Yeelight Bedside D2 – lampka nocna dla Twojego domu

Odpowiednio dostosowane światło przed snem, pozwana lepiej zasypiać i łatwiej wstawać. Kreowanie przestrzeni światłem nie jest łatwe, musimy pamiętać, że słabsze i ciepłe, odbite od ścian boczne światło sprzyja wyciszeniu, wspomagając nocny relaks. Inteligentna lampka nocna pozwoli nam stworzyć idealne warunki wieczorem. Sterując przyciemnieniem, barwą światła oraz nawet kolorem, wprowadzi Cię w odpowiedni nastrój tuż przed snem, czy podczas czytania ulubionej lektury. Dodatkowo lampka wspaniale sprawdzi się w pokoju dziecka, które potrzebuje zasypiać przy włączonym świetle. Dzisiaj przyjrzymy się lampce nocnej Yeelight Bedside D2 – z paletą barw RGBW oraz możliwością ściemniania od Yeelight.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości dystrybutora, który udostępnił lampkę nocną do testów.

Lampa Yeelight Bedside D2 została odznaczona nagrodą Red Dot Award 2019. Nagrody Red Dot Design Award są przyznawane od 1955 roku, są jednymi z najbardziej znanych i prestiżowych ogólnoświatowych nagród w dziedzinie wzornictwa.

Opis

Yeelight Bedside D2 to lampa biurowa, z przeznaczeniem jako lampka nocna. Wyróżnia się sposobem sterowania, który opiera się na dwóch dotykowych suwakach bocznych odpowiadających z lewej strony za zmianę barwy, a z prawej za poziom jasności. Dodatkowy przycisk pośrodku odpowiada za włączenie i wyłączenie, a przytrzymanie go przez 3s, umożliwi przełączenie się między dostosowywaniem temperatury i kolorów na lewym suwaku. To nie jedyna możliwość włączenia/wyłączenia lampy nocnej, aby w nocy nie szukać przycisków, możemy lampę dotknąć dwukrotnie, aby rozświetlić pokój. Urządzenie pozwala doznać pełną paletą kolorów RBG i temperaturę barwową na poziomie 1700 – 6500 K, posiadająca oczywiście ściemniacz w zakresie 5 – 100%, oraz pochwalić się współczynnikiem oddawania barw na poziomie 80 Ra. Maksymalnie dostaniemy tylko 240 lm, lecz przy lampce nocnej jest to wystarczające. Posiada imponującą żywotność aż do 25 000 godzin. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz) lub Bluetooth (4.2 BLE), tym samym w ekosystemie SmartThings oznacza wykorzystanie pośrednictwa serwera, co opóźnia reakcję na komendę. Dużym plusem jest że urządzenie nie wymaga żadnej centrali. Zasilanie opiera się na ładowarce sieciowej 5V 1A/2A, nie mamy tutaj akumulatora. Lampa nocna posiada 14 cm średnicy oraz 10 cm wysokości, a waga to zaledwie 562 gram. Na rynku dostępna jest tylko wersja biała. Dostosowana jest do pracy w pomieszczeniu z temperaturą -10°C – 40°C oraz wilgotnością 0 – 85%.

 • Plusy
  • Interesujące sterowanie (suwaki dotykowe)
  • Włączanie/wyłączanie poprzez dwukrotne puknięcie
  • Paleta kolorów i opcja ściemniania
 • Minusy
  • Czas reakcji 1-2 sek. w ekosystemie SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Brak ładowarki sieciowej w opakowaniu

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia lampy oraz pewną formę minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, oraz historię pięciu ostatnio używanych kolorów oraz sześciu sugestii. Kolejna belka pozwala na ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 9000 K, choć rzeczywista temperatura barwowa z specyfikacji to 1700 – 6500 K, tutaj również posiadamy pięć przycisków z określonymi barwami światła. Ostatnia opcja to ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia lampy o danej godzinie dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań lampy. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony urządzenia, lokalizacji, pokoju, możliwość dodania do panelu „Ulubione”. oraz informację, że urządzenie jest połączone poprzez inną usługę, w tym wypadku Yeelight.

