Yeelight Smart Bulb W1 – ściemnialny reflektor z gwintem GU10

Inteligentne żarówki GU10 dają przyjemne punktowe światło. Dzięki ich zastosowaniu w ciekawy sposób możemy zaaranżować światło w naszym pomieszczeniu, punktowo nadać mu wyjątkowego charakteru. Reflektory bo taka nazwa również jest wykorzystywana, dają łatwą możliwość przyciemniania, zmianę barwy światła a w niektórych przypadkach nawet ustawienie koloru. Co ciekawe określenie żarówka GU10 dotyczy w zasadzie tylko gniazda, które dana żarówka wykorzystuje. W tym wypadku – w odróżnieniu od klasycznych gwintów – do montażu danej żarówki wykorzystywane są charakterystyczne dwie metalowe wypustki ze zgrubieniami na końcach. Dzisiaj zrecenzujemy reflektor z możliwością ściemniania Yeelight Smart Bulb W1 właśnie z gwintem GU10.

Ta inteligentna żarówka LED GU10 do reflektorów świeci łagodnym ciepłym światłem i zapewnia funkcję przyciemniania światła. Reflektor W1 posiada kąt świecenia 36°, co w połączeniu z jej rozmiarami, zapewnia przejrzyste oświetlenie dużego obszaru. Dostosuj światło do dokładnej jasności, aby z łatwością stworzyć własne scenerie świetlne.

Opis

Reflektor Yeelight Smart LED W1 Dimmable (model YLDP004) to żarówka LED z gwintem GU10, ze stałą temperaturą barwy na poziomie 2700 K, dająca ciepłą barwę światła, osiadająca dodatkowo opcję ściemniania. Maksymalnie dostaniemy tylko 350 lm jasności, czyli o 50 lm mniej od konkurencyjnego Philips Hue. Żarówka ma moc sięgającą do 4.8W, napięcie zaś 220-240V~50/60Hz 0,05A. Producent zapewnia o żywotności 15 000 godzin, co pozwala na użytkownie przez ponad 11 lat (przy 3 godzinach pracy dziennie), dodatkowo może się poszczycić starą klasą energetyczną A+, co w nowej przekłada się na F. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz) i za pośrednictwem serwera, co opóźnia reakcję na komendę, do tego jeszcze wrócimy w dalszej części wpisu. Dużym plusem jest, że reflektor od Yeelight nie wymagają żadnego dodatkowego huba. Żarówka posiada klasyczne wymiary 5,4 cm wysokości i 5 cm średnicy. Dostosowana do pracy w pomieszczeniach w temperaturze od -10°C do +40°C.

Sposób użycia: Po wkręceniu reflektora i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) czy przycisk.

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Cena
 • Minusy
  • Czas reakcji 1-2 sek. w ekosystemie SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia reflektora Yeelight oraz pewną formę minutnika. Żarówka posiada tylko jedną temperaturę barwową więc dostępna jest tylko opcja ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również 5 kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia żarówki o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony urządzenia, lokalizacji, pokoju, możliwość dodania do panelu „Ulubione”. oraz informację, że urządzenie jest połączone poprzez inną usługę, w tym wypadku Yeelight.

Żarówka Yeelight działa po protokole Wi-Fi, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja urządzeń odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera, wykorzystując przetwarzanie poleceń w chmurze. Ustawienia żarówki wysyłane są na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. Zaznaczyć tutaj trzeba, że ze względu na dłuższą drogę przebiegu informacji, reakcja następuje po 1 – 2 sekundach od inicjacji.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, w tym czas jak długo ma być zachowany ten stan oraz wartość ściemniacza, w zakresie 1 – 100%. Określić czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jasności żarówki z zakresu 1 – 100%. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Na początku wkręcamy reflektor do gwintu oraz zapalany światło poprzez włączenie włącznika ściennego lub lampy. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację Yeelight z Google Store (Android 4.4 lub nowszy) bądź AppStore (iOS 9.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wybór serwera, z sugestią aby wybrać najbliższy. Zostaniemy poproszeni o logowanie do konta Xiaomi, bądź utworzenie konta. Nie zalecam logowania się przez Facebooka. Po szczegóły instalacji aplikacji zapraszam do oddzielnego wpisu.

