POPP Smart Thermostat – inteligentna głowica termostatyczna ZigBee

Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu może być wprowadzone na wiele sposobów, zależnie od tego, czy jest implementowane w domu, mieszkaniu czy nowo budowanym budynku. W mieszkaniach jednym z rozwiązań jest stosowanie inteligentnych głowic termostatycznych w zwykłych kaloryferach. Zastosowanie ich we wszystkich kaloryferach w domu wprowadzi kompleksową regulację temperatury. Dzięki temu możemy precyzyjnie zarządzać temperaturą w pomieszczeniach, wprowadzić harmonogramy, kiedy np. po wykryciu dzięki nieobecności domowników głowica obniży temperaturę do optymalnego minimum, co powinno spowodować znaczące zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przed zastosowaniem głowic termostatycznych zachęcam do lektury wstępu do sterowania ogrzewaniem w inteligentnym domu, w celu poznania niuansów systemów grzewczych. Dzisiaj recenzujemy głowicę termostatyczną od firmy POPP Smart Thermostat.

Dzięki inteligentnemu termostatowi POPP (Zigbee) można inteligentnie sterować grzejnikiem, jednocześnie zmniejszając koszty energii i zwiększając komfort.

 • Wykrywanie otwartego okna. POPP Smart Thermostat wykrywa otwarte okna z powodu nagłego spadku temperatury. Automatycznie obniża temperaturę, oszczędzając energię i koszty ogrzewania. 
 • Ogrzewaj swój dom tylko wtedy, gdy tego potrzebujesz. Skonfiguruj indywidualne harmonogramy ogrzewania dla swoich pomieszczeń za pomocą bramy Smart Home zgodnej z Zigbee. Oszczędza to energię i tworzy komfortowy klimat w pomieszczeniu.
 • Kontroluj swój dom z dowolnego miejsca. Dzięki kompatybilnej z Zigbee bramie Smart Home Gateway i inteligentnemu termostatowi POPP zawsze czeka na Ciebie ciepły dom. Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz z wakacji, czy z pracy, dzięki aplikacji Smart Home Gateway inteligentny termostat POPP reguluje temperaturę jeszcze przed Twoim przyjazdem. 
 • Precyzyjna kontrola temperatury. Dzięki wbudowanym czujnikom temperatury POPP Smart Thermostat wykrywa dokładną temperaturę w pomieszczeniu. Funkcja adaptacyjnego uczenia się wykrywa wielkość pomieszczenia i dostosowuje sterowanie zaworem. 
 • Łatwa kontrola. Dostosuj temperaturę w pomieszczeniu w dowolnym momencie. Łatwo ustaw komfortową temperaturę za pomocą aplikacji bramy inteligentnego domu lub bezpośrednio na termostacie. 
 • Zgodność. POPP Smart Thermostat jest wyposażony w bezprzewodowy standard Zigbee. Dzięki temu może łączyć się z licznymi bramami inteligentnego domu, takimi jak Aeotec Smart Home Hub, SmartThings lub HomeAssistant. 
 • Kontrola głosu. Podłącz swój inteligentny termostat POPP bezpośrednio do kompatybilnej z Zigbee Alexa – sterowania głosowego Amazon. 
 • Niezawodny i cichy. POPP Smart Thermostat opiera się na sprawdzonej technologii lidera rynku termostatów grzewczych. Dzięki poziomowi hałasu poniżej 30 dBA termostat reguluje temperaturę i pozwala spać bez zakłóceń. 
 • Łatwa instalacja. Inteligentny termostat POPP można zainstalować w ciągu kilku minut – bez profesjonalnych narzędzi. Dzięki dołączonym adapterom (RA, M30, RAV i RAVL) termostat pasuje do 98% wszystkich grzejników. 

