Samsung na CES2023: zaawansowane technologie kluczem do zrównoważonej przyszłości

Targi CES 2023 odbyły się w dniach 3-5.01. Odwiedzający stoisko firmy Samsung goście mogli przenieść się do futurystycznego świata współpracujących ze sobą urządzeń, dzięki którym użytkownicy mogą jeszcze lepiej dbać o środowisko naturalne. Największe na świecie targi elektroniki oraz nowych technologii były dla Samsung okazją do tego, aby zaprezentować nową koncepcję połączonych doświadczeń dzięki SmartThings. Firma zaprezentowała również swoje osiągnięcia w dziedzinie technologicznych innowacji i ochrony środowiska, których celem jest bardziej zrównoważona przyszłość.

Dla równowagi w cyfrowym świecie”– pod takim hasłem odbyła się konferencja prasowa Samsung podczas CES 2023, którą otworzył Jong-Hee (JH) Han, wiceprezes, CEO i szef kategorii Device eXperience w Samsung. 

Jong-Hee (JH) Han – Wiceprezes, Dyrektor Generalny i Szef Dywizji DX (Device eXperience) w Samsung Electronics – zainaugurował obecność firmy na targach CES, podkreślając, że celem strategii Samsung jest spełnienie obietnicy wprowadzenia połączonych doświadczeń do kluczowych sfer naszego życia – naszych domów, samochodów i pracy – a także wprowadzenie do codziennego życia większego spokoju i równowagi. W świecie połączonych urządzeń i innowacji doświadczenia użytkowników mogą być lepsze, bardziej spersonalizowane, a obsługa sprzętów o wiele bardziej intuicyjna. Samsung koncentruje się zatem na płynnym łączeniu urządzeń oraz projektowaniu produktów w taki sposób, aby codzienne korzystanie z technologii było bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Na targach CES 2023 Samsung zaprezentował innowacyjne rozwiązania zwiastujące całkowicie nową erę w obszarze ekologicznego stylu życia. Dzięki usługom takim jak SmartThings Energy, które wyznaczają nowe standardy pod względem energooszczędności w gospodarstwach domowych, najnowsze urządzenia AGD marki Samsung pozwalają użytkownikom oszczędzać zarówno energię, jak i pieniądze. Ponadto, za sprawą zaawansowanych technologii, takich jak nowy cykl prania oraz filtr, możemy znacząco zredukować ilość mikroplastiku przedostającego się do wód podczas prania. Najnowsze osiągnięcia Samsung sprawiają, że konsumenci mogą w sposób prostszy niż kiedykolwiek wcześniej ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko i dbać o kondycję całej planety.

Więcej o zaprezentowanych rozwiązaniach, pozwalających obniżyć zużycie energii dzięki aplikacji SmartThings, ograniczyć emisję mikroplastiku, a także domach o zerowej emisji dwutlenku węgla netto oraz pierwszym w branży certyfikacie przyznanym systemowi zarządzania energią w inteligentnym domu (SHEMS).

A skoro już jesteśmy przy tematach ekologii, oszczędzania i smart home, warto wspomnieć o jeszcze jednym wydarzeniu, z którym Samsung jest bezpośrednio związany. Podczas targów CES 2023 organizacja Home Connectivity Alliance (HCA) przedstawia „HCA Specification 1.0”, czyli nowy branżowy standard opracowany przez Samsung oraz inne firmy będące członkami HCA. Dzięki niemu konsumenci będą mogli cieszyć się jeszcze bardziej zintegrowanymi i wydajnymi energetycznie rozwiązaniami w swoich inteligentnych domach.

Energię w domu mamy opanowaną, warto pomyśleć o kuchni. Urządzenia AGD już od dawna stanowią nieodłączny element naszego codziennego domowego życia. Najlepsze z nich projektowane jako odpowiedź na zmieniający się styl życia użytkowników. Tak jest w przypadku linii urządzeń kuchennych Samsung Bespoke, dzięki którym marka wyznacza trendy w obszarze inteligentnego domu. 

