Oświetlanie w inteligentnym domu – Jak podłączyć urządzenia Yeelight ?

Inteligentny dom bez współgrającego oświetlania to tylko połowa sukcesu, dlatego przedstawiamy szczegółowy poradnik dotyczący inteligentnego oświetlania Yeelight.

Yeelight wystartowało w roku 2012 jako dwuosobowy zespół badawczo-projektowy. W tym samym roku dołączyli do organizacji Hax, prowadzącej działalność jako inkubator. Dzięki temu zdobyli pierwsze fundusze na rozwój swoich projektów, i już rok w rok po założeniu firmy zaprezentowali swoje pierwsze produkty na targach w San Francisco. Jako, że firma miała ogromny potencjał i chęć rozwoju, w 2014 roku przyłączyła się do korporacji Xiaomi, w której trwa do dzisiaj. Yeelight dzięki odpowiedniemu wsparciu ze strony większego brata, wypuszczało coraz to nowsze produkty na rynek, począwszy od prostych żarówek z modułem Wi-Fi, aż do pełnowartościowych lamp sufitowych i biurkowych. Tym sposobem Yeelight, stała się jedym z liderów na rynku inteligentnego oświetlenia. Produkty nie tylko emitują doskonałej jakości światło, ale również pozwalają na zmianę temperatury barwowej oraz jasności światła. Współpraca produktów z Google Home, Apple HomeKit czy SmartThings rozszerza zakres możliwości stosowania produktów oraz umożliwia sterowanie urządzeniami nie tylko z poziomu aplikacji, ale także za pomocą funkcji głosowych.

Graj światłem, aby zmienić nastrój w Twoim domu

Czy zastanawialiście się, jak kolory w naszym otoczeniu zmieniają nasz nastrój? Zimne barwy dodają nam energii i sprzyjają koncentracji, ciepłe zaś sprawiają, że ogarnia nas spokój, czy melancholia. Sprawdźcie, na jakich poziomach oddziałują na nas poszczególne kolory:

 • 🟨 Dodaje nam pozytywnej energii i pewności siebie. wywołuje dobry nastrój oraz mobilizuje do działania.
 • 🟧 Kolor, który energetyzuje i dodaje ciepła. Napawa optymizmem i wspomaga kreatywność. Dodatkowo pobudza apetyt, więc świetnie sprawdzi się w kuchni.
 • 🟥 Czerwony, to kolor, który dodaje siły. poprawia nasz nastrój i skutecznie pobudza do działania. Nadaje pomieszczeniom romantyczny klimat.
 • 🟩 Odcienie zieleni pozwalają nam się wyciszyć, działają odprężająco. Mają kojący wpływ na nasz układ nerwowy.
 • 🟦 Odpowiedni, do ukojenia nerwów, pomaga się zrelaksować. Idealny do sypialny, ułatwia zasypianie. W przeciwieństwie do pomarańczowego, hamuje apetyt.
 • 🟪 Ten kolor pobudza naszą kreatywność i dodaje pomieszczeniom przestrzeni i świeżości. Sprawdzi się w miejscu do pracy. Teraz posiadając tę wiedzę, z łatwością możecie się wprawić w pożądany nastrój za pomocą jednego kliknięcia.

Pamiętajmy również, że to inteligentny dom może grać światłem poprzez szereg automatyzacji i scenerii świetlnych. Możliwości zastosowania światła są nieograniczone w połączeniu z innymi czujnikami:

 • Połączenie żarówki i czujnika ruchu – w garderobie, gdzie po wykryciu ruchu samoistnie zapali światło.
 • Jako system alarmu świetlnego, który przy wykryciu np. dymu, zaalarmuje domowników światłem czerwonym o niebezpieczeństwie.
 • Jako system powiadamiana o procesach w domu, po informacji, że inteligentna pralka skończyła pranie, światło w sypialni zapali się na np. zielono.

Kolekcje świateł Yeelight

Na ofertę produktów oświetleniowych Yeelight składają się:

 • Żarówki i oprawy​
  • Gu10 Smart Bulb Dimmable
  • Gu10 Smart Bulb Multicolor
  • Mesh Downlight M2/M2 Pro
  • Mesh Spotlight M2
  • Filament Bulb
  • Filament Bulb St64
  • Smart Bulb 1S Color
  • Smart Bulb 1S Dimmable
 • Lampy nastrojowe
  • Led Lightstrip 1S
  • Bedside Lamp D2
 • Lampy biurkowe
  • V1 Pro
  • Staria Pro
 • Lampy sufitowe
  • Arwen Seria C
  • Arwen Seria S
  • Crystal Pendant Light

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) czy fizycznie poprzez przycisk czy pilota.

