Yeelight Lightstrip 1S – taśma LED dla SmartThings

Dzięki zastosowaniu listew świetlnych w łatwy sposób możemy wykreować imponujący efekt pod blatem lub szafką. Stworzyć kolorowe aranżacje światła na potrzeby domowej rozrywki czy wieczornego relaksu. Przy okazji jest to bardzo elastyczne źródło światła, możliwe do montażu w każdym pomieszczeniu. Można nadać jej prawie dowolny kształt i użyć specjalnej taśmy samoprzylepnej z tyłu, aby przymocować do dowolnej twardej powierzchni. W razie potrzeby taśmę LED można przyciąć na odpowiednią długość. Dzisiaj przyjrzymy się ciekawemu rozwiązaniu od Yeelight a mianowicie Yeelight Lightstrip 1S o długości 2 metrów z możliwością przedłużania, a to co ją wyróżnia to manualny przycisk sterowania.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości sklepu Z-Home.pl, który udostępnił taśmę LED do testów.

Yeelight Lightstrip 1S to inteligentna taśma LED, którą możemy wykorzystać w budowaniu niepowtarzalnego nastroju w naszym pomieszczeniu. Bezrtęciowy żel PU sprawia, że taśma LED dostosowuje swój kształt do każdej formy. Posiada niespotykanie elastyczną strukturę, która nie tylko zabezpiecza diody taśmy, ale również poddaje się podczas montażu, znacznie go ułatwiając. Taśma samoprzylepna znajdująca się na tyle taśmy LED pozwala na szybki bezinwazyjny montaż. Dzięki zastosowaniu przycisku do sterowania na listwie, możemy włączyć lub wyłączyć taśmę przy użyciu klawisza, lub zmienić kolor poprzez dłuższe naciśnięcie. Szczególnie wygodne rozwiązanie nocą, gdy nie możesz znaleźć swojego smartfona.

Dzięki Yeelight Lightstrip Plus Extension mamy możliwość przedłużenia listwy świetlnej aż do 10 metrów długości w sumie.

Opis

Taśma Yeelight Lightstrip 1S ma długość 2 metrów, wydaje strumień świetlny o maksymalnej mocy 200 lumenów, z możliwością ustawienia jednego z wielu kolorów z palety barw RGB. Posiada możliwość regulacja jasności (ściemniacz 1 – 100%). Porównując do listwy LED od Philipsa, diody LED zostały ciaśniej rozmieszczone na taśmie oraz jest ona cieńsza. Stopień ochrony to IP65, co gwarantuje ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych oraz ochrona przed strumieniem wody. Listwę LED możemy przyciąć, lecz tylko w wyznaczonych miejscach, oddalonych od siebie o 50 cm. Odcięty kawałek nadaje się tylko do utylizacji i tracimy możliwość przedłużenia taśmy w przyszłości. Jeśli chodzi o przedłużenie możemy dokupić maksymalnie 8 listew 1 metrowych Lightstrip Plus Extension, czym możemy uzyskać maksymalną długość 10 metrów. Taśma LED jest elastyczna więc można ją montować na zgięciach do 90 stopni, na wszelkich płaskich i twardych powierzchniach. Dzięki nałożonej już taśmie samoprzylepnej na jej tył. Dodatkowo dzięki sterownikowi manualnemu w listwie świetlej mamy możliwość włączyć i wyłączyć listwę, a poprzez przytrzymanie przycisku nawet zmieniać kolory.

Taśma Lightstrip 1S posiada imponującą żywotność sięgającą aż 25 000 godzin, po pozwala na użytkownie przez ponad 22 lata (przy 3 godzinach pracy dziennie). Moc znamionowa zasilacza to 7,5 W przy 2m oraz 26,6W przy 10 metrach. Napięcie to 100-240~50/60Hz 0,17A przy 2m / 0.6A przy 10m. Klasa energetyczna to B. Długość kabla do początku LEDów to aż 1,5 metra, a w połowie znajduje się sterownik. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz) i za pośrednictwem serwera, co opóźnia reakcję na komendę, do tego jeszcze wrócimy w dalszej części wpisu. Dużym plusem jest że taśma nie wymaga żadnego dodatkowego huba

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Pełna paleta kolorów i opcja ściemniania
  • Długotrwała żywotność
  • Cena
 • Minusy
  • Czas reakcji 2-3 sek. w ekosystemie SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia Lightstrip 1S, zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia listwy LED oraz formę minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barów RGB, jak i pięć ostatnio używanych barw oraz sześć sugestii. Ostatnia opcja to ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz informację, że urządzenie jest połączone poprzez inną usługę, w tym wypadku Yeelight.

