Samsung SmartThings dostaje certyfikat Matter

Samsung zakończył aktualizację swoich koncentratorów SmartThings Hub oraz Aeotec SmartHome Hub, jak i kluczy SmartThings Dongle, od teraz obsługują one nowy protokół Matter, wraz z Thread.

  • [Aktualizacja #1]: Centrale inteligentnego domu SmartThings Hub oraz Aeotec SmartHome Hub otrzymały już aktualizację, która uruchomiła protokół Matter wraz z Thread. Dodano nowy nagłówek i pierwszą część wpisu, dotyczącą uruchomienia certyfikatu Matter wraz z wypowiedziami prezesów SmartThings. Dodano akapit o multi-admin i film podsumowywujący ostatnie zmiany w ekosystemie SmartThings.

Firma Samsung Electronics ogłosiła dziś dostępność funkcji Matter, która pozwala na bezproblemową kontrolę urządzeń za pośrednictwem aplikacji SmartThings. Koncentratory SmartThings otrzymają aktualizację bezprzewodową, a aplikacja SmartThings na Androida zostanie zaktualizowana, aby zapewnić możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami kompatybilnymi z Matter. Dzięki tej aktualizacji użytkownicy SmartThings mogą kontrolować swoje urządzenia Matter za pomocą jednej aplikacji, zamiast korzystać z wielu aplikacji różnych producentów urządzeń.

Wypowiedzi po wprowadzeniu aktualizacji:

„Jesteśmy zaangażowani w utrzymanie wsparcia dla istniejących protokołów, jednocześnie pomagając branży w przejściu na przyszłość zbudowaną na materii” […] „SmartThings zawsze zapewniał klientom najbardziej elastyczne opcje łączności, w tym Zigbee i Z-Wave. Dodanie obsługi Matter and Thread zapewnia, że ​​SmartThings pozostaje najbardziej wszechstronnym ekosystemem dla konsumentów, którzy chcą budować lub rozbudowywać swoje inteligentne domy”.

– powiedział Mark Tekippe, wiceprezes ds. produktów w SmartThings and Connectivity Standards Alliance Member.

„Teraz przechodzimy od podstawowej łączności do tworzenia niesamowitych doświadczeń” […] „Materia to przyszłość, dająca konsumentom szeroki wybór i kompatybilność z urządzeniami inteligentnymi na dużą skalę. Dziś jest to najważniejszy kamień milowy w kierunku masowej adopcji inteligentnych domów”.

– powiedział Jaeyeon Jung, wiceprezes korporacyjny i szef SmartThings, Mobile eXperience Business w Samsung Electronics.

Aktualizacja oprogramowania, która pojawi się jeszcze w tym miesiącu, zmieni autonomiczne koncentratory SmartThings Samsunga w kontrolery dla nowego standardu inteligentnego domu Matter . Koncentrator v2 będzie kontrolować urządzenia Matter przez Wi-Fi i Ethernet, podczas gdy obecny koncentrator i klucz SmartThings Dongle będą również działać jako routery Thread. Samsung jest pierwszą firmą, która publicznie ogłosiła certyfikację Matter.

Jaeyeon Jung, wiceprezes korporacyjny Samsung Electronics i szef działu mobilnego doświadczenia SmartThings, powiedział The Verge w wywiadzie, że firma otrzymała certyfikat Matter na początku środy, 12 października, tydzień po premierze Matter . Michelle Mindala-Freeman z Connectivity Standards Alliance, która nadzoruje Matter, potwierdziła, że ​​zaczęła wydawać certyfikaty w tym tygodniu i powiedziała, że ​​Samsung był jednym z pierwszych, który je uzyskał.

Podczas konferencji Samsung Developer Conference w tym tygodniu Mark Benson, szef SmartThings, ogłosił, że wsparcie Matter zostanie wprowadzone na jego platformę w tym miesiącu. Jung potwierdził The Verge po przemówieniu, że Samsung planuje przesyłać aktualizacje bezprzewodowo do wszystkich istniejących koncentratorów SmartThings v2 i v3 , klucza SmartThings Dongle i aplikacji SmartThings na Androida. Oparte na oprogramowaniu koncentratory SmartThings wbudowane w nowsze telewizory Samsung Smart TV, monitory i lodówki Family Hub zostaną zaktualizowane do obsługi Matter w późniejszym terminie, mówi Jung.

Chociaż ulepszone huby nadal będą obsługiwać Zigbee i Z-Wave, nie będą to mosty Matter, przynajmniej nie w najbliższym czasie. „Nie mamy jeszcze planu wspierania tej funkcji”, mówi Jung. „Użytkownicy SmartThings będą mogli nadal korzystać z urządzeń podłączonych do koncentratora SmartThings, ale istniejące urządzenia Zigbee i Z-Wave nie będą narażone na materię”.

Dobrą wiadomością jest to, że koncentratory SmartThings v3 (obecnie produkowane przez Aeotec) i klucz sprzętowy SmartThings Dongle o wartości 35 USD dla urządzeń Samsung z koncentratorami oprogramowania SmartThings staną się routerami Thread. „Pracowaliśmy z Silicon Labs, aby używać oprogramowania do jednoczesnego uruchamiania Zigbee i Thread przy użyciu tego samego chipsetu sprzętowego”, mówi Jung. „Po wdrożeniu oprogramowania koncentratory SmartThings v3 będą obsługiwać zarówno urządzenia Zigbee, jak i Matter over Thread”.

