Heiman Gas Sensor – czujnik gazu, wykrywacz nieszczelności instalacji gazowej

Kwintesencja inteligentnych domów jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa, czy to ochraniając nasz dobytek przed włamywaczami, czy przed zniszczeniem np. poprzez zalanie. Najważniejszym jednak zadaniem Smart Home jest ochrona naszego życia. Który powiadomi nas w porę o wyciekach gazu czy pojawieniu się dymu. Na naszym blogu już recenzowaliśmy czujnik CO oraz czujnik wykrywający dym — oba renomowanej marki FIBARO. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że to nie wszystkie gazy, jakie możemy monitorować. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo, musimy kontrolować również gazy palne. Należy do nich między innymi gaz ziemny, gaz węglowy, wodór czy tlenek węgla. Gazy palne są niezwykle niebezpieczne, ponieważ w kontakcie z powietrzem może w odpowiednio wysokiej temperaturze lub pod wpływem innych czynników (np. zapłonu iskrą elektryczną) ulec reakcji spalania, czyli gwałtownemu wybuchowi. Dzisiaj zrecenzujemy czujnik gazu Zigbee od firmy Heiman, czyli Heiman Gas Sensor.

Czujnik gazu firmy Heiman chroni Cię przed ulatnianiem się gazów palnych, ostrzegając Cię w przypadku przekroczenia określonej wartości granicznej. Dzięki alarmowi akustycznemu (75 db na odległość 1 m) zostaniesz wcześnie ostrzeżony, aby sprawdzić wyciek gazu i zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim. Niezawodny czujnik gazu wykrywa gaz ziemny, gaz węglowy oraz wiele innych gazów palnych i jest zalecany do stosowania w kuchniach lub w piwnicy grzewczej. 

Inteligentny czujnik gazów palnych Heiman wykorzystuje moduł bezprzewodowy ZigBee o bardzo niskim zużyciu energii. Służy do wykrywania wycieku gazu palnego i zapobiegania niebezpieczeństwu spowodowanemu wyciekiem gazu. Wzmacniacz ZigBee, zwiększ zasięg transmisji bezprzewodowej. Detektor przyjmuje półprzewodnikowy czujnik gazu o wysokiej stabilności, małym błędzie czułości i wielu innych funkcjach. Detektor alarmuje, gdy gęstość gazu w powietrzu przekracza poziom alarmowy. Ma zastosowanie do kuchni lub pomieszczeń z możliwym wyciekiem gazu.

Opis

Heiman Gas Sensor to certyfikowany czujnik gazów palnych, czyli gaz ziemny, gaz węglowy i wiele innych. Czułość sensora to 6%LEL±3%LEL dla gazu zmiennego. Półprzewodnikowy detektor gazu obsługuje 5-letnią żywotność. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee. Posiada wbudowaną syrenę o sile dźwięku 75dB/m. Przeznaczony do działania w pomieszczeniach w temperaturze od -10°C do 50°C. Maksymalna wilgotność robocza to 95% Zasilany jest z gniazdka elektrycznego o napięciu AC 100V-240V. Niski pobór mocy poniżej < 1,5 W. Jest możliwość odpinania złącza gniazdka elektrycznego i zamiany go na inny rodzaj. Czujnik ma wymiary 7,9 cm wysokości, 6,8 cm szerokości i 3,1 cm głębokości.

Przykładem zastosowania jest wysłanie powiadomienia o wykryciu gazu, uruchomienie syreny odcięcie zasilania od urządzeń elektrycznych. Czujnik dobrze współpracuje z usługą SmartThings Home Monitor.

  • Plusy
    • Zasilanie z sieci elektrycznej
    • Cena
  • Minusy
    • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania urządzeniem mamy tylko jedną informację o tym, czy czujnik wykrył gaz „Czysto”/”Wykryto”. Czasami pojawia się panel baterii z informacją o braku możliwości aktualizacji tego stanu. Oczywiście jest to błąd, sensor nie posiada baterii. Na dole znajdziemy sekcję „Procedury” znajdziemy tutaj listę procedur, w których używany jest sensor. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenia w ekosystemie SmartThings wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym, czy czujnik wykrył gaz „Czysto”/”Wykryto gaz”. Dodatkowo posiadamy opcję, jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. Ze względu na specyfikę urządzenia nie mamy możliwości wykorzystania warunku „Wtedy”.

Montaż czujnika gazu

Przed instalacją prosimy o potwierdzenie gęstości gazu wykrywającego, cięższego lub lżejszego od powietrza. Jeśli wykrywający gaz jest cięższy od powietrza np. LPG, należy zainstalować czujnik na wysokości 0,3-1 m od podłogi, minimalnie 1,5 m do 3 m od źródła gazu. Jeśli wykrywający gaz jest lżejszy niż gaz ziemny w powietrzu np. metan, należy zainstalować sensor na wysokości 0,3-1 m od sufitu, ok. 1,5 m od źródła gazu do maksymalnie 3 metrów.

