SmartThings Hub – wybór wersji koncentratora

Na przestrzeni lat Samsung wydał 3 wersje swojego koncentratora. Dzisiaj przyjrzymy się i ocenimy wady i zalety każdej z nich.

SmartThings Hub – wersja 1

Pierwsza wersja centrali zadebiutowała w 2013 roku. Przyjrzymy się jej tylko z ciekawości, ponieważ producent porzucił produkcję i wsparcie techniczne. Wiele funkcji z nowszych wersji nie jest obsługiwana. Koncentrator posiadał tylko podłączenie przez Ethernet z routerem i wejście zasilania. Posiadał awaryjne zasilanie bateryjne. Wymiary to 16,2 x 13,3 x 3,2 cm. W lipcu 2021 roku centrala została uśmiercona przez producenta, nie jest możliwe jej używanie w ekosystemie SmartThings.

SmartThings Hub – wersja 2

Druga wersja koncentratora została wydana we wrześniu 2015 roku. Łączność to standardowo ZigBee, Z-Wave. Znów centralę mogliśmy połączyć tylko kablem Ethernet z routerem. Dodatkowo posiadał dwa wejścia USB typu A do przyszłej rozbudowy o dodatkowe moduły. W tej wersji wprowadzono częściowe przetwarzanie lokalne. Nadal był wyposażony w cztery baterie AA do awaryjnego zasilania, które mogły wytrzymać nawet 10 godzin. Wymiary to 12,4 x 10,6 x 3,3 cm. Posiada zasięg do 30 metrów.

SmartThings Hub – wersja 3

Najnowsza wersja zadebiutowała w sierpniu 2018 roku. Łączność to ponownie ZigBee, Z-Wave. Koncentrator został wyposażony w Wi-Fi umożliwiając bezprzewodowe połączenie z chmurą SmartThings lub ponownie poprzez Ethernet. Podtrzymano wsparcie dla przetwarzania lokalnego. Dzięki czemu niektóre funkcje mogą być uruchamiane lokalnie za pomocą koncentratora. Niektóre automatyzacje obsługiwane przez urządzenia Zigbee lub Z-Wave nie będą musiały odbywać podróży w obie strony od urządzenia, do koncentratora, do chmury i z powrotem. Zmniejszono liczbę portów USB typu A do jednego. Niestety zrezygnowano z awaryjnego zasilania bateryjnego. Urządzenie zostało jeszcze bardziej zaokrąglone i posiada wymiary 12,7 x 12,7 x 3,04 cm. Posiada zwiększony zasięg do 40 metrów. Centrala szeroko dostępna w sprzedaży, niestety nie w Polskiej dystrybucji. Na całą recenzję zapraszam tutaj.

Podsumowanie

Podsumowując stając przed wyborem centrali SmartThings mamy wybór między wersją 2 a 3. Dużą zaletą wersji 2 pozostaje zasilanie awaryjne, lecz musimy wiedzieć, że centrala ma już prawie 5 lat i niedługo producent może zaprzestać wsparcia. W najnowszej wersji nie posiadamy zasilania awaryjnego, lecz jest ona dużo młodsza i będzie dłużej wspierana. Zasilanie awaryjne możemy stworzyć za pomocą UPS. Dla mnie osobiście wybór jest prosty to 3 wersja wygrywa. Prawdopodobnie również już nigdy nie powstanie 4 wersja koncentratora SmartThings, ze względu na trwającą rewolucję w ekosystemie. Samsung porzucił produkcję sprzętu do inteligentnego domu. SmartThings ma się skupić tylko na oprogramowaniu, a produkcję sprzętu spod ich logo, przejmuje Aeotec.

5 myśli w temacie “SmartThings Hub – wybór wersji koncentratora

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s