LEDVANCE Smart+ E27 – kolorowa żarówka po Zigbee dla SmartThings

Światło towarzyszy nam przy najbardziej zwyczajnych czynnościach takich, jak jedzenie posiłków czy czytanie gazety, oraz przy specjalnych okazjach takich, jak romantyczna kolacja czy prywatka ze znajomymi. Inteligentna żarówka daje możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła oraz kolorem. Tym samym zapewniając idealną atmosferę przy każdej okazji i czyniąc ją od teraz niezapomnianą. Dzisiaj zapraszamy na recenzję kolorowej żarówki w klasycznym kształcie LEDVANCE Smart+ z gwintem E27, komunikującej się po protokole Zigbee.

Opis

LEDVANCE Smart+ z gwintem E27 pozwala na pełną możliwość sterowania światłem z palety kolorów RGB, zmienną barwę światła z ciepłej od 2700K na zimną do 6500K i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza strumień światła sięgający 806 lumenów. Wskaźnik oddawania barw CRI sięga 80 Ra. Co ważne żarówka zapamiętuje ona stan przy awarii zasilania. Żywotność sięga 20 000 godzin, co przekłada się na 20 lat pracy po 2,5h dziennej pracy. Z cyklem 100 tysięcy uruchomień, a czas zapłonu to poniżej pół sekundy. Żarówka komunikuje się za pomocą protokołu Zigbee. Posiada klasyczne wymiary 11,5 cm wysokości i 6 cm średnicy, co odpowiada rozmiarowi A19. Do stosowania tylko w pomieszczeniach w temperaturze -20°C~40°C. Zasilanie to 220-240V~, 50/60Hz. Żarówka posiada klasę energetyczną A+.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, procedury czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Zapamiętuje stan przy awarii zasilania
  • Prosty montaż
  • Opcja ściemniania
  • Poprawna żywotność żarówki
  • Przetwarzanie lokalne
  • Cena
 • Minusy
  • Kolory palety barw RGBW nie do końca są odwzorowane

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki LEDVANCE, możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, jak i pięć ostatnio używanych kolorów oraz sześć sugestii. Kolejna belka umożliwia ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Ostatnia opcja pozwala na ustawienie temperatury światła w zakresie 2700-6500 K. Tutaj również posiadamy pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi kolejno odpowiadające im barwy światła. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia żarówki o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Jak i wartość ściemniacza od 0-100% oraz temperatury kolorów w zakresie 2700 – 6500 K. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z kolorów palety barw RGB, jasności żarówki z zakresu 0-100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2700 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Przed dodaniem żarówki do inteligentnego domu, wkręcamy ją do gwinta E27 oraz uruchamiamy zasilanie. Żarówka powinna zamigać kilkoma kolorami.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, ponieważ nie mamy wyszczególnionej marki LEDVANCE w aplikacji SmartThings, skorzystamy z opcji skanowania w poszukiwaniu urządzeń w pobliżu, klikamy Skanuj w tej sekcji. Po chwili cierpliwości (do około 1 minuty), nasza nowa żarówka zostanie automatycznie dodana do ekosystemu inteligentnego domu. Możemy teraz zmienić jej ikonę oraz nazwę, my nadaliśmy jej imię LEDVANCE Light, klikamy Gotowe. Żarówka pojawi się w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. W opcjach edytuj urządzenia możemy dopisać ją do pokoju.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie żarówki LEDVANCE

Aby zresetować żarówkę, należy włączyć i wyłączyć zasilanie żarówki 5 razy w krótkim czasie 5 sekund, bez liczenia początkowego stanu włączenia. W czasie resetowania, żarówka zacznie zmieniać barwy światła. Po ustabilizowana się koloru na jasny, żarówka zakończyła proces.

Gdzie zakupić ?

Żarówka LEDVANCE Smart+ z gwintem E27 jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji. W cenie 89 PLN. W opakowaniu znajdziemy samą żarówkę oraz obrazkową instrukcję obsługi. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na pudełko (są one bardzo podobne), aby widniało na nim logo protokołu Zigbee. Istnieje również wersja wspierająca Wi-Fi, która nie jest kompatybilna z ekosystemem SmartThings.

Instrukcja

2 myśli w temacie “LEDVANCE Smart+ E27 – kolorowa żarówka po Zigbee dla SmartThings

 1. Działać działa, ale niedogodnością jest to że w grupie żarówek nie można zmieniać koloru a tylko jasność oraz niema scenariuszów/scen jak aplikacji Osram czy HUE np. zachód czy wschód słońca gdzie żarówka sama zmienia kolory w określonym czasie.

  Polubienie

 2. Niestety funkcja grupowania żarówek, musi być w przyszłości rozbudowana – ten problem pojawia się również w innych żarówkach i lampach – nawet Philips Hue. Czekamy na inicjatywę ze strony SmartThings. Problem można rozwiązać używając smartapp Trend Setter – opisywaliśmy ją tutaj >> https://smartthingspolska.com/2021/06/01/trend-setter-grupuj-i-kontroluj-urzadzenia-smartthings/ . W recenzji skupiamy się na funkcjach i możliwościach w aplikacji SmartThings, oprogramowanie producenta pozostawiamy bez opisu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s