IKEA FYRTUR – bezprzewodowa roleta zaciemniająca

Dzisiaj przyjrzymy się bezprzewodowej rolecie od firmy IKEA. Inteligentne oświetlenie i gniazdka trafiły już do wielu domostw, natomiast rolety o właściwościach smart jeszcze mają z tym trudności. Czynnikiem spowalniającym ich karierę jest na ogół konieczność doprowadzenia przewodów zasilających – co jest pracochłonne i kosztowne. Sytuację mogą zmienić rolety do samodzielnego montażu. Tym samym przejdźmy do recenzji serii bezprzewodowych rolet IKEA FYRTUR.

Podobne do FYRTUR są rolety z serii IKEA KADRILJ, lecz te żaluzje przepuszczają światło, przezroczysty materiał zmniejsza tylko odbicia światła, przykładowo na ekranie telewizora.

Opis

IKEA FYRTUR jest to bezprzewodowa roleta, zasilana wbudowanym wymienialnym akumulatorem. Dzięki temu nie jest konieczne ciągnięcie dodatkowych kabli elektrycznych. Niestety mamy do wyboru tylko szarą tkaninę, w mojej ocenie cienką, wykonaną w 100% z poliesteru, będącego w 100% z recyklingu. Zaskakująco dobrze zaciemnia pomieszczenie nie dając się przedostać nawet ostrzejszemu światłu. Rozwinięcie rolety zajmuje u mnie mniej czasu, ponieważ nie używam jej całkowitej długości. Mogę szacować, że rozwijając w całości maksymalny czas to 30-40 sekund. Przejdźmy do głośności pracy, generowany hałas przez rolety przypomina trochę sterowany zdalnie, zabawkowy samochód, ale nie jest odczuwalny jako nieznośny. Roleta nie posiada sznurka, co zwiększa bezpieczeństwo przed dziećmi.

Seria FYRTUR posiada różne wymiary szerokości rolet 60/80/100/120/140 cm, jest to szerokość płótna. Szerokość ramy żaluzji jest o 4,3 cm szersza. I właśnie tyle miejsca musimy zagospodarować nad oknem. Maksymalna długość rozwinięcia rolety to 195 cm. Roleta jest już wstępnie sparowana z pilotem zdalnego sterowania i repeaterem. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee. Więcej w sekcji montażu. Żaluzja jak już wspomniałem zasilana jest wymiennym akumulatorem IKEA BRAUNIT. Według IKEA, bateria powinna wystarczyć na 4-6 miesięcy, zanim konieczne będzie doładowanie (roleta otwierana i zamykana raz dziennie). Ładowanie za pomocą dołączonej ładowarki powinno zająć 4-5 godzin.

 • Plusy
  • prosty montaż
  • żadnych kabli
  • wymienny akumulator
 • Minusy
  • cena
  • przetwarzanie w chmurze
  • bardzo przydałby się rozmiar 160 cm 😉

Współpraca z SmartThings

W panelu głównym urządzenia mamy możliwość podejrzeć status rolety (Otwarto, Częściowo otwarto, Zamknięto) a w czasie pracy (Otwieranie lub Zamykanie). Po kliknięciu w zębatkę posiadamy trzy opcję: Zamknij, Otwarto, Wstrzymaj. Wysyłają one żądanie zamknięcia, otwarcia, bądź wstrzymania zamykania/otwierania żaluzji. Poniżej mamy poziom zacienienia. Tutaj ktoś źle przetłumaczył, ponieważ poziom 0% wskazuje na zamkniętą roletę, a 100% na otwartą. Możemy wybrać dowolny przedział 0%-100%. Dalej mamy przycisk „Wstępnie ustawiona pozycja”, możemy ją ustawić w ustawieniach w zakresie 0%-100%. Po kliknięciu, roleta przejdzie w ustawiony stan zacienienia. Na końcu znajduje się wskaźnik poziomu baterii w zakresie 0-100%. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań rolety. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju. Na ekranie głównym aplikacji, po kliknięciu przycisku „kółka” w kafelku urządzenia, roleta przechodzi z otwarcia do zamknięcia bądź na odwrót.

Urządzenia w ekosystemie SmartThings wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie stanu rolety (Zamknięto, Otwarto, Częściowo otwarte oraz Otwarto lub zamknięto), kolejną opcją jest wartość poziomu zacienienia. Na koniec możemy uzyskać powiadomienie o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.

W drugiej możliwości warunku „Wtedy”, posiadamy możliwość zamknięcia bądź otwarcia rolety okiennej. Ustawienie konkretnego poziomu zaciemnienia z zakresu 0%-100%. Ostatnią możliwością jest przejście do „Wstępnie ustawiona pozycja”.

Montaż rolety

Przed rozpoczęciem montażu, należy naładować akumulator. Jest on w części naładowany więc powinno to zająć około 2-3h. Zalecam uprzątnięcie miejsca pracy, niestety potrzebne jest użycie wiertarki co skutkuje, potrzebą posprzątania na końcu miejsca pracy.

