Integracja z inteligentnym domem SmartThings – Jak podłączyć urządzenia eWeLink / SONOFF ?

Łączenie kilku różnych ekosystemów inteligentnego domu, pozwala na pełnię doznań automatyzacji, dlatego przedstawiamy szczegółowy poradnik dotyczący inteligentnego domu tworzonego w ekosystemie eWeLink i instrukcję jego integracji z ekosystemem SmartThings.

eWeLink jest pełnoprawnym dostawcą gotowych rozwiązań IoT Smart Home dla modułów i oprogramowania układowego WiFi / Zigbee / GSM / Bluetooth, sprzętu PCBA, globalnej platformy IoT SaaS, otwartego API itp. eWeLink umożliwia markom uruchamianie własnych inteligentnych urządzeń przy minimalnym czasie integracji i redukcji kosztów. Produkty eWeLink obejmują sprzęt AGD, elektryków, urządzenia oświetleniowe, zabezpieczenia, czujniki i wiele innych dziedzin. Wszystkie urządzenia obsługujące eWeLink mogą łączyć się i współpracować z Amazon Alexa, Google Assistant, Yandex Alice, AliGenie, DuerOS, Mi Home, IFTTT i wieloma innymi platformami.

Pod konie 2020 roku eWeLink ogłosił ścisłą współpracę z ekosystemem SmartThings, udostępniając setki marek wspierających eWeLink (urządzenia w ekosystemie eWeLink Internet of Things). Tym samym wszystkie urządzenia zyskały szybką drogę do uzyskania certyfikatu Work with SmartThings (WWST).

Konsumenci SmartThings zyskali tym samym szeroki wybór urządzeń automatyki domowej. Dla użytkowników Samsunga wygodniejsze jest również zbudowanie w pełni połączonego i współpracującego inteligentnego domu. Z drugiej strony, urządzenia eWeLink stają się kompatybilne z aplikacją SmartThings, umożliwiając użytkownikom korzystanie z zalet obu aplikacji. Integracja polegać będzie na zasadzie Cloud-to-Cloud, związku z tym wymaga stałego połączenia z Internetem.

Kolekcja produktów SONOFF

Listę urządzeń oraz recenzje dotychczas przetestowanych produktów zajdziesz tutaj.

W tej chwili eWeLink zawiera 5 najpopularniejszych typów urządzeń sklasyfikowanych według SmartThings, czyli oświetlenie, czujnik ruchu, czujnik otwarcia/zamknięcia, inteligentne gniazdo i przełącznik/ściemniacz. 

Urządzeń w ekosystemie eWeLink marki SONOFF jest bardzo wiele w związku z tym skupimy się tylko na kilku przykładach.

Inteligentne wtyczki i gniazdka

W celu łączenia chmury z chmurą eWeLink zintegrował wszystkie inteligentne wtyczki i gniazda WiFi od 1 do 4 wejść, takie jak SONOFF S26, SONOFF S20 i SONOFF S55. Obsługiwane są również inteligentne wtyczki WiFi z pomiarem mocy, takie jak SONOFF POW. SONOFF POWR2, S31 itp.

Przełącznik/ściemniacz

Przełącznik/ściemniacz to typ urządzenia, który obejmuje większość produktów, które posiadają stan włączania/wyłączania, w tym między innymi inteligentne przełączniki eWeLink Support WiFi, takie jak SONOFF 4CHR2/PROR2 oraz SONOFF MINI, SONOFF TX, SONOFF BASIC R2. Oczywiście nie można pominąć ciekawego produktu, przełącznika WiFi z pomiarem temperatury i wilgotności SONOFF TH10/16.

Oświetlenie

Inteligentne oświetlenie to najbardziej wszechobecne i najbardziej spektakularne urządzenia w SmartHome. Tym razem eWeLink umożliwił korzystanie z następujących urządzeń oświetleniowych w aplikacji SmartThings.

  • Biała żarówka, która pozwala zdalnie sterować i automatyzować.
  • Biała żarówka ze zmienną temperaturą oświetlenia, której temperatura barwowa może być regulowana od ciepłej bieli do zimnej bieli.
  • Kolorowa żarówka, która poprzez zmianę kolorów RGB tworzy najlepszy nastrój na każdą chwilę w życiun np. SONOFF Wi-Fi Smart RGB LED Bulb.
  • Listwy świetlne, który pozwala oglądać jak w przypadku kolorowej żarówki nadawać wyjątkowy klimat, np. SONOFF L1.
Czujnik otwarcia/zamknięcia

W kategorii czujników obsługiwane są tylko czujniki okien/drzwi eWeLink Support Zigbee, takie jak SONOFF SNZB-04.

