Sterowanie inteligentnym domem z poziomu smartwatcha Samsung na systemie operacyjnym Tizen

Tworząc ekosystem SmartThings Samsung nie zapomniał o swoich zegarkach z serii Galaxy Watch działających początkowo na opracowanym przez siebie systemie operacyjnym Tizen. Mówimy tutaj o konkretnych modelach takich jak: Galaxy Watch, Galaxy Watch Active, Galaxy Watch Active 2 oraz Galaxy Watch 3. Dzisiaj przyjrzymy się możliwością jakie oferują smartwatche Galaxy Watch na Tizenie w kontekście sterowania inteligentnym domem, jakie opcje posiadamy przy każdym typie urządzenia oraz jakie możemy podejrzeć informacje z czujników.

  • [Aktualizacja 1]: Treść poradnika pierwotnie opublikowana we wpisie, ze względu na wprowadzone zmiany oraz porzucenie systemu Tizen na smartwatch, przeniesiona do tego wpisu. Uaktualniono screeny obejmujące różnice między wersją aplikacji 1.4.41 a 1.5.32.

Konfiguracja na telefonie i zegarku

Zaraz po wyjęciu smartwatcha z pudełka. W pierwszej kolejności należy pobrać na telefon aplikację Galaxy Wearable ze sklepu Google Play. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami w aplikacji, aby sparować zegarek z telefonem. Następnie należy zainstalować aplikację SmartThings na zegarku. W tym celu wejdź do aplikacji Galaxy Store, wyszukaj nazwę „SmartThings”, i w sekcji Zegarek wyszukaj aplikację i ją zainstaluj. Obecna wersja aplikacji to 1.5.32.

Jak wygląda aplikacja SmartThings na zegarku?

Podkreślić należy, że na zegarku mamy bardzo ograniczoną powierzchnię wyświetlacza, w związku z tym, wszystkiego na nim w wygodnej formie nie wyświetlimy. Po zainstalowaniu SmartThings dla systemu Tizen, aplikację znajdziemy na liście aplikacji na zegarku – możemy ją dodać do widgetu „skróty aplikacji”, aby zawsze ją mieć pod ręką. Po wejściu do aplikacji w głównym panelu, u samej góry możemy wybrać nasz inteligentny dom, w naszym wypadku „Dom”. Następnie mamy listę urządzeń z podziałem na pokoje, po nich pojawia się lista scenerii. U samego dołu panelu głównego mamy Automatyzacje oraz Ustawienia. Po wejściu do automatyzacji znajdziemy listę utworzonych procedur. A po wejściu do ustawień możemy zarządzać elementami, tym samym wybrać do jakich urządzeń i scenerii chcemy mieć dostęp. W informacjach możemy sprawdzić również wersję aplikacji, w naszym wypadku jest to 1.5.32. Całość pokazana na przykładzie Samsung Galaxy Watch Active 2.

W porównaniu do wcześniejszej wersji aplikacji (1.4.41) nie możemy już wejść do panelu urządzenia. Z listy urządzeń możemy jedynie użyć podstawowej funkcji jak np. włącz/wyłącz lub odtwórz (w przypadku głośnika). Jeśli chodzi o czujniki to możemy podejrzeć jedynie ich główny stan czujnika. Przykładowe urządzenia na liście poniżej.

Bardziej rozbudowane opcje sterowania mają nieliczne urządzenia takie jak, przykładowo telewizory. Tutaj możemy zmienić kanał oraz głośność.

Zegarki Samsunga mają funkcję widgetów, dzięki czemu możemy mieć szybki dostęp do najważniejszych dla nas urządzeń np. oświetlenia czy scenerii. Mamy możliwość wybrania kilku z nich i zmiany wyświetlanego poprzez strzałki u dołu.

A jak wszystko wygląda z poziomu aplikacji na telefonie. Po konfiguracji nasz zegarek pojawi się w sekcji Urządzenia w dolnym menu, w Urządzenia osobiste. Tutaj znajdują się wszystkie urządzenia połączone po Bluetooth. Znajdziemy go również w usłudze lokalizacji urządzeń SmartThings Find. Po kliknięciu w zegarek pojawi się nam główny panel zegarka, tutaj mamy informację czy urządzenia są połączone oraz jaki posiada poziom naładowania baterii. Przydatną opcję Znajdź urządzenie, po kliknięciu jesteśmy odsyłani do SmartThings Find. Ostatnia opcja to otworzenie aplikacji Galaxy Wearable.

Niestety producent zrezygnował z ciągłej/natychmiastowej synchronizacji, jeśli uruchomimy aplikację SmartThings na zegarku Galaxy musimy odczekać kilka sekund aż zsynchronizują się stany urządzeń.

Rozwój aplikacji dla systemu Tizen

Obecnie Samsung rozpoczął głęboką współpracę z producentem oprogramowania Android a mianowicie Google. W wyniku współpracy mocno przebudowano zegarkową wersję systemu, czyli Wear OS. A Samsung wprowadził własną nakładkę systemową One UI Watch oraz udostępnił najważniejsze aplikacje swojego autorstwa, w tym SmartThings. Od tego czasu wszystkie nowe zegarki Samsung są wyposażone już w system Wear OS. Licząc od smartwatcha Galaxy Watch 4. O możliwościach jakie oferuje nowa wersja aplikacji na zegarki, mówiliśmy tutaj.

Podsumowując wielce prawdopodobne, że porzucono już rozwój aplikacji SmartThings dla systemu Tizen, a rozwijana będzie jedynie nowa wersja. Możemy jedynie powiedzieć: szkoda, ponieważ nie doczekaliśmy się bardziej skomplikowanych możliwości automatyzacji.

One thought on “Sterowanie inteligentnym domem z poziomu smartwatcha Samsung na systemie operacyjnym Tizen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s