Po przejściu do ekranu głównego aplikacji Yeelight, klikamy Dodaj ( + ) w prawym górnym rogu ekranu, następnie Dodaj urządzenie. Możemy dodać już wyszukaną żarówkę lub z listy urządzeń wybrać. W tym celu wyszukujemy kategorię produktów Bulb, a następnie wybieramy GU10 smart bulb W1 (dimmable). Zostaniemy poproszeni o zresetowanie reflektora poprzez włączenie/wyłączenie światła 5 razy w ciągu 2 sekund. Po zresetowaniu aplikacja przystąpi do wyszukiwania żarówki, po jej znalezieniu, wybieramy ją zaznaczając „ptaszkiem” i klikamy Następny. Nastąpi teraz połączenie żarówki z naszym routerem Wi-Fi, klikamy Connect to another router. Zostaną wyszukane pobliskie sieci, wybieramy swoją, logujemy się, po potwierdzeniu połączenia. Nastąpi łączenie reflektora z routerem i siecią Wi-Fi, po sukcesie, możemy zmienić nazwę nowej żarówki, klikamy Następny. Wybieramy pokój dla urządzenia w aplikacji Yeelight, możemy pominąć ten krok, stukając Następny. Zgadzamy się bądź nie na sterowanie lokalne w aplikacji Yeelight, klikamy Wykonane. Ukaże się ekran główny sterowania reflektora Yeelight – tym samym żarówka została pomyślnie skonfigurowana w aplikacji. Polecam jeszcze sprawdzić czy dostępna jest aktualizacja oprogramowania, otwieramy lewe menu i klikając Aktualizacja oprogramowania.

Po dodaniu urządzeń w aplikacji Yeelight, możemy przystąpić do połączenia usług Yeelight i SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, aby dodać urządzenie do inteligentnego domu. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę Yeelight, a później Oświetlenie. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając lokalizację i pokój dla urządzenia. Zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do konta Xiaomi. Po zalogowaniu wyświetli się komunikat o poprawnym połączniu między producentami, zamykamy stronę poprzez kliknięcie ( x ) w lewym górnym rogu. Po chwili ukaże się lista, wszystkich urządzeń, dodanych wcześniej do aplikacji Yeelight, w tym Yeelight GU10 Smart Bulb W1 (dimmable), kończmy proces stukając Gotowe.

W przyszłości po dodaniu kolejnych żarówek w aplikacji Yeelight, ukażą się one automatycznie w ekosystemie SmartThings, w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. Jeśli tak się nie stanie powtórz wyszukiwanie urządzeń Yeelight.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Posiadamy dwie możliwości usunięcia reflektora z ekosystemu SmartThings. Pierwszym z nich jest odłączenie usługi sieciowej Yeelight z aplikacji SmartThings. Pamiętaj jednak, że usunięte zostaną wszystkie inne urządzenia Yeelight. Usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzeń z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii. Pełną instrukcję odłączenia usług znajdziesz tutaj.

Aby usunąć tylko jedno urządzenie, w naszym wypadku reflektora, z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Usunięcie w aplikacji Yeelight

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji Yeelight. W tym celu otwieramy aplikację Yeelight, przechodzimy do głównego panelu starowania reflektora. Przechodzimy do ustawień (prawy górny róg). Na dole klikamy Skasuj a następnie potwierdzamy Ok.

Gdzie zakupić ?

Reflektor Yeelight Smart Bulb W1 z gwintem GU10 dostępna jest szeroko w polskiej dystrybucji w cenie 39 PLN za sztukę. Dostępne są również zestawy po 4 sztuki w cenie 139,99 PLN. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent zapewnia 2 lata gwarancji.

Opakowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s