„Lokalizacja” – konfiguracja opcji lokalizacji

Jedna z funkcji, którą w pierwszej kolejności należy ustawić, to lokalizacja całego systemu na mapie, co umożliwi razem z wcześniejszym dodaniem członków, tworzenie automatyzacji związanych z lokalizacją domowników. Dodatkowo przyjrzymy się opcji połączone miejsca – dodanej niedawno w aktualizacji.

  • [Aktualizacja 1]: W sierpniu 2020 wydano dużą aktualizację obejmującą dodanie tzw. połączonych miejsc, informowaliśmy o tym tutaj.

Lokalizacja

Twoja lokalizacja w aplikacji SmartThings to główny starter dla podłączonych urządzeń, scen i automatyzacji. Możesz tworzyć lokalizacje dla wielu domów i udostępniać je znajomym i rodzinie.

Aby to wykonać, w opcjach po lewej stronie wybieramy przycisk ustawiań (potocznie 3 kropki), następnie „Zarządzaj lokalizacją domu”. W kolejnym oknie mamy możliwość nadania nazwy systemowi (tutaj nadano nazwę „Dom”). Określenie typu lokalizacji najlepiej wybrać z dostępnych: „Dom”, „Noc” oraz „Nieobecność”. Najważniejszym jest ustalenie położenia geograficznego domu. Po kliknięciu pojawia się mapa z dokładnie wybraną lokalizacją oraz marginesem błędu dla lokalizacji GPS. Najmniejszy promień jaki możemy ustawić to 250 metrów a największy to 2 kilometry.

Przy automatyzacjach działających w oparciu o GPS należy zaznaczyć, że trzeba oddalić się na większą odległość od domu, aby zadziałała. Z doświadczeń z systemem wynika, że jest to odległość ok. 200 metrów poza obszarem zaznaczenia, kiedy automatyzacja rzeczywiście wykrywa nasz brak w domu. Nie działa ona od razu, lecz po krótkiej chwili. Należy zwrócić również uwagę na próg błędu, jaki ma sygnał GPS.  Automatyzacje pomimo tego działają bezbłędnie, przy większym oddaleniu, np. pójściu do pracy, bezproblemowo wykonują zaprogramowane działania.

UWAGA: Usunięcie lokalizacji spowoduje przywrócenie wszystkich dołączonych koncentratorów do ustawień fabrycznych. Wszystkie połączenia urządzeń, automatyzacje, sceny, konfiguracje i SmartApps powiązane z lokalizacją zostaną trwale usunięte . Wszystkie urządzenia podłączone do twojego koncentratora będą musiały zostać zresetowane lub wykluczone, zanim będzie można je ponownie podłączyć.

Połączone miejsca

Dodatkowo do aplikacji możemy dodać dodatkowe 3 miejsca, aby aktywować automatyzację. Znajdziemy je w Zarządzaj lokalizacją >> Połączone miejsca. Umożliwia to użycie swojej lokalizacji lub dowolnego z połączonych miejsc, w celu utworzenia automatyzacji opartej o przybycie lub opuszczenie wybranego miejsca. Poniżej przedstawiam dodawanie do ekosystemu lokalizacji „Domek letniskowy”.

Tym samym rozbudowujemy możliwości automatyzacji o wykonywanie czynności kiedy jesteśmy przykładowo na terenie naszej pracy. Poniżej przedstawiam proces i przykład takiej automatyzacji. W celu oszczędności na ogrzewaniu obniżam temperaturę w domu do 19°C, kiedy jestem w pracy.

Tryby lokalizacji

Tryby lokalizacji zapewniają dodatkową kontrolę nad tym, kiedy automatyka może zostać wykonana, a kiedy nie. Na przykład, możesz mieć swój automatykę, którą chcesz uruchomić tylko, jeśli Tryb lokalizacji jest ustawiony na Nieobecność Dom lub Noc.

Możesz zmienić tryb lokalizacji za pomocą automatyzacji lub ręcznie, wykonując poniższe czynności.

  1. Na ekranie głównym stuknij Więcej opcji (⋮) w prawym górnym rogu
  2. Wybierz Zarządzaj lokalizacją
  3. Wybierz tryb lokalizacji
  4. Stuknij tryb, na który chcesz zmienić
    • Możesz zmienić nazwy trybów, wybierając Więcej opcji (⋮) i Edytuj nazwę

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

17 myśli w temacie “„Lokalizacja” – konfiguracja opcji lokalizacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s