Philips Hue Dimmer Switch – regulator przyciemnienia Hue działa już w aplikacji SmartThings

Sterowanie inteligentnym domem za pomocą fizycznego pilota jest najłatwiejszą możliwością jego obsługi dla osób np. z fizycznymi ograniczeniami. Przed zakupem takiego urządzenia musimy się skonsultować z osobą, która będzie go używać, aby mnogość funkcji, przycisków, jak i jego kształt nie były problemem w użytkowaniu. Przykładem takiej grupy mogą być seniorzy czy dzieci. Dzisiaj recenzujemy pilota marki Philips Hue, którego dzięki nowym sterownikom SmartThings Edge, możemy bezpośrednio połączyć z aplikacją SmartThings. Zapraszamy do recenzji Philips Hue Dimmer switch pierwszej generacji.

Przyciemniaj lub rozjaśniaj światło w pomieszczeniach, przełączaj się między aranżacjami świetlnymi i dobieraj idealne oświetlenie w zależności od pory dnia. Regulator przyciemniania HUE można zmocować do ściany lub powierzchni magnetycznych, ale może być również używany jako pilot zdalnego sterowania oświetleniem z dowolnego miejscu w domu.

Opis

Philips Hue Dimmer switch pierwszej generacji posiada cztery przyciski dotyczące włączenia, rozjaśnienia, przyciemnienia oraz wyłączenia. Włączający i wyłączający są dwukrotnie większe od ściemniających. Klawisze pozwalają na inicjacje akcji za pomocą pojedynczego kliknięcia lub przytrzymania przycisku. Pilot ma wymiary 9,1 cm wysokości, 3,5 cm szerokości oraz 1,2 cm głębokości. Można go umieścić za pomocą magnesów na panelu o rozmiarze 11,5 cm wysokości, 7 cm szerokości oraz 0,7 cm głębokości. Pilot z panelem można umieścić na dowolnej płaskiej powierzchni za pomocą wkrętów np. na ścianie, taśmy dwustronnej np. na meblach lub magnesów np. na lodówce. Waga to 67 gramów. Dostępny jedynie w kolorze białym. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee bezpośrednio z centralą SmartThings, dzięki utworzonym przez społeczność sterownikom SmartThings Edge.

  • Plusy
    • 4 przyciski z naciśnięciem i przytrzymaniem
    • Przetwarzanie lokalne
    • Czas reakcji
  • Minusy
    • Brak opcji ściemniacza, przy zastosowaniu sterownika Edge

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania mamy cztery przyciski oznaczone jako „Button 1-4” są to kolejno 1 – włącznik, 2 – rozjaśnianie, 3 – ściemnianie, 4 – wyłącznik. W każdym możemy podpiąć automatyzację wywoływaną poprzez naciśnięcie oraz przytrzymanie. Na końcu znajdziemy dodatkowo informację o poziomie baterii. Na dole znajdziemy sekcję panelu „Procedury” znajdziemy tutaj listę procedur, gdzie używany jest pilot. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii wywoływania akcji. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, pomieszczenia oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, dzięki zastosowaniu nowego sterownika SmartThings Edge. Sterownik został stworzony przez dewelopera
Jaewon Park pseudonim iquix.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia mamy do wyboru tylko opcję „Jeśli”. Przy tworzeniu procedury „Jeśli” mamy dostęp do jednego z czterech przycisków z możliwością uruchomienia akcji po naciśnięciu lub przytrzymaniu. Ostatnia informacja to stan baterii z zakresu od 0 do 100% w tym, czy jest większa/mniejsza lub w określonym zakresie.

Instalacja w ekosystemie SmartThings

Jeśli pilot Philips Hue Dimmer switch był wcześniej używany w aplikacji Hue, należy go usunąć z niej i zresetować.

