SmartThings Outlet – dedykowana inteligentna wtyczka dla ekosystemu SmartThings

Inteligentne włączniki elektryczne są najbardziej uniwersalnym i podstawowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dają nam możliwość włączania i wyłączania niemal każdego urządzenia elektrycznego w domu, czyniąc go choć trochę smart. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie mogą pełnić, np. licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej, zabezpieczenia przeciwobciążeniowe oraz na to, jaki rozmiar posiada czujnik. Dzięki tym opcjom możemy zmniejszyć pobieraną energię w domu i zaoszczędzić na rachunkach. Dzisiaj przyjrzymy się dedykowanemu smart gniazdku stworzonemu specjalnie dla ekosystemu SmartThings a mianowicie SmartThings Outlet, z wtykiem typu F.

SmartThings Outlet F to inteligentne gniazdko typu F, za pomocą którego możesz zdalnie włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, a także tworzyć harmonogramy, dzięki któremu gniazdko będzie to robić automatycznie. Co więcej, gniazdko SmartThings Outlet pełni również funkcję repeatera, który może przekazywać sygnał Zigbee i rozszerzać jego zasięg w Twoim domu.

Dzięki gniazdku SmartThings Outlet (Typ-F) i aplikacji SmartThings możesz kontrolować w czasie rzeczywistym, ile energii zużywają podłączone do niego urządzenia. Aby oszczędzać energię, możesz automatycznie wyłączać podłączone urządzenia o określonych porach.

Opis

SmartThings Outlet posiada smukły kształt z przodu znajdziemy niebieską diodę LED, sygnalizując stan wtyczki. Z boku znajdziemy manualny przycisk, dający możliwość zmiany włączenia/wyłączenia gniazdka, nie tylko z poziomu aplikacji. Parametry to zasilanie 230V AC, 50/60 Hz, maksymalna moc 2500W, prąd znamionowy 10A dla maksymalnego obciążenia. Przy przełączaniu zasilania słychać charakterystyczny dźwięk, jest on porównywalny do konkurencji. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee 3.0, niezbędna jest centrala SmartThings. Posiada funkcję Zigbee Repeater umożliwiającą rozszerzenie sieci Zigbee. Wtyczka jest mała posiada wymiary: wysokość 4,5 cm, głębokości 7,2 cm, szerokość 5,1 cm, co pozwala na podłączenie dwóch obok siebie w listwie elektrycznej i nie ogranicza dostępu do sąsiednich gniazdek. Waga zaś sięga 64 gram, dostępna jest jedynie w kolorze białym. Typ wtyczki to F, zalecamy zwrócić uwagę na ten fakt ponieważ nie znajdziemy tutaj wejścia na 3 bolec, co uniemożliwia podłączenie do niektórych kontaktów elektrycznych. Nie należy instalować w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery, piece lub inne urządzenia (w tym wzmacniacze), które wytwarzają silny sygnał.

 • Plusy
  • Manualny przełącznik
  • Dioda LED
  • Przetwarzanie lokalne
  • Mały rozmiar
  • Licznik energii
 • Minusy
  • Brak parametru zużycia energii
  • Cena

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania urządzeniem mamy możliwość włączenia/wyłączenia gniazdka SmartThings oraz możliwość ustawienia minutnika. Na koniec mamy informację z licznika energii w watach. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia wtyczki o danej porze dnia oraz listę procedur, gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań gniazdka. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Inteligentna wtyczka korzysta domyślenie z najnowszych sterowników SmartThings Edge.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli” bądź „Wtedy”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone” oraz „Licznik energii”, gdzie możemy otrzymać powiadomienie, kiedy tylko ustalona przez nas wartość pasuje, jest większa/mniejsza niż odczytana oraz zakres podanych wartości. Posiadamy również możliwość ustawienia jak długo dany stan ma trwać, zanim uruchomiona zostanie procedura. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” – przypomnijmy zmiana stanu, „Włączone” i „Wyłączone”. Dodatkowo akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja SmartThings Outlet

Dodanie do ekosystemu SmartThings jest niezwykle proste, wystarczy korzystać z polecań na ekranie. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, znajdujemy markę SmartThings, a później Gniazdko. Wybieramy model wtyczki w naszym wypadku to Outlet (IM6001-OTP1), klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając tym samym proces konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie dla nowego urządzenia. Podłączamy inteligentne gniazdko do zasilania, dioda na urządzeniu zacznie migać. Po chwili zostanie znaleziona wtyczka i dodana do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę gniazdka, jej ikonę lub dodać do panelu „Ulubione”, zatwierdzamy zmiany wybierając Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć gniazdko z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych procedur i scenerii.

Resetowanie

SmartThings Outlet można przywrócić do ustawień fabrycznych w dowolnym momencie, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy lub jeśli musisz ponownie sparować z innym koncentratorem. Naciśnij i przytrzymaj przycisk przez pięć 5 sekund, następnie zwolnij przycisk, gdy dioda LED zacznie migać na niebiesko. Urządzenie zostało zresetowane.

Gdzie zakupić ?

Inteligentne gniazdko SmartThings Outlet typu F nie jest już dostępne w sprzedaży zostało ono przebrandowane na Aeotec Outlet, które dostępne jest cenie 215 zł za sztukę. Jest dostępna w polskiej dystrybucji. W pudełku znajdziemy inteligentne gniazdko oraz instrukcję obsługi. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s