikujące się już po protokole Zigbee, cena to zaś ok. 200 zł.

Mobilne kontakty ścienne

Ciekawą alternatywą dla zwykłych kontaktów są ich mobilne odpowiedniki. Niewątpliwym ich plusem jest, że nie wymagają zasilania z sieci elektrycznej, kucia ścian i remontu pokoju, jeśli chcemy zmienić ich usytuowanie. Możemy je zainstalować w dowolnym miejscu i w każdej chwili przestawić w inne. Minusem, że są zasilane bateryjnie, co wymaga raz na jakiś czas, najczęściej co pół roku, wymiany baterii. Ich użycie wymaga również zastosowania inteligentnych żarówek w żyrandolu, co niewątpliwie podwyższa koszt. Lecz to nie wszystko żarówki muszą być cały czas w trybie czuwania, tym samym pobierają one prąd – nie możemy wyłączyć obwodu elektrycznego – kontakt ścienny od tego żyrandola musi pozostać włączony. W przypadku mojego pokoju, stary kontakt zlikwidowałem, połączyłem przewody elektryczne a samą puszkę zakryłem zaślepką. Takie rozwiązanie uniemożliwia domownikom bądź gościom, przypadkowe wyłączenie zasilania.

Jednym z tego typu recenzowanych przez nas produktów jest FIBARO Walli Controller, jego cena to 199 zł. Tego typu urządzenie można zastąpić zwykłym przyciskiem np. Aeotec Button czy IKEA TRÅDFRI a nawet pilotem FIBARO KeyFob i zawsze mieć je pod ręką. Takie rozwiązanie możemy zastosować już od 40 zł. Wszystkie one mogą wysłać sygnał do smart żarówek, aby ustawiły odpowiednią jasność czy kolor. Co niestety pociąga dodatkowe koszty zakupu smart oświetlenia np. marki WiZ.

Moduły dopuszkowe

Ostatnim typem urządzenia są moduły dopuszkowe. Instalujemy je wewnątrz puszki elektrycznej tym samym musi być ona większych rozmiarów, musi się zmieścić moduł oraz wymagane okablowanie. Instalacja niestety nie należy do najłatwiejszych poprzez dość skomplikowane schematy elektryczne. Tak, jak w przypadku kontaktów ściennych musimy pamiętać o typie sieci elektrycznej, którą posiadamy. Jeśli posiadamy w puszcze przewód neutralny możemy zastosować moduły włączające oraz moduł ściemniający, w przeciwnym wypadku jesteśmy zmuszeni użyć tylko modułu ściemniającego. Plusem tego rozwiązania jest, że możemy pozostawić klasyczny wygląd włącznika ściennego, tym samym będzie on bardziej pasować do wnętrza. Tutaj również możemy użyć klasycznych żarówek LED (ewentualnie z opcją ściemniania), a nie ich inteligentnych żarówek, które są bardzo drogie.

Nie recenzowaliśmy jeszcze modułów dopuszkowych na naszym blogu. Istnieje jednak wiele kompatybilnych odpowiedników dla ekosystemu SmartThings, są to przykładowo moduły Nano marki Aeotec, czy moduły dopuszkowe FIBARO. Ich cena sięga 230-250 zł.

Moduł dopuszkowy Philips Hue

Na blogu zrecenzowaliśmy naprawdę wiele oświetlenia Philips Hue, marka wydała również swój własny model dopuszkowy Philips Hue Wall Switch, będący rozwiązaniem największego problemu, który trawił żarówki Hue. Ten produkt jest wyjątkowy z tego względu, że posiada odmienną zasadę działania od jego odpowiedników. Dzięki jego zastosowaniu inteligentne światła będą zawsze sprawne. Dzięki modułowi włącznika ściennego światła zawsze będą podłączone do zasilania. Instaluje się go również w puszcze, lecz nie podpina do instalacji elektrycznej tylko do klasycznego kontaktu ściennego, dzięki przełączaniu przycisków zmieniamy jasność czy kolor światła. Istotne w czasie instalacji jest połączenie przewodów elektrycznych w puszcze, aby żyrandol zawsze był pod napięciem, co oczywiście wiąże się z kosztami energii. Przypomnijmy żarówki Hue muszą być cały czas w trybie czuwania. Niestety modułu można użyć tylko z żarówkami Philips Hue i mostkiem Hue. Minusem jest cena sięgająca 160-180 zł za sztukę, zasilanie bateryjne, a producent deklaruje 5 lat pracy.

Sposób instalacji

One thought on “Oświetlanie w inteligentnym domu – sposoby integracji ściennego włącznika światła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s