FIBARO Walli Outlet – inteligentne gniazdko ścienne w nowoczesnym stylu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na kwestię ekologicznego stylu życia oraz oszczędzania energii elektrycznej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie inteligentnych gniazdek elektrycznych w smart home. Dzięki nim możliwe jest zarządzanie urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie, a także kontrolowanie przez nie zużycia energii. Dodatkowo, inteligentne gniazdka są prostym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w domu, ponieważ pozwalają na automatyczne wyłączanie urządzeń w momencie wykrycia zagrożenia. Zapraszamy do recenzji inteligentnego gniazdka podtynkowego o unikalnym designie od firmy FIBARO. Sprawdźmy jak działa na platformie SmartThings gniazdko elekryczne FIBARO Walli Outlet typu F.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy FIBARO, która wypożyczyła sprzęt na testy.

Pamiętaj: Przed zakupem zapoznaj się z instalacją elektryczną w swoim domu oraz instrukcją montażu i dodania do platformy SmartThings. Niestety, może się tak zdarzyć, że będziesz potrzebwał pomocy fachowca. Nasz krótki poradnik o sieciach elektrycznych znajdziesz tutaj.

Opis

Inteligentne gniazdko podtynkowe FIBARO Walli Outlet o kodzie producenta FGWOF-011 przeznaczone jest do sterowania urządzeniami elektrycznymi przez sieć Z-Wave. Mierzy moc czynną i energię zużywaną przez kontrolowane urządzenie. Możemy zamontować je z załączoną ramką i pokrywą gniazda lub z innym kompatybilnym zestawem: marek Gira, Legrand i Schneider. Przy przełączaniu zasilania słychać charakterystyczny dźwięk, jest on dość stonowany w porównaniu do konkurencji. Smart gniazdko okala wielokolorowy pierścień LED, który kolorem sygnalizuje pobieraną energię elektryczną przez urządzenie lub sygnalizuje stan urządzenia. Dodatkowo pierścień LED może służyć jako lampka nocna. Działa na napięciu 110-230V~ 50/60 Hz, pobór mocy do 16A obciążenia. Komunikuje się za pomocą protokołu Z-Wave 500 (868.0–868.6MHz; 869.7–870.0MHz), dodatkowo pełni funkcję wzmacniacza sygnału. Zasięg do 50m w terenie otwartym, do 40m w budynkach, oczywiście w zależności od terenu i materiałów budowlanych. Możemy montować w puszkach podtynkowych o średnicy 6 cm a głębokości minimalnej 5 cm. Zalecane przewody powierzchnia przekroju 1.5-2.5 mm2, a odizolowane 15.5-16.5 mm. Przeznaczony do użytkowania wyłącznie wewnątrz pomieszczeń zamkniętych, przy temperaturze 0 – 40 °C oraz wilgotności do 90%. Posiada wymiary 8,6 x 8,6 cm i 5,1 cm głębokości, natomiast wersja typu E ma wymiary 8,6 x 8,6 x 4,8 cm.

Budowa FIBARO Walli Outlet
 • Plusy
  • licznik energii elektrycznej
  • pomiar zużycia energii
  • unikalny design oraz pierścień LED
  • możliwość wyboru innych ramek Gira, Legrand i Schneider
  • przetwarzanie lokalne, przy zastosowaniu sterownika Edge
 • Minusy
  • manualny przełącznik, dostępny dopiero po wyjęciu wtyczki i zbyt mały
  • cena

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania urządzeniem mamy możliwość włączenia i wyłączenia inteligentnego gniazdka FIBARO oraz możliwość uruchomienia minutnika. Posiadamy aktualną informację i wykresy z historyczną wartością licznika energii oraz jej zużycia. Na dole znajdziemy sekcję „Procedury” mamy tutaj listę procedur, w których używane jest gniazdko oraz możliwość uruchomienia szybkich procedur w postaci włączy/wyłącz.  Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań kontaktu. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony oraz pokoju.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Jest to możliwe ze względu na wykorzystanie przez przełącznik nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Seria FIBARO Walli

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje w zależności, czy inicjujemy warunek „Jeśli” bądź „Wtedy”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie „Włączono lub wyłączono”, czyli zmiana stanu oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Możemy również ustalić wywoływanie z wartości licznika energii, czy powiadomienie o zużyciu energii, jak i również w zakresie danych wartości. Posiadamy również możliwość ustawienia, jak długo dany stan ma trwać, zanim uruchomiona zostanie procedura. Dodatkowo czy ma być to warunek wstępny. 

