WiZ Smart Plug – inteligentna wtyczka dla domu

Inteligentne włączniki elektryczne są najbardziej uniwersalnym i podstawowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dają nam możliwość włączania i wyłączania niemal każdego urządzenia elektrycznego w domu. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie mogą pełnić, np. licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej, zabezpieczenia przeciwobciążeniowe oraz na to, jaki rozmiar posiada czujnik. Dzięki niemu możemy zmniejszyć pobieraną energię i zaoszczędzić na rachunkach. Dzisiaj przyjrzymy się inteligentnemu gniazdku od firmy WiZ o klarownej nazwie WiZ Smart Plug.

Opis

Inteligentna gniazdko posiada u góry manualny przycisk, dający możliwość zmiany stanu, nie tylko z poziomu aplikacji. Wystarczy podłączyć do niej zwykłe źródło światła lub dowolne urządzenie o mocy maks. 2300 W, aby sterować nimi za pomocą smartfonu. Parametry to: zasilanie 230V AC, wysoka moc przełączania do 2.300 W/10 A . Komunikuje się za pomocą protokołu Wi-Fi, więc nie jest bezpośrednio połączone z centralą, tylko poprzez serwer. Wtyczka wykonana jest z plastiku i posiada niewielkie rozmiary 5,8 cm wysokości, 5,9 cm długości oraz 4,9 cm szerokości. Co niestety nie pozwala na podłączenie dwóch gniazdek WiZ obok siebie w listwie elektrycznej i może ograniczać dostęp do sąsiednich. Przy przełączaniu zasilania słychać charakterystyczny dźwięk, jest on dość stonowany w porównaniu do konkurencji.

 • Plusy
  • manualny przełącznik
  • cena
 • Minusy
  • rozmiar
  • przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia i wyłączenia gniazdka oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań gniazdka. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi. Wtyczka komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy”, dostępne opcje nie różnią się znacznie od siebie. Przy obu urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy dodatkowo akcję ustawienia opóźnienia o dowolny czas, jak i wyłączenia automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Na początku podłączamy wtyczkę do gniazdka elektrycznego. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację WiZ z Google Store bądź AppStore. Po zainstalowaniu aplikacji należy dodać wtyczkę do inteligentnego domu WiZ. Jeśli posiadamy już zainstalowane wszystkie żarówki i wtyczki. Możemy przejść do uzyskania kodu aktywacji, który posłuży do połączenia usług. W tym celu należy otworzyć menu paska bocznego, a następnie ustawienia. Przewiń w dół i wybierz „Integracje”, a następnie kliknij „SmartThings” i włącz go za pomocą przycisku przełączania. Pojawi się kod. Jest ważny przez 5 minut i jest kluczem do połączenia Twojego domu WiZ z ekosystemem SmartThings. Skopiuj ten kod do schowka, a następnie przejdź do aplikacji SmartThings.

Na ekranie głównym aplikacji klikamy + „Dodaj”, następnie „Urządzenie”, wybieramy markę WiZ, dalej mamy dostępne tylko „Oświetlenie” klikamy, ponownie wybieramy producenta. Zostaniemy przeniesieni na stronę internetową WiZ, gdzie wpisujemy wcześniej skopiowany kod aktywacyjny, klikamy strzałkę. Zostaniemy poinformowani o zidentyfikowaniu i potwierdzamy połączenie z ekosystemem SmartThings, klikając „Kontynuuj”. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu usług WiZ oraz SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili ukarze nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji WiZ. Klikamy „Gotowe”, znalezione urządzenia pojawią się nam na dole w sekcji nieprzypisanych do pokoju urządzeń.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć wtyczkę WiZ z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową WiZ z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji WiZ.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰).
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe.
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń.
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi.
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Gdzie zakupić ?

WiZ Smart Plug dostępne jest w postaci wtyczek dla gniazdek UE, US oraz UK. Zawartość pudełka to wtyczka oraz wielojęzyczne skrócone instrukcje. Produkt jest szeroko dostępny w polskiej dystrybucji w cenie ok. 50 zł.

4 myśli w temacie “WiZ Smart Plug – inteligentna wtyczka dla domu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s