Taśma Yeelight działa po protokole Wi-Fi, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja urządzeń odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera, wykorzystując przetwarzanie poleceń w chmurze. Ustawienia listwy świetlnej wysyłane są na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. Zaznaczyć tutaj trzeba, że ze względu na dłuższą drogę przebiegu informacji, reakcja następuje po 2 – 3 sekundach od inicjacji.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone” oraz wartość ściemniacza, w zakresie 1 – 100%. W drugiej możliwości „Wtedy”, listwa LED pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie konkretnego koloru z palety barw oraz ustawienie jasności z zakresu 1 – 100%. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Montaż

Na początku łączymy zasilacz z właściwym dla naszych gniazdek adapterem, kolejno listwę świetlną z zasilaczem oraz ewentualne przedłużenia taśmy. Pamiętajmy, że przedłużyć listwę możemy maksymalnie do 10 metrów, czyli o 8 przedłużeń 1 metrowych Yeelight Plus Extension. Całość podłączamy do gniazdka elektrycznego. Następnie przemywamy miejsce montażu i przylepiamy taśmę.

Instalacja

Jeśli posiadamy już skonfigurowaną aplikację Yeelight możemy pominąć ten krok. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację Yeelight z Google Store (Android 4.4 lub nowszy) bądź AppStore (iOS 9.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wybór serwera, z sugestią aby wybrać najbliższy. Zostaniemy poproszeni o logowanie do konta Xiaomi, bądź utworzenie konta. Nie zalecam logowania się przez Facebooka.

Po przejściu do ekranu głównego aplikacji Yeelight, klikamy „+” w prawym górnym rogu ekranu. Z listy urządzeń wyszukujemy „Yeelight Lightstrip 1S”. Zostaniemy poproszeni o zresetowanie listwy poprzez włączenie/wyłączenie jej 5 razy. Po zresetowaniu aplikacja przystąpi do wyszukiwania taśmy LED, po jej znalezieniu, wybieramy ją zaznaczając „ptaszkiem” i klikamy „Następny”. Nastąpi teraz połączenie taśmy z naszym routerem Wi-Fi, klikamy „Connect to another router”. Zostaną wyszukane pobliskie sieci, wybieramy swoją, logujemy się, po potwierdzeniu połączenia. Nastąpi łączenie listwy z routerem i siecią Wi-Fi, po sukcesie, możemy zmienić nazwę nowej taśmy LED, klikamy „Następny”. Zgadzamy się bądź nie na sterowanie lokalne w aplikacji Yeelight, klikamy „Wykonane”. Ukaże się ekran główny sterowania listwy świetlnej, która została pomyślnie skonfigurowana w aplikacji Yeelight. Polecam jeszcze sprawdzić czy dostępna jest aktualizacja oprogramowania, otwieramy lewe menu i klikamy „Aktualizacja oprogramowania”.

Po dodaniu urządzeń w aplikacji Yeelight, możemy przystąpić do połączenia usług Yeelight i SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, aby dodać urządzenie do inteligentnego domu. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy „plus”, kolejno „Urządzenie”, znajdujemy markę Yeelight >> Oświetlenie. I znów Yeelight, wybieramy lokalizację i pokój dla urządzenia. Zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do konta Xiaomi. Po zalogowaniu wyświetli się komunikat o poprawnym połączniu między producentami, zamykamy stronę poprzez kliknięcie „x” w lewym górnym rogu. Po chwili ukaże się lista, wszystkich urządzeń, dodanych wcześniej do aplikacji Yeelight, w tym Yeelight Lightstrip 1S, klikamy „Gotowe”.

W przyszłości po dodaniu kolejnych produktów oświetleniowych w aplikacji Yeelight, ukażą się one automatycznie w ekosystemie SmartThings, w sekcji „Brak przypisanego pokoju”.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Posiadamy dwie możliwości usunięcia taśmy LED z ekosystemu SmartThings. Pierwszym z nich jest odłączenie usługi sieciowej Yeelight z aplikacji SmartThings. Pamiętaj jednak, że usunięte zostaną wszystkie inne urządzenia Yeelight. Usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzeń z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii. Pełną instrukcję odłączenia usług znajdziesz tutaj.

Aby usunąć tylko jedno urządzenie, w naszym wypadku listwę świetlną Lightstrip 1S, z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć listwę z aplikacji Yeelight. W tym celu otwieramy aplikację Yeelight, przechodzimy do głównego panelu starowania taśmy LED. Przechodzimy do ustawień (prawy górny róg). Na dole klikamy Skasuj a następnie potwierdzamy Ok.

Gdzie zakupić ?

Taśma Yeelight LED Lightstrip 1S dostępna jest w cenie 179 zł w w sklepie Z-Home wraz z opcjonalnym przedłużeniem o 1 metr w cenie 49 zł. W pudełku znajdziemy listwę świetlną, zasilacz, dwa adaptery do gniazdek UE i UK oraz instrukcję obsługi w języku polskim.

Instrukcja

One thought on “Yeelight Lightstrip 1S – taśma LED dla SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s