Aqara Temperature and Humidity Sensor – mini stacja pogody dla inteligentnego domu

Czujniki temperatury i wilgotności są niezwykle przydatnymi urządzeniami w inteligentnych domach, które pomagają kontrolować klimat wewnątrz i na zewnątrz budynków. Właściwe środowisko wewnętrzne to kluczowy element zapewnienia komfortu i zdrowia w domu. Dlatego też coraz więcej właściciele inteligentnych domów korzystają z czujników atmosfery, aby monitorować i kontrolować warunki w pomieszczeniach. Czujniki te mogą pomóc w utrzymaniu optymalnych poziomów wilgotności powietrza, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, alergie lub astmę. Zapobiec mogą uszkodzeniu budynku np. wystąpieniu pleśni. Czujnik temperatury i wilgotności, możemy użyć do sterowania systemem klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania, aby utrzymać optymalne warunki wewnątrz pomieszczeń. Możemy także zintegrować czujnik z innymi urządzeniami, takimi jak nawilżacze lub oczyszczacze powietrza, aby zapewnić optymalne warunki dla naszego zdrowia. Prosty sensor może znacząco poprawić jakość życia w domu.

Jak wiemy, pogoda mierzona jest dla konkretnego miejsca, w konkretnym czasie. Posiadanie własnej mini stacji meteorologicznej przy domu może przynieść wiele korzyści. Dzięki niemu możemy uzyskać dokładne pomiary temperatury i wilgotności na zewnątrz domu np. w ogrodzie czy tarasie. Możemy tym samym dostosować nasze plany w zależności od aktualnej pogody. Dzisiaj zapraszam do recenzji Aqara Temperature and Humidity Sensor.

Opis

Aqara Temperature and Humidity Sensor model WSDCGQ11LM to prosty czujnik temperatury i wilgotności. Czujnik mierzy temperaturę w zakresie -20°C – +50°C z dokładnością +0,3°C, jak i wilgotność względną w zakresie 0 – 100% z dokładnością ~3%. Mierzy dodatkowo ciśnienie atmosferyczne w zakresie 30 kPa – 110 kPa i dokładnością ±0,12 kPa. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee 2.0. Zasilany jest poprzez jedną baterię CR2032. Producent deklaruje 2 lata działania na jednej baterii. Sensor ma małe wymiary, jest to tylko: 3,6 cm wysokości, 3,6 cm szerokości oraz 0,9 cm głębokości. Waga czujnika sięga 11,5 gramów. Dostępny tylko w białym kolorze. Przystosowany jest do działania w warunkach pokojowych od -10 do +50 °C oraz wilgotności 0 do 95 %.

  • Plusy
    • Małe rozmiary
    • Dodatkowe pomiary, po zmianie sterownika (ciśnienie atmosferyczne)
    • Przetwarzanie lokalne (sterownik Edge)
  • Minusy
    • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu czujnika Aqara mamy możliwość odczytania zmierzonej temperatury i wilgotności, poniżej ciśnienie atmosferyczne w kPa oraz „Atmos Pressure”, czyli ciśnienie atmosferyczne, ale w mBar. Ostatnią informacją jest aktualny poziom baterii sensora, zaraz po dodaniu urządzenia, chwilę zajmuje pierwsza aktualizacja stanu baterii. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje”) znajdziemy listę procedur, gdzie jest używany sensor. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii odczytów czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Czujnik temperatury i wilgotności Aqara posiada dodatkowe opcje korekty różnicy wilgotności oraz temperatury, możemy zniwelować je w zakresie -10 – 10 jednostek.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Możliwe jest to ze względu na wykorzystanie przez sensor nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” ze względu na specyfikę urządzenia. Możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”.  Czujnik Aqara pozwala na wybranie opcji „Temperatura”, czyli powiadomienie o temperaturze z zakresu -20 – 50°C, w tym czy są większa/mniejsza niż odczytana oraz wyznaczony zakres. Kolejne jest „Ciśnienie atmosferyczne” w odczytach 0 – 110 kPa, ponownie, czy większa/mniejsza niż zmierzona oraz, czy znajduje się w zadanym zakresie. Następnie mamy opcje „Atmospheric Pressure in mBar”, czyli ciśnienie atmosferyczne w mBar, w maksymalnym zakresie 1 – 1500 mBar, w tym, czy są większa/mniejsza niż odczytana oraz, czy znajduje się w zakresie. Dalej jest „Wilgotność” w odczytach 1 – 100%, czy większa/mniejsza niż wyznaczona oraz, czy znajduje się w podanym zakresie. Ostatnia informacja dotyczy poziomu baterii, mierzonej w zakresie 0 – 100% w tym, czy jest pasująca, większa/mniejsza czy w określonym zakresie. Każdą z tych inicjacji procedury można opóźnić o dowolny czas.

Montaż i instalacja Aqara Temperature & Humidity Sensor

Aby zamontować czujnik temperatury i wilgotności Aqara, należy zdjąć zabezpieczenie taśmy dwustronnej i przykleić urządzenie w wybrane miejsce na płaskiej powierzchni.

