Sterowanie inteligentnym domem z poziomu zegarka Samsunga

Tworząc ekosystem SmartThings Samsung nie zapomniał o swoich zegarkach z serii Galaxy Watch. I to właśnie zegarek jest kolejnym miejscem z którego możemy sterować inteligentnym domem. Przyjrzymy się w tym wpisie możliwością aplikacji na zegarku.

Konfiguracja na telefonie i zegarku

W pierwszej kolejności należy pobrać na zegarek aplikację
Galaxy Wearable ze sklepu Play. Postępuj zgodnie z instrukcjami w aplikacji, aby sparować zegarek z telefonem.

W drugiej kolejności należy zainstalować aplikację SmartThings na zegarku. Wejdź do Galaxy Store, w sekcji Zegarek wyszukaj aplikację i zainstaluj.

Obecna wersja aplikacji to 1.4.41. Całość pokazana na przykładzie Samsung Galaxy Watch Active 2.

Jak wygląda aplikacja ?

Po zainstalowaniu, znajdziemy ją w liście aplikacji – możemy ją dodać do widgetu „skróty aplikacji”, aby zawsze ją mieć pod ręką. Po wejściu do aplikacji mamy dostępne scenerie, urządzenia, automatyzacje oraz ustawienia. Po wejściu do scenerii mamy pojedynczo wyświetlane zaprogramowane scenerie, po kliknięciu zostaną one wykonane. W urządzeniach mamy wyświetlone wszystkie czujniki, nimi przyjrzymy się poniżej. Po wejściu do automatyzacji mamy ich listę, mamy tutaj opcję ich włączenia bądź wyłączenia. W ustawieniach mamy możliwość zarządzania elementami jakie są wyświetlane w aplikacji, jest to bardzo pomocne w procesie sprzątania nie używanych czujników, jak przekonacie się zaraz. Podkreślić należy, że na zegarku mamy bardzo ograniczoną powierzchnię wyświetlacza, w związku z tym, wszystkiego na nim w wygodnej formie nie wyświetlimy. Drugą opcją jest użycie stanu zegarka, jest to kluczowa opcja do zaznaczenia w początkowej fazie konfiguracji, bez niej nie mamy możliwości sterowania z poziomu zegarka.

Poniżej przedstawiam przykładowe tarcze różnych urządzeń. Jak można zauważyć wiele z nich nie posiada żadnych możliwości reakcji z poziomu zegarka. Tutaj przychodzi z pomocą wcześniej wspomniana opcja, zarządzania elementami, możemy po wyłączać wyświetlanie ich w zegarku.

Bardziej rozbudowane opcje sterowania mają urządzenia bardziej zaawansowane przykładowo telewizory. Tutaj możemy zmienić kanał oraz głośność.

Zegarki Samsunga mają funkcję widgetów, dzięki czemu możemy mieć szybki dostęp do najważniejszych dla nas urządzeń np. oświetlenia czy scenerii. Mamy możliwość wybrania kilku z nich i zmiany wyświetlanego poprzez strzałki u dołu.

Jak wszystko wygląda z poziomu aplikacji na telefonie. Po konfiguracji pojawi się nasz zegarek w sekcji „Bezpośrednio podłączone urządzenia” oraz w SmartThings Find. Po kliknięciu w zegarek pojawi się nam główny panel, tutaj mamy informację czy urządzenia są połączone (potrzeba wcześniejszego włączenia stanu użycia zegarka – z poziomu aplikacji nie da się włączyć). Przydatną opcję znalezienia zegarka, wyda on dźwięk w celu ułatwienia znalezienia. Otworzenia aplikacji Galaxy Wearable oraz opcję usunięcia z ekosystemu zegarka.

Niestety producent zrezygnował z ciągłej/natychmiastowej synchronizacji, jeśli uruchomimy aplikację SmartThings na zegarku Galaxy musimy odczekać kilka sekund aż zsynchronizują się stany urządzeń.

Rozwój aplikacji

Wydawać by się mogło, że przy włączeniu opcji użycia stanu zegarka w automatyzacjach, będziemy mieli dodatkowe możliwości. Niestety tak nie jest. Naturalne jest, że jak zegarek posiada informacje o tym czy śpimy, czy jesteśmy aktywni, można wykorzystać to jako warunek w automatyzacjach. Być może producent dopiero pracuje nad tego typu rozwiązaniami. Wymarzoną automatyzacją przy użyciu zegarka jest przykładowo: jeśli został wykryty sen, wyłącz telewizor i zgaś światło czy jeśli wykryto obudzenie się rozsłoń zasłony.

8 myśli w temacie “Sterowanie inteligentnym domem z poziomu zegarka Samsunga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s