SmartThings Find – znajdź swoje urządzenia i lokalizatory Galaxy SmartTag

Usługa SmartThings Find została uruchomiona po raz pierwszy w październiku 2020 r., wraz z aktualizacją aplikacji SmartThings jako kolejna już SmartApps. Od tego czasu możemy znajdować na mapie zgubione urządzenia, nawet jeśli nie są podłączone do sieci tzw. archiwalna lokalizacja. Możemy zlokalizować i kontrolować urządzenia, takie jak telefony, tablety, zegarki i słuchawki a następnie lokalizatory. Dzięki nowej usłudze Samsung przeniósł funkcjonalności aplikacji Znajdź swój telefon do aplikacji SmartThings. SmartThings Find dynamicznie się rozwija i obejmuje obecnie ponad 100 milionów powiązanych urządzeń na świecie. Codziennie około 230 000 urządzeń jest udostępnianych za pośrednictwem tej funkcji. W styczniu 2021 roku zadebiutował dedykowany lokalizator Samsunga o nazwie Galaxy SmartTag oraz Galaxy SmartTag+, który możemy wykorzystać na wiele sposobów. Zaś w lutym 2022 roku usługa doczekała się dużej aktualizacji, która wprowadziła między innymi powiadomienia o pozostawieniu oraz historia lokalizacji śledzonego urządzenia. W tym wpisie szczegółowo spojrzymy na możliwości jakie oferuje usługa znajdowania sprzętów SmartThings Find.

  • [Aktualizacja #1]: Rozwinięto wpis o historię usługi Find, dodano instrukcje jak dodać użytkownika oraz jak udostępnić lokalizacje urządzenia innym domownikom. Uszczegółowiono opis dostępnych opcji na telefonie, smartwatch, słuchawkach czy lokalizatorze. Ujęto wprowadzone zmiany ostatniej aktualizacji, gdzie wprowadzono powiadomienia o zostawieniu oraz historię lokalizacji, aktualizację layoutu na przestrzeni roku, aktualizując screeny.

SmartThings Find – aktywacja usługi

Aby aktywować całkowicie bezpłatną usługę SmartThings Find, musisz posiadać zainstalowaną aplikację SmartThings, na początku musisz znaleźć zakładkę Życie na pasku menu i stuknij kartę promocyjną SmartThings Find. Drugą możliwością znalezienia Find jest kliknięcie przycisku Dodaj ( + ), w głównym oknie aplikacji. Wybranie dodaj Usługi i wybierz SmartThings Find.

Aby aktywować usługę SmartThings Find na kompatybilnym zegarku Galaxy Watch. Należy posiadać zainstalowaną aplikację Galaxy Wearable, i wybrać powiadomienie dotyczące SmartThings Find.

SmartThings Find – możliwości usługi lokalizacyjnej

W głównym oknie usługi SmartThings Find mamy mapę z umieszczoną lokalizacją naszych urządzeń, możemy wejść do listy Moje urządzenia, gdzie znajdziemy spis wszystkich urządzeń. Po kliknięciu Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, możemy ustalić które urządzenia mają być widoczne na mapie. Na screenach powyżej przedstawiono panel telefonu Samsung Galaxy, zależnie od typu sprzętu, dodatkowe funkcje Find się różnią.

Jak możecie zauważyć na screenach powyżej zależenie od typu urządzenia są różne opcje lokalizacji. Do podstawowych należą Powiadamiaj o znalezieniu, Powiadom o zostawieniu czy Udostępnij lokalizację tego urządzenia. Dodatkowe funkcje to Szukaj w pobliżu – dzięki niej możemy za pomocą jakości sygnału dotrzeć do sprzętu, Nawiguj czy Historia lokalizacji dostępna jedynie w Galaxy SmartTag. Możemy również wywołać dźwięk na urządzeniu aby jego dzwonek doprowadził nas do lokalizacji gdzie leży.

