Starsza platforma programistyczna Groovy odchodzi – co to oznacza dla użytkowników SmartThings ?

Samsung ogłosił koniec swojej platformy programistycznej Groovy dla SmartThings. Zapowiedziana rewolucja się rozpoczyna. Jak to może wpłynąć na użytkowników, jak na programistów.

  • [Aktualizacja 1]: SmartThings przedłużył działanie platformy programistycznej Groovy do 31 grudnia 2022 roku, odpowiadając na głosy społeczności. Związku z tym data 30 września jako zakończenia wsparcia została przesunięta.
  • [Aktualizacja 2]: SmartThings przedłużył pełne wdrożenie migracji urządzeń na nowe sterowniki Edge do 26 kwietnia 2023 roku.
  • [Aktualizacja 3]: Migracja urządzeń korzystających ze społecznościowych / niestandardowych programów obsługi urządzeń Groovy do sterowników SmartThings Edge (w języku Lua) rozpocznie się 15 kwietnia 2023 roku.
    • Pełna treść komunikatu znajduje się tutaj.

Żegnamy, sterowniki Groovy

Od ponad trzech lat zespół SmartThings pracuje nad przeniesieniem każdego elementu swojej platformy z tego, czym był, gdy Samsung nabył je w 2014 roku. Obejmuje to sprzęt, aplikacje mobilne, a teraz wreszcie środowisko programistyczne. Samsung zamierza zmodernizować platformę i połączyć wszystkie swoje oferty IoT w jednym miejscu dla ponad 62 milionów użytkowników na całym świecie. Pod koniec sierpnia 2022 r. zespół SmartThings rozpocznie migrację usług ze swojego starszego środowiska programistycznego opartego na języku Groovy – przestanie ono działać 30 września. To w sam raz na pojawienie się pod koniec roku nowego standardu Matter, którego Samsung jest kluczowym udziałowcem. Oto trzy kluczowe obszary, na które wpłynie ta zmiana.

Sterowniki Edge zastępują obsługę typów urządzeń

Starsza platforma SmartThings wykorzystuje Groovy Device Type Handlers (DTH) do tłumaczenia danych do i z urządzeń podłączonych do platformy. Samsung ogłosił prawie rok temu, że zastąpi je sterownikami Edge opartymi na LUA dla urządzeń LAN, Zigbee i Z-wave, które łączą się z koncentratorami SmartThings. W związku z tym zespół SmartThings opracował zestaw sterowników Edge, aby zastąpić te starsze programy obsługi. Twórcy społeczności stworzyli również niestandardowe sterowniki Edge Drivers, które dodają zaawansowane funkcje, których szukają zaawansowani użytkownicy. 

Samsung rozpocznie automatyczny proces migracji pod koniec sierpnia, aby przenieść urządzenia ze starszych programów obsługi na sterowniki Edge. W przypadku urządzeń Z-wave i Zigbee migracja do domyślnego sterownika Edge będzie oparta na „odcisku palca”, jaki te urządzenia udostępniają koncentratorowi SmartThings. Jeśli dzisiaj korzystasz z narzędzia obsługi społeczności, aby uzyskać zaawansowane funkcje, spróbuj znaleźć odpowiednik społeczności Edge Driver. W przeciwnym razie możesz utracić niektóre zaawansowane funkcje ze standardowym sterownikiem Edge. Możesz ręcznie ponownie dodać urządzenie, aby korzystać z niestandardowego sterownika Edge, lub migracja spróbuje przenieść urządzenie do niestandardowego sterownika przed standardowym sterownikiem.

Jeśli urządzenie zostanie zmigrowane do sterownika o mniejszej funkcjonalności, może zostać usunięte z procedur i scen. Każde urządzenie, którego migracja do Edge Drivera nie powiedzie się, pojawi się jako „rzecz” i będzie wymagała ręcznej naprawy. Istnieje również mały zestaw urządzeń, które będą miały mniejszą funkcjonalność lub w ogóle nie będą działać. Obejmuje to telewizory Samsung z lat 2015-2016 oraz starsze kamery Samsung i D-link.

SmartApps używa teraz SmartThings API

SmartThings wykorzystuje SmartApps do automatyzacji lub łączenia się z usługami zewnętrznymi. SmartThings dostarczyło kilka domyślnych aplikacji SmartApps, a programiści społeczności stworzyli własne. W obu przypadkach były one historycznie zbudowane w Groovy, a Samsung hostował kod w swojej chmurze AWS. W przyszłości SmartApps będzie korzystać z interfejsu API SmartThings. Samsung przeprowadził migrację niektórych domyślnych aplikacji SmartApps, takich jak zarządzanie blokadami i Smart Home Monitor, po wycofaniu klasycznej aplikacji SmartThings. Przeprowadzą również migrację popularnych inteligentnych aplikacji Smart Lighting i SmartAppe Alerte-Weather Alerts 25 sierpnia.

Nowa aplikacja Smart Lighting będzie wykorzystywać API Rules, dzięki czemu jej automatyzacja będzie działać lokalnie. Rutyny w aplikacji mobilnej również wykorzystują w tle API Rules. Wiele z nich będzie działać lokalnie, ponieważ wszystkie urządzenia podłączone do koncentratora będą korzystać ze sterowników Edge firmy SmartThings.