Instalacja

Dodanie do ekosystemu jest proste, choć może wymagać dodatkowej ingerencji poprzez wybór sterownika. W pierwszej kolejności podłączyć sensor gazu do gniazdka elektrycznego. Czujnik rozpocznie proces rozgrzewania, trwający około 3 minut w tym czasie dioda LED będzie świecić na przemiennie żółtym i czerwonym kolorem. Po procesie rozgrzewania sensor przejdzie w stan normalnej pracy. Po tym czasie należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu, następnie Dodaj urządzenie. Posłużymy się funkcją Skanowanie w poszukiwaniu urządzeń w pobliżu, kliknij poniżej jej nazwy Skanuj. Po chwili zostanie znaleziony nowy czujnik. Kiedy tak się stanie za pomocą spinacza, należy przycisnąć przycisk resetu przez 2 sekundy. Dioda LED zacznie szybki migać na zielono, po 3 sekundach zaświeci ciągłym zielonym światłem. Sygnalizując, że czujnik został połączony z centralą SmartThings i rozpoczął normalną pracę. W naszym przypadku nie został zdefiniowany poprawnie jego typ, a nazwa robocza to Thing. My zmieliliśmy od razu jego nazwę na Czujnik Gazu, aby to zrobić, kliknij Zm. nazwę. Sensor Heiman zostanie dodany do pokoju o nazwie Brak przypisanego pokoju. W każdej chwili można zmienić pomieszczenie, w którym się znajduje. Aby to zrobić, wejdź do panelu urządzenia, stuknij Więcej opcji ( ⋮ ), a następnie Edytuj i Pokój, wybierz docelowe pomieszczenie. 

Jeśli pojawią się problemy i urządzenie nie zostanie prawidłowo dodane konieczna będzie ręczna zmiana sterownika urządzenia w SmartThings Groovy IDE. W tym celu wchodzimy na stronę – link.

Logujemy się na swoje konto Samsung, na którym zbudowany został inteligentny dom SmartThings.

Następnie kliknij My Locations i przechodzimy do urządzeń, stukając devices.

Ukaże nam się lista wszystkich urządzeń podłączonych do ekosystemu SmartThings. Odnajdujemy tutaj czujnik gazu Heiman, będzie on posiadać wcześniej nadaną przez nas nazwę. W naszym wypadku będzie kryć się pod nazwą Czujnik Gazu. Stuknij nazwę urządzenia, wyświetlając szczegóły czujnika.

Przechodzimy do zmiany typu sensora, na końcu strony, klikamy Edit.

Tutaj musimy zmienić typ (moduł sterowania) urządzenia, klikamy Type i rozwijamy listę sterowników. Na rozwiniętej liście należy odnaleźć sterownik – Zigbee Smoke Sensor lub Orvibo Gas Detector, zalecamy ten drugi. Po czym klikamy Update, po chwili urządzenie powinno zacząć prawidłowo funkcjonować z aplikacją SmartThings.

Nastąpi aktualizacja typu sensora, zmieni się logotyp urządzenia i cały panel sterowania. Ukarzą się wyżej opisane odczyty i możliwości automatyzacji. Poniżej screen po zmianie sterownika czujnika gazu.

Wskazania diody LED czujnika Heiman

Dioda LED na czujniku gazu Heiman posiada 3 kolory i za ich pomocą, jak i dźwięków. Sygnalizuje stan pracy sensora, oznaczają one:

StanKolorŚwiatłoDźwięk
Praca prawidłowaZielonyCiągłe światłoNie
Alarm CzerwonyMigająca diodaAlarm
AwariaŻółtyCiągłe światłoPikanie

Przycisk TEST na obudowie czujnika służy do sprawdzenia, czy wskaźnik LED i syrena działają prawidłowo. Po naciśnięciu przycisku testowego czerwona dioda LED i żółta dioda detektora migają naprzemiennie, syrena wydaje dźwięk.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć czujnik gazu Heiman z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran sterowania urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Jak zresetować czujnik gazu Heiman ?

Aby zresetować sensor, musimy użyć dołączonego kluczyka lub spinacza biurowego. Za jego pomocą przytrzymujemy przez 2 sekundy przycisk resetu na obudowie urządzenia.

Gdzie zakupić ?

Heiman Gas Sensor nie jest dostępny w polskiej dystrybucji, można go zakupić na portalu AliExpress w cenie ok. 150 PLN. W pudełku znajdziemy czujnik oraz skróconą instrukcję obsługi w języku angielskim.

Przy dokonywaniu zakupów proszę zwrócić uwagę, jaką wersję czujnika kupujemy. Firma Heiman oferuje również identyczny czujnik gazu, lecz wykorzystujący protokół Z-wave.

Instrukcja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s