FIBARO Heat Controller – inteligentna głowica termostatyczna

Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu może być wprowadzone na wiele sposobów, zależnie od tego, czy jest implementowane w domu, mieszkaniu czy nowo budowanym budynku. W mieszkaniach jednym z rozwiązań jest stosowanie inteligentnych głowic termostatycznych w zwykłych kaloryferach. Zastosowanie ich we wszystkich kaloryferach w domu wprowadzi kompleksową regulację temperatury. Dzięki temu możemy precyzyjnie zarządzać temperaturą w pomieszczeniach, wprowadzić harmonogramy, kiedy np. po wykryciu dzięki nieobecności domowników głowica obniży temperaturę do optymalnego minimum, co powinno spowodować znaczące zmniejszenie kosztów ogrzewania. Przed zastosowaniem głowic termostatycznych zachęcam do lektury wstępu do sterowania ogrzewaniem w inteligentnym domu, w celu poznania niuansów systemów grzewczych. Dzisiaj przyjrzymy się głowicy termostatycznej od firmy FIBARO The Heat Controller oraz czujnikiem temperatury Temperature Sensor.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy FIBARO, która wypożyczyła sprzęt na testy.

 • [Aktualizacja 1]: W lipcu 2022 roku zaktualizowano screeny, obejmując już nowy layout aplikacji SmartThings. Dodano sekcje dotyczącą zmiany starego sterownika na SmartThings Edge. Zaktualizowano informacje o opcjonalnym czujniku temperatury.

The FIBARO Heat Controller to zdalnie sterowana głowica termostatyczna do regulacji temperatury w pokoju. Producent informuje o innowacyjnym zarządzaniu ogrzewaniem w pomieszczeniach, poprzez połączenie podstawowych funkcjonalności oraz autorskich algorytmów, umożliwiając adaptacje urządzenia do warunków pomieszczenia, zastosowanej izolacyjności ścian w domu czy mieszkaniu. Głowica termostatyczna w oparciu o kubaturę pomieszczenia oblicza czas, jaki potrzebuje, żeby osiągnąć żądaną przez użytkownika temperaturę. Mierzy temperaturę i automatycznie dostosowuje poziom ciepła. Umożliwia dostosowanie temperatury do danego pokoju oraz pory dnia. Uwzględnia również na bieżąco dodatkowe źródła ciepła, przykładowo gotujący się obiad, jak i nagłe obniżenie temperatury po otwarciu balkonu.

FIBARO Heat Controller posiada również funkcje alarmowe, kontroluje funkcjonowanie systemu grzewczego i na podstawie charakterystycznych symptomów głowica potrafi zdiagnozować nieprawidłową pracę kotła, informując natychmiast o awarii.

Głowica termostatyczna może korzystać z dodatkowego temperatury Temperature Sensor. co pozwala dokonywać pomiar, w konkretnym miejscu pomieszczenia, przykładowo przy łóżeczku dziecięcym. Unikniesz w ten sposób przegrzania lub niedogrzania, bo właśnie tam, gdzie umieszczony będzie czujnik temperatura będzie idealna.

Opis

Inteligentną głowice termostatyczną FIBARO Heat Controller możemy zamontować w instalacji z trzema typami zaworów: M30 x 1.5, Danfoss RTD-N oraz Danfoss RA-N, co pozwala na zamontowanie jej na aż 98% kaloryferów dostępnych na rynku. Komunikuje się za pomocą protokołu Z-Wave. Głowica zasilana jest poprzez wbudowany akumulator, który naładujemy poprzez port micro-USB. Producent zapewnia o jednym ładowaniu na sezon grzewczy. Jak każda głowica można usłyszeć dźwięki podczas skręcania lub rozkręcania głowicy – w mojej ocenie jest cicho, na pewno nie wybudzą ze snu. Mamy możliwość wykorzystania z, już wspomnianego, czujnika temperatury. Posiadamy również funkcję przeciw zamarzaniu oraz odkamieniania. Plusem jest fizyczne pokrętło, o swobodnym ruchu obrotowym do ustawiania temperatury – co pozwala na ustawienie temperatury z pominięciem aplikacji. Posiada również opcję wyłączenia manualnego pokrętła, co pozwala chronić zmianę temperatury przed dziećmi. Temperatura sygnalizowana jest na okrągłym pasku LED, co nadaje kosmicznego wyglądu głowicy. Heat Controller należy lekko od frontu dotknąć, a pojawią się kolory, które sygnalizują temperaturę zadaną głowicy (szczegóły w tabeli poniżej).