Przed dodaniem pilota Philips Hue do aplikacji SmartThings. Musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą sterować pilotem lokalnie w centrali (bez dostępu do Internetu). W celu instalacji sterownika SmartThings Edge należy wejść na stronę (https://bestow-regional.api.smartthings.com/invite/qWjB0pNyY62y) oraz zalogować na konto, na którym został zbudowany inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia, wybierając Enroll, a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas sterowniki urządzeń, w tym wypadku „Hue Dimmer Switch”, instalujemy je poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować, klikając Uninstall. Pamiętajmy, że na chwilę obecną możemy zainstalować maksymalnie 50 niestandardowych sterowników Edge. Przy tworzeniu sterowników zaangażowany był deweloper Jaewon Park pseudonim iquix. Szczegóły sterownika można znaleźć tutaj.

Po zainstalowaniu sterownika Edge możemy przystąpić do dodania pilota do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Dodaj urządzenie, a następnie przechodzimy do sekcji Skanowanie w poszukiwaniu urządzeń w pobliżu i klikamy Skanuj. Teraz należy nacisnąć przez 10 sekund przycisk konfiguracji SETUP z tyłu urządzenia. Czekamy na odnalezienie urządzenia, po znalezieniu możemy zmienić nazwę urządzenia. Pilot znajdziemy w sekcji Urządzenia, a następnie Brak przypisanego pokoju, w ustawieniach możemy przenieść pilota do wybranego pokoju.

Philips Hue Dimmer Switch a sterowniki SmartThings Edge

Jeśli podczas instalacji pilot Philips Hue wybierze inny sterownik brzegowy z mniej funkcjonalnymi opcjami, w każdej chwili można go zmienić na opisywany w tej recenzji. Aby zmienić sterownik Edge należy wejść panel sterowania urządzenia. Następnie klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), z listy wybieramy Sterownik i Wybierz inny sterownik. Z listy dostępnych wybierz ten, który najlepiej Ci odpowiada oraz posiada rozbudowane funkcje, których chcesz użyć. Ja polecam używać sterownika dewelopera Jaewon Park pseudonim iquix. Szczegóły sterownika można znaleźć tutaj. Używany sterownik jest w wersji beta, więc mogą występować sporadyczne błędy.

Dodatkowe ustawienia ściemniacza Philips Hue

Aby wejść do ustawień pilota Philips Hue Dimmer, należy wejść w główny panel sterowania. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Ustawienia. Znajdziemy tutaj opcje Held Event Firing Timing dotyczącą opcji przytrzymania przycisków i w którym momencie ma być wysyłany sygnał przytrzymania do centrali SmartThings. Mamy możliwości ustawienia: When Holding Starts – sygnał wysyłany jest od razy po wykryciu prztrzymania, When Holding Ends – sygnał wysyłany jest po puszczeniu przycisku, Fire Multiple Events while Holding – pozwala skorzystać z wielu zdarzeń na raz.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć pilot Philips Hue z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel sterowania urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, stuknij Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, wybierając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych procedur.

Resetowanie ściemniacza Philips Hue Dimmer Switch

Aby zresetować i przywrócić do ustawień fabrycznych Philips Hue Dimmer switch, należy naciskając i przytrzymując (ok. 15 sekund) jednocześnie wszystkie cztery przyciski. Puść je, kiedy przednia dioda LED zacznie migać na przemian na czerwono i zielono. Dodatkowo można wykonać tzw. „twardy reset” przełącznika Hue Dimmer switch, naciskając i przytrzymując przez 10 sekund przycisk konfiguracji SETUP z tyłu urządzenia.

Gdzie zakupić ?

Philips Hue Dimmer switch pierwszej generacji został już wycofany z dystrybucji, na rynku znajdziemy jedynie używane modele. Ukazany sterownik działa również z nową wersją ściemniacza Hue. Nowa wersja dostępna jest w białej wersji kolorystycznej. Produkt jest szeroko dostępny na polskim rynku w cenie ok. 105 PLN. Zawartość pudełka to pilot, panel magnetyczny oraz instrukcja obsługi w języku angielskim. Producent zapewnia 2 lata gwarancji. Stronę produktu autorstwa producenta, dla nowej wersji Dimmera zajdziemy tutaj. Poniżej zdjęcie nowej wersji pilota Philips Hue.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s