 1. Po rozpakowaniu pudełka ukazują nam się dwa uchwyty, które musimy zamontować na ścianie, bądź suficie nad oknem. Niestety posiadamy nie w zestawie wkrętów, jak tłumaczy producent, ponieważ materiał, z którego wykonano ścianę może być inny w każdym mieszkaniu. Aby uzyskać poradę w kwestii doboru odpowiednich wkrętów skontaktuj się z lokalnym sklepem specjalistycznym.
 2. Uchwyty znajdować muszą się w odległości 16 cm od boków rolety. Wczepiamy uchwyty w rolety i przyrównujemy ją do docelowego miejsca nad oknem. Polecamy jak przedstawiono w instrukcji narysować, ołówkiem miejsce wiercenia.
  • UWAGA ! Przy mierzeniu zalecam zwrócenie uwagi na możliwość bezproblemowego otworzenia i wyjęcia akumulatora !
 3. Po czym przechodzimy do wiercenia i zamontowaniu zaczepów żaluzji.
 4. Po zamontowaniu uchwytów, możemy przystąpić do zamontowania rolety, działa to na podobnej zasadzie jak zatrzask.

Poniżej zamieszczam karty z instrukcji montażu na ścianie.

I dodatkowo karty z instrukcji montażu na suficie.

Zajmijmy się teraz rozstawieniem dołączonych elementów. Do prawidłowiej pracy roleta potrzebuje repeaterem dołączony do zestawu. Na szczęście żaluzja jest wstępnie sparowana z pilotem zdalnego sterowania i repeaterem ZigBee. Należy go umieścić w gniazdku elektrycznym w odległości do 10 metrów od rolety. Po jego umieszczeniu możemy zając się pilotem, tutaj również wystarczy tylko włożyć do środka dostarczoną baterię.

Instalacja w SmartThings

Przypominamy! Do obsługi urządzenia w ekosystemie SmartThings, nie jest konieczne posiadanie bramki IKEA TRÅDFRI. Roletę łączymy bezpośrednio z centralą SmartThings.

Po prawidłowym montażu, dodanie do ekosystemu jest proste. IKEA ułatwiła nam troszkę konfigurację, ponieważ jak wspomniałem roleta jest wstępnie sparowana z pilotem i repeaterem. Jeśli nastąpiło ich rozłączenie, przed dodaniem do systemu, zalecam ich połączenie przed dodaniem do ekosystemu SmartThings. Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy na ekranie głównym aplikacji „Dodaj” (+) i kolejno „Urządzenie”, wybieramy markę IKEA >> „Dekoracja okna”, wybieramy pierwszą opcję „IKEA”. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając koncentrator i pokój dla urządzenia. Następnie przytrzymujemy dwa przyciski stelażu żaluzji, aż lampka obok zamiga. Po chwili zostanie dodany do ekosystemu roleta i przycisk IKEA z nią połączony. Na koniec mamy możliwość nadania nazwy i klikamy „Gotowe”.

Ustawienie maksymalnej długości

Po dodaniu do ekosystemu SmartThings, przesuń roletę w żądane położenie za pomocą pilota IKEA lub przycisków na szynie rolety. Gdy żaluzja jest w żądanej pozycji, dwukrotnie naciśnij przycisk w górę lub w dół na szynie żaluzji, aby zapisać tę pozycję jako nowy maksymalny poziom rozwinięcia. Jeśli chcesz usunąć maksymalny poziom rozszerzenia, najpierw przesuń roletę do górnej pozycji. Następnie dwukrotnie naciśnij przycisk w górę na szynie rolety.

Jak przeprowadzić reset rolety

Aby przeprowadzić reset żaluzji/odłączenie od ekosystemu SmartThings, należy na szynie rolety przytrzymać oba przyciski do momentu zaświecenia diody LED (około 5 sekund). Poniżej załączam wideo.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to stelaż z roletą, dwa uchwyty do montażu na ścianie, wzmacniacz sygnału, akumulator oraz przycisk z baterią. Dodatkowo zbiór instrukcji w różnych językach w tym polskim. W zestawie nie znajdziemy żadnych umocowań ani wkrętów do ściany.

Produkt jest dystrybuowany w Polsce przez IKE-ę, można go znaleźć na oficjalnej stronie tutaj. Cena rolet zależy od jej długości:

 • IKEA FYRTUR (140 cm szerokości) – 699 zł
 • IKEA FYRTUR (120 cm szerokości) – 649 zł
 • IKEA FYRTUR (100 cm szerokości) – 599 zł
 • IKEA FYRTUR (80 cm szerokości) – 549 zł
 • IKEA FYRTUR (60 cm szerokości) – 499 zł

Instrukcje

11 myśli w temacie “IKEA FYRTUR – bezprzewodowa roleta zaciemniająca

 1. Dodałem roletę do SmartThings, niestety pilot przestał obsługiwać funkcję stop, działa tylko góra max zwinięcie, dół max rozwinięcie. Nie da się pilotem zatrzymać w wartości pośredniej tak jak to działa bez ST.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s