A zanim przejdziemy do, bez wątpienia, gwiazdy wydarzenia, zwróćmy uwagę na nowe telewizory Neo QLED, MICRO LED oraz OLED Samsung. Odbiorniki Samsung na 2023 rok przynoszą doskonałe technologie, bezpieczną łączność i jeszcze bardziej spersonalizowane wrażenia. Linie QLED, MICRO LED i Samsung OLED łączą najwyższą jakość i jeszcze więcej możliwości oglądania — nowe przekątne i dodatkowe funkcje. Bez uwagi nie pozostały i rozwiązania lifestylowe: nowy projektor The Premiere 8K oraz innowacyjna funkcja łączenia ekranów Smart EDGE Blending dla przenośnego projektora The Freestyle. Oferta Samsung na 2023 rok pozwala realizować cele zrównoważonego rozwoju m.in. poprzez zmniejszenie śladu węglowego w całym cyklu życia produktu.

Wszystkie nowinki mamy już za sobą, pozostaje nam jeszcze jedna, moim zdaniem, długo wyczekiwana. Podczas targów CES 2023 Samsung zaprezentował nowy hub SmartThings, a mianowicie SmartThings Station, która jest centrum inteligentnego domu oraz posiada wbudowaną ładowarkę indukcyjną o mocy 15W. Oczywiście wspierającą najnowszy standard Matter.

Foto relacja z targow CES 2023 w Las Vegas

Wszystkich tych, którzy nie mogli osobiście udać się do Las Vegas, zachęcamy do obejrzenia poniższej relacji ze stoiska Samsung.

Tuż po wejściu do hali wystawowej gości witały ekrany Samsung. Odwiedzający mogli zapoznać się z opartą na zrównoważonym rozwoju wizją firmy oferującej energooszczędne produkty i ekologiczne rozwiązania, które dzięki współpracy z aplikacją SmartThings ułatwiają codzienne życie użytkowników.

Innowacje dla ekologii – z myślą o użytkownikach

We wrześniu 2022 roku Samsung zaprezentował swoją nową strategię środowiskową, która zakłada walkę z kryzysem klimatycznym za pomocą innowacyjnych technologii. Marka Samsung zadeklarowała również gotowość do wprowadzania na rynek bardziej przyjaznych dla środowiska produktów oraz chęć osiągnięcia zerowej emisji bezpośredniej i pośredniej do 2050 roku.

Do działań podjętych w ramach przeciwdziałania zmianom klimatu należało promowanie ponownego wykorzystania zasobów naturalnych, a także opracowanie zaawansowanych produktów umożliwiających stworzenie ekologicznego ekosystemu.

Goście mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat ekologicznych inicjatyw marki Samsung związanych z całym cyklem życia produktów – od pozyskiwania surowców, przez produkcję i pakowanie, aż po eksploatację i utylizację. Na targach CES po raz pierwszy umożliwiono też gościom zapoznanie się ze stosowanym przez firmę Samsung procesem RCS (Regenerative Catalytic System). Samsung był pierwszym graczem w branży, który opracował owo całkowicie unikalne rozwiązanie. Od chwili jego premiery marka nieustannie pracuje nad zwiększeniem wydajności procesu – obecnie wynosi ona aż 95%.

Firma Samsung opracowała również wiele rozwiązań, które pozwalają zwiększyć dostępność technologii. Jednym z nich jest tryb Relumino, który dostosowuje ustawienia obrazu tak, aby zapewnić możliwie jak najlepsze wrażenia wizualne osobom niedowidzącym. Technologia ta zostanie zastosowana w niektórych modelach telewizorów marki Samsung, które trafią do sprzedaży w 2023 roku.

Goście mogli zapoznać się także z trybem automatycznego generowania napisów, który dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji umieszcza je w tych obszarach ekranu, w których nie zakłócają one odbioru obrazu.

