WiZ Colors LED Strip – budżetowa listwa świetlna Wi-Fi dla Twojego domu

Dzięki zastosowaniu listew świetlnych w łatwy sposób możemy wykreować imponujący efekt pod blatem lub szafką. Stworzyć kolorowe aranżacje światła na potrzeby domowej rozrywki czy wieczornego relaksu. Przy okazji jest to bardzo elastyczne źródło światła, możliwe do montażu w każdym pomieszczeniu. Można nadać jej prawie dowolny kształt i użyć specjalnej taśmy samoprzylepnej z tyłu, aby przymocować do dowolnej twardej powierzchni. W razie potrzeby taśmę LED można przyciąć na odpowiednią długość. Dzisiaj zrecenzujemy listwę świetlną od WiZ a mianowicie WiZ Colors LED Strip o długości 2 metrów z możliwością przedłużania do 10 metrów, a to co ją wyróżnia to manualny przycisk sterowania.

Zestaw startowy WiZ z 2-metrową taśmą LED pozwala uzyskać jasne, kolorowe i inteligentne światło w domu. Elastyczną taśmę można przyciąć na dowolny wymiar, by w każdej przestrzeni stworzyć indywidualne oświetlenie liniowe. Za pomocą aplikacji WiZ lub przy użyciu poleceń głosowych możesz przyciemniać i rozjaśniać światło lub korzystać z zaprogramowanych trybów oświetlenia w instalacjach Wi-Fi.

Zautomatyzuj swoje inteligentne oświetlenie, aby podążało za Twoją codzienną lub tygodniową rutyną. Zaplanuj, aby światła włączały się rano lub przed przyjściem do domu i aby wyłączały się w celu oszczędzania energii, gdy nie są potrzebne.

Wystarczy przykleić taśmę do dowolnej powierzchni — w witrynach, kasetonach sufitowych, na stanowisku pracy lub pod szafkami, a nawet wzdłuż krzywych krawędzi. Rozjaśnij otoczenie i zaakcentuj meble silnym strumieniem świetlnym! Dodawanie akcentów do mebli jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Opis

Listwa świetlna WiZ Colors LED Strip 2M starter kit (model Wi-Fi BLE LEDstrip 2M 1600lm starterkit EU) to taśma LED o długości 2 metrów z dołączonym odpinanym zasilaczem, ze zmiennym kolorem w palecie barw RGB co oznacza aż 16 milionów kolorów i 64 tysiące odcieni bieli w zakresie 2700-6500 K, posiada dodatkowo opcję ściemniania w zakresie 1 – 100%. Maksymalnie dostaniemy 1600 lm jasności przy 4000 K, dla 2700 K będzie to 800 lm. Listwa ma moc sięgającą do 20W, napięcie zaś 220-240V 50-60 Hz. Producent zapewnia o żywotności 15 tysięcy godzin i aż 50 tysięcy przełączeń zasilania, co pozwala na użytkownie przez ponad 11 lat (przy 3 godzinach pracy dziennie). Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz) bądź Bluetooth, i za pośrednictwem serwera, co troszkę opóźnia reakcję na komendę. Dużym plusem jest, że taśma WiZ nie wymaga żadnego dodatkowego huba. Listwa świetlna posiada 2 metry LEDów z możliwością przedłużenia do 10 metrów. Wymiary to 0,22 cm wysokości i szerokości 1,2 cm oraz 240 gramów wagi. Dostosowana do pracy w pomieszczeniach IP20. Kabel zasilacza ma długość 1,5 metra, a kabel od przełącznika do listwy świetlnej tylko 20 cm. Włącznik pozwala nam włączyć i wyłączyć listwę poprzez naciśnięcie przycisku, za pomocą przytrzymania możemy zmienić jej jasność.

 • Plusy
  • Włącznik/wyłącznik na przewodzie z możliwością sterowania jasnością
  • Prosty montaż
  • Cena
 • Minusy
  • Czas reakcji 1-2 sek. w ekosystemie SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia listwy świetlnej WiZ, możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, jak i pięć ostatnio używanych kolorów oraz sześć sugestii. Kolejna belka umożliwia ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 9000 K, zakres jest błędny ponieważ w specyfikacji mamy możliwość 2700 K – 6500 K temperatury światła. Ostatnia opcja pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia urządzenia o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań listwy. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pomieszczenia oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi listwa świetlna WiZ komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanu przełącznika, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Poniżej mamy wartość ściemniacza i temperatury kolorów z zakresu 2200 – 9000 K. Zakres temperatury kolorów jest błędy, taśma LED pozwala uzyskać 2700 K – 6500 K. Możemy ustawić również zakres tych wartości. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, świeczka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z kolorów, jasności listwy z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2200 – 9000 K. Tutaj również pojawia się ze zbyt dużym zakresem temperatury świetlnej. Akcję uruchomienia listwy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Na początku musimy złożyć listwę świetlną, łączymy zasilacz z sterownikiem taśmy, a następie podpinamy listwę świetlną za pomocą złącza z 6 pinami. W wyznaczonych miejscach na taśmie świetlnej możemy skrócić długość listwy oświetleniowej. Podłączamy zasilacz taśmy do gniazdka elektrycznego. Zanim przejdziemy do instalowania listwy musimy pobrać aplikację WiZ z Google Store bądź AppStore. Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania jej do aplikacji WiZ. Pełną konfigurację z tworzeniem pokoi przedstawiamy tutaj. Jeśli posiadamy już utworzony pokój, możemy przejść do dodania lampy, w prawym górnym rogu ekranu klikamy Dodaj urządzenie ( + ). Wybieramy do którego pokoju dodajemy urządzenie. Klikamy odpowiedni typ urządzenia, w tym przypadku Taśma LED. Teraz rozpoczynamy parowanie urządzenia (informacja o długości fali Wi-Fi, dostępna jest tylko 2,4 GHz), wpisujemy dane do naszego routera Wi-Fi. Zależenie czy nasze urządzenie jest całkowicie nowe czy było już używane wybieramy odpowiednią opcje, w naszym wypadku to Tak, zupełnie nowe. Wykonaj instrukcje na ekranie inicjującą parowanie lampy, kliknij Start. Po chwili zostanie znaleziona listwa LED, klikamy jej nazwę. Następnie przechodzimy przez proces początkowej konfiguracji, nadajemy nazwę, wybieramy opcje dotyczące przełączania zasilania (do wyboru WiZclick lub Ostatni status), kończymy proces wybierając Gotowe, od teraz możemy sterować taśmą LED z poziomu aplikacji WiZ.

