Philips Hue Smart Plug – inteligentne gniazdko już dostępne w SmartThings

Wiele razy już recenzowaliśmy żarówki i lampy Philips Hue, jest to jedno z najlepszych rozwiązań na rynku oświetlenia. Jednak tym razem zajmiemy się jednym z akcesoriów, a mianowicie wtyczką eklektyczną. Inteligentne gniazdka są najbardziej uniwersalnym i podstawowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dają nam możliwość włączania i wyłączania niemal każdego urządzenia elektrycznego w domu. Dzięki zastosowaniu gniazdek możemy zmniejszyć pobieraną energię i zaoszczędzić na rachunkach. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie mogą pełnić, np. licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej a przede wszystkim jaki rozmiar posiada urządzenie. Dzisiaj przyjrzymy się wtyczce od firmy Philips Hue o dość przewidywalnej nazwie Philips Hue Smart Plug. Do niedawna nie wykrywanej przez ekosystem SmartThings.

Opis

Philips Hue Smart Plug posiada u góry manualny przycisk, dający możliwość zmiany stanu, nie tylko z poziomu aplikacji. Na prawym górnym rogu znajduje się dioda LED, sygnalizująca kolorem zielonym stan włączony a czerwonym wyłączony, po kilku sekundach dioda się wyłącza. Parametry to zasilanie 230V AC, 50/60 Hz, maksymalna moc 2300W, prąd znamionowy 10A dla maksymalnego obciążenia. Przy przełączaniu zasilania słychać charakterystyczny dźwięk, jest on porównywalny do konkurencji. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj oraz po protokole Bluetooth, jeśli nie posiadamy mostka Hue. Wtyczka jest mała posiada wymiary: wysokość 8,4 cm, długość 5,1 cm, szerokość 5,1 cm, co pozwala na podłączenie dwóch obok siebie w listwie elektrycznej i nie ogranicza dostępu do sąsiednich gniazdek (jeśli tylko nie są pod kątem). Waga zaś sięga 158 gram. Posiada certyfikat IP20. Do stosowania tylko w zamkniętych pomieszczeniach w temperaturze 0 – 35°C oraz wilgotności 5% – 95% (bez skraplania). Dodatkowo producent deklaruje 10000 przełączeń.

 • Plusy
  • Manualny przełącznik
  • Dioda LED
  • Przetwarzanie lokalne
  • Mały rozmiar
  • Cena
 • Minusy
  • Bardziej smukły kształt, nie tak kanciasty

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia gniazdka Philips Hue oraz możliwość ustawienia minutnika. Znajdziemy również nieobsługiwaną sekcję dotyczącą ściemniacza, jest to błąd – wtyczka nie posiada takich możliwości sprzętowych. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia wtyczki o danej porze dnia oraz listę procedur, gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań gniazdka. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, wtyczka korzysta z przetwarzania w chmurze, tym samym po utracie połączenia z serwerem internetowym tracimy możliwość sterowania.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, wraz z czasem jak długo ten stan ma zostać utrzymany. Błędnie jest dostępna opcja ściemniacza i ustawienia jego wartości. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono”, „Włączone” i „Wyłączone”. Dodatkowo mamy akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie. Ponownie błędnie posiadamy opcję ściemniacza i jego wartości procentowych.

Instalacja Philips Hue White Ambiance

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę, znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nową wtyczkę z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Akcesoria, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Z dostępnej listy akcesoriów wybieramy Smart Plug. Należy upewnić się, że wtyczka podłączona jest do zasilania. Możemy ją dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie. Wybraliśmy pierwszą opcję, klikamy Użyj numeru seryjnego, wpisujemy kod i stukamy Wyszukaj. Po chwili zostanie wykryta, nadajemy jej nazwę i zatwierdzamy, klikając Zapisz. Następnie umieszczamy w pokoju, w tym celu przeciągamy je do wybranego. Kończymy proces instalacji, wybierając Gotowe.

Po dodaniu wszystkich wtyczki w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania ich do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, znajdujemy markę Philips Hue, a później Oświetlenie. Wybieramy dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie dla nowego urządzenia. Po chwili zostanie znaleziona wtyczka i dodana do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę gniazdka, jej ikonę lub dodać do panelu „Ulubione”, zatwierdzamy zmiany wybierając Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Domyśle wtyczka wykrywana jest jako światło, tutaj producent musi jeszcze poprawić sterownik.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć gniazdko z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych procedur i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć wtyczkę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do Ustawienia (prawy dolny róg ekranu), następnie klikamy Światła (co jest ciekawostką, bo w pierwszej kolejności szukaliśmy gniazdka w akcesoriach). Z wyświetlonej listy wyszukujemy inteligentną wtyczkę, klikamy nazwę. Aby usunąć klikamy na dole ekranu Usuń. i potwierdzamy stukając Usuń światło.

Jak możecie zauważyć w ustawieniach wtyczki w aplikacji Hue, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, czyli włączone, lub ostatnio używany stan gniazdka.

Gdzie zakupić ?

Wtyczka Philips Hue Smart Plug dostępna jest cenie 129 zł za sztukę. Jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji, link do strony producenta. W pudełku znajdziemy inteligentne gniazdko oraz instrukcję obsługi. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

One thought on “Philips Hue Smart Plug – inteligentne gniazdko już dostępne w SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s