W drugiej możliwości „Wtedy” mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono”, „Włączone” i „Wyłączone”. Opcje pt. „Zużycie enregii”, jeśli ją zaznaczmy to stan licznika zuzytej energii się zresetuje i będzie wynosić zero. Dodatkowo akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Montaż FIBARO Walli Outlet

Aby zamontować inteligentne gniazdko podtynkowe FIABRO, należy ingerować w sieć elektryczną w domu. Zalecamy, aby montażu dokonała osoba, która ma pojęcie na temat bezpieczeństwa BHP lub specjalista w tej dziedzinie. Poniżej zamieszczamy film instruktażowy z montażu gniazdka.

Pamiętaj: Przed zakupem zapoznaj się z instalacją elektryczną w swoim domu. Nasz poradnik znajdziesz tutaj. Przyjrzyjmy się teraz przykładowi instalacji w bloku mieszkalnym. W puszcze ściennej posiadamy kolory kabli żółty, czarny i niebieski. Oznakowanie niestety nie potwierdziło rzeczywistej funkcji kabli. Przewód fazowy (L) to żyła niebieska pod napięciem 230V. Zaś żyły o kolorach żółtym i czarnym prowadzą do żyrandola. Podłączenie wygląda następująco:

Przed przystąpieniem do montażu, wyłącz bezpieczniki. W pierwszej kolejności należy usunąć śrubę, zdjać pokrywę gniazda i zaślepkę okalającą gniazdko. Przygotuj przewody, usuwając 15,5-16,5 mm izolacji z ich końców. Otwór z tyłu urządzenia pokazuje maksymalną długość przewodu. Przystępujemy do montażu: połącz kable zgodnie ze schematem i dokręć śruby zacisków za pomocą śrubokręta. Teraz umieść gniazdko z ramką montażową w puszce instalacyjnej i zabezpiecz przed wypadnięciem pazurkami montażowymi i śrubami. Przyciśnij pokrywę do urządzenia. Przykręć główną śrubą całość urządzenia. Teraz można rozpocząć dodawanie gniazdka do platformy SmartThings.

My dokonywaliśmy montażu próbnego nie w puszce elektrycznej, lecz za pomocą kabli elekrycznych. Poniżej zdjęcia z montażu.

Instalacja FIBARO Walli Outlet

Przed dodaniem gniazdka FIBARO do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą sterować zaworem lokalnie w centrali. W przypadku odłączenia Internetu pozwoli zaworowi reagować na zagrożenia. W przyszłości nie będzie to konieczne.

W tym celu instalacji sterownika SmartThings Edge należy wejść na stronę (https://api.smartthings.com/invitation-web/accept?id=450930c1-02a6-43d8-adaa-4cbc51027956) oraz zalogować na konto Samsung, na którym został zbudowany Twój inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania, wybierając ACCEPT. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas sterowniki urządzeń, w tym wypadku Z-Wave Valve, instalujemy je poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować, klikając Uninstall. Pamiętajmy, że na chwilę obecną możemy zainstalować sterowników Edge maksymalnie 60. W przyszłości ta procedura nie będzie konieczna do prawidłowego wykrycia zaworu.

Aby dodać Walli Outlet do aplikacji SmartThings, musimy wykonać poniższą instrukcję. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy przycisk Dodaj ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń i przełączamy Według marki. Kolejno wybieramy markę FIBARO, a później na dole Wyświetl według nazwy modelu, następnie model Walli Outlet. Można również poprzez typ Przełącznik/ściemniacz. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpocznij. Wybieramy centralę z którą połączymy nowe gniazdko. Następnie na obudownie, należy kliknąć trzykrotnie przycisk B. Znajduje się on wewnątrz wtyczki po prawej stronie u dołu. Po chwili gniazdko zacznie migać żółtym światłem, komunikując rozpoczęcie parowania. Pojawia się weryfikacja bezpieczeństwa Security S2, musimy albo zeskanować kod DSK QR, bądź wpisać poczatkowe cyfry kodu PIN. Jeśli tego nie wykonamy, pojawi się komunikat o braku wsparcia pewnych funkcji bezpieczeństwa, pomijamy powiadomienie, wybierając OK. Następnie gniazdko zostanie dodane do platformy SmartThings. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia, możemy zmienić jego nazwę. Wybrać pokój dla nowego urządzenia, zmienić ikonę oraz dodać do panelu ulubionych, zapisać zmiany, wybierając Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

FIBARO Walli Outlet a zmiana sterownika SmartThings Edge

Od początku 2023 roku wszystkie nowe urządzenia dodawane do ekosystemu SmartThings korzystają już z producenta, bądź domyślnych sterowników SmartThings Edge. Jeśli jednak korzytałeś z Walli Outlet przed końcem 2022 roku, platforma SmartThings powinna podmienić stary sterownik Grovvy na Lua. Jeśli jednak tak się nie stało, możesz wymusić tą zmianę ręcznie. Uzyskując lokalne sterownanie urządzeniem. Niestety, aby zmienić sterownik konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do ekosystemu inteligentnego domu. Dodatkowo jeśli ekosystem nie przypisał odpowiedniego sterownika gniazdkowi FIBARO proponujemy jego ręczną zmianę, wg. poniższej instrukcji.

