Oświetlanie w inteligentnym domu – Jak podłączyć urządzenia Philips Hue ?

Inteligentny dom bez współgrającego oświetlania to tylko połowa sukcesu, dlatego przedstawiamy cykl postów na temat inteligentnego oświetlania Philips Hue, świetnie współpracującego z otwartym ekosystemem SmartThings firmy Samsung.

Sterowanie inteligentnym oświetleniem

Na rynku jest dostępnych wiele systemów sterowania oświetleniem, ale większość z nich to systemy niepołączone z systemami inteligentnego domu innych firm. Jednym z systemów są moduły marki FIBARO, niestety, potrzebują one odpowiednich lamp i specjalistycznego podłączenia elektrycznego, więc wiele osób będzie w jego implementacji musiało skorzystać z fachowców. Dobrym pomysłem zastosowania tego systemu jest moment, kiedy od podstaw budujemy dom.

Producent daje możliwość skorzystania z przeróżnych lamp, żarówek oraz listew świetlnych – zmieniających kolor pod nasze dyktando, producent cały czas aktywnie powiększa swoje portfolio produktów. Po domowe lampy stojące, wiszące aż po oświetlenie ogrodowe.

Graj światłem w swoim domu

Możliwości zastosowania światła są nieograniczone w połączeniu z innymi czujnikami:

 • Połączenie żarówki i czujnika ruchu – w garderobie, gdzie po wykryciu ruchu samoistnie zapali światło;
 • Zastosowanie różnych kolorów światła w zależności od upodobań mieszkańców np. na białych ścianach pokoju, co zmienia nastrój w pomieszczeniu;
 • Jako system alarmu świetlnego przy wykryciu np. dymu w pomieszczeniu i zaalarmowanie domowników światłem czerwonym o zdarzeniu;
 • W połączeniu z odtwarzaczem muzyki może zmieniać kolory światła w tempie muzyki (potrzebna zewnętrzna aplikacja);
 • Połączenie telewizora (niestety tylko firmy Philips z Ambilight) i taśmy oświetleniowych – da możliwość wyświetlania wiodącego koloru na klatce filmu za kanapą oglądających, co da niespotykany efekt kina, można to uzyskać za pomocą dedykowanego urządzenia Philips Hue Play HDMI Sync Box;

Kolekcje świateł Philips

Philips podzielił swoje światła na 3 kolekcje:

 • Philips Hue White
  • w tej kolekcji mamy światła świecące ze stałą ilością kelwinów (2700 K – barwa ciepła) i posiadamy tylko możliwość ściemniania 0 – 100%. Tutaj mamy również nowość w podkategorii White Retro (Filament) w niej znajdują się dekoracyjne żarówki w stylu retro, inspirowane żarówką Edisona.
 • Philips Hue White ambiance
  • w tej kolekcji mamy światła z możliwością zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz posiadamy możliwość ściemniania 0 – 100%. Dzięki czemu możemy tworzyć nastroje do czytania, koncentracji czy relaksu.
 • Philips Hue White and color ambiance
  • w tej kolekcji mamy do dyspozycji 16 milionów kolorów, możliwość zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz posiadamy możliwość ściemniania 0 – 100%.

Jak podłączyć urządzenia Philips Hue Bridge

Sercem całego systemu oświetlania jest centrala zwana mostkiem Philip Hue V2 podłączona do koncentratora SmartThings. Mostek Hue musi zostać zaktualizowany do wersji oprogramowania 01016441 lub nowszej. Bliżej samemu mostkowi przyjrzeliśmy się tutaj.

Konfiguracja Philips Hue z hubem SmartThings

Jeśli masz koncentrator SmartThings, zalecamy wykonanie poniższych kroków, aby połączyć mostek Philips Hue ze SmartThings. Podłączenie Philips Hue Bridge za pomocą SmartThings Hub utworzy połączenie za pomocą sieci lokalnej i umożliwi mostkowi korzystanie z lokalnego przetwarzania za pomocą SmartThings. Aby połączyć Philips Hue Bridge ze SmartThings, najpierw skonfiguruj mostek Philips Hue za pomocą aplikacji Philips Hue na iOS lub Androida.

Konfiguracja mostka w aplikacji Hue:

 1. Musisz utworzyć konto w aplikacji, ale jest to standard w świecie Smart Home.
 2. Podłącz swój mostek Hue do sieci domowej za pomocą kabla Ethernet i podłącz zasilacz do swojego mostu.
 3. Odtąd kroki są jeszcze prostsze. Otwórz aplikację Philips Hue. Powinien znaleźć Twój Most i wyświetlić monit o skonfigurowanie.
 4. Po wyświetleniu instrukcji naciśnij przycisk na Hue Bridge.
 5. Zaakceptuj wszystkie warunki korzystania i jeśli to konieczne zaktualizuj oprogramowanie mostka.
 6. Jak mówi aplikacja, upewnij się, że żarówki i mostek pozostają podłączone do sieci elektrycznej. Po zakończeniu dotknij GOTOWE.

