Integracja z inteligentnym domem SmartThings – Jak podłączyć urządzenia SwitchBot?

Łączenie kilku różnych ekosystemów inteligentnego domu, pozwala na pełnię doznań automatyzacji, dlatego przedstawiamy szczegółowy poradnik dotyczący inteligentnego domu SwitchBot i instrukcję integracji z ekosystemem SmartThings.

W 2016 roku SwitchBot powstał jako pomysł i akcja crowdfundingowa na Kickstarterze. Po zebraniu funduszy, już w 2017 roku pierwsze produkty trafiły do sponsorów, po czym trafiły na wolny rynek. W 2019 roku powtórzono akcję na Kickstarterze, tym razem z pomysłem automatycznego zasłaniania i odsłaniania kurtyn, dzięki SwitchBot Curtain. Po oszałamiającym wyniku, produkt trafił na rynek. Z każdym rokiem firma SwitchBot powiększała integrację swojego portfolio, obecnie jej produkty możemy zintegrować z AlexąGoogle Asystentem, Siri, IFTTT, CLOVA, a przede wszystkim z ekosystemem SmartThings.

Kolekcja produktów SwitchBot

Recenzje dotychczas przetestowanych urządzeń zajdziesz tutaj. Poniżej prezentujemy listę kompatybilnych produktów z ekosystemem SmartThings. Musimy jednak pamiętać, że aby dodać urządzenia SwitchBot do SmartThings, niezbędne jest posiadanie centrali SwitchBot Hub Mini.

 • SwitchBot Hub Mini (centrala)
 • SwitchBot Bot
 • SwitchBot Curtain
 • SwitchBot Meter
 • SwitchBot Contact Sensor
 • SwitchBot Motion Sensor

Integracja w ekosystemie SmartThings

Urządzenia SwitchBot posiadają wiele możliwości integracji z obecnymi na rynku ekosystemami takimi jak Alexa, Google Asystent, IFTTT, CLOVA czy właśnie SmartThings.

Musimy pamiętać, że produkty SwitchBot wykorzystują komunikację Bluetooth, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja z urządzeniami odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Wskazania urządzeń wysyłane do centrali Hub Mini poprzez protokół Bluetooth, a ona łącząc się z routerem Wi-Fi wysyła informację na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Jest to tak zwana integracja z chmury. Aby wyświetlić produkty SwitchBot w naszym inteligentnym domu, konieczne jest właśnie skorzystanie z połączenia usług. Dzięki tej funkcji możemy korzystać z tak wielu produktów innych marek.

Uwaga! Po utracie połączenia internetowego, nie jest możliwe sterowanie i aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. Status serwerów SwitchBot można sprawdzić tutaj.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa korzystania z urządzeń SwitchBot

Po podłączeniu urządzeń do SwitchBot lub stron trzecich, takich jak Alexa, Google Assistant i Siri, każdy, kto rozmawia z Alexą, Google Assistant i Siri, może obsługiwać te produkty. Niektóre urządzenia mogą być również kontrolowane przez każdego, kto korzysta z aplikacji SwitchBot na urządzeniu mobilnym. Obejmuje to produkty takie jak SwitchBot Bot, miernik, koncentratory, nawilżacze, zasłony i wtyczki.

Jak dodać urządzeń w aplikacji SwitchBot ?

Przedstawiamy szczegółową instrukcję instalacji centrali SwitchBot Hub Mini. Na początku podłączamy Hub do zasilania. Zanim przejdziemy do instalowania listwy musimy pobrać aplikację SwitchBot z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 4.3 lub nowszym, iOS 10 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji, utworzymy teraz konto Switch, klikamy Profile, a następnie Sign Up u dołu ekranu. Podajemy adres mail, wymyślamy hasło oraz zgadzamy się na politykę prywatności, zatwierdzamy klikając Sign Up. Na podany adres mailowy, zostanie wysyłany kod weryfikacyjny, który uzupełniamy w następnym kroku, kończymy klikając OK. Przy pierwszym uruchomieniu ukaże się pusta zakładka Home, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Hub Mini. Zostaniemy poproszeni o przytrzymanie przycisku na centrali SwitchBot przez 3 sekundy, aż kontrolka zacznie migać. Następnie klikamy Next i w formularzu definiujemy nazwę centrali, ewentualnie pokój oraz wybieramy z listy naszą sieć Wi-Fi i podajemy hasło, zatwierdzamy klikając OK. Na koniec ukarze się ekran ze wszystkimi urządzeniami.

Mając już dodaną centralę Hub Mini, możemy dodać sterowanie innymi urządzeniami na podczerwień lub fizyczne urządzenia takie, jak SwitchBot Bot. O sterowaniu poprzez podczerwień, więcej znajdziesz w recenzji Hub Mini. W tym dodania produktu SwitchBot, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Bot. Następnie klikamy Next i nadajemy nazwę i ewentualnie wybieramy pokój. Klikamy Next, po pozytywnym dodaniu wyświetli się komunikat „Bingo”. Kończmy klikając OK. Urządzenie pojawi się w sekcji Home.

Połączenie usług SwitchBot i SmartThings

Jeśli posiadamy już zainstalowany SwitchBot Bot. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy przycisk dodania ( + ), następnie Urządzenie, wyszukujemy markę SwitchBot, wybieramy Inne, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w jakim ma się zaleźć urządzenie. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową SwitchBot, gdzie logujemy się na konto utworzone w aplikacji SwitchBot. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji SwitchBot. Jak możecie zauważyć nie znajdziemy tutaj centrali Hub Mini. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym pokoju.

Jak dodać kolejne urządzania ?

Przy dodawaniu kolejnych urządzeń w aplikacji SwitchBot, powinny one się pojawić automatycznie również w aplikacji SmartThings. Jeśli tak się nie stanie, ponów proces łączenia usług, z powyższego punktu.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć urządzenia SwitchBot z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową SwitchBot z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji SwitchBot.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie w aplikacji SwitchBot

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć niechciane urządzenie z aplikacji SwitchBot. W tym celu wybieramy np. Bot w aplikacji SwitchBot, klikamy w opcjach, wybieramy Delete i potwierdzamy klikając OK.

Więcej o produktach marki SwitchBot dowiesz się tutaj, a centrum pomocy producenta zajdziesz tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s