Temperatura [°C]Kolor
Zawór zamknięty
(przeciw zamarzaniu)
Biały
16°C i mniejNiebieski
17°CBłękitny
18°CCyjan
19°CJasnozielony
20°CZielony
21°CLimonkowy
22°CŻółty
23°CPomarańczowy
24°C i więcejCzerwony
Zawór w pełni otwartyFuksja

Poniżej przedstawiam wymiary Heat Controller oraz Temperature Sensor.

 • Plusy
  • cicha praca
  • małe wymiary
  • design oraz pierścień LED
  • manualne pokrętło z funkcją blokady
  • przetwarzanie lokalnie przy użyciu sterownika SmartThings Edge
 • Minusy
  • przetwarzanie w chmurze przy użyciu starego sterownika Grovy
  • cena przy stosowaniu kilku sztuk

Współpraca z SmartThings

W pierwszej kolejności przyjrzymy się samemu Heat Controller. W głównym panelu aplikacji mamy informację o odczytanej temperaturze, możliwość nastawienia temperatury nagrzewania, ze skokiem co 1,0°C. Informację i możliwość zmiany trybu pracy głowicy: alarm, nagrzewanie oraz wyłączone. Procentową informacje o poziomie baterii głowicy. Na dole znajdziemy panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj wszystkie procedury w których wykorzystywane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań termostatu. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Dawniej urządzenie w ekosystemie SmartThings wykonywało przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. Od 2022 roku jest możliwość przejścia na nowy sterownik urządzenia SmartThings Edge, który umożliwia przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. W tym poradniku korzystamy już z nowego sterownika.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. Zauwąż, że posiadamy sekcję „main” dotyczącą głowicy oraz opcjonalną sekcje „extraTemperatureSensor”, gdzie znajdziemy opcje dotyczące czujnika temperatury. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Tryb termostatu”, gdzie mamy odczyt trybu głowicy, czyli alarm, nagrzewanie oraz wyłączenie. Następna jest „Temperatura nagrzewania” czyli powiadomienie o temperaturze z zakresu 0 – 40°C, w tym czy są większa/mniejsza niż odczytana. Informacja o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy jest większa/mniejsza. Zewnętrzny czujnik temperatury pozwala odczytać temperaturę z zakresu -20 – 50°C oraz informacje o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy jest większa/mniejsza.

W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy możliwość skorzystania już tylko z możliwości głowicy termostatycznej. Możemy wymóc zmianę trybu pracy głowicy: alarm, nagrzewanie oraz wyłączenie, nastawić temperaturę nagrzewania w pokoju, w zakresie 0 – 40°C oraz możliwość dowolnego opóźnienia tych czynności o zadaną jednostkę czasu.

Korzystając z harmonogramów ustawionych w aplikacji, możemy łatwo dostosować temperaturę do charakteru pomieszczenia. Przykładowo obniżając temperaturę w sypialni do 19 °C w czasie nocy. Zapewnić najwyższy komfort poprzez temperaturę idealnie dobraną do danego pokoju, pory dnia czy przyzwyczajeń. Tym samym łatwo zarządzamy temperaturą przez cały tydzień. Oszczędzając na przyszłym rachunku.

Opcjonalny zewnętrzny czujnik temperatury

Po dodaniu zewnętrznego czujnika temperatury Temperature Sensor, zmiana nam się panel główny aplikacji prezentuje nam teraz w odrębnej sekcji „extraTemperatureSensor” dodatkowo informację o zmierzonej temperaturze oraz obecnym poziomie baterii czujnika. Muszę zaznaczyć, że czujnika nie dodajemy do systemu. Łączy się on bezpośrednio z głowicą, instrukcja znajduje się poniżej. Dopiero po sparowaniu z Heat Controller, dodtkowe odczyty czujnika pojawią się w naszej aplikacji SmartThings. Możemy zauważyć, że tracimy odczyt temperatury z głowicy.

