Architektura ekosystemu inteligentnego domu SmartThings

W niniejszym wpisie opisujemy budowę ekosystemu inteligentnego domu SmartThings. W tym znajdującą się po stronie użytkownika, czyli aplikacji mobilnej SmartThings, jak i również po stronie usługi, czyli serwerów SmartThings i zaprzyjaźnionych. W jednym miejscu uporządkowaliśmy, całą strukturę platformy SmartThings i ukazujemy jej podział na poszczególne składniki i komponenty. Część tematów została już opisana szczegółowo, więc odnajdziecie tutaj linki do rozwinięcia danej tematyki.

Platforma SmartThings

Platforma SmartThings obejmuje wszystkie komponenty wymagane do wykonywania funkcji i możliwości ekosystemu SmartThings. Obejmuje to wykonanie poleceń użytkownika, umożliwienie komunikacji między urządzeniami oraz chmury z chmurą, uruchamianie automatyzacji, monitorowanie zdarzeń w domu użytkownika i w chmurze SmartThings i wiele więcej.

Chmura SmartThings

Chmura SmartThings jest częścią ekosystemu SmartThings odpowiedzialną za zapewnienie wykonywania złożonych automatyzacji, utrzymywanie sprawności urządzeń, dołączanie urządzeń oraz umożliwianie użytkownikom zdalnego dostępu do ich urządzeń, w tym automatyzacji, na przykład za pośrednictwem aplikacji SmartThings.

Chmura SmartThings jest zbudowana przy użyciu standardowych jednostek danych i subskrypcji dla domu, samochodu i życia. Urządzenia i połączone usługi używają tych jednostek danych do wyświetlania danych, śledzenia zdarzeń, wyzwalania automatyzacji i nie tylko.

Wraz z uruchomieniem SmartThings Edge bierzemy niektóre zdarzenia, które miałyby miejsce w chmurze, i przenosimy je do centrali SmartThingsSmartThings Edge używa sterowników urządzeń opartych na Lua i naszego interfejsu API reguł do kontrolowania i automatyzacji urządzeń podłączonych bezpośrednio do SmartThings Hub. Obejmuje to urządzenia Matter, Zigbee, Z-Wave i LAN, a także automatyzację wyzwalaną przez timery i inne urządzenia podłączone do koncentratora za pomocą sterowników.

Użytkownicy i konta

Aby uzyskać dostęp do platformy SmartThings, wymagane jest konto Samsung.

Wielu użytkowników lub członków może mieć dostęp do udostępnionej lokalizacji, ale tylko jeden użytkownik jest uważany za właściciela lokalizacji. Każdy członek danej lokalizacji zazwyczaj ma dostęp do wszystkich właściwości i powiązań lokalizacji (takich jak procedury, SmartApps, urządzenia, pokoje i sceny).

Lokalizacje

Lokalizacje są tworzone przez użytkowników — zwykle z poziomu aplikacji SmartThings — w celu grupowania koncentratorów, urządzeń i automatyzacji w logiczną grupę. Lokalizacje są zwykle oznaczone geolokalizacją.

Lokalizacja może mieć:

I wiąże się z:

Lokalizacje można identyfikować i zarządzać nimi za pomocą identyfikatora lokalizacji . Z użytkownikiem można skojarzyć maksymalnie 10 lokalizacji.

Tryby są zawsze powiązane z Lokacjami. Tryb to określony przez użytkownika stan lokalizacji, taki jak poza domem, w domu lub w nocy. Tryby są przydatne do włączenia do automatyzacji.

Pokoje

Pokoje, zwykle tworzone przez użytkowników w aplikacji SmartThings, to podgrupa istniejąca w lokalizacji. Pokój służy do grupowania: urządzeń RTV i AGD, czujników i centrali.

Urządzenia i koncentratory

Urządzenia to fizyczne produkty, które łączą się z ekosystemem SmartThings. Aby zmaksymalizować ilość kompatybilnych urzadzeń, ekosystem posiada kilka rodzajów możliwości dodania urządzeń i sensorów, są to:

 • Urządzenie połączone z chmurą — urządzenia, które komunikują się z chmurą SmartThings za pośrednictwem chmury innej firmy. Obejmuje to SmartThings Schemat  i wybrane produkty, które łączą się za pomocą aplikacji SmartApp.
  • Za przykład może posłużyć oświetlenie Yeelight. Lampa Yeelight łączy się poprzez nasz router Wi-Fi z serwerami Yeelight. Aktualizując jej stan czy uruchomiony kolor światła. Platforma SmartThings łączy się z tymi serwerami Yeelight, aktualizując stan w aplikacji SmartThings. Oczywiście komunikacja jest dwukierunkowa. Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości sterownia, jak utracimy połączenie z Internetem oraz lekko dłuższy czas reakcji.
 • Bezpośrednio podłączone urządzenie — urządzenia, które łączą się bezpośrednio z chmurą SmartThings przez Wi-Fi. Obejmuje to urządzenia Samsung, produkty innych producentów OEM korzystające z protokołów takich jak OCF i MQTT i nie tylko. Przykładami są telewizory Samsung, odkurzacz Samsung, oczyszczacze powiatrza itp..
 • Połączone urządzenie mobilne — urządzenia, które komunikują się z platformą SmartThings za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Zwykle obejmuje to produkty Bluetooth, które łączą się za pośrednictwem urządzenia mobilnego, takie jak urządzenia do noszenia i słuchawki.
 • Hub Connected Device — urządzenia, które łączą się bezpośrednio z SmartThings Hub w celu komunikacji z ekosystemem SmartThings. Zwykle obejmuje to produkty Matter, Zigbee, Z-Wave, LAN (za pośrednictwem sterowników SmartThings Edge) i Bluetooth.
  • Urządzenie poprzez jeden z protokołów jest bezpośrednio połączone z centralą SmartThings. Platforma posiada kompatybilne sterowniki dla urządzenia i w pełni obsługuje jego funkcje.
 • Koncentrator — koncentrator łączy się z chmurą SmartThings Cloud i zapewnia łączność z platformą dla urządzeń podłączonych do koncentratora.

Automatyzacje, czyli obecnie procedury

Automatyzacje służą do automatyzacji urządzeń i połączonych usług, które znajdują się na platformie SmartThings. Przykłady obejmują wyłączanie światła, gdy zmienia się lokalizacja GPS użytkownika lub wysyłanie powiadomienia, gdy czujnik ruchu wykryje ruch.

Istnieją dwa rodzaje automatyzacji na platformie SmartThings:

 • Procedury umożliwiają automatyzację urządzeń i usług, które łączą się z ekosystemem SmartThings. Po więcej zapraszamy tutaj.
 • Sceny umożliwiają jednoczesne ustawienie grupy urządzeń w określony stan. Po więcej zapraszamy tutaj.

Automatyzacje pojawiają się w sekcji Automatyzacje aplikacji SmartThings. Są one powiązane z lokalizacją, a nie z indywidualnym kontem użytkownika; wszyscy użytkownicy posiadający dostęp do lokalizacji będą mieli zatem dostęp do wszystkich automatyzacji utworzonych dla danej lokalizacji.

Połączone usługi

Drugą metodą kontrolowania i automatyzacji urządzeń jest budowa usługi połączonej. Dzięki Connected Service możesz subskrybować zdarzenia, uruchamiać logikę automatyzacji na swoim serwerze i wysyłać zdarzenia z powrotem do urządzenia, które chcesz zautomatyzować. Tutaj przestawiamy jak dodać nowe usługi do aplikacji SmartThings.

Chociaż automatyzacje i usługi połączone mają pewne podobieństwa, usługi połączone są zwykle używane do budowania połączeń poza ekosystemem SmartThings. Connected Services mogą łączyć inteligentny dom użytkownika z szerszym światem za pośrednictwem aplikacji, usług i integracji innych firm. Po więcej odsyłamy tutaj.

Wizualizacja platformy

Oto spojrzenie na to, jak te wszystkie składniki i komponenty współpracują ze sobą na platformie SmartThings. Poniższy schemat przedstawia połączenia Platformy istniejące po zakończeniu pełnej konfiguracji inteligentnego domu SmartThings:

Zwróć uwagę, że pokazane konto użytkownika jest powiązane z jedną lokalizacją zawierającą dwa pokoje. Pamiętaj, że konto użytkownika może być powiązane z więcej niż jedną lokalizacją, a wielu użytkowników może być powiązanych z jedną lokalizacją.

Należy również zauważyć, że ten schemat przedstawia pojedynczy koncentrator z podłączonymi urządzeniami w dwóch oddzielnych pomieszczeniach. Zazwyczaj SmartThings zaleca, aby lokalizacje miały jedno centrum. Jednak w niektórych przypadkach użytkownik może mieć wiele koncentratorów w danej lokalizacji. Urządzenia podłączone do dwóch różnych koncentratorów w tej samej lokalizacji mogą komunikować się ze sobą i są wyświetlane w aplikacji SmartThings tak samo, jak gdyby urządzenia były podłączone do tego samego koncentratora.

Źródło: SmartThings Developer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s