„Lokalizacja” – konfiguracja opcji lokalizacji

Jedna z funkcji, którą w pierwszej kolejności należy ustawić, to lokalizacja całego systemu na mapie, co umożliwi razem z wcześniejszym dodaniem członków, tworzenie procedur związanych z lokalizacją domowników. Dodatkowo przyjrzymy się opcji połączone miejsca – dodanej niedawno w aktualizacji.

  • [Aktualizacja 1]: W sierpniu 2020 wydano dużą aktualizację obejmującą dodanie tzw. połączonych miejsc, informowaliśmy o tym tutaj.
  • [Aktualizacja 2]: W czerwcu 2021 zaktualizowano design aplikacji, informowaliśmy o tym tutaj. Wpis został zaktualizowany o nowy layout.

Lokalizacja

Twoja lokalizacja w aplikacji SmartThings to główny starter dla podłączonych urządzeń, scen i procedur. Możesz tworzyć lokalizacje dla wielu domów i udostępniać je znajomym i rodzinie.

Aby przejść do tej funkcji, należy w lewym górnym rogu ekranu, kliknąć Ikonę Domu, a następnie Zarządzanie lokalizacjami. Wybieramy naszą lokalizację, w naszym wypadku Dom. W kolejnym oknie mamy możliwość nadania nazwy lokalizacji (tutaj nadano nazwę „Dom”). Określenie trybu lokalizacji najlepiej wybrać z dostępnych: „Dom”, „Noc” oraz „Nieobecność”. Najważniejszym jednak jest ustalenie położenia geograficznego domu. Z dostępnych opcji klikamy pozycję Położenie geograficzne. Pojawia się mapa z dokładnie wybraną lokalizacją oraz marginesem błędu dla lokalizacji GPS. Najmniejszy promień jaki możemy ustawić to 150 metrów a największy to aż 30 kilometrów, możemy je traktować jako całe miasto.

Przy procedurach działających w oparciu o GPS należy zaznaczyć, że trzeba oddalić się na większą odległość od domu, aby zadziałała. Z doświadczeń z systemem wynika, że jest to odległość ok. 200 metrów poza obszarem zaznaczenia, kiedy procedura rzeczywiście wykrywa nasz brak lokalizacji w domu. Nie działa ona od razu, lecz po krótkiej chwili. Najpewniej jest to związane z progiem błędu, jaki posiada system GPS. Automatyzacje pomimo tego działają bezbłędnie, przy większym oddaleniu, np. pójściu do pracy, bezproblemowo wykonują zaprogramowane działania.

UWAGA: Usunięcie lokalizacji spowoduje przywrócenie wszystkich dołączonych koncentratorów do ustawień fabrycznych. Wszystkie połączenia urządzeń, automatyzacje, sceny, konfiguracje i SmartApps powiązane z lokalizacją zostaną trwale usunięte . Wszystkie urządzenia podłączone do twojego koncentratora będą musiały zostać zresetowane lub wykluczone, zanim będzie można je ponownie podłączyć.

Połączone miejsca

Dodatkowo do aplikacji możemy dodać dodatkowe 3 miejsca, aby aktywować procedurę. Znajdziemy je w Zarządzaj lokalizacją, następnie Połączone miejsca. Umożliwia to użycie swojej lokalizacji lub dowolnego z połączonych miejsc, w celu utworzenia procedur opartej o przybycie lub opuszczenie wybranego miejsca, np. miejsca pracy. Poniżej przedstawiam dodawanie do ekosystemu lokalizacji „Domek letniskowy”.

Tym samym rozbudowujemy możliwości automatyzacji o wykonywanie czynności kiedy jesteśmy przykładowo na terenie naszej pracy. Poniżej przedstawiam proces i przykład takiej automatyzacji. W celu oszczędności na ogrzewaniu obniżam temperaturę w domu do 19°C, kiedy jestem w pracy.

Tryby lokalizacji

Tryby lokalizacji zapewniają dodatkową kontrolę nad tym, kiedy automatyka może zostać wykonana, a kiedy nie. Na przykład, możesz mieć swój automatykę, którą chcesz uruchomić tylko, jeśli Tryb lokalizacji jest ustawiony na Nieobecność Dom lub Noc. Jeśli liczba trybów jest niewystarczająca to tutaj – przedstawiliśmy poradnik, jak dodać nowy.

Możesz zmienić tryb lokalizacji za pomocą procedur lub ręcznie, wykonując poniższe czynności.

  1. Na ekranie głównym stuknij Ikonę Domu w prawym górnym rogu,
  2. Wybierz Zarządzaj lokalizacją,
  3. Z dostępnych opcji wybierz tryb lokalizacji,
  4. Stuknij tryb, na który chcesz zmienić,
    • Możesz zmienić nazwy trybów, wybierając Więcej opcji (⋮) i Edytuj nazwę.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.

35 myśli w temacie “„Lokalizacja” – konfiguracja opcji lokalizacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s