Zrównoważony rozwój na każdym etapie

Samsung priorytetowo traktuje środowisko łącząc cele zrównoważonego rozwoju, innowacyjnego projektowania produktów i partnerstw strategicznych. W rezultacie do 2050 r. wszystkie podmioty z grupy Samsung będą zaspokajać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i osiągną zerową emisję dwutlenku węgla netto.  Dywizja DX przejdzie na energię w 100% odnawialną do 2027 r. i osiągnie zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2030 r.

Aby realizować cele firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, Samsung przedstawił, jak Everyday Sustainability, czyli uwzględnienie ekologicznych rozwiązań w najpopularniejszych produktach i usługach firmy, przysłuży się środowisku. Obejmuje to tworzenie bardziej zrównoważonych produktów poprzez innowacyjne projektowanie materiałów i efektywność energetyczną.

– Dzięki uwzględnieniu ekologii na każdym etapie powstawania i użytkowania produktów Samsung, my i wiele osób na całym świecie, możemy przyczynić się do ochrony środowiska – powiedział Inhee Chung, Wiceprezes Korporacyjnego Centrum Zrównoważonego Rozwoju. – Dzięki temu podejściu niektóre z naszych najpopularniejszych produktów już teraz są jednymi z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych.

Samsung oświadczył także, że w produkcji wielu telewizorów i smartfonów marki zastosowano materiały pochodzące z recyklingu, w tym tworzywo ze zużytych sieci rybackich, natomiast urządzenia gospodarstwa domowego, układy pamięci i chipsety sieci 5G pomagają oszczędzać energię. Ponadto, połączone usługi Samsung, takie jak SmartThings Energy i tryb AI Energy pozwalają konsumentom redukować zużycie energii i oszczędzać pieniądze, jednocześnie ograniczając ich negatywny wpływ na środowisko.

Starając się podkreślić znaczenie tego rodzaju technologii, firma Samsung zorganizowała wystawę dzieł sztuki stworzonych w ramach projektu Drawing Diversity – artystycznego przedsięwzięcia dla niepełnosprawnych projektantów. Celem projektu było przełamanie stereotypów funkcjonujących w świecie sztuki, zaś wystawa – która kusiła obrazem lepszej przyszłości – zdecydowanie przyciągała uwagę odwiedzających.

Samsung pomaga swoim klientom prowadzić bardziej zrównoważony tryb życia. Jedną z inicjatyw jest Net Zero Home (dom o zerowej emisji dwutlenku węgla netto). W takim domu, dzięki SmartThings Energy, mieszkańcy mogą skutecznie zarządzać zużyciem energii (która jest wytwarzana na miejscu) całkowicie eliminując jej straty, zaś tryb AI Energy Mode pozwala zoptymalizować zużycie energii w sytuacjach, w których występuje jej nadmiar lub niedobór.

Goście mogli przekonać się, że trójwymiarowa mapa (3D Map View) domu o zerowej emisji netto pozwala w prostszy niż kiedykolwiek wcześniej sposób monitorować zużycie energii. Wykorzystujący sztuczną inteligencję tryb AI Saving Mode nieustannie monitoruje i optymalizuje zużycie energii w oparciu o prognozowany rachunek za elektryczność, a kompatybilna z Bixby funkcja Away Notofication pozwala poinformować nieobecnego w domu użytkownika o wykryciu strat energii. Inne funkcje aplikacji SmartThings, takie jak oparte na sztucznej inteligencji dozowanie detergentów podczas prania, przyczynią się także do zoptymalizowania zużycia wody w gospodarstwach domowych.

Hiper-połączone doświadczenia dostępne dla każdego

Aplikacja Samsung SmartThings jest czymś więcej niż tylko rozwiązaniem dla inteligentnego domu. Obecnie jest ona zapewniającą zintegrowane doświadczenia marką. Oferta Samsung, w ramach której wykorzystano łączącą domowe urządzenia aplikację SmartThings, opartego na sztucznej inteligencji asystenta Bixby (oferuje dużo więcej niż tylko obsługę komend głosowych) oraz rozwiązanie Knox, (w bezpieczny sposób zarządza osobistymi informacjami użytkownika i odpowiednio je zabezpiecza) została zaprezentowana na targach CES w ramach sześciu scenariuszy z życia.

