Aqara Door and Window Sensor – zabezpiecz drzwi i okna przed włamywaczami

Czujniki otwarcia drzwi i okien to popularne urządzenia stosowane w wielu inteligentnych domach, które pozwalają na monitorowanie stanu drzwi i okien. Są one nie tylko bardzo wygodne, ale również bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ pozwalają na wykrycie niepożądanych wniknięć lub prób włamania. Czujnik otwarcia drzwi i okien inaczej zwany jako czujnik kontaktowy, który działa na zasadzie detekcji magnetycznej. Dzięki temu, gdy drzwi lub okno zostanie otwarte, sensor automatycznie wysyła sygnał do aplikacji SmartThings na smartfonie, informując użytkownika o zmianie stanu. W ten sposób użytkownik może łatwo monitorować, czy drzwi lub okno są zamknięte, a w przypadku otwarcia, otrzymuje powiadomienie, co pozwala na szybką reakcję w przypadku zagrożenia lub próby włamania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić go np. w szufladce, wewnątrz skrzynki z bronią itp.. Zapraszam do recenzji czujnika kontaktowego Aqara Door and Window Sensor.

Opis

Aqara Door and Window Sensor (model MCCGQ11LM), jak każdy czujnik kontaktowy składa się z dwóch części głównego sensora i magnesu. Główną funkcją jest czujnik poinformowanie o rozłączeniu, czyli otwarciu lub zamknięciu, w przypadku zbliżenia części. Zmiana stanu jest szybko wysyłana do koncentratora SmartThings. Umieszczono małą diodę LED, służącą do sygnalizowania stanów. Maksymalna odległość czujnik-magnes to ≤ 22 mm (w stanie zamkniętym). Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee 2.0. Zasilany jest poprzez jedną baterię CR1632. Producent deklaruje 2 lata działania na jednej baterii. Sensor ma bardzo małe wymiary tylko: 4,1 cm wysokości, 2,2 cm szerokości oraz 1,1 cm głębokości. Waga czujnika sięga 15 gramów. Dostępny tylko w białym kolorze. Przystosowany jest do działania w warunkach pokojowych w temperaturze od -10 do +50 °C oraz wilgotności 0 do 95 %.

  • Plusy
    • Przetwarzanie lokalne (sterownik Edge)
    • Szybkość reakcji na platformie SmartThings
    • Bardzo mały rozmiar
  • Minusy
    • Problem z uzyskaniem stanu baterii

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania urządzeniem mamy informację o stanie czujnika „Otwarto” bądź „Zamknięto”. Poniżej znajdziemy informację o napięciu. Następnie pokazano moc sygnału. Będą to wartości RSSI (ang. Received Signal Strength Indicator) i LQI (ang. Link Quality Indicator), pomocne w budowaniu silnej sieci Zigbee. Ostatnią informacją jest poziom baterii, na jego odczyt zaraz po dodaniu, należy chwilę zaczekać. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje”) znajdziemy tutaj listę procedur, gdzie używany jest czujnik otwarcia. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Mamy również dodatkowe „Ustawienia” czujnika kontaktowego Aqara, mamy możliwość zmiany ikony wyświetlanej w panelu urządzenia, do wyboru są: Contact Sensor (czujnik otwarcia), Switch (przełącznik), Lock (zamek), Door Bell (dzwonek), Refrigerator (Lodówka). Możemy również ustawić Signal Strenght interval (interwał siły sygnału) w minutach.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Możliwe jest to ze względu na wykorzystanie przez przełącznik nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. Mamy możliwość warunku, związanego ze stanem czujnika „Otwarto”, „Zamknięto” oraz „Otwarto lub Zamknięto”, czyli zmiana stanu. Następnie mamy opcję otrzymania powiadomienia o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym, czy jest pasująca, większa/mniejsza czy w określonym zakresie. Kolejno jest napięcie w zakresie 0 – 255 w tym, czy jest pasujące, większa/mniejsza od wartości, czy mieści się w zadanym zakresie. Podobnie moc sygnału w zakresie 0 – 100 oraz -200 – 0 dBm w tym, czy jest pasujące, większa/mniejsza od wartości, czy mieści się w zadanym zakresie. Każdą akcję możemy opóźnić o dowolny czas.

