Świeczka WiZ Whites C37 E14 LED – zmieniaj temperaturę białego światła

Światło towarzyszy nam nawet przy najbardziej zwyczajnych czynnościach, takich jak jedzenie śniadania czy czytanie gazety, dlatego też wybranie odpowiedniego jest kluczowe do poczucia komfortu. Inteligentna żarówka daje możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła oraz nawet kolorem z palety barw RBG. Tym samym zapewniając odpowiednią ilość światła od poranka aż do wieczora, dopasowując oświetlenie do Twoich bieżących potrzeb. Dzisiaj przyjrzymy się żarówce WiZ Whites LED w rozmiarze C37 i gwincie E14, czyli klasycznej świeczki.

Inteligentna żarówka świecowa WiZ E14 pozwoli uzyskać dowolny odcień ciepłej lub chłodnej bieli w oprawach żyrandoli. Za pomocą aplikacji lub przy użyciu poleceń głosowych możesz przyciemniać i rozjaśniać światło.

Opis

WiZ Whites C37 E14 LED to żarówka LED z gwintem E14, ze zmiennym kolorem bieli od ciepłej 2700 K do chłodnej barwy 6500 K, posiada dodatkowo opcję ściemniania (10 – 100%). Maksymalnie dostaniemy 470 lm jasności. Świeczka ma moc sięgającą do 4,9W, co przy starszych oznaczało 40W, napięcie zaś 220-240V 50-60 Hz. Mamy tutaj żywotność rzędy 15 000 godzin z 50 000 cyklami uruchamiania, dodatkowo może się poszczycić klasą energetyczną A+. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz i 5 GHz) bądź Bluetooth, i za pośrednictwem serwera, co troszkę opóźnia reakcję na komendę. Atutem żarówki jest, że nie wymaga żadnego dodatkowego huba. Wymiary to 11,6 cm wysokości oraz 3,9 cm średnicy, waga to tylko 45 gram.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Intensywne światło bieli
  • Bardzo atrakcyjna cena w promocji
 • Minusy
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki WiZ, zaprogramowania szybkich automatyzacji: taką jak minutnik. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia temperatury światła w zakresie 2700 K – 6500 K, jak i pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi barwę kolejno na 2700 K, 3490 K, 4350 K, 5210 K oraz 6070 K. Ostatnia opcja to ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Panel „Procedury” standardowo ukazuje listę procedur (automatyzacji) w których wykorzystano świeczkę oraz proste reguły włączenia i wyłączenia żarówki LED. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, pokoju oraz możliwość dodania do panelu ulubionych. 

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi. Żarówka komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanów żarówki, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, dodatkowo opcję jak długo ten stan musi się utrzymać, zanim uaktywni się automatyzacja oraz warunek wstępny. Poniżej wartość temperatury kolorów w zakresie 2200 K – 6500 K oraz wartość ściemniacza, w zakresie 1 – 100%. W drugiej możliwości „Wtedy”, listwa LED pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie konkretnej temperatury barwy 2200 K – 6500 K oraz ustawienie jasności z zakresu 1 – 100%. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja żarówki WiZ Whites

Na początku zainstalujmy żarówkę w żyrandolu, wkręcamy żarówkę do gwintu C14. Zanim przejdziemy do instalowania żarówki musimy pobrać aplikację WiZ z Google Store bądź AppStore. Po zainstalowaniu aplikacji i wyrażeniu zgód w regulaminie usługi, możemy przejść do dodania żarówki do aplikacji WiZ. Pełną konfigurację z tworzeniem pokoi przedstawiamy tutaj. Jeśli posiadamy już utworzony pokój, możemy przejść do dodania świeczki, klikamy Dodaj urządzenie. Klikamy odpowiedni typ urządzenia. Teraz staniemy przed wyborem inteligentnego parowania bądź ręcznego (tutaj istotna jest długość fali Wi-Fi). My wybraliśmy pierwszą opcję, wpisujemy dane do naszego routera Wi-Fi. Włączamy i wyłączamy zasilanie żarówki, w naszym wypadku kontakt ścienny i klikamy Rozpocznij. Czekamy chwilę, jeśli pojawiła się nowa świeczka bądź cała grupa żarówek, którą dodajemy. Po zakończeniu szukania, klikamy Zakończ. Zostaniemy poproszeni o wybór ikony dla urządzenia. Klikamy Zakończono kończąc proces instalacji, od tego momentu możemy sterować żarówką z poziomu aplikacji WiZ.