Integracja w ekosystemie SmartThings

Musimy pamiętać, że produkty Yeelight wykorzystują komunikację Wi-Fi, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja z urządzeniami odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Wskazania urządzeń wysyłane są na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Jest to tak zwana integracja z chmury. Aby wyświetlić produkty Yeelight w naszym inteligentnym domu, konieczne jest właśnie skorzystanie z połączenia usług. Dzięki tej funkcji możemy korzystać z tak wielu produktów innych marek.

Uwaga! Po utracie połączenia internetowego w centrali, nie jest możliwe sterowanie i aktualizowanie stanów urządzeń obsługiwanych w chmurze. Funkcją zapobiegającą temu jest przetwarzanie lokalne.

Jak dodać urządzenia w aplikacji Yeelight ?

Jeśli posiadamy już skonfigurowaną aplikację Yeelight możemy pominąć ten krok. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację Yeelight z Google Store (Android 4.4 lub nowszy) bądź AppStore (iOS 9.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wybór serwera, z sugestią aby wybrać najbliższy. Zostaniemy poproszeni o logowanie do konta Xiaomi, bądź utworzenie konta. Nie zalecam logowania się przez Facebooka. Posłużymy się przykładem inteligentnej żarówki Yeelight.

Po przejściu do ekranu głównego aplikacji Yeelight, klikamy „+” w prawym górnym rogu ekranu. Z listy urządzeń wyszukujemy „Yeelight Smart LED Bulb 1S”. Zostaniemy poproszeni o zresetowanie żarówki poprzez włączenie/wyłączenie światła 5 razy. Po zresetowaniu aplikacja przystąpi do wyszukiwania żarówki, po jej znalezieniu, wybieramy ją zaznaczając „ptaszkiem” i klikamy „Następny”. Nastąpi teraz połączenie żarówki z naszym routerem Wi-Fi, klikamy „Connect to another router”. Zostaną wyszukane pobliskie sieci, wybieramy swoją, logujemy się, po potwierdzeniu połączenia. Nastąpi łączenie żarówki z routerem i siecią Wi-Fi, po sukcesie, możemy zmienić nazwę nowej żarówki, klikamy „Następny”. Zgadzamy się bądź nie na sterowanie lokalne w aplikacji Yeelight, klikamy „Wykonane”. Ukaże się ekran główny sterowania Smart LED Bulb 1S – żarówka została pomyślnie skonfigurowana w aplikacji Yeelight.

Polecam jeszcze sprawdzić czy dostępna jest aktualizacja oprogramowania, otwieramy lewe menu i klikamy „Aktualizacja oprogramowania”.

Połączenie usług Yeelight i SmartThings

Po dodaniu wszystkich urządzeń w aplikacji Yeelight, możemy przystąpić do połączenia usług Yeelight i SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, aby dodać urządzenie do inteligentnego domu. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy „plus”, kolejno „Urządzenie”, znajdujemy markę Yeelight >> Oświetlenie. I znów Yeelight, wybieramy lokalizację i pokój dla urządzenia. Zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do konta Xiaomi. Po zalogowaniu wyświetli się komunikat o poprawnym połączniu między producentami, zamykamy stronę poprzez kliknięcie „x” w lewym górnym rogu. Po chwili ukaże się lista, wszystkich urządzeń, dodanych wcześniej do aplikacji Yeelight, w tym Smart LED Bulb 1S, klikamy „Gotowe”.

Jak dodać kolejne urządzania ?

Przy dodawaniu kolejnych urządzeń w aplikacji Yeelight, powinny one się pojawić automatycznie również w aplikacji SmartThings. Jeśli tak się nie stanie, ponów proces łączenia usług poprzez ponowne logowanie się na konto Xiaomi.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć urządzenia Yeelight z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową Yeelight z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji Yeelight. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰).
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe.
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń.
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi.
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.
Więcej o kolekcji świateł Yeelight dowiesz się tutaj. Kilka słów o integracji Yeelight znajdziesz tutaj.

10 myśli w temacie “Oświetlanie w inteligentnym domu – Jak podłączyć urządzenia Yeelight ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s