Możliwe komplikacje

Urządzenia połączone z chmurą są trochę kapryśne. To od producenta zależy opracowanie nowych interfejsów przy użyciu nowego interfejsu API SmartThings połączonego z chmurą. Kilka urządzeń podłączonych do chmury, takich jak Ring, Rachio i Arlo, zostało automatycznie przeniesionych do nowych integracji opartych na interfejsie API. Ale kilka popularnych produktów i usług opartych na chmurze może przestać działać 30 września. Obejmuje to takie rzeczy, jak Life 360 ​​i Logitech Harmony, ponieważ ich firmy nie przeszły na nowy interfejs API. Niektóre popularne integracje chmurowe tworzone przez społeczność również mogą przestać działać, w tym dla urządzeń takich jak MyQ. Więc zadziałaj z wyprzedzeniem przed 30 września, jeśli używasz któregokolwiek z nich w SmartThings.

Kilka popularnych produktów i usług opartych na chmurze, takich jak Life 360 ​​i Logitech Harmony, może przestać działać 30 września.

– SmartThingsBeat na Twitter

Napisane przez społeczność aplikacje SmartApps są w nieco bardziej niepewnej sytuacji. Podczas gdy programiści mieli prawie dwa lata na aktualizację swoich SmartApps, Samsung nie będzie już hostował kodu do ich uruchamiania. Programiści społeczności muszą dostosować swoje SmartApps do modelu Cloud API firmy SmartThings. Niektóre aplikacje innych firm, takie jak SharpTools, planują automatyczną migrację na nową platformę, zanim Groovy odejdzie. Ale inne popularne społecznościowe aplikacje SmartApps, takie jak kreator automatyzacji webCoRE, przestaną działać 30 września. Nie zostały zaktualizowane do pracy z nową architekturą SmartThings.

Jeśli korzystasz z webCoRE, przed 30 września zalecamy:

  • Przenieś to, co możesz, do rutyn w aplikacji SmartThings. Rutyny to jedno z naszych ulubionych narzędzi w nowej aplikacji SmartThings. Mogą nawet działać lokalnie, jeśli Twoje urządzenia to Z-Wave lub Zigbee.
  • Aby uzyskać bardziej złożone autonomie, z którymi rutyny nie mogą sobie poradzić, zapoznaj się z SharpTools. Oferuje złożony konstruktor reguł, który współpracuje z nową architekturą SmartThings.

Zaplanuj z wyprzedzeniem lub skontaktuj się z twórcą zewnętrznych aplikacji SmartApps, aby sprawdzić, czy planują zaktualizować swoją integrację przed 30 września.

Groovy IDE odchodzi

SmartThings zawiera zintegrowane środowisko programistyczne (IDE), które umożliwia programistom tworzenie i testowanie programów obsługi urządzeń Groovy i SmartApps. Jest również używany przez zaawansowanych użytkowników SmartThings. Wykorzystali IDE do „wklejenia” kodu dla programów obsługi urządzeń i SmartApp, przeglądania dzienników, tworzenia nowych trybów lokalizacji i nie tylko.

Na szczęście możesz zainstalować sterowniki Edge i nowe integracje SmartApp, po prostu klikając łącze. Możesz także zmienić konkretny sterownik Edge używany przez urządzenie w aplikacji SmartThings. Ale przyszłość pozostałych funkcji jest o wiele bardziej niejednoznaczna. Możesz przeglądać dzienniki urządzeń Edge za pomocą interfejsu SmartThings CLI, ale interfejs wiersza poleceń (CLI) może być przytłaczający dla osób niebędących programistami.

Wydaje się, że w przyszłości zupełnie zabraknie innych funkcji Groovy IDE. Kilka tygodni temu jedna z witryn Groovy IDE firmy Samsung SmartThings zaczęła w tajemniczy sposób przekierowywać do wersji beta my.smartthings.com. Jeśli nadal chcesz lub potrzebujesz niektórych brakujących funkcji, najlepszą drogą, aby Twój głos był słyszany, może być skontaktowanie się z pomocą techniczną SmartThings i (uprzejme) żądanie zwrotu tych funkcji. 

Odejście Samsunga od starszych platform SmartThings było ponad dwuletnią podróżą pełną wzlotów i upadków. Nowa platforma lokalizuje urządzenia i automatyzacje za pośrednictwem SmartThings Edge i Rules API. Jednak pod koniec września mogą jeszcze pojawić się wyboje, w zależności od używanej integracji i urządzeń. Mamy nadzieję, że wycofanie starszej platformy Groovy pozwoli zespołowi SmartThings na przeniesienie zasobów do bardziej ekscytujących funkcji w przyszłości, takich jak wsparcie Matter i rozszerzenie funkcji lokalnych. Jeśli jesteś użytkownikiem SmartThings, przygotuj się na rewolucję. Aby uzyskać więcej informacji na temat przejścia na emeryturę Groovy, zapraszamy do wpisu z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Źródło: TheDigitalMediaZone

7 myśli w temacie “Starsza platforma programistyczna Groovy odchodzi – co to oznacza dla użytkowników SmartThings ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s