Musisz wykonać wstępną konfigurację domu, w której utworzysz pokój i dodasz wszystkie światła. W moim już wiele z nich się znajduje. Urządzenia, pokoje i nazwy świateł nie pokrywają się i nie aktualizują same między aplikacjami Hue i SmartThings dla każdej należy wykonać to oddzielnie.

Po drugie, w aplikacji mobilnej SmartThings:

 1. Na ekranie głównym dotknij  ikony Plus (+) i wybierz Urządzenie
 2. Wybierz Philips Hue
 3. Dotknij Oświetlenie i wybierz Philips Hue with SmartThings Hub
 4. Dotknij Rozpoczęcie
 5. Wybierz koncentrator dla urządzenia i pokój
 6. Wybierz pokój dla urządzenia i dotknij Dalej
 7. Postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie, czyli odłącz od mostka Hue kabel Ethernet na 10 sekund i podłącz go ponownie.
 8. Następnie, naciśnij przycisk na Hue Bridge, aby połączyć go z SmartThings Hub. Poczekaj chwilę, aż Hub automatycznie wykryje mostek Hue.
 9. SmartThings automatycznie wykryje wszystkie światła Hue podłączone do tego mostka Hue. Kiedy każde urządzenie zostanie wykryte, zostanie wyświetlone na ekranie głównym aplikacji SmartThings.

Uwaga: Twoje urządzenia Philips Hue i SmartThings Hub będą musiały być w tej samej sieci Wi-Fi, aby ze sobą współpracować.

Konfiguracja Philips Hue bez centrali SmartThings

Jeśli nie posiadasz centrali SmartThings, nic straconego również możesz się cieszyć światłami Philips Hue w swoim inteligentnym domu. Załóżmy, że już posiadasz skonfigurowany mostek i światła w aplikacji Philips Hue. Aby połączyć ekosystemy w aplikacji SmartThings:

 1. Na ekranie głównym dotknij  ikony Plus (+) i wybierz Urządzenie.
 2. Wybierz Philips Hue.
 3. Dotknij Oświetlenie i wybierz Philips Hue bez SmartThings Hub.
 4. Wybierz koncentrator dla urządzenia i pokój.
 5. Zostaniemy przeniesieni na stronę internetową, gdzie musimy podać swój kraj. Wybieramy z listy Poland, następnie klikamy Next.
 6. Zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do swojego konta Philips Hue, tym samym co w aplikacji Hue. Zatwierdzamy klikając Kontynuuj.
 7. Zatwierdzamy wybór i uprawnienia, klikając Yes.
 8. Po chwili ładowania, ukaże się komunikat o pomyślnym połączeniu usług. Zamykamy stronę iksem w lewym górnym rogu ekranu.
 9. Wyświetlona zostanie lista wszystkich świateł z aplikacji Hue. Klikamy Gotowe, kończąc proces instalacji.

Pamiętajmy, że taki sposób połączenia, skutkuje komunikacją między urządzaniami pośrednio z wykorzystaniem serwera, wykorzystując przetwarzanie poleceń w chmurze. Ustawienia lamp wysyłane są na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. Zaznaczyć tutaj trzeba, że ze względu na dłuższą drogę przebiegu informacji, reakcja od inicjacji może być dłuższa.

Każde światło pojawi się w widoku „Urządzenia” aplikacji mobilnej SmartThings, teraz można przejść do tworzenia automatyzacji i scen.

Usługa SmartThings Music Sync – synchronizuj światła z muzyką

Dzięki rozszerzeniu współpracy SmartThings z ekosystemem Philips Hue, możemy przekształcić słuchanie muzyki w wciągające wrażenia wizualne.  Nowa funkcja umożliwia dynamiczne, konfigurowalne oświetlenie, które synchronizuje się z dowolną zawartością muzyczną i pozwala użytkownikom zmienić swój inteligentny dom w najlepsze domowe centrum rozrywki.

Dzięki usłudze SmartThings Music Sync, możesz zanurzyć się w dźwięku łącząc inteligentne oświetlenie Philips Hue z ulubionymi piosenkami na dowolnym smartfonie Galaxy. Aby sparować się z inteligentnym oświetleniem, korzystając z telefonu lub tabletu Galaxy, użyj po prostu funkcji Music Sync w aplikacji SmartThings.

Szczegóły wymagań i kroki konfiguracji znajdziesz w naszym poradniku.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć oświetlenie Philips Hue z ekosystemu SmartThings, kiedy zostało ono połączone bez wykorzystania centrali SmartThings. Musimy odłączyć usługę sieciową Philips Hue z aplikacji SmartThings.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Uwaga usunięte zostaną wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji Hue, jeśli chcemy pozbyć się tylko jednego urządzenia należy je usunąć z aplikacji SmartThings, poprzez panel sterowania, ustawienia „Edytuj”. Aby więcej nie zostało wykryte przez SmartThings należy je również usunąć z aplikacji Hue.

Więcej możesz się dowiedzieć na stronie wsparcie SmartThings oraz strony Philips Hue.

Zapraszamy również do recenzji Philips Hue Play HDMI Sync Box, który pozwala na synchronizację oświetlenia z ekranem dowolnego telewizora.

Instrukcje

32 myśli w temacie “Oświetlanie w inteligentnym domu – Jak podłączyć urządzenia Philips Hue ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s