Oświetlanie w inteligentnym domu – Jak podłączyć urządzenia WiZ ?

Inteligentny dom bez współgrającego oświetlania to tylko połowa sukcesu, dlatego przedstawiamy szczegółowy poradnik dotyczący inteligentnego oświetlania WiZ.

Na rynku jest dostępnych wiele systemów sterowania oświetleniem, ale większość z nich to systemy niepołączone z systemami inteligentnego domu innych firm. Jednym z systemów są moduły marki FIBARO, niestety, potrzebują one odpowiednich lamp i specjalistycznego podłączenia elektrycznego, więc wiele osób będzie w jego implementacji musiało skorzystać z fachowców. Dobrym pomysłem zastosowania tego systemu jest moment, kiedy od podstaw budujemy dom.

Inne systemy inteligentnego oświetlenia opierają się na wkręcanych żarówkach, przylepionych listwach świetlnych oraz stojących lampach. Nie wymagają ingerencji w sieć elektryczną. Przykładem takich systemów jest Philips Hue a i również WiZ.

Oferta produktów WiZ Connected obejmuje źródła światła i akcesoria, które niezwykle łatwo zainstalować i które umożliwiają użytkownikom natychmiastowe korzystanie z zalet inteligentnego oświetlenia. Wystarczy wkręcić nowe źródło światła WiZ, pobrać prostą w obsłudze, intuicyjną aplikację mobilną WiZ i już po chwili cieszyć się światłem. Najnowsze produkty obsługują zarówno protokół Wi-Fi, jak i Bluetooth, dzięki czemu proces parowania jest jeszcze prostszy i bardziej niezawodny. Dzięki wielu różnym trybom oświetlenia użytkownicy mogą w łatwy sposób skonfigurować idealne światło do nauki, stworzyć przytulną atmosferę naśladując światło kominka lub świecy, a także zautomatyzować
i zsynchronizować oświetlenie z codziennymi czynnościami, czy też użyć je, aby zaplanować łagodne budzenie lub ułatwić zasypianie.

Producent daje możliwość skorzystania z przeróżnych lamp, żarówek oraz listew świetlnych – zmieniających kolor pod nasze dyktando, producent cały czas aktywnie powiększa swoje portfolio produktów.

Graj światłem w swoim domu

Możliwości zastosowania światła są praktycznie nieograniczone w połączeniu z innymi urządzeniami w ekosystemie SmartThings, poniżej kilka przykładów:

 • Połączenie żarówki i czujnika ruchu – w garderobie, gdzie po wykryciu ruchu samoistnie zapali światło.
 • Zastosowanie różnych kolorów światła w zależności od upodobań mieszkańców np. na białych ścianach pokoju, co zmienia, w sekundę nastrój pomieszczenia.
 • Jako system alarmu świetlnego, który przy wykryciu np. dymu, zaalarmuje domowników światłem czerwonym o niebezpieczeństwie.
 • Jako system powiadamiana o procesach w domu, po informacji, że inteligentna pralka skończyła pranie, światło w sypialni zapali się na np. zielono.

Kolekcje świateł WiZ Connected

Listę urządzeń oraz recenzje dotychczas przetestowanego oświetlenia zajdziesz tutaj.

 • Białe
  • W tej kolekcji mamy światła świecące ze stałą ilością kelwinów (2700 K – barwa ciepła) i posiadamy tylko możliwość ściemniania 0 – 100%.
   • Świeczka C37 E14
   • Reflektor punktowy PAR16 GU10
   • Żarówka A60 E27
 • Regulowany biały
  • W tej kolekcji mamy światła z możliwością zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz posiadamy możliwość ściemniania 0 – 100%.
   • Świeczka C37 E14
   • Reflektor punktowy PAR16 GU10
   • Żarówka A60 E27
   • Żarówka A67 E27
   • Żarówka G95 E27 (kula)
 • Filament (bursztynowy/przezroczysty)
  • W tej kolekcji mamy światła bursztynowe z możliwością zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2000 – 5000 K) oraz światła przezroczyste z możliwością zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2700-6500 K). Oba typy posiadają możliwość ściemniania i były inspirowane wyglądem starych żarówek Edisona.
   • Świeczka C35 E14
   • Żarówka A60 E27
   • Żarówka G95 E27 (kula)
   • Żarówka G125 E27 (duża kula)
   • Żarówka G200, E27 (największa kula)
   • Żarówka ST64 E27
 • Kolorowe
  • W tej kolekcji mamy do dyspozycji pełną paletę kolorów RGB, możliwość zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz posiadamy możliwość ściemniania.
   • Świeczka C37 E14
   • Reflektor punktowy PAR16 GU10
   • Żarówka A60 E27
   • Żarówka A67 E27
   • Żarówka G95 E27 (kula)
 • Listwy LED: Dwumetrowa podstawa + metrowe przedłużenia
  • Listwy mają pełną paletę kolorów RGB, możliwość zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz posiadamy możliwość ściemniania.
 • Przenośne lampy
  • Tutaj mamy przenośne lampy LED podobne go Hue GO z pełną paletą kolorów RGB, możliwość zmiany barwy światła od ciepłej po zimną (2200 – 6500 K) oraz posiadamy możliwość ściemniania 0 – 100%.
   • Lampa Quest
   • Lampa Hero
 • Wtyczka: WiZ Smart Plug

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) czy fizycznie poprzez przycisk czy pilota.

