Protokół inteligentnego domu Matter opóźniony do jesieni

Protokół Matter był pierwotnie planowany na 2020 rok, niestety został opóźniony do jesieni 2022 roku. Opóźnienie wynika z faktu, że stowarzyszenie Connectivity Standards Alliance, które opracowuje Matter, potrzebuje więcej czasu na sfinalizowanie pakietu programistycznego, który pozwala firmom na integrację z platformą. 

Po pełnym uruchomieniu Matter pozwoli urządzeniom Apple, Google, Samsung, Comcast, GE i wielu innym firmom współpracować w jednym ekosystemie inteligentnego domu. Korzystając ze standardu Matter, będzie możliwe korzystanie z np. głośnika Amazon Echo, urządzenia Google Nest oraz inteligentnej żarówki GE, w jednej aplikacji inteligentnego domu.

Czym dokładnie jest materia?

Zanim omówimy, co sprawia, że ​​Matter jest tak wyjątkowy, musimy wspomnieć o poprzednich protokołach. Urządzenia inteligentnego domu nie są szczególnie nowe, ale nigdy nie istniał jeden uniwersalny standard, który pomógłby z łatwością je połączyć. Powstały takie protokoły jak Zigbee, Z-Wave, Bluetooth czy Wi-Fi, tym samym pojawił się problem zbyt wielu możliwości połączenia a sam rynek stał się zatłoczony i podzielony. Co sprawiło, że temat nie był jasny dla przeciętnego użytkownika. Dodatkowo wiele produktów innych firm ma również własne aplikacje do konfiguracji, które rzadko działają tak, jak powinny. Zasadniczo oznaczało to konieczność żonglowania aplikacjami na telefonie, w celu efektowanego zarządzania inteligentnymi urządzeniami domowymi. Co potęgowało stres i nerwowość w korzystaniu z nowych rozwiązań.

Jednym z wielu problemów, z jakimi borykają się dzisiejsze urządzenia IoT, jest sposób, w jaki łączą się one online i komunikują ze sobą w całym domu. Matter to ujednolicony protokół, który pomoże połączyć wszystkie nasze inteligentne urządzenia domowe pod jednym dachem – aplikacją. Świat, w którym nasze urządzenia mogą komunikować się i współistnieć za pomocą lokalnego Wi-Fi, a nie z chmury – jest to sposób na działanie offline z pominięciem serwerów.

Obecnie urządzenia IoT są uzależnione od chmury, tym samym wszystko przestaje działać w momencie utraty połączenia z Internetem. Matter pozwoli urządzeniom pracować w trybie offline bez konieczności ciągłego dostępu do chmury. Mniejsza zależność od chmury oznacza również wyższy poziom bezpieczeństwa.

Thread jest kluczem do działania offline

Inny niezbędny protokół bezprzewodowy to Thread, może nie brzmieć znajomo; jednak odgrywa ogromną rolę w urządzeniach z certyfikatem Matter. Jako protokół bezprzewodowy oparty na siatce o małej mocy, Thread może stworzyć środowisko o niskim opóźnieniu, które natychmiast wysyła i odbiera dane między urządzeniami. Ze względu na charakter protokołu sieci mesh, zyskujesz dodatkową korzyść w postaci utrzymania działania inteligentnego domu, nawet jeśli utracisz połączenie z Internetem.

Materia pomaga pogodzić wszystko razem

W celu rozwiązania tych problemów pojawia się kolejny protokół bezprzewodowy o nazwie Matter; jednak tym razem różni się on od wszystkich poprzednich. Matter wykorzystuje technologię bezprzewodową opartą na protokole internetowym (IP), za pomocą której routery Wi-Fi przypisują adresy podłączonym urządzeniom. Dzięki natywnej integracji protokołu opartego na protokole IP dla inteligentnych urządzeń domowych nie ma żadnych niewygodnych połączeń ani innych technologii bezprzewodowych. To otwiera drogę do przyszłości, w której wszystkie urządzenia z certyfikatem Matter będą współpracować ze sobą.

Jak widać, połączenie naszych inteligentnych urządzeń domowych w ten sposób nie tylko sprawia, że ​​konfiguracja jest dziecinnie prosta, ale jest absolutnie niezbędna przy projektowaniu jednego, uniwersalnego środowiska inteligentnego domu, które po prostu działa. Ostatecznym celem jest tutaj stworzenie sytuacji „ustaw i zapomnij”, w której urządzenia te zasadniczo znikają w tle. Na szczęście Matter brzmi jak marzenie, którego potrzebujemy, aby w końcu wypełnić tą lukę i raz na zawsze naprawić sytuację na rynku inteligentnego domu.

Źródło: CNET, AndroidPolice

15 myśli w temacie “Protokół inteligentnego domu Matter opóźniony do jesieni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s