Siłowniki kurtyn

Spraw, aby Twoja zwykła zasłona była inteligentna, instalując do niej silnik elektryczny. Ustaw harmonogram, aby każdego ranka świeciło słońce, gdy wschodzi słońce. Sterownik elektrycznych zasłon SONOFF DUALR3.

Czujnik temperatury i wilgotności

Skorzystać możemy z czujników temperatury i wilgotności eWeLink na Zigbee, aby sprawdzić aktualną temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Przykładem może być czujnik SONOFF SNZB-02.

Integracja w ekosystemie SmartThings

Urządzenia SONOFF posiadają wiele możliwości integracji z obecnymi na rynku ekosystemami takimi jak HomeKit, Alexa, IFTTT czy właśnie SmartThings.

Musimy pamiętać, że produkty Meross wykorzystują różne protokoły komunikacji, choć są to najczęściej Wi-Fi oraz Zigbee. W związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie bądź prawidłowe ich wykrycie poprzez centralę SmartThings. Tym samym komunikacja z urządzeniami odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Wskazania urządzeń wysyłane są na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Jest to tak zwana integracja z chmury, już wspomniana Cloud-to-Cloud. Aby wyświetlić produkty skonfigurowane w aplikacji eWeLink w naszym inteligentnym domu, konieczne jest właśnie skorzystanie z połączenia usług. Dzięki tej funkcji możemy korzystać z tak wielu produktów innych marek w ekosystemie SmartThings.

Uwaga! Po utracie połączenia internetowego w centrali, nie jest możliwe sterowanie i aktualizowanie stanów urządzeń obsługiwanych w chmurze. Funkcją zapobiegającą temu jest przetwarzanie lokalne.

Jak dodać urządzenia w aplikacji eWeLink / SONOFF ?

W instrukcji dodawania urządzeń, posłużymy się przykładem inteligentnej żarówki SONOFF.

Na początku podłączamy żarówkę do zasilania. Zanim przejdziemy do instalowania jej musimy pobrać aplikację eWeLink z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 4.4 lub nowszym, iOS 11 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania żarówki do aplikacji eWeLink. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeniu o akceptację warunków korzystania oraz utworzenie konta. Klikamy Utwórz nowe konto, podajemy mail oraz hasło. Przechodzimy do dodania urządzenia, klikamy u dołu ekranu plusa ( + ), następnie Szybkie sparowanie i Dodaj jedno urządzenie. Musimy teraz połączyć się po Wi-Fi z żarówką. Pamiętajmy, że wspierana jest tylko sieć 2.4GHz, wybieramy sieć i podajemy do niej hasło. Nastąpi wyszukiwanie urządzenia, rejestracja i połączenie. Po pozytywnym połączeniu pojawi się komunikat, w tym momencie możemy zmienić nazwę żarówki oraz dodać do jednego z pokoi. Kończymy proces dodawania, klikając Gotowe. Żarówka pojawi się w panelu głównym aplikacji eWeLink.

Połączenie usług eWeLink i SmartThings

Jeśli posiadamy już zainstalowaną żarówkę w aplikacji producenta. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy przycisk dodania ( + ), następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń i sortuj Według marki, wybieramy markę eWeLink. Następnie typ urządzenia, w naszym wypadku Oświetlenie. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w jakim ma się zaleźć żarówka. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową eWeLink, gdzie logujemy się na konto utworzone w smarthome eWeLink. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji eWeLink. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym pokoju. Jeśli tak się nie stało, w ustawieniach urządzenia w każdej chwili możemy wybrać pokój.

Jak dodać kolejne urządzania ?

Przy dodawaniu kolejnych urządzeń w aplikacji eWeLink, powinny one się pojawić automatycznie również w aplikacji SmartThings. Jeśli tak się nie stanie, ponów proces łączenia usług, z powyższego punktu.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych procedur i scenerii. Należy pamiętać, aby usunąć żarówkę również z aplikacji eWeLink, ponieważ zostanie ono wykryte ponownie.

Aby usunąć urządzenie SONOFF z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową eWeLink z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji eWeLink.

  1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
  2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
  3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
  4. Stuknij Minus (-) obok usługi
  5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie z aplikacji eWeLink

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć urządzenie z aplikacji eWeLink. W tym celu wybieramy żarówkę w aplikacji eWeLink, klikamy w górnym prawym rogu opcje ( … ) i po przesunięciu dół, wybieramy Usuń urządzenie i akceptujemy klikając Potwierdź.

Więcej o produktach marki SONOFF dowiesz się tutaj, a o aplikacji eWeLink tutaj.

3 myśli w temacie “Integracja z inteligentnym domem SmartThings – Jak podłączyć urządzenia eWeLink / SONOFF ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s