Philips Hue Play – kreujemy przestrzeń światłem

Światło towarzyszy nam cały czas warto więc, aby wykreowało imponujący efekt na nas i naszych gościach. Dzisiaj przyjrzymy się ciekawemu rozwiązaniu od Philips a mianowicie Philips Hue Play.

Dzięki Hue Play przekształcisz atmosferę domu jednym naciśnięciem przycisku. Skorzystaj z ponad 16 milionów kolorów i 50 000 odcieni, od chłodnego światła białego do jego ciepłej barwy, aby tworzyć szczególne chwile, uzyskać odpowiedni nastrój dla imprezy lub po prostu zrelaksować się wieczorem. To uniwersalne inteligentne źródło światła doskonale podkreśla charakter wszystkich salonów, przestrzeni rozrywkowych lub pomieszczeń multimedialnych.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy Philips Hue, która wypożyczyła sprzęt na testy.

Podłużną lampę Philips Hue Play można zamontować na ścianie lub telewizorze. Dzięki dodatkowo zakupionemu Philips Hue Play HDMI Sync Box uzyskasz pełnię efektu Philips Ambilight w telewizorze innej marki. Pamiętajmy również, że pojawiła się specjalna listwa świetlna do montażu za telewizorem. Lampę można położyć płasko na dowolnej powierzchni lub postawić pionowo. Po zastosowaniu taśmy dwustronnej możemy również zamontować ją na ścianie bądź wewnątrz szafki.

Opis

Philips Hue Play znajduje się w kolekcji Hue White and color ambiance gdzie mamy pełną możliwość sterowania światłem, dostęp do 16 milionów kolorów, zmienną barwę światła z zimnej na ciepłą i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza strumień światło o 530 lm, co odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 42 W. Żywotność to aż 25 000 godzin. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj. Producent tutaj zastosował ciekawy zasilacz posiada on wejścia do zasilania aż 3 lamp Play, co pozwala znacznie oszczędzić miejsce i gniazdka elektryczne. Kabel zasilania posiada długość 190 cm co pozwoli na bezproblemowe rozstawienie świateł pokoju. Można również dokupić wydłużenie aż 5 metrowe, lecz należy pamiętać, że maksymalna łączna długość kabla do jednej lampy Philips Hue Play wynosi 7 metrów. Wymiary to 4,4 cm x 3,6 cm x 25,2 cm, podstawka posiada średnicę 8 cm. Waga zaś to 710 gram. Lampa została dobrze wykonana, dostępne kolory to biały i czarny.

 • Plusy
  • Ilość i intensywność kolorów
  • Długa żywotność
  • Sposób zasilania i długość kabla
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia lampy oraz opcję minutnika. Dostępna jest pełna paleta kolorów, ustawienie (ściemniacza) jasności lampy, jak i temperatury kolorów. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń z serii Hue, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań lampy. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, lampa korzysta z przetwarzania w chmurze.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Jak i wartość ściemniacza i temperatury kolorów. W drugiej możliwości „Wtedy”, lampa pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. I tak mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z 16 milionów kolorów, jasności lampy z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury kolorów z zakresu 2000 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nowe lampy z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do ustawień aplikacji. Z dostępnych ustawień, kliknij „Konfiguracja świateł”, następnie „Dodaj światło”. Należy upewnić się czy lampy Play podłączone są do zasilania. Lampy możemy dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie, klikamy „Wyszukaj”. Po chwili zostaną one wykryte i dodane do listy. Nowo dodane urządzenia posiadają dopisek „Nowość”.

Po dodaniu urządzeń w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania lampy Play do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy „plus”, kolejno „Urządzenie”, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez „Philips Hue with SmartThings Hub”, klikamy „Rozpocznij”, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla urządzenia. Po chwili nowe lampy zostaną wyszukane i dodane. Obie zaświecą się, na koniec mamy możliwość zmiany nazwy przykładowo „Philips Hue Play”, kończymy proces instalacji, klikając „Gotowe”.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć lampy Play z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran każdego z urządzeń. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzeń przez aplikację SmartThings, należy również usunąć lampy z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg). Z wyświetlonej listy wyszukujemy lampy Play, aby upewnić się, że usuwamy odpowiednią lampę możemy kliknąć na nazwę a lampa mrugnie nam światłem. Aby usunąć klikamy ikonę informacji ( i ), następnie Usuń. Potwierdzamy klikając Usuń.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka różni się w zależności od wybranego zestawu:

 • Zestaw dwóch podłużnych lamp Hue Play (ok. 450 zł)
  • W tym zestawie mamy dwie lampy Play, kabel z zasilaczem na 3 wejścia lamp, podstawki oraz instrukcję obsługi.
 • Zestaw jednej podłużnej lamp Hue Play (ok. 230 zł)
  • W tym zestawie tylko jedną sztukę lampy Play, kabel z zasilaczem na 3 wejścia lamp, podstawki oraz instrukcję obsługi.
 • Zestaw do rozbudowy podłużnej lampy Play (ok. 200 zł)
  • W tym zestawie tylko jedną sztukę lampy Play i kabel. Nie posiadamy zasilacza ! Oczywiście są również podstawki oraz instrukcja obsługi.

Produkt jest szeroko dostępny na rynku. Stronę produktu autorstwa producenta zajdziemy tutaj.

2 myśli w temacie “Philips Hue Play – kreujemy przestrzeń światłem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s