Pierwsze kroki i montaż głowicy

W pierwszej kolejności po wyjęciu urządzenia z pudełka, konieczne jest jej naładowanie. Podłącz ładowarkę do portu micro-USB, aby naładować urządzenie. Gdy pierścień LED zacznie pulsować na zielono, będzie to oznaczało, że głowica jest w pełni naładowana. Jeżeli posiadasz czujnik temperatury dodatkowo: Za pomocą monety otwórz pokrywę baterii obracając ją przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Zdejmij naklejkę zabezpieczającą baterię od spodu i zamknij pokrywę baterii.

Przechodząc do montażu, instalacja jest prosta i nie wymaga użycia narzędzi. Oczywiście przed należy zdemontować dotychczas używaną głowicę termostatyczną. W zależności od typu zaworu, należy użyć odpowiedniego adaptera (dołączonego do zestawu):

Pamiętaj!: Jeżeli korzystasz z adaptera, upewnij się, że został on zamontowany poprawnie. Powinien kliknąć przy zakładaniu na zawór, dobrze przylegać i nie obracać się. Montować wyłącznie w pozycji poziomej!

Zamontuj Heat Controller na zaworze i dokręć pierścień, na głowicy mocujący, obracając go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Naciśnij i przytrzymaj przycisk przez co najmniej 1 sekundę. Pierścień LED zacznie migać na niebiesko.

Dodaj opcjonalny zewnętrzny czujnik temperatury

Jeżeli posiadasz czujnik temperatury: Możemy go na tym etapie dodać do głowicy. Aby dodać zewnętrzny czujnik temperatury Temperature Sensor, kliknij i przytrzymaj przycisk na głowicy Heat Controller, zwolnij przycisk gdy zobaczysz niebieski kolor pierścienia LED. Kliknij przycisk aby potwierdzić wybór, pierścień LED zacznie migać na niebiesko. W ciągu minuty kliknij kluczykiem przycisk na czujniku temperatury. Pierścień LED głowicy zasygnalizuje kolorem zielony poprawne sparowanie. Pamiętaj, aby umieść czujnik w pomieszczeniu z głowicą, nie dalej niż 5 metrów od niej.

Aby usunąć wszystkie sparowane głowice z pamięci czujnika: Kliknij i przytrzymaj przez 2 sekundy przycisk na czujniku. Dioda LED czujnika błyśnie 3-krotnie potwierdzając usunięcie.

Kalibracja głowicy termostatycznej

Kalibracja Heat Controller z zaworem grzejnika jest niezbędna do poprawnej obsługi regulacji temperatury. Automatyczna kalibracja, sprawdza poprawność podłączenia, możliwość sterowania przepływem wody i tym samym dopasowuje się do zakresu pracy iglicy.

Aby przeprowadzić kalibrację: Kliknij i przytrzymaj przycisk na głowicy. Zwolnij przycisk, gdy zobaczysz biały kolor pierścienia LED. Kliknij przycisk, aby zatwierdzić wybór. Po chwili głowica zacznie kilka razy przekręcać się z minimalnej do maksymalnego rozkręcenia kaloryfera. Proces się zakończy kiedy głowica zamilknie.

Regulacja zaworu kaloryfera

Pamiętajmy, że również sam zawór można regulować, jeśli pomimo nastawienia na inteligentnej głowicy tryby nienagrzewania. Nadal grzejnik grzeje, jest przepływ ciepłej wody, zalecamy sprawić na jaki stopień ustawiony jest sam zawór. Przykładowy film instruktarzowy poniżej.

Instalacja w ekosystemie SmartThings

Kiedy mamy już zamontowaną głowice przy kaloryferze, możemy przejść do dodania urządzenia do ekosystemu SmartThings. Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wyszukujemy markę FIBARO, wybieramy Termostat. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie, w jakim ma się zaleźć urządzenie. Następnie szybko trzykrotnie klikamy przycisk na urządzeniu, aż pierścień LED zacznie migać na biało. Możemy zeskanować kod QR lub wprowadzić PIN, my korzystamy z drugiej opcji. W celu bezpieczeństwa będziemy musieli znaleźć kod, który znajdziemy na głowicy. Po poprawnym wpisaniu, zacznie się proces łączenia. Po wykryciu pozostaje już tylko nadać nazwę głowicy i kliknąć Gotowe.