Lampa nocna Yeelight działa po protokole Wi-Fi lub Bluetooth, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja urządzeń odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera, wykorzystując przetwarzanie poleceń w chmurze. Żądania zamiany stanu wysyłane są na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. Zaznaczyć tutaj trzeba, że ze względu na dłuższą drogę przebiegu informacji, reakcja następuje po 1-2 sekundach od żądania.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, dodatkowo opcję, jak długo ten stan musi się utrzymać, zanim uaktywni się automatyzacja. Poniżej wartość temperatury kolorów w zakresie 2200 K – 9000 K (choć realnie z specyfikacji wynika: 1700 – 6500 K) oraz wartość ściemniacza, w zakresie 1 – 100%, w tym czy jest większa bądź mniejsza niż zadana. W drugiej możliwości „Wtedy”, lampa pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie konkretnego koloru z palety barw RGBW oraz ustawienie jasności z zakresu 1 – 100%. Ostatnią opcją jest ustawienie temperatury koloru światła znów w zakresie 2200 – 9000K. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Na początku podłączamy lampę do zasilania, za pomocą dołączonego kabla podłącz lampę do złącza USB-A. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację Yeelight z Google Store (Android 4.4 lub nowszy) bądź AppStore (iOS 9.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wybór serwera, z sugestią aby wybrać najbliższy. Zostaniemy poproszeni o logowanie do konta Xiaomi, bądź utworzenie konta. Nie zalecam logowania się przez Facebooka. Po szczegóły instalacji aplikacji zapraszam do oddzielnego wpisu.

Po przejściu do ekranu głównego aplikacji Yeelight, klikamy Dodaj ( + ) w prawym górnym rogu ekranu, następnie Dodaj urządzenie. Z listy urządzeń wyszukujemy „Bedside Lamp II”. Zostaniemy poproszeni o zresetowanie lamki nocnej. Jednocześnie naciskamy i przytrzymujemy przycisk włączania/wyłączania oraz obszar dotykowy dostosowywania jasności. Kiedy lampa zacznie zmieniać kolory (czerwony, zielony i niebieski), można puścić przyciski. Po zresetowaniu aplikacja przystąpi do wyszukiwania lampy, po jej znalezieniu, wybieramy ją zaznaczając „ptaszkiem” i klikamy Następny. Nastąpi teraz połączenie lampy z naszym routerem Wi-Fi, klikamy Connect to another router. Zostaną wyszukane pobliskie sieci, wybieramy swoją, logujemy się, po potwierdzeniu połączenia. Nastąpi łączenie lampy z routerem i siecią Wi-Fi, po sukcesie, możemy zmienić nazwę nowej lampy nocnej, klikamy Następny. Zgadzamy się na sterowanie lokalne w aplikacji Yeelight, klikamy Wykonane. Ukaże się ekran główny sterowania Bedside D2 – lampa została pomyślnie skonfigurowana w aplikacji Yeelight. Polecam jeszcze sprawdzić czy dostępna jest aktualizacja oprogramowania, otwieramy lewe menu i klikamy Aktualizacja oprogramowania.

Po dodaniu urządzeń w aplikacji Yeelight, możemy przystąpić do połączenia usług Yeelight i SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, aby dodać urządzenie do inteligentnego domu. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę Yeelight, a później Oświetlenie. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając lokalizację i pokój dla urządzenia. Zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do konta Xiaomi. Po zalogowaniu wyświetli się komunikat o poprawnym połączniu między producentami, zamykamy stronę poprzez kliknięcie ( x ) w lewym górnym rogu. Po chwili ukaże się lista, wszystkich urządzeń, dodanych wcześniej do aplikacji Yeelight, w tym Yeelight Bedside Lamp II, kończmy proces stukając Gotowe.

W przyszłości po dodaniu kolejnych żarówek w aplikacji Yeelight, ukażą się one automatycznie w ekosystemie SmartThings, w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. Jeśli tak się nie stanie powtórz wyszukiwanie urządzeń Yeelight.

Uruchamianie przez dwukrotne dotknięcie

Opcja uruchomienia poprzez dwukrotne puknięcie jest fabrycznie wyłączona, aby ją włączyć należy w aplikacji Yeelight, wejść w główny panel sterowania lampą nocną, kliknąć ustawienia (w prawym górnym rogu ekranu). Otwieramy „Gesture on/Off lamp” i kliknąć przełącznik.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Posiadamy dwie możliwości usunięcia lampy z ekosystemu SmartThings. Pierwszym z nich jest odłączenie usługi sieciowej Yeelight z aplikacji SmartThings. Pamiętaj jednak, że usunięte zostaną wszystkie inne urządzenia Yeelight. Usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzeń z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii. Pełną instrukcję odłączenia usług znajdziesz tutaj.

Aby usunąć tylko jedno urządzenie, w naszym wypadku lampę Bedside, z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć lampę z aplikacji Yeelight. W tym celu otwieramy aplikację Yeelight, przechodzimy do głównego panelu starowania lampy. Przechodzimy do ustawień (prawy górny róg). Na dole klikamy Skasuj a następnie potwierdzamy Ok.

Gdzie zakupić ?

Lampka nocna Yeelight Bedside Lamp D2 jest dostępna szeroko w polskiej dystrybucji w cenie 249 zł. W pudełku znajdziemy lampę nocną, kabel USB oraz skróconą instrukcję obsługi w języku polskim. Niestety nie uświadczymy ładowarki sieciowej. Jak informuje producent możemy wykorzystać starą ładowarkę od smartfonu z 5V 1A/2A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s