FIBARO Motion Sensor – czujnik ruchu, natężenia światła, temperatury w jednym

Czujniki ruchu, światła, temperatury są oczywiście sprzedawane oddzielnie, lecz zdecydowanie częściej są one umieszczone w jednym czujniku. Są one zasilane bateryjnie (wielu producentów twierdzi, że na jednej baterii mogą wytrzymać nawet dwa lata – wskaźnik ten zależy od częstotliwości pracy). Czujnik ten jest podstawą funkcjonowania Internetu rzeczy, bo od niego będą wysyłane sygnały do rozpoczęcia sekwencji i dopiero w połączeniu z innymi elementami inteligentnego domu ujawnia swój cały potencjał. Przykładem takiego rozwiązania (jeśli chodzi o czujnik ruchu) może być zapalenie światła bądź też uruchomienie syreny i wysłanie powiadomienia. Dzisiaj zrecenzujemy czujnik od firmy z polskim rodowodem FIBARO Motion Sensor.

Opis

Główną funkcją urządzenia jest detekcji ruchu pozwala mierzyć temperaturę i natężenie światła. Posiada też wbudowany akcelerometr, który wykryje zmianę położenia lub próby otwarcia obudowy, dzięki czemu poinformuje o modyfikacji sensora i wykryje poruszenie urządzeniem. Posiada diodę LED, którą informuje domownika o zmianie wymienionych stanów czujników. Granicę jego zastosowań wyznacza ludzka wyobraźnia. Uniwersalny uchwyt pozwala umieścić czujnik gdziekolwiek w domu. Komunikacja odbywa się po protokole Z-Wave. Działa dzięki zasilaniu bateryjnemu informując o jej zużyciu. Producent informuje o 2-letniej żywotności baterii i rzeczywiście jest możliwe uzyskanie tego czasu. Bateria to CR123A (3V) koszt około 12 zł za sztukę. Sensor ma wymiary 47,7 x 45,5 x 46 mm. Przy wyborze czujnika ruchu należy zwrócić uwagę na design zewnętrzny, i tutaj producent staną na wysokości zadania, sensor stylowo i futurystycznie się prezentuje choć dostępny jest tylko kolor biały.

Wymiary urządzenia

Przykładem wykorzystania czujnika światła jest możliwość dynamicznego dostosowania pracy lamp do ilości światła naturalnego, np. po wykryciu wschodzącego słońca następuje włączenie sekwencji otwarcia rolet. Dodatkowo dzięki akcelerometrowi powiadomi nas o zmianie położenia czujnika np. spadnięciu z szafki.

 • Plusy
  • Multisensor (ruchu, światła, temperatura, modyfikacji)
  • Wiele możliwości montażu
  • Stylowy wygląd
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Tylko kolor biały

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik wykrył ruch „Bezruch”/”Wykryto ruch”, informację o bieżącym natężeniu światła w luksach (lx), temperaturę, czy czujnik w danej chwili ma zdjętą pokrywę. Informuje o procentowym zużyciu baterii. Ostatnią informacja jest czujnik 3-osiowy – informujący o poruszeniu się. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju. Dodatkowo posiadamy opcje zaawansowane, gdzie możemy dostosować czułość urządzenia, czy wyłączyć diodę LED.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik wykrył „Bezruch”/”Wykryto ruch”. Wykonanie działań po stwierdzeniu natężenia światła z zakresu 0-32000 w tym czy są większe/mniejsze niż podana. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20 – 100 w tym czy są większe/mniejsze niż podana oraz o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana. Alert o modyfikacji sensora. Czujnik dzięki aż tylu możliwością potrafi uruchomić nawet najbardziej złożone sekwencje np. sterowania światłem.

Instalacja

Aby uruchomić do działania FIBARO Motion Sensor: Zdejmij pokrywę z czujnika i wyciągnij zabezpieczenie baterii.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę FIBARO >> Czujnik ruchu i model urządzenia (obecnie dostępny tylko jeden). Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Zdejmij pokrywę z czujnika, następnie naciskamy 3 razy przycisk w urządzeniu. Poczekać na wykrycie czujnika, po czym ponownie kliknąć raz przycisk, zamknąć pokrywę i pozostaje nadać nazwę sensorowi.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, bateria, uchwyt z możliwością przy wiercenia do ściany i kilka instrukcji obsługi w różnych językach.

Produkt jest szeroko dostępny na rynku. Cena to ok. 190 zł.

Instrukcja

Wnętrze sensoru

3 myśli w temacie “FIBARO Motion Sensor – czujnik ruchu, natężenia światła, temperatury w jednym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s