Opis

Inteligentną głowica termostatyczną POPP możemy zamontować w instalacji z zaworami: RA, M30, RAV, RAVL, dzięki dołączonym adapterom oraz do zaworów: RTD, M28, Caleffi i Giacomini, lecz tutaj adaptery należy zakupić osobno. Tym samym termostat możemy zamontować na niemal 100% kaloryferów dostępnych na rynku. Głowica została wyposażona w ekran LCD podświetleniem, wyświetla on zadaną temperaturę nagrzewania. Komunikuje się za pomocą protokołu Zigbee 3.0. Głowica zasilana jest poprzez dwie baterie AA 1,5 V. Producent zapewnia ze wystarczą na dwa sezony grzewcze (do 2 lat). Jak każda głowica można usłyszeć dźwięki podczas skręcania lub rozkręcania głowicy – w mojej ocenie jest cicho, na pewno nie wybudzą ze snu. POPP deklaruje, że poziom głośności nie przekroczył < 30 dBA. POPP Smart Thermostat mierzy temperaturę za pomocą kilku wbudowanych czujników, aby zapewnić dokładną i precyzyjną kontrolę. Temperatura pokojowa jest obliczana i mierzona około 20 cm przed tym termostatem. Zakres ustawień temperatury to 5- 35°C, ze skokiem co 0,5°C, dodatkowo głowica ma opcję wykrywania otwartego okna. Producent wyposażył urządzenie w precyzyjną regulacja temperatury PID (proporcjonalne, całkujące i różnicowe). Głowica posiada wymiary 5,5 cm średnicy oraz 7,5 cm wysokości. Waga sięga 347 gram. Urządzenie przeznaczone do użytku w pomieszczeniach, w temperaturze 0°C do 40°C i wilgotności 10 do 80%.

 • Plusy
  • cicha praca
  • manualne pokrętło z funkcją blokady
  • wyświetlacz LDC wskazujący temperaturę nagrzewania
  • przetwarzanie lokalnie przy użyciu sterownika SmartThings Edge
 • Minusy
  • Zasilanie bateriami AA
  • cena przy stosowaniu kilku sztuk, choć jest jednym z tańszych rozwiązań

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu urządzenia POPP mamy informację o odczytanej temperaturze, możliwość nastawienia temperatury nagrzewania, ze skokiem co 0,5°C. Informację i możliwość zmiany trybu pracy głowicy („Heat mode”): Eco i Fast. Procentową informacje o poziomie baterii głowicy termostatycznej. Na dole znajdziemy panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj wszystkie procedury w których wykorzystywane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań termostatu. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Od lipca 2022 roku jest możliwość przejścia na nowy sterownik urządzenia SmartThings Edge, który umożliwia przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. W tym poradniku korzystamy już z nowego sterownika.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Temperatura nagrzewania” czyli powiadomienie o temperaturze z zakresu 5 – 35°C, w tym czy są większa/mniejsza niż odczytana oraz zakres, gdzie maksymalnie może wynosić 5 – 35°C. Następna opcja to tryb termostatu „Heat Mode” z dwoma możliwościami „Eco” i „Fast”. Kolejno mamy zmierzoną temperaturę z zakresu -20 – 50°C, pozwala inicjować akcję kiedy, osiągnie ona pasujący wynik, jest większa/mniejsza niż odczytana oraz zakres. Ostatnia to informacje o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy jest pasująca, większa/mniejsza czy w określonym zakresie.

W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy możemy nastawić temperaturę nagrzewania w pokoju w zakresie 0 – 40°C, wymóc zmianę trybu pracy głowicy („Heat Mode”): „Eco” i „Fast” oraz możliwość dowolnego opóźnienia tych czynności o zadaną jednostkę czasu.

Korzystając z harmonogramów ustawionych w aplikacji, możemy łatwo dostosować temperaturę do charakteru pomieszczenia. Przykładowo obniżając temperaturę w sypialni do 19 °C w czasie nocy. Zapewnić najwyższy komfort poprzez temperaturę idealnie dobraną do danego pokoju, pory dnia czy przyzwyczajeń. Tym samym łatwo zarządzamy temperaturą przez cały tydzień. Oszczędzając na przyszłym rachunku.

Pierwsze kroki i montaż głowicy

W pierwszej kolejności po wyjęciu urządzenia z pudełka, konieczne jest włożenie baterii. Zdejmij naklejkę zabezpieczającą baterię od spodu i zamknij pokrywę baterii.

Przechodząc do montażu, instalacja jest prosta i nie wymaga użycia narzędzi. Oczywiście przed należy zdemontować dotychczas używaną głowicę termostatyczną. W zależności od typu zaworu, należy użyć odpowiedniego adaptera (dołączonego do zestawu):

Poniższe adaptery są dołączone do inteligentnego termostatu. Numer kodu adaptera można znaleźć pod każdą ilustracją adaptera. Zamontuj odpowiedni adapter na kaloryferze, , obracając go, aż usłyszysz kliknięcie. 

