Aqara Wireless Mini Switch – bezprzewodowy przełącznik do sterowania inteligentnym domem

Inteligentny dom to coraz bardziej popularna koncepcja, która pozwala na wygodne i efektywne zarządzanie urządzeniami w domu za pomocą inteligentnych systemów. Jednym z najważniejszych elementów takiego systemu są aktywatory, czyli przyciski i piloty, które pozwalają na sterowanie urządzeniami w sposób łatwy i intuicyjny. Przycisk, który możemy umieścić pod ręką, może być wykorzystywany do sterowania oświetleniem, roletami, klimatyzacją czy też systemem audio-wideo. Dzięki temu można szybko i łatwo zmieniać stan urządzeń w zależności od potrzeb, a także aktywować procedury lub tworzyć scenerie, które pozwolą na jeszcze większą kontrolę nad inteligentnym domem. Dzisiaj zapraszam do recenzji multi przycisku Aqara Wireless Mini Switch.

Opis

Aqara Wireless Mini Switch model WXKG11LM to prosty przycisk pozwalający na kontrolę innych urządzeń w inteligentnym domu SmartThings. Urządzenie wyposażone jest tylko w jeden klawisz, pozwalającą skorzystać z sekwencji kliknięć: 1 kliknięcie, 2 kliknięcia oraz przytrzymanie przycisku. U dołu przycisku znajdziemy mały przycisk resetu. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee 2.0. Przycisk jest zasilany bateryjnie CR2032 i informuje o aktualnym stanie zasilania. Producent deklaruje 2 lata działania na jednej baterii. Wymiary urządzenia to 4,5 cm wysokości i szerokości, głębokość sięga 1,2 cm. Dzięki bardzo małym wymiarom można zamontować przycisk w dowolnym miejscu, na każdej płaskiej powierzchni i w dowolnej orientacji, np. obok łóżka lub pod blatem biurka. Urządzenie sprzedawane jest tylko w jednym kolorze białym. Przystosowany jest do działania w warunkach pokojowych w temperaturze od -10 do +55 °C oraz wilgotności 0 do 95 %.

 • Plusy
  • Trzy sekwencje inicjacji procedur
  • Szybkość reakcji na platformie SmartThings
  • Przetwarzanie lokalne (sterownik Edge)
 • Minusy
  • Nie aktualizuje stanu, baterii i natężenia
  • Cena, są tańsze odpowiedniki

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania urządzeniem mamy możliwość zaprogramowania procedur, wg. sekwencji: naciśnięcie, dwukrotne naciśniecie oraz przytrzymanie. Poniżej powinna się wyświetlić informacja o napięciu. Następnie podano informację o moc sygnału, są to wartości RSSI (ang. Received Signal Strength Indicator) i LQI (ang. Link Quality Indicator), pomocne w budowaniu silnej sieci Zigbee. Ostatnią informacją jest poziom baterii, gdzie również nie aktualizuje się wartość. Niestety w sterowniku jest błąd, zgłoszony do dewelopera, że nie aktualizacje się wartość baterii oraz napięcia. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy listę procedur, gdzie używany jest przycisk. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań przycisku. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Możliwe jest to ze względu na wykorzystanie przez przycisk nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia mamy do wyboru tylko opcję „Jeśli”. Przycisk Aqara może inicjować procedurę, kiedy zostanie naciśnięty, naciśnięty dwukrotnie lub przytrzyma się przycisk. Następnie mamy opcję otrzymania powiadomienia o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym, czy jest pasująca, większa/mniejsza czy w określonym zakresie. Kolejno jest napięcie w zakresie 0 – 100 w tym, czy jest pasujące, większa/mniejsza od wartości, czy mieści się w zadanym zakresie. Podobnie moc sygnału w zakresie 0 – 255 oraz -200 – 0 dBm w tym, czy jest pasujące, większa/mniejsza od wartości, czy mieści się w zadanym zakresie. Każdą akcję możemy opóźnić o dowolny czas.

