Nowa era SmartThings z Edge i protokołem Matter – rozpoczyna się rewolucja

Poniżej przedstawiamy notatkę prasową Samsung Developer związaną ze zbliżającą się długo zapowiadaną rewolucją w ekosystemie SmartThings. SmartThings porzuca stare oprogramowanie Groovy i rozpoczyna wdrażania SmartThings Edge opartych na języku LUA.

  • [Aktualizacja 1]: SmartThings przedłużył działanie platformy programistycznej Groovy do 31 grudnia 2022 roku, odpowiadając na głosy społeczności. W związku z tym data 30 września jako zakończenia wsparcia została przesunięta.
  • [Aktualizacja 2]: SmartThings przedłużył pełne wdrożenie sterowników Edge dla obecnych urządzeń/sensorów w aplikacji SmartThings. Nowa data wdrożenia rozpocznie się 26 kwietnia 2023 roku.

Od momentu wprowadzenia na rynek 10 lat temu, SmartThings jest liderem w dziedzinie inteligentnego domu, zapewniając wspaniałe wrażenia, które pozwalają użytkownikom łączyć się z domami i sterować wieloma urządzeniami od ogromnej liczby producentów sprzętu, która rozszerza się o unikalne funkcje z telewizorami i urządzeniami Samsung.

Jedną z najpopularniejszych metod integracji urządzeń z platformą SmartThings było łączenie się bezpośrednio z koncentratorami w domu za pomocą protokołów radiowych, takich jak Zigbee i Z-Wave. Do tej pory SmartThings korzystało z języka programowania Groovy, aby ułatwić komunikację z urządzeniami. Chociaż framework Groovy pozwolił programistom na dużą elastyczność, inteligentny dom szybko wyrasta z tej technologii i dlatego SmartThings musiał ewoluować. Od 30 września 2022 r. urządzenia Groovy DTH, SmartApps zbudowane na Groovy oraz środowisku programistycznym IDE zostaną usunięte z platformy SmartThings i nie będą już obsługiwane.

Sterowniki Edge korzystające z LUA zastąpiły starsze urządzenia Groovy DTH do sterowania urządzeniami. Podobnie jak w przypadku wielu komunikacji podczas tego przejścia, Edge zmniejsza potrzebę wysyłania poleceń urządzeń lub automatyzacji do chmury SmartThings w celu przetworzenia i są one teraz przetwarzane bezpośrednio w centrali SmartThings, zmniejszając opóźnienia i zwiększając niezawodność w całym inteligentnym domu. Listę dostępnych sterowników Edge można znaleźć tutaj oraz w naszym wpisie.

Gdy drzwi się zamykają na SmartApps opartych na Groovy, otwierają się nowe drzwi dla programistów z Rules API . Deweloperzy mogą tworzyć proste lub złożone automatyzacje w oparciu o dowolną liczbę wyzwalaczy, aby dostosować środowisko przy użyciu typowej semantyki akcji, poleceń i operandów. Dodatkowe procesy i funkcje, takie jak integracja poleceń ręcznych, można opracować za pomocą interfejsu Scenes API.

SmartThings jest liderem rozwoju i wprowadzenia standardu branżowego Matter wraz z partnerami ekosystemu i członkami Connectivity Standards Alliance. Ten wspólny protokół zrewolucjonizuje inteligentny dom zarówno dla użytkowników końcowych, jak i programistów. Dotychczasowa podróż była ekscytująca, a uruchomienie sterowników Edge i interfejsów API reguł to pierwszy krok w kierunku przeniesienia SmartThings i naszej społeczności programistów do większej liczby miejsc, niż mogliśmy sobie wyobrazić kilka miesięcy temu, kiedy po raz pierwszy ogłosiliśmy te aktualizacje. Czekajcie na kolejne ogłoszenia dotyczące zbliżającej się rewolucji, gdy zbliżamy się do jej premiery protokołu Matter tej jesieni!

Źródło: Samsung Developer Blog US

6 myśli w temacie “Nowa era SmartThings z Edge i protokołem Matter – rozpoczyna się rewolucja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s