Aeotec Cam 360 – dedykowana kamera FullHD dla ekosystemu SmartThings

Od wielu lat możemy zauważyć rosnącą liczbę kamer, które obecnie są już praktycznie wszędzie. Wiele lat temu instalowane były tylko w bankach, instytucjach oraz przemyśle. Obecnie coraz częściej korzysta się z monitoringu IP w prywatnych domach. Kamery sieciowe to najprostszy i niewymagający abonamentu sposób na monitoring pokoju czy całego mieszkania, lecz musimy pamiętać, że tylko wydajna sieć Wi-Fi pozwoli użyć kamery bezprzewodowej. Dzięki kamerom sieciowym praktycznie z dowolnego miejsca na świecie, gdzie tylko znajdziemy zasięg Internetu, możemy sprawdzić co się dzieje w naszym domu pod naszą nieobecność, mamy możliwość podglądu na żywo, udostępnienia nagrania lub zapisania go w chmurze czy pamięci smartfonu. Dzisiaj zrecenzujemy dedykowaną dla ekosystemu SmartThings kamerę Wi-Fi Aeotec Cam 360.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości sklepu Z-Wave Europe, który udostępnił kamerę do testów.

Aeotec Cam 360 sieciowa kamera FullHD posiada obrotową głowicę pozwalającą na widok 360 stopni w poziomie oraz odchylenie o 96 stopni w pionie. Dzięki umiejętności wykrywania ruchu może śledzić zauważone obiekty i osoby – także w nocy dzięki trybowi nocnemu. Wbudowany głośnik i mikrofon pozwala na zdalną komunikację przez smartfon z osobami/zwierzętami znajdującymi się przed kamerą.

Kamera pozwala na nagrywanie 10 sekundowych nagrań, interwał między nagraniami to 30 sekund, a dzięki darmowej pamięci w chmurze, możemy przechowywać je przez 24 godziny od godziny nagrania. Wszystkie nagrania są bezpiecznie zabezpieczone w Twojej osobistej chmurze i można uzyskać do nich zdalny dostęp w dowolnym momencie oraz pobrać na telefon czy tablet. Możemy sterować maksymalnie czterema kamerami SmartThings. 

Dzięki posiadaniu nowoczesnego telewizora Samsung Smart TV, Samsung Family Hub, smartfonu lub tabletu, możemy w każdej chwili uzyskać na żywo obraz domu za pomocą Cam360.

Opis

Aeotec Cam 360 posiada panoramiczny obiektyw FullHD z kodekiem H.264, z trybem nocnym do 10 metrów. Zapewniając wyraźny, szczegółowy obraz, podczas całodobowego monitorowania pomieszczenia. Kamera posiada obiektyw z matrycą CMOS (GC2063) o przesłonie F2.1 i ogniskową 3,9 mm z kątem widzenia 110°. Obracana głowica pozwala na monitorowanie panoramiczne 360° i pochylenie obiektywu w pionie o 96°. Posiadamy tutaj dwukierunkową komunikację audio co oznacza, że nie dość że usłyszymy co dziele się w pomieszczeniu, ale również poprzez głośnik możemy komunikować się z osobami w pomieszczeniu. Kamera Cam360 wykrywa dźwięk i ruch, dodatkowo posiada opcję śledzenia ruchu, czyli podążania za przemieszczającym się obiektem. Kupując kamerę mamy 24 godziny darmowego przechowywania 10 sekundowych nagrań w chmurze SmartThings. Temat subskrypcji rozwiniemy w dalszej części wpisu. Przy obiektywie znajduje się dioda LED wskazująca stan urządzenia, podstawowe to: niebieska – kamera uruchomiona, bursztynowa – kamera rejestruje obraz. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz), kamera nie wymaga posiadania centrali inteligentnego domu SmartThings Hub. Została wyposażona w 64 MB pamięci RAM oraz 32 MB pamięci Flash, nie posiadamy slotu na kartę SD. Kamera jest przeznaczona do użytku pokojowego (IP20) w temperaturze -20°C ~ 50°C. Aeotec Cam 360 posiada średnicę 7,5 cm oraz 11,8 cm wysokości. Waga to 245 gram.

Sposób umieszczenia: Producent zaleca unikanie umieszczenia Cam 360 w środowiskach o wysokiej temperaturze, np. jak w pobliżu kaloryferów, pieców oraz umieszczania na urządzeniach generujących wibracje, takich jak lodówki lub klimatyzatory. Kamerę możemy umieścić na płaskiej powierzchni, takiej jak biurko lub szafka lub zamontować na ścianie lub stropie za pomocą pomocniczych akcesoriów montażowych dołączonych do pudełka.

