FIBARO Smoke Sensor – czujnik dymu, który poinformuje o wybuchu pożaru

Czujnik dymu to połączenie czujnika dymu i przeciwpożarowego w jeden. Po wykryciu dymu natychmiast powiadamia mieszkańców o zagrożeniu. Wydaje również dźwięk alarmowy i świetlne sygnały ostrzegawcze. Wiele z nich posiada również czujnik temperatury. Tak jak przy wyborze czujnika CO, tutaj też należy zwrócić uwagę na certyfikaty urządzenia. Czujnik trzeba umieścić w newralgicznych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, kotłownia, gdzie jest zwiększone ryzyko powstania pożaru.

Do prawidłowego funkcjonowania czujnika konieczne jest umieszczenie go w domu na suficie, z dala od okien oraz wentylacyjnych otworów nawiewnych, w pobliżu potencjalnego źródła pożaru. Dzisiaj zrecenzuję sensor polskiej firmy FIBARO Smoke Sensor.

Opis

Główną funkcją urządzenia jest czujnik dymu, sensor uruchomi donośny alarm oraz diodę do sygnalizacji. Sensor posiada czujnik temperatury przydatny w kuchni. Posiada zabezpieczenie przed modyfikacją sensora, kiedy pokrywa sensora zostanie zdjęta. Czujnik do najdroższych nie należy, posiada wymagane certyfikaty. Komunikacja odbywa się po protokole Z-Wave. Działa dzięki zasilaniu bateryjnemu informując o jej zużyciu. Producent mówi o 2-letniej żywotności baterii i rzeczywiście można taki czas uzyskać. Bateria to CR123A koszt około 10 zł za sztukę. Sensor ma skromne wymiary (65 mm średnica i 28 mm wysokość). Dostępny jest tylko kolor biały.

Przykładem zastosowania jest wysłanie powiadomienia o wykryciu dymu, uruchomienie syreny odcięcie zasilania od urządzeń elektrycznych.

 • Plusy
  • Multi-Funkcje (dymu, temperatura, modyfikacji)
  • Certyfikowany
 • Minusy
  • Montaż na suficie
  • Kolor
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy informację czy czujnik wykrył dym „Czysto”/”Wykryto” oraz czy z czujnika została zdjęta pokrywa. Posiadamy informacje o temperaturze oraz procentową informację o baterii. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań gniazdka. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju. Dodatkowo posiadamy opcje zaawansowane.

Urządzenia w ekosystemie SmartThings wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik wykrył dym „Czysto”/”Wykryto dym”. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20 – 100 w tym czy są większe/mniejsze niż podana oraz o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana. Alert o modyfikacji sensora.

Instalacja

Aby uruchomić do działania FIBARO Smoke Sensor: Zdejmij pokrywę z czujnika i wyciągnij zabezpieczenie baterii.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę FIBARO >> Wykrywacze dymu i model urządzenia (obecnie dostępny tylko jeden). Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Zdejmij pokrywę z czujnika, następnie naciskamy 3 razy przycisk na urządzeniu. Poczekać na wykrycie czujnika, zamknąć pokrywę i pozostaje nadać nazwę sensorowi.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, bateria i kilka instrukcji obsługi w różnych językach.

Produkt jest szeroko dostępny na rynku. Cena to ok. 150 zł.

Instrukcja

12 myśli w temacie “FIBARO Smoke Sensor – czujnik dymu, który poinformuje o wybuchu pożaru

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s