Companion Apps, czyli aplikacje towarzyszące

Companion Apps, czyli aplikacje towarzyszące, to nowy sposób na automatyzacje. Teraz możesz zintegrować jeszcze bardziej swój smartfon z ekosystemem SmartThings. Wykorzystaj, w tym celu swój telefon, aplikacje Galaxy i urządzenia inteligentnego domu SmartThings, aby codzienne doświadczenia automatyzacji były jeszcze bardziej wygodniejsze, prostsze i łatwiejsze. Zautomatyzuj swój inteligentny dom za pomocą Zegarka Galaxy, otrzymuj przypomnienia przez inteligentne głośniki za pomocą kalendarza Galaxy lub stwórz idealne środowisko do oglądania ulubionych programów za pomocą Smart View.

Teraz można łatwo dodatkowo sterować ekosystemem SmartThings za pośrednictwem domyślnych aplikacji Galaxy. Obecnie obsługiwane są Galaxy Clock (Zegar), Weather (Pogoda), Calendar (Kalendarz) oraz Smart View, a w przyszłości planowane jest rozszerzenie o nowe.

  • Zegar: zacznij poranek w sprytniejszy sposób, włączając telewizor i światło oraz podnosząc rolety po ustawieniu porannego budzika.
  • Pogoda: możesz sprawdzić jakość powietrza w domu i włączyć oczyszczacz powietrza za pomocą widżetu pogody, nawet gdy jesteś na zewnątrz.
  • Kalendarz: kiedy powiadomienie o zaplanowanym spotkaniu włączy się na smartfonie Galaxy, możesz je również odbierać na telewizorze i głośnikach.
  • Smart View: podczas oglądania treści przez dublowanie obrazu na telewizorze, zoptymalizuj środowisko domowe do oglądania treści jednym dotknięciem.

Aplikacje towarzyszące w praktyce

Listę obsługiwanych aplikacji i urządzeń Galaxy można znaleźć w aplikacji SmartThings. W tym celu należy przejść do lewego menu w aplikacji SmartThings >> Aplikacje towarzyszące >> Wybrać z dostępnych aplikację. Obecnie, czyli na luty 2021, w Polsce. Mamy dostępne aplikację Zegarek, Kalendarz oraz SmartView.

Poniżej przedstawiamy szczegółowo każdą z dostępnych integracji z aplikacjami Galaxy.

Zegar Galaxy

Dzięki integracji z aplikacją Zegar Galaxy, posiadamy możliwość ustawienia inteligentnego budzenia razem z dźwiękiem budzika. Obsługiwane urządzenia to telewizor, oświetlenie, dekoracja okna, oczyszczacz powietrza oraz klimatyzator. Główny panel konfiguracji podzielony jest na dwie sekcje „Czas spoczynku” oraz „Pobudka”. W pierwszej kolejności posiadamy możliwość ustawienia przypomnienia o czasie spoczynku, dodatkowo smartfon może przejść w skalę szarości i wyciszyć powiadomienia, aby nic nie zakłócało nam spokojnego snu. W sekcji „Pobudka” mamy możliwość wyboru dni w których następuje sekwencja czynności, którą zaraz będziemy konfigurować. Wybieramy dźwięk alarmu, wibracje towarzyszące oraz interwały czasowe drzemki. Klikając „Budzenie z urządzeniami inteligentnego domu”, mamy możliwość ustawienia reakcji oświetlenia oraz rolet. Przy ustawianiu oświetlenia mamy możliwość: wyboru świateł, określenie ściemnienia, temperatury światła oraz koloru. W ustawieniach rolet/żaluzji wybieramy rolety z pośród dostępnych i ustawiamy poziom zacienienia. Na koniec mamy opcję, aby automatyzacja wykonywała się tylko jak jesteśmy na terenie domu, oraz uruchomienie sekwencji czynności dopiero po odrzuceniu alarmu na telefonie. Po skonfigurowaniu opcji, klikamy „Zapisz”.

UWAGA! Dostępne opcje mogą się różnić w zależności od posiadanych urządzeń, Nie posiadam w swoim inteligentnym domu, przykładowo oczyszczacza powietrza, dlatego opcje jego konfiguracji nie zostały ukazane. U was panel główny konfiguracji może być rozbudowany o więcej możliwości.

Kalendarz Galaxy

Dzięki integracji z aplikacją Kalendarz Galaxy, posiadamy możliwość ustawienia inteligentnych powiadomień o spotkaniach. Możemy teraz odbierać powiadomienia z smartfona na swoim telewizorze, czy otrzymać informację głosową z głośnika. Tutaj nie posiadam kompatybilnego telewizora oraz głośnika, aby ukazać wam dalszy przebieg konfiguracji, ale nie powinien on się znacznie różnić od ukazanych.

SmartView Galaxy

Dzięki integracji z aplikacją SmartView od Samsunga, nasz inteligentny dom może zareagować na skorzystanie przez nas funkcji duplikacji obrazu ze smartfona na inteligentny telewizor. Obsługiwane urządzenia to oświetlenie oraz dekoracja okien. W pierwszej kolejności konfigurujemy opcje dotyczące przesyłanego obrazu, możemy ustawić proporcje ekranu oraz pływającą ikonę SmartView – pomocą w sterowaniu. Dalej możemy przejść do „Ustawiania nastroju za pomocą inteligentnych urządzeń”, tutaj mamy możliwość dostosowania oświetlenia oraz żaluzji. Przy ustawianiu oświetlenia mamy możliwość: wyboru świateł, włączenia lub wyłączenia, określenie ściemnienia, temperatury światła oraz koloru. W ustawieniach rolet/żaluzji wybieramy rolety z pośród dostępnych i ustawiamy poziom zacienienia. Końcową opcją jest czy automatyzacja ma wykonywać się kiedy jesteśmy na terenie domu.

Wymagania

Aby korzystać z Companion Apps, trzeba posiadać system operacyjny: Android 11.0, Samsung One UI 3.1 lub nowszy. W pierwszej kolejności obsługiwany będzie najnowszy flagowiec Galaxy S21, a w przyszłości aktualizacje będą dostarczane zgodnie z terminarzem do kolejnych smartfonów.

4 myśli w temacie “Companion Apps, czyli aplikacje towarzyszące

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s