Integracja w ekosystemie SmartThings

Musimy pamiętać, że produkty WiZ wykorzystują komunikację Wi-Fi lub Bluetooth, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja z urządzeniami odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Wskazania urządzeń wysyłane są na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Jest to tak zwana integracja z chmury. Aby wyświetlić produkty WiZ w naszym inteligentnym domu, konieczne jest właśnie skorzystanie z połączenia usług. Dzięki tej funkcji możemy korzystać z tak wielu produktów innych marek.

Uwaga! Po utracie połączenia internetowego w centrali, nie jest możliwe sterowanie i aktualizowanie stanów urządzeń obsługiwanych w chmurze. Funkcją zapobiegającą temu jest przetwarzanie lokalne.

Jak dodać urządzenia w aplikacji WiZ ?

Na początku zainstalujmy żarówkę w żyrandolu, wkręcamy żarówkę do odpowiedniego gwintu. Zanim przejdziemy do instalowania żarówki musimy pobrać aplikację WiZ z Google Store (wymagany Android 4.4 lub nowszy) bądź AppStore (wymagany iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania żarówki do aplikacji WiZ. W tym celu uruchamiamy zainstalowaną aplikację. Zaraz poinstalacji musimy akceptować regulamin, klikając „I Acknowledge”. W pierwszej kolejności tworzymy dom, nadajemy mu nazwę po czym tworzymy pierwszy pokój, klikamy „Dodaj pokój”. Wybieramy rodzaj pokoju (jego logo), następnie nadajemy nazwę. Możemy przejść do dodania żarówki, klikamy „Dodaj urządzenie”. Klikamy odpowiedni typ urządzenia. Teraz staniemy przed wyborem inteligentnego parowania bądź ręcznego (tutaj istotna jest długość fali Wi-Fi). My wybraliśmy pierwszą opcję, wpisujemy dane do naszego routera Wi-Fi. Włączamy i wyłączamy zasilanie żarówki, w naszym wypadku kontakt ścienny i klikamy „Rozpocznij”. Czekamy chwilę, jeśli pojawiła się już żarówka bądź cała grupa żarówek, klikamy „Zakończ”. Zostaniemy poproszeni o wybór ikony urządzenia. Klikamy „Zakończono” kończąc proces instalacji, od teraz możemy sterować żarówką z poziomu aplikacji WiZ. Poniżej screeny z dodania żarówki oraz alternatywa w przypadku wtyczki.

Jeśli posiadamy już zainstalowane wszystkie żarówki, wtyczki czy lampy. Możemy przejść do uzyskania kodu PIN, który posłuży do połączenia usług. W tym celu należy otworzyć lewe menu, a następnie „Ustawienia”. Przewiń w dół i w sekcji „Integracje”, wybierz „SmartThings” i włącz ją za pomocą przełącznika, pojawi się wtedy kod. Jest kluczem do połączenia Twojego domu WiZ z ekosystemem SmartThings. Skopiuj ten kod do schowka, a następnie przejdź do aplikacji SmartThings.

Połączenie usług WiZ i SmartThings

Na ekranie głównym aplikacji klikamy + „Dodaj”, następnie „Urządzenie”, wybieramy markę WiZ, dalej mamy dostępne tylko „Oświetlenie” klikamy, ponownie wybieramy producenta. Zostaniemy przeniesieni na stronę internetową WiZ, gdzie wpisujemy wcześniej skopiowany kod PIN, klikamy strzałkę. Zostaniemy poinformowani o zidentyfikowaniu i potwierdzamy połączenie z ekosystemem SmartThings, klikając „Kontynuuj”. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu usług WiZ oraz SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili ukarze nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji WiZ. Klikamy „Gotowe”, znalezione urządzenia pojawią się nam na dole w sekcji nieprzypisanych do pokoju urządzeń.

Jak dodać kolejne urządzania ?

Przy dodawaniu kolejnych urządzeń w aplikacji WiZ, powinny one się pojawić automatycznie również w aplikacji SmartThings. Jeśli tak się nie stanie, ponów proces łączenia usług poprzez kod PIN.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć urządzenia WiZ z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową WiZ z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną wszystkie urządzenia od marki WiZ.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰).
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe.
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń.
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi.
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.
Więcej o kolekcji świateł WiZ dowiesz się tutaj.

One thought on “Oświetlanie w inteligentnym domu – Jak podłączyć urządzenia WiZ ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s