 • Plusy
  • Jakość obrazu i tryb noktowizyjny w FullHD
  • Dwukierunkowa komunikacja audio
  • Automatyczne wykrywanie dźwięku i śledzenie ruchu
  • Obrotowa głowica 360 stopni
  • Cena, w porównaniu do SmartThings Cam
 • Minusy
  • Brak możliwości rozszerzenia pamięci i zapis na karcie SD
  • 30 sekundowy interwał między nagraniami
  • Brak możliwości rozszerzenia o subskrypcję Premium

Możliwości w ekosystemie SmartThings

Na ekranie głównym aplikacji, Cam360 charakteryzuje się duży panelem z ostatnim screenem z nagranego klipu wideo, nie widzimy tutaj podglądu na żywo, jeśli kamera jest wyłączona, pojawia się ikona z przekreśloną kamerą.

W panelu Cam360 mamy możliwość włączenia/wyłączenia kamery, poniżej znajduje się podgląd na żywo z pomieszczenia. Na podglądzie na żywo posiadamy sześć możliwości:

 • pierwsza z nich to nagranie 10 sekundowego nagrania na żądanie
 • zrobienie zrzutu ekranu z kamery, tutaj następuje natychmiastowy zapis w pamięci telefonu
 • uruchomienie głośnika i wydanie komunikatu
 • włączenie/wyłączenie dźwięku z prezentowanego nagrania na żywo
 • zminiaturyzowanie podglądu na żywo, możemy go umieścić nad innymi aplikacjami
 • powiększenie podglądu na żywo na cały ekran smartfonu czy tabletu

Poniżej posiadamy wirtualny joystick, dzięki któremu możemy sterować głowicą kamery oraz dwa przyciski do uruchomienia śledzenia ruchu i powrót do domyślnej pozycji kamery.

Historia

Panel „Historii” pozwala na dostęp do osi czasu oraz wybranie konkretnego dnia. Na osi czasu możemy zauważyć wykryty ruch i dźwięk oraz przypisane nagrania do zaistniałego zdarzenia. Po kliknięciu w nie, odtworzy się ono w górnej części ekranu.

Ustawienia

Mamy dostęp do rozbudowanych ustawiań. Posiadamy możliwość włączenia/wyłączenia obrazu HDR (obraz o zakresie jasności porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka). Ustawienia noktowizora, takie jak jak „Automatycznie”, „Włączono” oraz „Wyłączono”. Uruchomienie szerokiego kąta widzenia kamery. Posiadamy możliwość przerzucenia obrazu z obiektywu, przydatne gdy aparat zamocowany jest z boku lub dołem do góry. Jeśli chodzi o nagrywanie automatyczne możemy wybrać czy nagranie nastąpi po wykryciu ruchu, dźwięku czy jednego z nich oraz czy nastąpi powiadomienie na smartfonie o nagranym klipie. Możemy zdecydować o głośności głośnika w trzech parametrach „Wysoka”, „Średnia” i „Niska” oraz o tym czy Cam360 ma informować o stanie kamery poprzez diodę LED. Posiadamy możliwość ustawienia punktu na który będzie kierowany obiektyw po wyłączeniu co pomaga zapewnić poczucie prywatności. Ostatnim ustawieniem jest „monitorowanie punktu drogi”, czyli kamerowanie określonego miejsca o określonych godzinach czy warunkach w automatyzacjach. Możemy ustawić kilka punktów drogi, nadając każdemu inną nazwę.

Aeotec Cam360 działa po protokole Wi-Fi, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja urządzeń odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Jeśli zostanie utracone połączenie internetowe nie będzie możliwy podgląd na żywo, rejestracja i przesył klipu wideo, oraz wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzenia, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Dostępne automatyzacje

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, dodatkowo opcję jak długo ten stan musi się utrzymać, zanim uaktywni się automatyzacja. Poniżej stan czujnika ruchu „Wykryto ruch” bądź „Bezruch” oraz stan czujnika dźwięku „Wykryto dźwięk” lub „Brak dźwięku”. W drugiej możliwości „Wtedy”, kamera Cam360 pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Żądanie uruchomienia nagrania „Nagraj”, skierowanie obiektywu na wybrany punkt drogi. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Cam360 dodatkowo rozszerza możliwości SmartApp, SmartThings Home Monitor, który strzeże domu pod Twoją nieobecność.

Subskrypcja SmartThings Wideo

SmartThings Wideo to usługa przechowywania w chmurze nagranych klipów z kamery. Po dodaniu Cam360 zostaniemy poproszeni o akceptację zasad i warunków korzystania. Dostaniemy tym samym dostęp do chronologicznego spisu wszystkich nagrań, które możemy pobrać na nasz telefon.

Kupując kamerę Aeotec Cam360 dostajemy dostęp do darmowego planu Basic, który składa się z:

 • Zapewnia 24-godzinne przechowywanie w chmurze
 • Nagrywanie 10 sekundowych nagań *
 • Wykrywanie osób. *
 • Indywidualne strefy wykrywania ruchu. *
 • Umożliwia podłączenie do 4 kamer SmartThings w celu nagrywania, przy czym dodatkowe kamery SmartThings są ograniczone z przesyłaniem obrazu na żywo. *
 • Pozwala skonfigurować SmartThings Home Monitor i automatyzację z innymi zgodnymi urządzeniami SmartThings przy użyciu niestandardowych reguł *
  • * Nie wszystkie funkcje są obsługiwane na wszystkich urządzeniach.