Ewentualne problemy przy instalacji

Jeśli urządzenie nie zostało prawidłowo zidentyfikowane, wykryte zostało jako „Z-Wave Device Multichannel”. Aby urządzenie prawidłowo funkcjonowało należy zmienić moduł obsługi urządzenia. Dotyczy jedynie starego sterownika bazującego na Grovy. Jeśli pojawia się u ciebie ten problem, przedstawię teraz jak ręcznie zmienić sterownik urządzenia w „SmartThings Groovy IDE”. W tym celu wchodzimy na stronę – link. Logujemy się na swoje konto Samsung.

Kolejno wchodzimy w „My Device” i odnajdujemy głowicę termostatyczną (może się kryć pod inną nazwą np. „Z-Wave Device Multichannel” jak w moim przypadku). Klikamy nazwę i przechodzimy do szczegółów urządzenia, klikamy „Edit”.

Tutaj musimy zmienić typ (moduł sterowania) urządzenia, klikamy „Type” i rozwijamy listę sterowników. Domyślnym stworzonym przez producenta jest „Fibaro Heat Controller”, szukamy go i wybieramy z listy. Po tym klikamy „Update”, po chwili urządzenie powinno zacząć prawidłowo funkcjonować z aplikacją mobilną SmartThings.

Ładowanie głowicy Heat Controller

Głowicę w każdej chwili możemy zdemontować, przykładowo w celu naładowania. Przed demontażem urządzenie musi zostać wprowadzone w Tryb Czuwania, umożliwiając bezpieczne usunięcie urządzenia. Więcej informacji znajdziesz w rozdziale „Tryb czuwania”. Aby zdemontować urządzenie: Kliknij i przytrzymaj przycisk. Zwolnij przycisk gdy zobaczysz cyjanowy kolor pierścienia LED. Kliknij przycisk aby potwierdzić wybór. Odkręć pierścień mocujący obracając go przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Producent zaznacza aby przechowywać urządzenie w temperaturze od -10°C do 25°C. Teraz możemy swobodnie podłączyć Heat Controller do ładowania. Po zamontowaniu, zalecam wykonać kalibrację.

Uwaga! Zalecałbym jeśli tylko posiadamy, powerbank. Nie demontować głowicy tylko naładować ją bezpośrednio z powerbanka.

Zmiana starego sterownika na nowy SmartThings Edge

Jeśli pojawiły się jakiekolwiek problemy z użytkowaniem głowicy termostatycznej np. zniknięcie części możliwości z głównego panelu urządzenia. Proponujemy przenieść się na nowy sterownik SmartThings Edge, jest wolny od błędów i dodatkowo umożliwia przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Niestety aby to zrobić musimy usunąć urządzenie z ekosystemu SmartThings a następnie je ponownie dodać. Instrukcja usunięcia poniżej w akapicie. Na poniższych screenach znajdziecie błąd jaki pojawia się przy użyciu starego sterownika Grovy. Nie mamy tutaj możliwości nastawienia temperatury nagrzewania. Następne sceeny już pochodzą po zmianie sterownika, możemy zauważyć nową opcje Sterownik, a w niej dodatkowe szczegóły. Świadczy to o używaniu nowego sterownika.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings i reset głowicy termostatycznej

Aby skutecznie usunąć głowicę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Teraz należy przystąpić do resetu głowicy.

Procedura resetu pozwala na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, co skutkuje usunięciem wszystkich informacji o przypisaniu do sieci oraz ustawień konfiguracyjnych. Aby zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych: Kliknij i przytrzymaj przycisk. Zwolnij przycisk gdy zobaczysz żółty kolor pierścienia LED. Kliknij przycisk aby zatwierdzić wybór. Po zresetowaniu urządzenie przejdzie w Tryb Czuwania. Kliknięcie przycisku spowoduje, że zostanie ono aktywowane ponownie.

Gdzie zakupić ?

Głowica Heat Controller dostępna jest w dwóch wersjach z dodatkowym zewnętrznym czujnikiem temperatury w cenie 349 zł oraz bez niego w cenie 299 zł. Zawartość pudełka to głowica, adaptery do zaworów 2 sztuki oraz wielojęzyczne instrukcje, również polskim.

Instrukcja

Budowa głowicy FIBARO

7 myśli w temacie “FIBARO Heat Controller – inteligentna głowica termostatyczna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s