Meross Smart Switch – inteligentny przełącznik po Wi-Fi dla SmartThings

Jedynym sposobem sterowania przełącznikiem jest dodanie inteligentnych modułów do ich wnętrza lub okablowania. Dodanie modułu sterującego z możliwością bezprzewodowej komunikacji pozwala na sterowanie kolejnymi urządzeniami w inteligentnym domu. Przed zakupem inteligentnego przełącznika należy zwrócić uwagę na jego rozmiar oraz dodatkowe funkcje, jakie może pełnić, np. licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej, zabezpieczenia przeciw obciążeniowe. Dzięki temu możemy zmniejszyć pobieraną energię i zaoszczędzić na rachunkach. Możemy również zwrócić uwagę czy posiada fizyczne przełączniki do sterowania. Jednym z wieku przykładów inteligentnych przełączników jest Meross Smart Wi-Fi Switch a konkretnie model MSS710.

Dzięki Meross Smart Wi-Fi Switch możemy w kilka minut przekształcić standardową lampę, wentylator czy grzejnik, w inteligentny odpowiednik.

Opis

Meross Smart Wi-Fi Switch (MSS710) działa na zasilaniu 90-250V, 50/60Hz przy maksymalnym obciążeniu 10A. Przy przełączaniu zasilania gniazdek słychać charakterystyczny dźwięk, jest on porównywalny do konkurencji. Na obudowie posiadamy fizyczny przycisk, do sterowania i resetowania przełącznika oraz diodę LED do sygnalizacji stanu. Komunikuje się za pomocą protokołu Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n, 2.4GHz), więc nie jest bezpośrednio połączone z centralą, tylko poprzez serwer. Przełącznik posiada niewielkie wymiary 9,6 x 4,7 x 2,4 cm. Produkt przeznaczony jest do stosowania tylko w zamkniętych pomieszczeniach w temperaturze 0 – 40°C i wilgotności 10% ~ 90%.

 • Plusy
  • Manualny przełącznik
 • Minusy
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Brak dodatkowych funkcji (np. licznik energii)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy prostą możliwość włączenia i wyłączenia przełącznika oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań urządzenia z ostatniego tygodnia. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi przełącznik Meross komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanu przełącznika, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy”, dostępne opcje nie różnią się znacznie od siebie. Przy obu urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy dodatkowo akcję ustawienia opóźnienia o dowolny czas, jak i wyłączenia automatycznie po ustalonym czasie.

Montaż

W pierwszej kolejności przypomnijmy sobie, oznakowanie kabli elektrycznych. W kablu zasilającym nasze urządzenie, znajdziemy przewód fazowy L oraz przewód neutralny N, w przypadkach z uziemieniem znajdziemy również przewód ochronny PE. Pamiętajmy o prawidłowym ich podłączaniu do oznakowywanych zaciskaczy w przełączniku. Należy również zwrócić uwagę na oznaczenie IN oraz OUT, pierwszy musi się znaleźć po stronie wtyczki do kontaktu, drugi po stronie urządzenia.

Nasz przełącznik będziemy montować w przedłużaczu z uziemieniem, tym samym znajdziemy tutaj przewód ochronny PE, pozostawimy go nie podłączonego. Wtyczka idąca do kontaktu znajduje się po stronie IN, a po stronie OUT gniazdko do podłączenia urządzenia. Zachowaj oznakowanie kabli i podłącz prawidłowo do zacisków.

Do montażu będziemy potrzebować: śrubokręt (płaski i krzyżowy), szczypce i ściągacz izolacji. Upewnij się, że zasilanie jest wyłączone, zależnie od typu modyfikowanego urządzenia, wyciągnij wtyczkę z gniazdka lub wyłącz korki. W pierwszej kolejności należy przygotować przewody, zdejmij izolację przewodów, na długość ok. 1 cm. Następnie, otwórz wnętrze przełącznika i włóż przewody do odpowiednich otworów. Pamiętaj o różnicy między przewodem pod napięciem a przewodem neutralnym. Po upewnieniu się, że podłączenie jest poprawne, zaciśnij przykręcając śrubokrętem. Zamontuj z powrotem osłony przełącznika i przykręć je od spodu, dołączonymi śrubkami. Upewnij się, że całość się dobrze trzyma i włącz zasilanie. Dioda na przełączniku po około 5 sekundach zacznie powoli migać na pomarańczowo i zielono. Przełącznik jest gotowy do dodania w aplikacji Meross.

Instalacja

Jeśli posiadamy już zamontowany przełącznik możemy przejść do instalacji w ekosystemie Meross. Zanim przejdziemy do instalowania Smart Switch musimy pobrać aplikację Meross z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 6 lub nowszym, iOS 13 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania przełącznika do aplikacji Meross. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeniu o utworzenie konta. Przechodzimy do dodania urządzenia, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy swój typ urządzenia, w naszym wypadku Smart Switch. Ukarze się nam szczegółowa instrukcja wcześniej przeprowadzonego montażu, klikamy Let’s get started, następnie Next. W końcu ukaże się opcja połączenia się z Wi-Fi, wybieramy Go to Wi-Fi settings, przechodząc tym samym do ustawień Wi-Fi smartfona. Po wyszukaniu pojawi się nasze nowe urządzenie, przykładowo Meross_SW_xxxx, łączymy się z nim. Po pozytywnym połączeniu, udajemy się do aplikacji Meross. Nadajemy dowolną nazwę nowemu urządzeniu, w naszym przypadku będzie to Wiatrak, klikamy Next, następnie wybieramy ikonę i zatwierdzamy Next. W następnym kroku wybieramy z listy swoją sieć Wi-Fi i podajemy do niej hasło, od tej chwili listwa jest połączona z naszym routerem, zatwierdzamy stukając Next. Po chwili pojawi się komunikat gratulujący pozytywnego dodania urządzenia, kończymy klikając Done.

Posiadamy już zainstalowany przełącznik. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy ( + ) „Dodaj”, następnie Urządzenie, wyszukujemy markę Meross, wybieramy Przełącznik/ściemniacz, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w którym ma zaleźć się urządzenie. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową Meross, gdzie logujemy się na konto utworzone w Meross. Następnie zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji producenta. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenie pojawi się w wybranym pokoju.

Wyłączenie diod LED

W ustawieniach przełącznika Meross, w aplikacji producenta, możemy wyłączyć diodę LED, sygnalizującą stan przełącznika. W tym celu wybieramy kafelek Smart Switch w aplikacji Meross i klikamy przycisk ołówka, przełącznikiem LED możemy zmienić domyśle ustawienie. Dodatkowo poniżej mamy informację o sygnale sieci Wi-Fi.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć Meross Smart Switch z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową Meross z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji Meross.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie z aplikacji Meross

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć Smart Switch z aplikacji Meross. W tym celu na kafelku przełącznika w aplikacji Meross, klikamy przycisk ołówka i po przesunięciu ustawień w dół, wybieramy Remove device i potwierdzamy klikając Delete.

Chcąc zresetować przełącznik naciśnij i przytrzymaj przez 5 sekund przycisk na obudowie, kiedy dioda LED zaświeci się na pomarańczowo, rozpocznie się proces przywracania ustawień fabrycznych.

Gdzie zakupić ?

Przełącznik Meross Smart Switch Wi-Fi (MSS710) dostępny jest w polskiej dystrybucji w cenie ok. 50 zł. W pudełku znajdziemy sterownik, instrukcję obsługi oraz śrubki. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

One thought on “Meross Smart Switch – inteligentny przełącznik po Wi-Fi dla SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s