Philips Hue Iris – lampa na stolik w nowoczesnym stylu

Lampa biurkowa służy do oświetlenia pomieszczenia rozproszonym światłem – to doskonały sposób na zaakcentowanie określonych mebli lub innych elementów dekoracyjnych. Dzięki zasilaniu sieciowemu można ją bez problemu przemieszczać i ustawiać tam, gdzie dostępne jest gniazdko elektryczne. Ustaw ją na szafce na telewizor, biurku lub pod ulubionym obrazem. Można ją umieścić w widocznym miejscu lub w ukryciu, a dzięki nagradzanemu wzornictwu idealnie dopasuje się do wnętrza.

Odpowiednie światło towarzyszy nam cały czas warto więc aby wykreowało imponujący efekt na nas i naszych gościach. Jednym z takich urządzeń jest lampa przenośna LED. Dzisiaj przyjrzymy się lampie Philips Hue Iris.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy Philips Hue, która wypożyczyła sprzęt na testy.

Opis

Philips Hue Iris znajduje się w kolekcji Hue White and color ambiance gdzie mamy pełną możliwość sterowania światłem, dostęp do 16 milionów kolorów, zmienną barwę światła z zimnej na ciepłą i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza strumień światło o 210 lm, co odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 90 W. Maksymalny okres eksploatacji to aż 20 000 godzin. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj. Lampa w porównaniu do Philips Hue GO nie posiada akumulatora. Jest również znacznie większa posiada dość spore wymiary 15 cm wysokość, 16,5 cm długość oraz 22,2 cm szerokość, jest za to lżejsza 0,807 kg. Całość posiada ciekawy kształt w kolorze białym, patrząc na nią przychodzi mi na myśl industrialny styl wnętrz.

 • Plusy
  • Ilość i intensywność kolorów
  • Długa żywotność lampy
  • Ciekawy wygląd
  • Czas reakcji
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji SmartThings mamy możliwość zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia lampy oraz opcję minutnika. Dostępna jest pełna paleta kolorów oraz ustawienie (ściemniacza) jasności. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań urządzenia. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, lampa korzysta z przetwarzania w chmurze.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone” oraz wartość ściemniacza. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, lampa pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. I tak mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z 16 milionów kolorów oraz jasności lampki z zakresu 0 – 100%. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nową lampę z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że lampa podłączona jest do zasilania. Możemy ją dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie, klikamy Wyszukaj. Po chwili zostanie ona wykryta, nadajemy jej nazwę i zatwierdzamy klikając Zapisz. Następnie umieszczamy lampę w pokoju, w tym celu przeciągnij ją do wybranego pokoju, klikamy Gotowe.

Po dodaniu lampy Iris w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania ich do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla nowego urządzenia. Po chwili zostanie lampa odnaleziona i dodana do inteligentnego domu. Na koniec możemy zmienić nazwę lampy, aby zakończyć proces instalacji, klikamy Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć lampę Iris z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć lampę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg), następnie klikamy „Światła”. Z wyświetlonej listy wyszukujemy lampę, aby upewnić się, że usuwamy odpowiednie światło możemy kliknąć na nazwę a mrugnie nam światłem. Aby usunąć klikamy na dole ekranu Usuń. i potwierdzamy stukając Usuń światło.

Jak możecie zauważyć w ustawieniach lampy w aplikacji Hue, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, ostatnio używana barwa i jasność lub pozostawienie zgaszonego światła.

Gdzie zakupić ?

Lampa Philips Hue Iris w białej, bądź czarnej wersji dostępna jest w cenie 460 PLN, zaś edycje limitowane od 500 PLN. Produkt jest szeroko dostępny na rynku. Zawartość pudełka to lampa Iris, adapter z kablem zasilającym oraz instrukcja obsługi w języku angielskim. Stronę produktu autorstwa producenta zajdziemy tutaj.

One thought on “Philips Hue Iris – lampa na stolik w nowoczesnym stylu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s