Pozostaw inteligentny termostat w trybie montażu, co zostanie oznaczone literą „M” na jego wyświetlaczu. Naciśnij raz przycisk na inteligentnym termostacie POPP. Symbol „M” pojawi się na wyświetlaczu.

Pamiętaj!: Jeżeli korzystasz z adaptera, upewnij się, że został on zamontowany poprawnie. Powinien kliknąć przy zakładaniu na zawór, dobrze przylegać i nie obracać się. Montować wyłącznie w pozycji poziomej!

Należy pamiętać, że źródła zimna lub ciepła, takie jak otwarty ogień, bezpośrednie światło słoneczne lub przeciągi, mogą wpływać na pomiary temperatury przez inteligentny termostat POPP.

Poniżej przedstawiamy dodatkowo film instruktarzowy z instalacji przygotowany przez Z-wave Europe.

Regulacja zaworu kaloryfera

Pamiętajmy, że również sam zawór można regulować, jeśli pomimo nastawienia na inteligentnej głowicy tryby nienagrzewania. Nadal grzejnik grzeje, jest przepływ ciepłej wody, zalecamy sprawić na jaki stopień ustawiony jest sam zawór. Przykładowy film instruktarzowy poniżej.

Instalacja w ekosystemie SmartThings

Kiedy mamy już zamontowaną głowice przy kaloryferze, możemy przejść do dodania urządzenia do ekosystemu SmartThings. Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wyszukujemy markę POPP, wybieramy Termostat, następnie Zigbee Termostat. Rozpoczymany instalacji, klikając Rozpocznij, wybieramy centralę i pokój, w jakim ma się zaleźć urządzenie. Podczas wyszukiwania termostatu, naciśnij raz przycisk na inteligentnym termostacie POPP, aby wybudzić urządzenie. Symbol połączenia na ekranie zacznie migać. Możemy zeskanować kod QR lub wprowadzić PIN, my korzystamy z drugiej opcji, stuknij Pomiń ten krok. Po wykryciu termostatu przez centralę, naciśnij i przytrzymaj przez 3 sekundy przycisk na urządzeniu. Nastąpi potwierdzenie parowania po stronie termostatu. Pozostaje już tylko nadać nazwę głowicy i kliknąć Gotowe. Głowica pojawi się w wybranym pokoju. Chwilę później pokaże ustawioną temperaturę na wyświetlaczu. 

Zmiana starego sterownika na nowy SmartThings Edge

Ze względu na zmianę SmartThings z Groovy na Edge mogą wystąpić problemy z użytkowaniem głowicy termostatycznej np. zniknięcie części możliwości z głównego panelu urządzenia. Proponujemy przenieść się na nowy sterownik SmartThings Edge, jest wolny od błędów i dodatkowo umożliwia przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Niestety, aby to zrobić musimy usunąć urządzenie z ekosystemu SmartThings. Instrukcja usunięcia poniżej w akapicie. Otworzyć link, zalogować się na swoje konto SmartThings, kolejno wybrać swoją centrale i naciśnij Enroll (zarejestruj). Naciśnij Available Drivers (dostępny sterownik), odnajdź POPP Smart Thermostat i naciśnij Install (zainstaluj). Ponownie dodaj termostat do ekosystemu SmartThings. Aby wiedzieć czy korzystamy z nowego sterownika, sprawdź czy masz nową opcje Sterownik, a w niej dodatkowe szczegóły. Świadczy to o używaniu nowego sterownika.

Ustawienia termostatu POPP

Głowica termostatyczna POPP posiada dodatkowe ustawienia, pozwalające dostosować pracę do naszych preferencji. Aby zmienić ustawienia głowicy, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Ustawienia. Mamy tutaj możliwość nadania różnicy temperatury w zakresie -10°C – 10°C, pozwala to dostosować mierzoną temperaturę do innych czujników w pokoju. Następna opcja „Child lock” dotyczy blokady rodzicielskiej, czyli zablokowania możliwości zmiany temperatury nagrzewania poprzez kręcenie głowicą. Kolejna możliwość to „Viewing direction” czyli kierunek patrzenia głowicy. Następnie „Vertical orientation”, określenie czy głowica jest zamontowana pionowo, zaznaczamy ze zależy jej praca od tych wartości. Ostatnia opcja to „Regulation of the SetPoint Offset” dotyczy ona regulacji wartosći temperatury nagrzewania.