Zdziwił nas brak możliwości zakupienia planu Premium, tym samym nie możemy rozszerzyć możliwości kamery Cam360. Plan Premium oferuje dodatkowo:

 • Do 30 dni przechowywania w chmurze
 • Nagrywanie 60 sekundowych nagań *
 • Umożliwia podłączenie do 8 kamer SmartThings w celu nagrywania, przy czym dodatkowe kamery SmartThings są ograniczone z przesyłaniem obrazu na żywo. *

Cena subskrypcji Premium na zachodzie to 7,99 USD miesięcznie lub 79,99 USD na rok.

Przykładowe nagrania i zdjęcia

Poniżej przedstawiamy nagranie w ciągu dnia z kamery Aeotec Cam360.

Poniżej nagranie z włączonym trybem noktowizyjnym Aeotec Cam360.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane w dzień i nocy z opcją szerokiego i wąskiego kąta widzenia obiektywu.

Instalacja

Aby korzystać z kamery Aeotec Cam360 niezbędna jest aplikacja SmartThings, możemy ją pobrać z Google Store (Android 7.0 lub nowszy) bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Przed rozpoczęciem instalacji zalecam połączenie smartfonu z prywatną siecią Wi-Fi obsługującą pasmo 2.4 Ghz. Aby zainstalować urządzenie należy postępować zgodnie z instrukcją na ekranie aplikacji. Uruchamiamy aplikację SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy Plus ( + ), kolejno stuknij Urządzenie, znajdujemy markę Aeotec >> Kamera. Z listy dostępnych wybieramy Cam360, rozpoczynając proces konfiguracji urządzenia, klikając Rozpoczęcie. Skanujemy kod QR lub wpisujemy go ręcznie (znajduje się na spodzie kamery). Wybieramy lokalizację i pokój, kliknij Dalej. Wybieramy sieć Wi-Fi z wyszukanych. Nastąpi proces konfiguracji kamery, po dłuższej chwili pojawi się komunikat o pomyślnym połączeniu. Pozostaje już tylko nadać nazwę kamerze i kliknąć Gotowe. W czasie konfiguracji pojawiają się komunikaty w języku angielskim.

Siła sygnału Wi-Fi

Posiadamy możliwość sprawdzenia siły sygnału między routerem WiFi a Aeotec Cam 360. Aby sprawdzić należy wybrać Cam360 w aplikacji SmartThings i ją włączyć. Następnie wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) w górnym prawym rogu ekranu i stuknij Sprawdzanie siły sygnału Wi-Fi. Należy pamiętać aby unikać instalowania kamery w pobliżu urządzeń emitujących silne fale radiowe, ponieważ może to obniżyć wydajność Wi-Fi.

Wskaźniki diody LED

Przy obiektywie kamery posiadamy diodę LED, wskazującą na jeden z stanów kamery, poniżej prezentujemy tabelę z wykazem:

Usunięcie i przywrócenie ustawień fabrycznych

Aby usunąć kamerę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel urządzenia w aplikacji SmartThings, następnie wybrać Więcej opcji ( ⋮ ) w górnym prawym rogu ekranu i stuknąć Edytuj. W panelu edytowania urządzenia, kliknąć Usuń urządzenie i wybrać Usuń, aby potwierdzić.

Jeśli pojawią się problemy, a inne metody rozwiązania zawiodą konieczne może być przywrócenie do ustawień fabrycznych, wykonując czynności opisane poniżej:

 1. Przytrzymaj przycisk resetowania znajdujący się z tyłu Cam 360 przez 3 sekundy.
 2. Zwolnij przycisk resetowania, gdy tylko dioda LED zacznie migać na niebiesko.
 3. Głośnik wyda dźwięk „The camera is booting, please wait”, aby potwierdzić przywrócenie ustawień fabrycznych.
 4. Gdy dioda LED zacznie migać na bursztynowo, kamera Cam 360 zostanie zresetowana do ustawień fabrycznych i będzie gotowa do sparowania z aplikacją.

Gdzie zakupić ?

Aeotec Cam 360 dostępna jest w polskiej dystrybucji w cenie 229 zł. W pudełku znajdziemy kamerę sieciową, przewód USB do microUSB, zasilacz, uchwyt do montażu na suficie oraz skróconą instrukcję obsługi w języku angielskim. Instrukcję obsługi w języku angielskim można znaleźć online tutaj oraz szczegółowe dane techniczne.

10 myśli w temacie “Aeotec Cam 360 – dedykowana kamera FullHD dla ekosystemu SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s