Jeśli posiadamy już zainstalowane wszystkie żarówki i wtyczki. Możemy przejść do uzyskania kodu aktywacji, który posłuży do połączenia usług. W tym celu należy otworzyć menu paska bocznego, a następnie kliknąć Ustawienia. Przewiń w dół aby przejść do sekcji „Integracje”, a następnie wybierz SmartThings i włącz ją za pomocą przycisku przełączania, pojawi się wtedy kod. Jest ważny przez 5 minut i jest kluczem do połączenia Twojego domu WiZ z ekosystemem SmartThings. Skopiuj ten kod do schowka, a następnie przejdź do aplikacji SmartThings.

Na ekranie głównym aplikacji SmartThings, klikamy ( + ) „Dodaj”, następnie Urządzenie, wyszukujemy markę WiZ, dalej mamy dostępne tylko Oświetlenie klikamy, ponownie wybieramy producenta WiZ. Następnie wybieramy centralę oraz pokój dla nowej żarówki. Zostaniemy przeniesieni na stronę internetową WiZ, gdzie wpisujemy wcześniej skopiowany kod aktywacyjny, klikamy strzałkę. Zostaniemy poinformowani o zidentyfikowaniu i potwierdzamy połączenie z ekosystemem SmartThings, klikając Kontynuuj. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu usług WiZ i SmartThings. Zamykamy iksem ( X ) w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji WiZ. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się nam w przypisanym pokoju.

Zachowanie po włączeniu zasilania

W ustawieniach świeczki WiZ, w aplikacji producenta, znajdziemy ciekawą opcję o nazwie „WiZclick”. Dzięki niej posiadamy możliwość ustawienia co się stanie po zapaleniu włącznika ściennego. Posiadamy dwie opcje dla pierwszego włączenia zasilania oraz dla dwukrotnego szybkiego przełączenia włącznika ściennego. Dla każdej z opcji możemy ustawić swój ulubiony odcień bieli. Dodatkowo możemy zrezygnować z tej opcji i żarówka po prostu zapamięta ostatni używany stan.

Dodatkowo w ustawieniach znajdziemy możliwość konfiguracji płynnego włączenia/wyłączenia światła oraz standardowe możliwości jak zmiana nazwy czy ikony.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Usunąć świeczkę WiZ możemy poprzez ustawienia „Edytuj” w aplikacji SmartThings, lecz nie zapobiegnie to ponownemu wykryciu żarówki w przyszłości.

Aby usunąć trwale świeczkę WiZ z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową WiZ z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące skonfigurowane w aplikacji WiZ.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie z aplikacji WiZ

Aby usunąć trwale świeczkę WiZ i uniknąć jej wykrywania w przyszłości przez aplikację SmartThings., musimy ją usunąć z ekosystemu WiZ. W tym celu wchodzimy w ustawienia żarówki i na końcu listy klikamy Usuń, potwierdzamy wybierając OK.

Gdzie zakupić ?

Świeczkę WiZ Whites C37 E14 LED dostępna jest w katalogowej cenie niskiej cenie 59,99 zł, lecz często jest na promocji sięgającej nawet 19,00 zł. Jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji, stoiska WiZ można spotkać w sieciach Auchan oraz Leroy Merlin. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

2 myśli w temacie “Świeczka WiZ Whites C37 E14 LED – zmieniaj temperaturę białego światła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s