Oznacza to, że jeśli masz kompatybilny telewizor Samsung Smart TV lub inteligentną lodówkę i kupisz klucz sprzętowy o wartości 35 USD, będziesz mieć kontroler SmartThings Matter z routerem Thread gotowy do pracy pod koniec tego miesiąca. Oczywiście nie ma jeszcze dostępnych urządzeń Matter, którymi można by sterować. Jednak wraz z wprowadzeniem standardu w zeszłym tygodniu powinniśmy zobaczyć, jak produkty zaczną być wprowadzane na rynek w tym roku.

Podczas gdy koncentratory v2 nie mogą być uaktualnione do Thread i będą obsługiwać urządzenia Matter przez Wi-Fi i Ethernet, Jung twierdzi, że będą w stanie kontrolować dowolne urządzenia Thread za pomocą routera Thread wbudowanego w inne urządzenie. To samo będzie dotyczyło koncentratorów programowych w telewizorach Samsung Smart TV, monitorach i lodówkach Family Hub, jeśli nie dodasz klucza sprzętowego.

Jung twierdzi, że oprócz tego, że urządzenia Zigbee lub Z-Wave podłączone do koncentratorów SmartThings nie mają dostępu do Matter, Samsung nie planuje dodawać swoich inteligentnych telewizorów lub urządzeń do Matter jako urządzeń, co oznacza, że ​​będzie można nimi sterować tylko za pomocą aplikacji SmartThings, a nie innych kontrolerów Matter. Telewizory są w pierwszej specyfikacji Matter, ale urządzenia nie są. (Samsung jest członkiem Home Connectivity Alliance — organizacji skupiającej głównych producentów sprzętu AGD, której celem jest robienie dla urządzeń tego, co Matter robi dla inteligentnego domu, więc pewnego dnia będziesz mógł sterować pralką LG w aplikacji SmartThings i na odwrót.

Jung mówi, że ekosystem inteligentnych urządzeń Samsunga jest jednym z powodów, dla których firma uważa, że ​​konsumenci zdecydują się używać SmartThings na innej platformie teraz, gdy Matter sprawia, że ​​kompatybilność urządzeń staje się mniejszym problemem w inteligentnym domu. SmartThings zbudowało swoją markę na byciu najbardziej otwartą platformą głównych graczy.

Wskazała również na usługi SmartThings Home Life, nową funkcję w aplikacji SmartThings, która grupuje funkcje inteligentnego domu w zarządzanie energią, gotowanie, opiekę nad zwierzętami i jakość powietrza w celu zapewnienia praktycznych porad i kontroli. Obecnie usługi te działają tylko z urządzeniami Samsung (z wyjątkiem zarządzania energią, które może monitorować zużycie energii wszystkich urządzeń podłączonych do SmartThings). Ale Jung mówi, że wraz z Matter Samsung planuje obsługiwać więcej urządzeń w tych usługach. „Staramy się stać otwartą platformą, aby ludzie mogli czerpać korzyści z używania SmartThings ze wszystkimi inteligentnymi urządzeniami, które mają w swoim domu”, mówi.

Jednak nie włączając funkcji mostka w swoich koncentratorach, twierdzenie Samsunga o dążeniu do otwartości platformy za pomocą SmartThings jest trochę puste. Jest to jedyna platforma z wielkiej czwórki, która obsługuje zarówno urządzenia Zigbee, jak i Z-Wave, a wiele urządzeń z pierwszej kategorii Materii – światła, zamki, czujniki – korzysta z protokołów Zigbee i Z-Wave. Oznaczało to, że Samsung miał wyjątkową okazję, której nie wykorzystał. Mogła być pierwszą platformą, która wprowadziła urządzenia Zigbee i Z-Wave do Matter, umożliwiając wszystkim platformom obsługującym Matter sterowanie dowolnymi kompatybilnymi urządzeniami podłączonymi do jej koncentratora. Zamiast tego koncentratory i klucze SmartThings Dongle będą pierwszym sposobem na umieszczenie Zigbee, Z-Wave i Matter w tym samym ekosystemie – ale będzie to musiał być ekosystem SmartThings.

SmartThings obsługuje funkcję o nazwie multi-admin, która pozwala użytkownikom kontrolować swoje urządzenia Matter z wielu platform i aplikacji. W tym miesiącu Samsung i Google ogłosiły rozszerzenie współpracy, aby przenieść obsługę wielu administratorów na wyższy poziom, poprawiając interoperacyjność i oferując lepsze wrażenia użytkowników. Otwarta platforma SmartThings oferuje jeden z największych zintegrowanych ekosystemów, a produkty z certyfikatem Matter będą wdrażane w takich markach, jak Google Nest, Eve Systems, Nanoleaf, Yale i innych.

Wsparcie SmartThings Matter Controller rozpocznie się wraz z drugą i trzecią generacją SmartThings Hub, a także Aeotec Smart Home Hub. Wszystkie koncentratory będą nadal obsługiwać urządzenia Zigbee, Z-Wave i sieci lokalnej, w tym Wi-Fi i Ethernet, i zostaną zaktualizowane przez sieć, aby umożliwić obsługę urządzeń Wi-Fi, Ethernet i Thread-based Matter.

Dodatkowo zachęcamy do obejrzenia filmu autorstwa Automate Your Life, który przybliża ostatnie zmiany w ekosystemie SmartThings.

Źródło: The Verge, SDC2022, Samsung Developers, Samsung Newsroom Global (po aktualizacji)

3 myśli w temacie “Samsung SmartThings dostaje certyfikat Matter

  1. Applikacja SmartThingsna telefonie Samsung Note20 Ultra 5G po ostatniej aktualizacji jest tak agresywna że chce dodawać wszystkie urządzenia Matter po NFC do SmartThings po czym stwierdza że urządzenie jest nie kompatybilne.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s