Lampa wisząca LIVARNO LUX z Lidla – o wyjątkowej mocy światła

Oświetlenie jest ważymy elementem domu, również inteligentnego domu. Wielokrotnie opisywaliśmy różne żarówki czy lampy stojące. Nie do każdego wnętrza, tym bardziej luksusowego, będą pasować tego typu rozwiązania. Rozwiązaniem są lampy i kinkiety z integrowanym już systemem świetlnym. Charakteryzują się gotową konstrukcją do montażu, większymi możliwościami czy możliwością stosowania na zewnątrz. Niestety często brakiem możliwości wymiany oświetlenia. Dzisiaj zrecenzujemy lampę wisząca LIVARNO LUX, pierwotnie stworzoną dla inteligentnych rozwiązań Lidl Smart Home.

Opis

Lampa wisząca LIVARNO LUX, posiada możliwość zmiany barwy światła z ciepłej od 3000K do zimnej aż 6500K i możliwość ściemniania w zakresie 0 – 100%. Kinkiet wyróżnia się bardzo mocnym strumieniem światła sięgającym. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee 3.0 (pasmo 2,4 GHz ISM), bezpośrednio z centralą SmartThings. Wymiary lampy to długość: ok. 160 cm, zadaszenie: ok. 175 mm średnicy oraz klosz: ok. 430 średnicy x 80 mm wysokości. Waga sięga 1,8 kg. Dostępna jest w białym i czarnym kolorze. Do stosowania tylko w pomieszczeniach. Nie widzę możliwości wymiany oświetlenia LED w przypadku przepalenia. Dodatkiem jest pilot do włączania/wyłączania, płynnego przyciemniania i wyboru temperatury barwowej.

Sposób użycia: Po wkręceniu lampy i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego źródła światła. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Moc świetlna lampy aż do 4100 lm
  • Prosty montaż
  • Przetwarzanie lokalne
  • Cena
 • Minusy
  • Jakość wykonania
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia lampy LIVARNO LUX oraz możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy opcję ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Ostatnia opcja to ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 6500 K, choć pamiętajmy, że specyfikacja pozwala na 3000–6500 K. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje”) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia kinkietu o danej porze dnia oraz listę procedur, gdzie używane jest źródło światła. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań lampy. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Jak i wartość ściemniacza i temperatury kolorów. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, lampa pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jasności żarówki z zakresu 0 – 100% oraz temperatury barwy z zakresu 2200 – 6500 K. Pamiętajmy, że specyfikacja techniczna pozwala uzyskać 3000 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Montaż lampy LIVARNO LUX

Kinkiet wiszący montuje się standardowo, jak jej klasyczne odpowiedniki. Pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo. Wyłącz bezpieczniki i upewnij się, że w przewodach nie płynie prąd. Rozdzielamy i identyfikujemy przewody, najczęściej znajdują się trzy: dwa fazowe i jeden neutralny. Przygotować należy również otwory na suficie i zamontować dołączony hak. Ostatnim krokiem jest podłączenie przewodów do lampy i dokręcenie jej do sufitu.

Lampa przed montażem.

Instalacja lampy LIVARNO LUX

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, nie znajdziemy tutaj marki LIVARNO LUX, więc wybieramy opcję Skanowanie w poszukiwaniu urządzeń w pobliżu. Podłączamy lampę do zasilania, przy pierwszym podłączeniu, lampa powinna znajdować się w trybie przyuczania. Wskazywany jest on poprzez regularne miganie lampy. Jeśli lampa nie miga sama z siebie, należy przywrócić lampę do trybu przyuczania. Aby aktywować tryb przyuczania, proszę włączać i wyłączać lampę w następującym rytmie: 10 sek. wyłącz, 1 sek. włącz, 3 sek. wyłącz, 1 sek. włącz, 3 sek. wyłącz, Włączenie. Lampa powinna teraz migać regularnie w trybie przyuczania. Po chwili urządzenie powinno zostać znalezione i dodane do ekosystemu, lampa przestanie migać. Pomyślnym dodaniu możemy zmienić nazwę, my zmieniliśmy ją na LIDL Livarnolux. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Urządzenie pojawi się w sekcji Brak przypisanego pokoju, w ustawieniach możemy przenieść ją do wybranego pokoju.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć kinkiet z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Gdzie zakupić ?

Lampę wisząca LIVARNO LUX możemy zakupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym marketu LIDL, dostępna jest cenie regularnej 289 zł za sztukę, choć zdarzają się promocje. Dostępna jest w białym i czarnym kolorze. W pudełku znajdziemy lampę, pilot z baterią, śruby oraz instrukcję obsługi w języku polskim, dotyczącą samego montażu oraz połączenia z centralą SmartHome. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

Instrukcje obsługi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s