Po kliknięciu w usłudze Find, przycisku Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu. Mamy możliwość utworzenia ikony skrótu do usługi z ekranu startowego telefonu, następnie są Ustawienia je opiszemy poniżej. Kolejno są Sposób użycia tutaj przedstawiono główne funkcje usługi i instrukcję obsługi. Na końcu są Informacje.

W wspomnianych Ustawieniach, mamy możliwość ustawienia, które urządzenia mogą być znajdowane w usłudze Find. Kiedy stracimy z nimi połączenie lub jest offline. Kolejna opcja to Dodatkowe urządzenia do znajdowania offline – możemy zdecydować czy nasz telewizor ma pomagać znaleźć nam zgubę. Następna opcja Szyfruj lokalizację offline pozwala na zastosowanie dodatkowej ochrony i zaszyfrowanie lokalizacji urządzenia, kiedy jest ona przekazywana przez innego użytkownika usługi. Przed ostatnia opcja to funkcja szukania nieznanych bądź zagubionych SmartTagów (opcja w fazie beta). Ostatnia funkcja to pozwolenie na użytkowanie własnej lokalizacji, jest to niezbędne zezwolenie do prawidłowego działania SmartThings Find.

Jak dodać domownika do SmartThings Find?

Musimy sobie zdać sprawę ze usługa Find jest integralną częścią aplikacji inteligentnego domu SmartThings. Tym samym chodzi o dodanie domownika/członka do utworzonej przez nas lokalizacji inteligentnego domu. Po prostu dodanie domownika do SmartThings. Cały ten proces szczegółowo opisaliśmy tutaj. W skrócie, aby dodać członka do domu, należy w głównym oknie aplikacji, kliknąć Dodaj ( + ) a następnie Członek rodziny, później mamy opcje dodania poprzez zaproszenie bądź skan kodu QR.

Jak udostępnić lokalizację urządzenia domownikowi?

Kiedy mamy już dodanego domownika, może on poprzez usługę SmartThings Find na swoim urządzeniu, udostępnić lokalizację wybranego urządzenia – nawet własnego telefonu.

Aby udostępnić dane urządzenie wchodzimy do usługi Find, znajdujemy pożądane urządzenie i z opcji poniżej wybieramy Udostępnij lokalizację tego urządzenia, pojawi się pytanie czy na pewno chcemy to zrobić, potwierdzamy stukając Udostępnij. Od teraz lokalizacja tego sprzętu powinna pokazać się w dedykowanej sekcji Urządzenia członka na telefonie innych domowników. Przy udostępnionych urządzeniach pojawia się niebieskie logo.

Tą opcję możemy wykorzystać przykładowo do śledzenia aktywności naszych dzieci, udostępniając lokalizację ich telefonu, smartwatcha czy SmartTaga.

Dodatkowo na panelu SmartThings Find w sekcji Życie jest możliwość zmiany widoku mapy z Moje urządzenia na Urządzenia członka.

Co zrobić jak zgubiliśmy urządzenie?

Jeśli zagubimy nasze urządzenie np. telefon Samsung Galaxy, możemy podejrzeć ostatnią namierzoną lokalizację naszej zguby na stronie https://findmymobile.samsung.com/. Po zalogowaniu mamy dostęp do np. zadzwonienia, zablokowania, usunięcia danych czy nawet wydłużenia czasu działania baterii. Poniżej przedstawiamy panel SmartThings Find z przeglądarki internetowej.

Usługa obsługuje następujące urządzenia:

  • Smartfony: Android w wersji 8 i nowszej.
  • Smartfony Samsung Galaxy oraz tablety Galaxy Tab
  • Zegarki: Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Watch Active2 i nowsze.
  • Słuchawki: Buds Pro, Buds Live, Buds+ i nowsze.
  • Rysiki: S Pen Pro

Usługa jest dostępna globalnie z wyjątkiem Chin.

Dodatkowe informacje znajdziesz tutaj.

17 myśli w temacie “SmartThings Find – znajdź swoje urządzenia i lokalizatory Galaxy SmartTag

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s