IKEA TRÅDFRI – najtańsza świeczka retro dla inteligentnego domu SmartThings

Dzisiaj przyjrzymy jednym z najtańszych żarówek LED w stylu retro dodatkowo w kształcie świeczki na rynku. Oświetlenie stylizowane na dawny styl żarówek żarowych ma w naszym inteligentnym domu, wprowadzić niezapomniany antyczny klimat. Dzisiaj przyjrzymy się świeczce IKEA TRÅDFRI o ciepłej barwie z możliwością ściemniania od popularnego producenta mebli IKEA.

Opis

IKEA TRÅDFRI to żarówka LED w kształcie klasycznej świeczki i małym gwintem E14. Ma ona stałą barwę światła na poziomie 2200 kelwinów dającą barwę ciepłą. Dodatkowo posiadamy tylko możliwość ściemniania w zakresie 0 – 100%. Żarówka daje maksymalną jasność na poziomie 250 lm, co jest bardzo małym wynikiem. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee, bezpośrednio z centralą SmartThings. Moc znamionowa na poziomie 2,7W, co daje 92 lm na wat (odpowiednik tradycyjnej żarówki 25W). Zużycie prądu w trybie czuwania to 0,3W. Żywotność to aż 25 000 godzin oraz 25 000 cyklów przełączania. Posiada klasę energetyczną A++, co przekłada się na nową na poziomie F. Zużycie energii przez źródło światła w trybie włączonym 3 kWh/1000 godz. Wysokość to standardowo 11,3 cm, a średnica 3,8 cm. Żarówka może być używana w temperaturach od -20° C do + 40° C.

Sposób użycia: Po wkręceniu świeczki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Maksymalny pobór mocy w trybie gotowości to 0,3 W. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje) czy przycisk.

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Opcja ściemniania
  • Długa żywotność żarówki i ilość cykli
  • Przetwarzanie lokalne
  • Cena
 • Minusy
  • Bardzo niska jasność

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu urządzenia mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki IKEA oraz możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia żarówki o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na dużo więcej, mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z poziomów jasności żarówki z zakresu 0 – 100%. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Przypominamy! Do obsługi urządzenia w ekosystemie SmartThings, nie jest konieczne posiadanie bramki IKEA TRÅDFRI. Żarówkę łączymy bezpośrednio z centralą SmartThings.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wyszukujemy markę IKEA, wybieramy Oświetlenie, z dostępnej listy wybieramy IKEA. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie, w jakim ma się zaleźć urządzenie. Następnie szybko włączamy i wyłączamy zasilanie żarówki 6 razy. Po dodaniu do ekosystemu żarówka LED przestanie migać. Pomyślnym dodaniu możemy zmienić nazwę, co myśmy uczynili zmieniając na „IKEA świeczka retro”. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie IKEA TRÅDFRI

Aby zresetować żarówkę, należy włączyć i wyłączyć zasilanie żarówki 6 razy w krótkim czasie, bez liczenia początkowego stanu włączenia. W czasie resetowania, żarówka zacznie zmieniać stan jasności. Po ustabilizowana się jasności, żarówka zakończyła proces.

Gdzie zakupić ?

Żarówka IKEA TRÅDFRI LED 250 lm w stylu retro dostępna jest w cenie 34,99 zł za sztukę. Produkt jest dystrybuowany w Polsce przez IKEĘ, można ją zakupić w oficjalnym sklepie stacjonarnym lub w sklepie online. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz skróconą instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

Instrukcja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s