Stany błędu termostatu POPP

 • E1 – błąd czujnika górnej płytki drukowanej – usterka urządzenia,
 • E2 – usterka urządzenia Błąd czujnika bocznego PCB,
 • E3 – błąd NVM – Usterka urządzenia,
 • E4 – nieznany błąd sprzętowy — wadliwe urządzenie,
 • E6 – błąd silnika — zakleszczenie silnika, spróbuj ponownie uruchomić , spróbuj ponownie uruchomić , spróbuj ponownie zamontować , jeśli błąd nadal występuje, urządzenie jest uszkodzone,
 • E7 – błąd modułu komunikacyjnego — ostatnia próba dołączenia nie powiodła się
 • E8 – nieprawidłowa komunikacja – Nieprawidłowa komunikacja wewnętrzna, spróbuj ponownie uruchomić (włóż baterie) , jeśli błąd nadal występuje, urządzenie jest wadliwe
 • E10 – nieprawidłowa informacja o zegarze (wymaga ponownej synchronizacji) – Niedawno wymieniłeś baterię i utraciłeś synchronizację czasu.
 • E12 – błąd komunikacji radiowej – utracono komunikację z bramką  (będzie aktywny przez 2 minuty po ponownym połączeniu w celu diagnostyki Collecting, jeśli to konieczne)
 • E13 – zacięcie enkodera 
 • E14 – niski poziom naładowania baterii < 25% – Niski poziom naładowania baterii, urządzenie wkrótce wyczerpie się,  wymień jak najszybciej
 • E15 Krytycznie niski poziom naładowania baterii < 12,5% — Baterie wyczerpane,  natychmiast wymień . eTRV nie może dłużej sterować zaworem i otworzył się, aby zapobiec potencjalnym uszkodzeniom systemu przez mróz.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby skutecznie usunąć głowicę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Teraz należy przystąpić do resetu głowicy.

Resetowanie termostatu POPP

Jeśli chcesz sparować POPP Smart Thermostat z nowym koncentratorem/bramą Zigbee, musisz zresetować to urządzenie do ustawień fabrycznych, zanim będzie można je sparować z nowym koncentratorem. Aby przywrócić ustawienia fabryczne inteligentnego termostatu POPP. Wyjmij jedną baterię. Przytrzymaj przycisk na inteligentnym termostacie podczas wkładania baterii. Wyświetlacz zacznie migać, jeśli zostanie wykonany prawidłowo. Gdy wyświetlacz przestanie migać, zwolnij przycisk. Inteligentny termostat POPP jest teraz zresetowany do ustawień fabrycznych. POPP Smart Thermostat przejdzie w tryb montażu. Na ekranie inteligentnego termostatu zobaczysz „M”, co oznacza, że ​​powinieneś teraz móc sparować inteligentny termostat POPP z nową centralą SmartHome.

Uwaga!: Jeśli urządzenie zostanie usunięte z koncentratora/bramy, inteligentny termostat POPP powinien automatycznie się zresetować. Jeśli tak się nie stanie, możesz wykonać te czynności, aby ręcznie zresetować POPP.

Gdzie zakupić ?

POPP Smart Thermostat dostępna jest w polskiej dystrybucji w cenie 259 zł. Zawartość pudełka to głowica, cztery adaptery do zaworów, dwie sztuki baterii AA oraz wielojęzyczne instrukcje, brak polskiej. Przewodnik dostępny jest online tutaj. Termostat możecie zakupić w sklepie Z-Home. Ciekawostka głowica produkowana jest w Polsce.

Instrukcja

4 myśli w temacie “POPP Smart Thermostat – inteligentna głowica termostatyczna ZigBee

  1. Właśnie nie znaleźliśmy konkretnej definicji tych trybów. W naszej ocenie jest to szybkość nagrzania kaloryfera, czy temperatura ma być gwałtownie zmieniana czy płynnie i bardziej energooszczędnie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s