Sterownik Edge moża również zmienić, jeśli obecny został źle przypisany, lub używany nie spełnia oczekiwań. Aby zmienić sterownik należy wejść panel sterowania urządzenia. Następnie klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), z listy wybieramy Sterownik i Wybierz inny sterownik. Z listy dostępnych wybierz sterownik Z-Wave Switch od developera SmartThings Drivers (Beta). Z przeprowadzonych testów wynika, że ten najlepiej komunikuje się z urządzeniem. W przyszłości inne nowsze sterowniki lub stworzone przez społeczność SmartThings mogą posiadać bardziej rozbudowane funkcje, zachęcamy do eksperymentów. Potwierdzamy wybór sterownika Z-Wave Switch, klikając OK. Możecie zauważyć, że zmieniła się ikona i dostępne opcje sterowania urządzeniem.

Wskaźniki pierścienia LED

Wbudowana lampka LED pokazuje aktualny status urządzenia. Po zasileniu urządzenia:

 • Zielony – urządzenie dodane do sieci Z-Wave (non-secure, S0, S2 non-authenticated),
 • Fuksja – urządzenie dodane do sieci Z-Wave (Security S2 Authenticated),
 • Czerwony – urządzenie nie dodane do sieci Z-Wave.

W czasie pracy, kolor pierścienia LED zależy od aktualnego obciążenia. Opcja domyślnie włączona.

Obsługiwanie urządzenia, menu pozwala na przeprowadzenie pewnych akcji z gniazdkiem FIABRO. Aby użyć menu, należy przytrzymać przycisk na urządzeniu, zwolnić go przy kolorze odpowiadającym wywoływanej przez nas akcji. Następnie kliknąć przycisk potwierdzając wybór. Kolory pierścienia LED w menu oznaczają:

 • Migający fuksja – wchodzenie do menu (dodane jako Security S2 Authenticated),
 • Migający czerwony – wchodzenie do menu (nie dodane do sieci Z-Wave),
 • Zielony – zresetowanie pamięci zużycia energii,
 • Fuksja – rozpocznij test zasięgu Z-Wave,
 • Żółty – przywracanie ustawień fabrycznych.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć inteligentne gniazdko z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel sterowania urządzeniem. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Rozpocznie się proces usuwania, musimy szybko 3 krotnie przycisnąć przycisk na wtyczce. Proces usuwania zostanie zasygnalizowany trzema błyśnieciami pierścienia LED na żółto. Następnie pojawi się komunikat o prawidłowym usunięciu urządzenia.

Jest możliwość również wymusić usunięcie, lecz nie zalecamy tej opcji rozwiązania problemu.

Resetowanie FIBARO Walli Outlet

Procedura resetu pozwala na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, co oznacza, że wszystkie informacje na temat kontrolera Z-Wave i ustawień użytkownika zostaną usunięte i będzie ono gotowe do połączenia z nową centralą. Aby zresetować inteligentne gniazdko, kliknij i przytrzymaj przycisk. Zwolnij przycisk, gdy zobaczysz żółty kolor pierścienia LED. Kliknij przycisk, aby zatwierdzić wybór. Gniazdko zaświeci się na żółto, potwierdzając wybór. Po kilku sekundach urządzenie zostanie uruchomione ponownie co zostanie zasygnalizowane czerwonym kolorem. Po zresetowaniu gniazdko przejdzie w tryb parowania z nową centralą.

FIBARO Walli Outlet typu E

Gdzie zakupić ?

FIBARO Walli Outlet dostępny jest w postaci wtyczek typu E i F używanych w Europie i Azji. Posiada szeroką polską dystrybucje z polskim wsparciem technicznym. Możemy go zakupić na oficjalnym sklepie producenta MojeFIBARO, w cenie 339 PLN, choć spokojnie możemy go znaleźć już za 259 PLN w innych sklepach internetowych. W pudełku znajdziemy opisywane inteligentne gniazdko podtynkowe oraz skróconą instrukcje obsługi w języku polskim i angielskim. Gniazdko dostępne jest w kolorze białym oraz antracytowym.

Instrukcja

Dodatkowe informacje na temat podłączenia i specyfikacji można znaleźć tutaj.

Wnętrze podtynkowego gniazdka FIBARO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s