Jeśli posiadamy już zainstalowane wszystkie listwy, żarówki oraz wtyczki. Możemy przejść do uzyskania kodu aktywacji, który posłuży do połączenia usług WiZ i SmartThings. W tym celu należy przejść do ustawień aplikacji WiZ, na dole ekranu klikamy sekcję Ustawienia. Z dostępnych opcji wybieramy Integracje, a następnie kliknij SmartThings i włącz ją za pomocą przycisku przełączania, pojawi się wtedy kod. Jest ważny przez 5 minut i jest kluczem do połączenia Twojego domu WiZ z ekosystemem SmartThings. Skopiuj ten kod do schowka, a następnie przejdź do aplikacji SmartThings.

Po dodaniu urządzeń w aplikacji WiZ, możemy przystąpić do połączenia usług WiZ i SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, aby dodać urządzenie do inteligentnego domu. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę WiZ i wybierz Powiąż konto. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając lokalizację i pokój dla urządzenia. Zostaniemy przeniesieni na stronę internetową WiZ, gdzie wpisujemy wcześniej skopiowany kod aktywacyjny, klikamy strzałkę. Zostaniemy poinformowani o zidentyfikowaniu i potwierdzamy połączenie z ekosystemem SmartThings, klikając Kontynuuj. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu usług WiZ i SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji WiZ. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym wcześniej pokoju, jeśli tak się nie stanie szukaj ich w sekcji nieprzypisanych do żadnego z pokoi.

W przyszłości po dodaniu kolejnych urządzeń np. żarówek w aplikacji WiZ, ukażą się one automatycznie w ekosystemie SmartThings, w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. Jeśli tak się nie stanie powtórz wyszukiwanie urządzeń WiZ.

Zachowanie po włączeniu zasilania

W ustawieniach listwy WiZ, w aplikacji producenta, znajdziemy ciekawą opcję o nazwie „WiZclick”. Dzięki niej posiadamy możliwość ustawienia co się stanie po przywróceniu zasilania w gniazdku zasilającym. Posiadamy dwie opcje dla pierwszego włączenia zasilania oraz dla dwukrotnego szybkiego przełączenia włącznika ściennego. Dla każdej z opcji możemy ustawić swój ulubiony kolor. Dodatkowo możemy zrezygnować z tej opcji i listwa po prostu zapamięta ostatni używany kolor.

Ustawienia te znajdziemy tylko w aplikacji WiZ, przechodzimy do pomieszczenia, a następnie do głównego panelu sterowania listwy. W prawym górnym rogu ekranu, znajdziemy Więcej ustawień ( … ), następnie klikamy Ustawienia. Możemy teraz ustawić reakcję urządzenia na przełączanie zasilania oraz szybkość gaśnięcia oświetlenia.

Dodatkowo w ustawieniach znajdziemy możliwość konfiguracji płynnego włączenia/wyłączenia światła oraz standardowe możliwości jak zmiana nazwy czy ikony.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Posiadamy dwie możliwości usunięcia listwy świetlnej z ekosystemu SmartThings. Pierwszym z nich jest odłączenie usługi sieciowej WiZ z aplikacji SmartThings. Pamiętaj jednak, że usunięte zostaną wszystkie inne urządzenia WiZ. Usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzeń z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii. Pełną instrukcję odłączenia usług znajdziesz tutaj.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Aby usunąć tylko jedno urządzenie, w naszym przypadku taśmy świetlnej, z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran sterowania urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Usunięcie w aplikacji WiZ

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć listwę świetlną z aplikacji WiZ. W tym celu otwieramy aplikację WiZ, przechodzimy do pomieszczenia, a następnie do głównego panelu sterowania listwy. W prawym górnym rogu ekranu, znajdziemy Więcej ustawień ( … ), następnie klikamy Ustawienia. Możemy teraz ustawić reakcję urządzenia na przełączanie zasilania oraz szybkość gaśnięcia oświetlenia. Aby usunąć listwę, należy wybrać strzałkę ( ˅ ) przy nazwie, wyświetlą się szczegóły urządzenia, na dole klikamy Usuń a następnie potwierdzamy Usuń.

Gdzie zakupić ?

Listwa świetlna WiZ Colors LED Strip dostępna jest szeroko w polskiej dystrybucji w cenie 169 PLN za pakiet startowy 2 metrów. Rozszerzenie o długości jednego metra można zakupić w cenie ok. 50 PLN. W pudełku znajdziemy listwę, zasilacz, przełącznik stanu oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent zapewnia 2 lata gwarancji. Więcej informacji możemy uzyskać na stronie producenta.

One thought on “WiZ Colors LED Strip – budżetowa listwa świetlna Wi-Fi dla Twojego domu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s