LIDL SILVERCREST – czujnik do drzwi i okien działający ze SmartThings

Podstawą działania sensora otwarcia/zamknięcia są dwie części, które po zerwaniu ze sobą magnetycznego połączenia wysyłają powiadomienie. Jest również jednym z podstawowych czujników w domu. Jego zastosowanie zależy przede wszystkim od nas, gdzie zostanie zamontowany. Często stosuje się go na drzwiach czy oknach, lecz nic nie stoi na przeszkodzie umieścić go na szafce, wewnątrz skrzynki z bronią i wiele więcej. Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi, który został stworzony dla inteligentnego domu LIDLa, lecz dzięki zastosowaniu protokołu Zigbee można go zastosować również w innych ekosystemach. Zapraszam do recenzji czujnika kontaktowego SILVERCREST Czujnik do drzwi i okien Zigbee Smart Home z alarmem antymanipulacyjnym.

Opis

Czujnik SILVERCREST, jak każdy tego typu składa się z dwóch części głównego urządzenia i magnesu. Główną funkcją jest czujnik poinformowanie o rozłączeniu, czyli otwarciu. Zmiana stanu jest bardzo szybko wysyłana do centrali SmartThings. Maksymalna odległość czujnik-magnes to ≤ 15 mm (w stanie zamkniętym). Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee 3.0. Zasilany jest poprzez dwie baterie AAA 1,5 V. Czas pracy to tylko 12 miesięcy przy 60 powiadomieniach dziennie. Zasięg odbioru ok. 70 m (w obszarze niezabudowanym). Sensor jak na porównanie do konkurencji ma dość spore rozmiary: główne urządzenie ma 7,6 x 3,7 x 1,7 cm a magnez 7,6 x 1,4 x 1,7 cm. Waga w sumie wynosi 69 gramów, dla 51 g czujnika oraz 18 g dla magnezu. Dostępny tylko w kolorze białym. Posiada stopień ochrony IP21. Przystosowany jest do działania w warunkach pokojowych w temperaturze od 5 do +35 °C oraz wilgotności 10 do 80 %.

 • Plusy
  • Przetwarzanie lokalne
  • Bardzo tani
  • 3 lata gwarancji producenta
 • Minusy
  • Rozmiar, za duży
  • Średnia jakość wykonania

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik „Otwarto”/„Zamknięto”. Informacje o temperaturze, z racji tego że czujnik nie posiada możliwości mierzenia temperatury, jej wartość jest błędna. Ostatnią informacją jest poziom baterii. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj listę procedur, gdzie używany jest sensor. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. Posiadamy możliwość wybrania stanu czujnika „Otwarto”, „Zamknięto” oraz „Otwarto lub Zamknięto”,czyli zmiana stanu. Posiadamy tutaj opcję dotyczącą temperatury, lecz jak wiemy ze specyfikacji urządzenie go nie posiada. Ostatnią opcją jest powiadomienie o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.

Montaż i instalacja

Aby zamontować czujnik drzwi i okien, należy zdjąć zabezpieczające taśmy dwustronne i przykleić w wybrane miejsce. Przekładowo możemy go zamontować np. na szafce.

Z racji tego, że urządzenie nie jest oficjalnie wspierane. Dodanie do ekosystemu do prostych nie należy. Początkowo działamy zgodnie z informacjami w aplikacji SmartThings. Klikamy w aplikacji Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, ponieważ nie mamy wyszczególnionej marki SILVERCREST w aplikacji SmartThings, skorzystamy z opcji skanowania w poszukiwaniu urządzeń w pobliżu, klikamy Skanuj w tej sekcji. Po chwili cierpliwości (do około 2 minut), nasz sensor zostanie automatycznie dodany do ekosystemu. Możemy teraz zmienić jego nazwę, my nadaliśmy mu nazwę „SilverCrest Centact Sensor”, klikamy Gotowe. Czujnik pojawi się w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. Niestety jak możecie zauważyć na ostatnim screenie, nie prawidłowo został mu przypisany sterownik urządzenia, jeśli pojawi się taka sytuacja, skorzystaj z instrukcji poniżej.

Jeśli pojawią sie problemy i urządzenie nie zostanie prawidłowo dodane. Konieczne będzie ręczna zmieniana sterownika urządzenia w SmartThings Groovy IDE. W tym celu wchodzimy na stronę – link. Logujemy się na swoje konto Samsung.

Kolejno wchodzimy w My Device i odnajdujemy nasze nowe urządzenie, u mnie o nazwie „SilverCrest Contact Sensor”. Klikamy nazwę i przechodzimy do szczegółów urządzenia, na końcu strony, klikamy Edit.

Tutaj musimy zmienić typ (moduł sterowania) urządzenia, klikamy Type i rozwijamy listę sterowników. Na rozwiniętej liście odnajdujemy „SmartSense Open/Closed Sensor”. Można starać się poszukać innego sterownika, który może lepiej działać z tym urządzeniem. Pamiętajmy aby zgodny był rodzaj urządzenia, czyli czujnik kontaktowy.

Na koniec klikamy Update, po chwili urządzenie powinno zacząć prawidłowo funkcjonować z aplikacją SmartThings.

Resetowanie czujnika SILVERCREST

Aby zresetować urządzenie, musimy się wyposażyć w spinacz. Przy jego pomocy, z boku czujnika, odnajdujemy wejście do resetowania (mały otwór w sensorze). Spinacz wciskamy na około 5 sekund w otwór, , aż zielona dioda LED zacznie szybko migać. Ponowne parowanie należy wykonać w ciągu 3 minut od rozłączenia.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć sensor SILVERCREST z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Gdzie zakupić ?

Czujnik drzwi i okien SILVERCREST dostępny jest cenie 59,99 PLN, choć zdarzają się promocje do kwoty 39,99 PLN. Urządzenie dystrybuowane jest jedynie poprzez LIDLa, na stronie internetowej lub w sklepach stacjonarnych LIDL. W pudełku znajdziemy sensor, baterie AAA oraz instrukcję obsługi w wielu językach, w tym polskim. Producent czujnika gwarantuje aż 3 lata gwarancji.

3 myśli w temacie “LIDL SILVERCREST – czujnik do drzwi i okien działający ze SmartThings

  1. Dzięki magnesowi czujnik wykrywa otwarcie/zamknięcie. Główne urządzenie (duży element), po zbliżeniu mniejszego elementu — może stwierdzić obecny stan drzwi/okna.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s