Przed dodaniem Aqara Temperature and Humidity Sensor do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą działać sensorowi lokalnie w centrali. W przypadku odłączenia Internetu pozwoli to czujnikowi nadal wysyłać informację do koncentratora SmartThings, a on będzie mógł uruchomić zaprogramowane procedury.

W tym celu instalacji sterownika SmartThings Edge należy wejść na stronę (https://api.smartthings.com/invitation-web/accept?id=5e5b1616-90cf-4383-83ea-a323aac0ed5a), szczegóły opisano na stronie dewelopera tutaj. Następnie zalogować na konto Samsung, na którym został zbudowany Twój inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia, wybierając ACCEPT. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas sterowniki urządzeń do zainstalowania, w tym wypadku Aqara/Xiaomi Temperature 1.3, instalujemy je poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować, klikając Uninstall. Pamiętajmy, że na chwilę obecną możemy zainstalować sterowników Edge maksymalnie 80. W przyszłości ta procedura nie będzie konieczna, do prawidłowego wykrycia czujnika Aqara.

Aby dodać czujnik temperatury Aqara do aplikacji SmartThings, usuń zaślepkę baterii z sensora. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ), znajdziesz go w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę Aqara, a później Czujnik temp./wilgot.. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpocznij. Wybieramy centralę do połączenia z nowym urządzeniem. Pomijamy procedurę skanowania kodu QR (my nie otrzymaliśmy go z urządzeniem). Następnie na obudowie czujnika, przytrzymaj przycisk resetu przez 5 sekund. Po chwili sensor zostanie wykryty i dodany do ekosystemu SmartThings. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia możemy zmienić jego nazwę, wybrać pokój dla nowego urządzenia, zmienić ikonę oraz dodać do panelu ulubionych. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Czujnik temperatury i wilgotności pojawi się w wybranym pomieszczeniu.

Zmiana sterownika SmartThings Edge

Aby zmienić sterownik, należy wejść w panel sterowania urządzenia. Następnie klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), z listy wybieramy Sterownik i Wybierz inny sterownik. Z listy dostępnych wybierz sterownik Aqara/Xiaomi Temperature 1.3 od dewelopera Veon. Potwierdzamy wybór sterownika Aqara/Xiaomi Temperature 1.3, klikając OK. Można zauważyć, że zmieniły się dostępne odczyty i możliwości urządzenia. Z przeprowadzonych testów, wynika, że to właśnie ten sterownik najlepiej komunikuje się z sensorem. W przyszłości, inne sterowniki mogą posiadać bardziej rozbudowane funkcje, zachęcamy do eksperymentów.

Jeśli korzystałeś z czujnika Aqara przed końcem 2022 roku, Twoje urządzenie może nie korzystać jeszcze ze sterownika SmartThings Edge. W przyszłości wszystkie urządzenia Zigbee i Z-wave przejdą na nowe sterowniki, nastąpi to po wygaśnięciu w ekosystemie, środowiska programistycznego Groovy. Ewentualnie możemy wymusić ręcznie zmianę na nowy sterownik. Niestety, aby zmienić sterownik, konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do platformy inteligentnego domu SmartThings.

Umieszczenie czujnika temperatury Aqara na zewnątrz

W związku z tym, że czujnik Aqara posiada odczyty temperatury, wilgotności oraz ciśnienia atmosferycznego. Możemy go wykorzystać jako prywatna mała stacja meteorologiczna. Musimy jednak pamiętać, że czujnik nie jest wodoodporny. Dlatego, aby rozwiązać ten problem, można umieścić go w pojemniku, który będzie chronił sensor przed deszczem oraz zbyt wysokimi temperaturami. Pomysł został zaczerpnięty od Grzegorza Jaciubek z bloga HejDom!. Stworzył on projekt domku drukowanego na drukarce 3D, pasującego do wielu czujników atmosferycznych. Zakupu domku możecie dokonać tutaj.

Pamiętajmy jednak, aby czujnik umieścić w miejscu, gdzie pada mniej promieni słonecznych. Domek wyposażony jest w otwory które pozwalają go przykręcić lub zawiesić w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku mieszkalnego. Od siebie dodam, że aby mieć pewność, że czujnik z domku nie wypadnie można go podkleić masą mocującą.

Tym samym uzyskujemy prywatną stację pogodową w bardzo rozsądnych pieniądzach. W porównaniu do stacji pogody Netatmo, która niestety już nie jest kompatybilna z apliakcją SmartThings.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć sensor Aqara z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie czujnika Aqara

Aby zresetować urządzenie, na górze obudowy, odnajdujemy przycisk resetowania. Przytrzymujemy go na około 5 sekund, aż dioda LED zacznie migać. Po chwili urządzenie jest gotowe do połączenia z nową centralą SmartHome.

Gdzie zakupić ?

Aqara Temperature and Humidity Sensor dostępny jest szeroko w polskiej dystrybucji w cenie 89,99 PLN. W pudełku znajdziemy czujnik atmosferyczny, baterie CR2032, dodatkową dwustronną naklejkę oraz skróconą instrukcję obsługi w kilku językach, brak jest jednak języka polskiego. Producent udziela 2 lata gwarancji.

One thought on “Aqara Temperature and Humidity Sensor – mini stacja pogody dla inteligentnego domu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s