Montaż i instalacja Aqara Wireless Mini Switch

Aby zamontować przycisk Aqara, należy zdjąć zabezpieczenie taśmy dwustronnej i przykleić urządzenie w wybrane miejsce na płaskiej powierzchni.

Przed dodaniem Aqara Wireless Mini Switch do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą działać przycisk lokalnie w centrali. W przypadku odłączenia Internetu pozwoli to przyciskowi nadal wysyłać informację do koncentratora SmartThings, a on będzie mógł uruchomić zaprogramowane procedury.

W tym celu instalacji sterownika SmartThings Edge należy wejść na stronę (https://account.smartthings.com/?redirect=https%3A%2F%2Fbestow-regional.api.smartthings.com%2Finvite%2F8b2Ay0rKX2ve%3F) oraz zalogować na konto Samsung, na którym został zbudowany Twój inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia, wybierając ACCEPT. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas sterowniki urządzeń do zainstalowania, w tym wypadku Zigbee Button Remote Driver [YG] 1.3.8, instalujemy je poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować, klikając Uninstall. Pamiętajmy, że na chwilę obecną możemy zainstalować sterowników Edge maksymalnie 80. W przyszłości ta procedura nie będzie konieczna, do prawidłowego wykrycia przycisku Aqara.

Aby dodać przycisk Aqara do aplikacji SmartThings, usuń zaślepkę baterii z wnętrza przycisku. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy przycisk Dodaj ( + ), znajdziesz go w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę Aqara, a później Przełącznik/ściemniacz. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpocznij. Wybieramy centralę do połączenia z nowym urządzeniem. Pomijamy procedurę skanowania kodu QR (my nie otrzymaliśmy go z urządzeniem). Następnie na obudowie przycisku, przytrzymaj przycisk resetu przez 5 sekund. Po chwili przycisk zostanie wykryty i dodany do platformy SmartThings. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia możemy zmienić jego nazwę lub zostawić domyślną. Możemy wybrać pokój dla nowego urządzenia, zmienić ikonę oraz dodać do panelu ulubionych. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Przycisk pojawi się w wybranym pomieszczeniu.

Zmiana sterownika SmartThings Edge

Aby zmienić sterownik, należy wejść panel sterowania urządzenia. Następnie klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), z listy wybieramy Sterownik i Wybierz inny sterownik. Potwierdzamy wybór sterownika, klikając OK. Z przeprowadzonych testów, wynika, że najlepiej komunikuje się z urządzeniem sterownik autorstwa dewelopera Yakov Gerlovin o nazwie Zigbee Button Remote Driver [YG] 1.3.8. W przyszłości, inne nowsze sterowniki mogą posiadać bardziej rozbudowane funkcje, zachęcamy więc do eksperymentów.

Jeśli korzystałeś z przycisku Aqara przed końcem 2022 roku, Twoje urządzenie może nie korzystać jeszcze ze sterownika SmartThings Edge. W przyszłości wszystkie urządzenia Zigbee i Z-wave przejdą na nowe sterowniki, nastąpi to po wygaśnięciu w ekosystemie, środowiska programistycznego Groovy. Ewentualnie możemy wymusić ręcznie zmianę na nowy sterownik. Niestety, aby zmienić sterownik, konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do platformy inteligentnego domu SmartThings.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć przycisk Aqara z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie przycisku Aqara

Aby zresetować urządzenie, u dołu przycisku, odnajdujemy klawisz resetowania. Przytrzymujemy go na około 5 sekund, aż dioda LED zacznie migać. Po chwili urządzenie jest gotowe do połączenia z nową centralą SmartHome.

Gdzie zakupić ?

Aqara Wireless Mini Switch dostępny szeroko w polskiej dystrybucji w cenie 79,99 PLN. W pudełku znajdziemy przycisk, baterie CR2032, dodatkową dwustronną naklejkę oraz skróconą instrukcję obsługi w kilku językach, brak jest polskiego. Aqara gwarantuje 2 lata gwarancji.

One thought on “Aqara Wireless Mini Switch – bezprzewodowy przełącznik do sterowania inteligentnym domem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s