Montaż i instalacja Aqara Contact Sensor

Aby zamontować czujnik drzwi i okien, należy zdjąć zabezpieczenie taśmy dwustronnej i przykleić w wybrane miejsce. Główną część sensora zazwyczaj przyklejamy na ramie np. drzwi, a sam magnez już na samych drzwiach. Pamiętajmy, że wg. specyfikacji maksymalna odległość między elementami musi wynosić 22 mm.

Przed dodaniem Aqara Contact Sensor do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą działać czujnikowi lokalnie w centrali. W przypadku odłączenia Internetu pozwoli to sensorowi nadal wysyłać informację do koncentratora SmartThings, a on będzie mógł uruchomić procedurę.

W tym celu instalacji sterownika SmartThings Edge należy wejść na stronę (https://account.smartthings.com/?redirect=https%3A%2F%2Fbestow-regional.api.smartthings.com%2Finvite%2F8b2Ay0rKX2ve%3F) oraz zalogować na konto Samsung, na którym został zbudowany Twój inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia, wybierając ACCEPT. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas sterowniki urządzeń, w tym wypadku Zigbee Sensors Edge Driver [YG] 1.8.16, instalujemy je poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować, klikając Uninstall. Pamiętajmy, że na chwilę obecną możemy zainstalować sterowników Edge maksymalnie 80. W przyszłości ta procedura nie będzie konieczna, do prawidłowego wykrycia czujnika Aqara.

Aby dodać czujnik kontaktowy Aqara do aplikacji SmartThings, musimy wykonać poniższą instrukcję. Usuń zaślepkę baterii z wnętrza sensora. Na ekranie głównym aplikacji klikamy przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę Aqara, a później Czujnik otwarcia/zamknięcia. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpocznij. Wybieramy centralę do połączenia z nowym urządzeniem. Pomijamy procedurę skanowania kodu QR (my nie otrzymaliśmy go z sensorem). Następnie na obudowie czujnika, używając spinacza, przytrzymaj przez 5 sekund przycisk resetu. Po chwili czujnik zostanie wykryty i dodany do platformy SmartThings. Może pojawić się komunikat o braku wsparcia pewnych funkcji bezpieczeństwa, pomijamy powiadomienie, wybierając OK. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia możemy zmienić jego nazwę np. na Aqara Contact Sensor. Wybrać pokój dla nowego urządzenia, zmienić ikonę oraz dodać do panelu ulubionych. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Czujnik pojawi się w wybranym pomieszczeniu.

Zmiana sterownika SmartThings Edge

Aby zmienić sterownik, należy wejść panel sterowania urządzenia. Następnie klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), z listy wybieramy Sterownik i Wybierz inny sterownik. Potwierdzamy wybór sterownika, klikając OK. Z przeprowadzonych testów, wynika, że najlepiej komunikuje się z urządzeniem sterownik autorstwa dewelopera Yakov Gerlovin o nazwie Zigbee Sensors Edge Driver [YG] 1.8.16. W przyszłości, inne nowsze sterowniki mogą posiadać bardziej rozbudowane funkcje, zachęcamy do eksperymentów.

Jeśli korzystałeś z czujnika Aqara przed końcem 2022 roku, Twoje urządzenie może nie korzystać jeszcze ze sterownika SmartThings Edge. W przyszłości wszystkie urządzenia Zigbee i Z-wave przejdą na nowe sterowniki, nastąpi to po wygaśnięciu w ekosystemie, środowiska programistycznego Groovy. Ewentualnie możemy wymusić ręcznie zmianę na nowy sterownik. Niestety, aby zmienić sterownik, konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do platformy inteligentnego domu SmartThings.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć sensor Aqara z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie czujnika Aqara

Aby zresetować urządzenie, musimy się wyposażyć w spinacz. Przy jego pomocy, u dołu czujnika, odnajdujemy wejście do przycisku resetowania (mały otwór w sensorze). Spinacz wciskamy na około 3/5 sekund w otwór, aż dioda LED zacznie migać. Po chwili czujnik jest gotowy do połączenia z nową centralą SmartHome.

Gdzie zakupić ?

Aqara Door and Window Sensor dostępny szeroko w polskiej dystrybucji w cenie 79,99 PLN. W pudełku znajdziemy sensor, baterie CR1632, zestaw dodatkowych dwustronnych naklejek oraz skróconą instrukcję obsługi w kilku językach, brak jest polskiego. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s