Stworzenie własnego inteligentnego domu to wyzwanie, które w przyszłości przyniesie szereg wymiernych korzyści. Poprawienia komfortu życia, obniżenia kosztów eksploatacji oraz podwyższenie bezpieczeństwa. Zanim jednak wybudujemy nowoczesny dom potrzebujemy dobrego i starannie przemyślanego, projektu. Musimy wiedzieć jakie czujniki i urządzenia chcemy zainstalować, jak tym wszystkim sterować oraz jakie dają możliwości.
Projektowanie inteligentnego domu jest dość trudne, ponieważ musimy poznać potrzeby mieszkańców, środki, jakie mogą przeznaczyć na inwestycję i techniczne możliwości realizacji w rozkładzie pomieszczeń. Cały ten proces ma na celu wyeliminowanie potencjalnie negatywnego wpływu na mieszkańców stworzonego inteligentnego domu. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji projektu inteligentnego domu konieczny jest obszerny wywiad z domownikami.
Po co mi inteligentny dom?
Inteligentny dom, jako całość odgrywa następujące role:
- Podnosi komfort życia
- Podnosi bezpieczeństwo w domu, w mieszkaniu
- Umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się pod naszą nieobecność
- Minimalizuje koszty związane z awariami, włamaniem lub kradzieżą.
Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom, które można zaimplementować w SmartHome.
- Dodając do systemu czujniki zalania, dymu, tlenku węgla i wykrycia przez nie niepożądanego stanu. Powiadomią Cię natychmiast o tym fakcie, aktywując alarm w telefonie. Uchronią Twoje życie, jak i część majątku. Najważniejsze, żeby czujniki te zainstalować zgodnie z instrukcją producenta.
- Montując na grzejnikach inteligentne głowice i czujniki temperatury, możesz obniżyć koszty ogrzewania domu. Kiedy opuścisz mieszkanie inteligentny dom zmniejszy temperaturę, obniżając rachunki.
- Chcielibyśmy wiedzieć kiedy złodziej włamuje się do naszego domu, nic prostszego. Po zamontowaniu czujników otwarcia drzwi/okien, dostaniemy powiadomienie czy ktoś naruszył naszą przestrzeń.
- Powyższe sytuacje są bardzo niebezpieczne dlatego też warto dołożyć do inteligentnego domu syrenę, która może spłoszyć złodzieja, jak i obudzić nas w nocy.
- Oświetlanie może tworzyć niepowtarzalne sceny w Twoim salonie i ogrodzie, robiąc wrażenie na odwiedzających gościach, a dzięki czujnikom światła dostosować się do panującej jasności w pomieszczeniu. Podczas dłuższej nieobecności oświetlanie może włączać się i gasnąć, w określonej kolejności, w wytypowanych pomieszczeniach. W ten sposób imitować obecność domowników.
- Dzięki inteligentnym gniazdkom umożliwią odłączenie od prądu włączonego żelazka, radia lub telewizora trzeba będzie tym samym szybko wracać do domu.
- W ten sam sposób włączysz po południu piekarnik, który zacznie podgrzewać posiłek np. 20 minut przed Twoim przyjściem, albo aktywujesz podgrzewacz wody, by zażyć gorącej kąpieli.
- Zamontowane kamery, uspokoją cię podczas dłuższych nieobecności w domu. Dzięki systemowi kamer zobaczysz, czy dzieci nie przesadzają z zabawami w domu, czy starsza osoba (babcia, dziadek) nie potrzebują przypadkiem pomocy. Okiem kamery skontrolujesz także zachowanie czworonoga.
- Dokupując przyciski czy piloty możemy ułatwić sobie jak i osobą starszym integracje z otaczającą ich inteligentną przestrzenią.
- Możemy również sterować żaluzjami i roletami, tym samym z rana może obudzić nas blask wschodzącego słońca.
- Inteligentny dom daje nam możliwość automatycznego podlewania ogródka.
Jak widzisz możliwości jest nieskończenie wiele i ogranicza je tylko nasza wyobraźnia. Ewentualnie i dostępne urządzenia. Przykładowy rozkład instalacji inteligentnego domu znajdziesz na poniższej grafice.

Wybór systemu
Istotą projektowania inteligentnego domu jest wybór właściwego ekosystemu. Może to być prostota, intuicyjność, kompleksowość czy swoboda rozbudowy o dodatkowe moduły. Tym samym mamy do wyboru systemy zamknięte takie jak FIBARO, jak i otwarte, właśnie jak SmartThings. Gdzie wiele różnych firmy tworzy czujniki i urządzenia. Tym samym mamy wielki wybór jak i zupełnie inny cennik. O tym jednak później.

Instalacje inteligentnego domu są zazwyczaj bezprzewodowe, wyróżniają się wyjątkowo łatwą instalacją i nie wymagają kucia w ścianach. Rozwiązania te w całości bazują na łączności bezprzewodowej Z-wave, ZigBee czy Wi-Fi.
W związku z tym, że większa część urządzeń w rozpatrywanym domu jest produkcji firmy Samsung, np. telewizory, a przede wszystkim smartfony, cały system został zbudowany na ekosystemie SmartThings tej firmy, mającym na celu połączenie w jeden system inteligentnego domu takich urządzeń jak smartfon, telewizor, lodówka, piekarnik, pralka czy robot sprzątający. Daje to możliwość w dalszym okresie na zdecydowane zwiększenie funkcji budowanego inteligentnego domu.
Jak przygotować plan ?
Jak już wiemy czego oczekujemy, możemy przejść do kolejnego kroku. My tworzenie projektu swojego inteligentnego domu zrobiliśmy przechodząc z jednego pomieszczenia do kolejnego na planie naszego domu. Dopiero po ustaleniu urządzeń w każdym z nich, przeszliśmy do projektowania automatyzacji dla całego domu. Dobrze jest zaczynając, proces projektowania inteligentnego domu w pokoju odpowiedzieć sobie na szereg istotnych pytań, takich jak na przykład:
- Jakie chcę umieścić czujniki czy urządzenia ?
- Zależnie od pomieszczenia umieszczamy w nich czujnik zalania, czujnik CO. Gdzie umieścić stację dokującą dla automatycznego odkurzacza, telewizor czy listwę świetlną.
- Co dokładnie chcę zautomatyzować ?
- Może to być system grzewczy, oświetlenie czy rozwiązania dotyczące monitorowania bezpieczeństwa budynku.
- Jakie scenerie chcę zastosować ?
- Scenerie np. oświetlania umożliwiają nam zmianę charakteru pomieszczenia, inaczej może wyglądać rano w czasie pracy a inaczej podczas seansu firmowego.
Podsumujmy jakimi elementami możemy sterować w naszym nowym domu. Są to:
- bezpieczeństwo (część alarmowa SmartHome),
- oświetlenie,
- ogrzewanie,
- rolety okienne i na oknach dachowych,
- podlewanie ogródka,
- wideodomofon,
- RTV i AGD.
Na koniec skonsultować swój plan możecie z Waszym elektrykiem czy architektem. Jako ekspert, na pewno będzie miał wiele podpowiedzi i uwag, jak można jeszcze udoskonalić projekt. Tutaj szczególnie może się przydać pomoc w przypadku głębszej ingerencji w oświetlenie domu.