Wszystkie wady i pomysły rozbudowy aplikacji

W tym miejscy przedstawię wszystkie wady ekosystemu i aplikacji SmartThings. Nakreślę również pomysły na rozwiązanie tych problemów i dalsze pomysły na rozwój inteligentnego domu od Samsunga.

Przetwarzanie lokalne dla wszystkich urządzeń

Z artykułu o przetwarzaniu lokalnym możemy się dowiedzieć jak ważna jest to funkcjonalność. Plusem tego rozwiązania jest to kiedy wystąpi przerwa w dostępie do Internetu i/lub przerwa w dostawie prądu, automatyzację będą nadal wykonywane. Na szczęście kierownictwo SmartThings już poinformowało o wdrożeniu przetwarzania lokalnego do wszystkich urządzeń.

Kopia zapasowa

Kolejną niezwykle ważną funkcją jaka powinna zostać wprowadzona to pełna kopia zapasowa całej konfiguracji naszego inteligentnego domu do chmury SmartThings. Nasze huby wieczne nie są mogą zdarzyć się im awarie i utrata wszystkich zaprogramowanych scenerii, automatyzacji i skonfigurowanych urządzeń. Po ewentualnej awarii odzyskanie inteligentnego domu może okazać się nie możliwe, problem się powiększa posiadając coraz większą liczbę urządzeń. Obecnie osobiście stosuje metodę screenowania każdej scenerii i automatyzacji i zapis obrazów w bezpiecznym miejscu. Całość szczegółowo opisuję tutaj.

Powiadomienia

Wybór domowników do których wysyłane jest powiadomienie. Przykładem takiej sytuacji jest: brak konieczności wysyłania powiadomień „serwisowych” np. o małym poziomie baterii czujnika do wysłanych do wszystkich domowników, niech tylko tą informacje otrzyma „osoba zajmująca się SmarHome”. Dochodzi tym samym do sytuacji, że wszystkim użytkownikom w danym momencie pika powiadomienie, co jest zdecydowanie denerwujące.

Więcej automatyzacji w inteligentnym oświetleniu

Obecnie możemy zaprogramować tylko podstawowe reakcje świateł w domu, takie jak włączenie, wyłączenie, ustawienie koloru czy jasności. Potrzeba tutaj bardziej rozbudowanych możliwości jak przykładowo ustawienie migotanie świateł.

Kontrola domowników

Opcja rangi dla użytkowników, możliwość zablokowania zmian w scenach i automatyzacjach. Bardzo przydatne jeśli inteligentnym domem sterują również dzieci, jednym kliknięciem mogą usuwać i zmieniać automatyzacje. Możliwość blokowania programowania uniemożliwiłaby zmiany domownikom, nie posiadającym wiedzy.

Ekran główny nowej aplikacji

Tutaj potrzeba więcej możliwości dostosowania do użytkowników. Pilnie trzeba dodać możliwość zmiany ikon urządzeń, szczególnie w wypadku oświetlenia. Przykładem tutaj może być aplikacja Philips Hue, gdzie możemy wybrać ikonę lampy stojącej, wiszącej itd. Potrzeba, aby było możliwe grupowanie świateł w pokojach, nie oddzielnej sekcji. Przydałaby się taka podstawowa funkcja jak wybór własnej tapety do pokoju.

Widżety

Większy wybór widżetów w aplikacji na androida. Można proponować tutaj dodanie widżetów urządzeń, aby była możliwość ich uruchamiania. Jak i widżet, będący Smart Home Monitorem, z którego nie wchodząc w aplikację możemy uzbrajać inteligenty dom.

Dalszy rozwój SmartThings na zegarkach

Naturalne jest, że jak zegarek posiada informacje o tym czy śpimy, czy jesteśmy aktywni, można wykorzystać to jako warunek w automatyzacjach. Nowe zegarki mają zostać wyposażone w czujnik upadku, po jego wykryciu, marzy mi się odpowiednia reakcja mojego inteligentnego domu.

Oficjalna aplikacja na Windows 10

Naprawdę mamy 2020 rok, może czas na sterowanie inteligentnym domem z poziomu komputera z Windowsem. Czas najwyższy na oficjalną aplikację, nie jakiś zamiennik.

Powyższa lista świadczy o tym, że nowa aplikacja SmartThings ma jeszcze wiele grzechów wieku dziecięcego. Obecne plany Samsunga na rozwój ekosystemu mogą świadczyć o tym, że producent nie porzuca swoich użytkowników i dalej będzie rozwijać aplikację. Oby tylko w jak najlepszym kierunku.

One thought on “Wszystkie wady i pomysły rozbudowy aplikacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s