Ponieważ przez sieć komunikuje się dziś więcej urządzeń niż kiedykolwiek wcześniej, Samsung opisał również szczegółowo, jak innowacje w zakresie bezpieczeństwa i prywatności przyczynią się do budowania ekosystemów połączonych urządzeń. Firma przenosi swoje doświadczenia związane z bezpieczeństwem urządzeń na wyższy poziom dzięki nadchodzącemu rozwiązaniu Samsung Knox Matrix, które wygodnie i bezpiecznie synchronizuje dane uwierzytelniające między urządzeniami, jednocześnie chroniąc poufne informacje wielowarstwowym wzajemnym monitorowaniem z wykorzystaniem prywatnych łańcuchów bloków.

Każda z innowacyjnych technologii, jakie wykorzystano w rozwiązaniach SmartThings, Knox i Bixby ma na celu usprawnienie współpracy poszczególnych urządzeń, a także ułatwienie procesu sterowania nimi i dostosowywania ich do naszych osobistych preferencji – a wszystko po to, by życie było jeszcze łatwiejsze. Za sprawą integracji trzech wymienionych powyżej platform Samsung dąży do usprawnienia codziennych aktywności użytkowników, bez względu na prowadzony przez nich styl życia. Nowatorskie rozwiązania wpisują się w godną 2023 roku wizję cyfrowego świata.

Stwórz swój własny ekosystem urządzeń domowych za pomocą aplikacji SmartThings. Dzięki zarejestrowaniu wszystkich urządzeń w usłudze SmartThings, technologia IoT pozwala na bezproblemowe podłączenie i monitorowanie działania wszystkich elementów ekosystemu.

Zmodernizuj swój domowy system bezpieczeństwa za pomocą SmartThings Home Monitoring

Odwiedzający targi mogli dowiedzieć się także więcej o tym, w jaki sposób Samsung zapewnia bezpieczeństwo – zarówno cyfrowe, jak i fizyczne – użytkownikom swoich urządzeń. Dostępny w aplikacji SmartThings tryb Home Monitoring współpracuje z ponad tysiącem urządzeń, w tym z telewizorami marki Samsung, gwarantując bezpieczeństwo każdego domu o dowolnej porze. Oferowana przez zaawansowaną platformę Knox Vault Security możliwość bezpiecznego przechowywania danych sprawia, że możemy mieć absolutną pewność co do tego, co akurat dzieje się w domu, monitorując jego status w czasie rzeczywistym za pomocą smartfona i podglądając obraz z kamery monitoringu lub kamery w telewizorze.

Dzięki rozbudowaniu systemu o oferowane przez innych producentów czujniki wycieków lub czujniki dymu, funkcja SmartThings Home Monitoring zabezpiecza dom użytkownika przez zalaniem czy pożarem, informując go o wszelkich potencjalnych problemach. Wszystkie zrecenzowane czujniki znajdziecie tutaj.

Urządzenia serii Galaxy w trosce o całą rodzinę

Możliwość zdalnego podłączenia do aplikacji SmartThings sprawia, że wszyscy domownicy martwiący się o starszych członków rodziny mogą bezproblemowo monitorować ich dobrostan za pomocą funkcji Samsung Senior Care. Wykorzystuje ona zainstalowaną w telewizorze kamerę i mikrofon, lecz potrafi współpracować również z zegarkiem Galaxy Watch, aby informować członków rodziny o wszelkich sytuacjach awaryjnych w czasie rzeczywistym.

Oferowana przez Samsung usługa Pet Care pozwala natomiast monitorować naszych czworonożnych pupili, ponieważ koty i psy również są pełnoprawnymi członkami rodziny.

Niezapomniane wrażenia dźwiękowe i wizualne za naciśnięciem jednego przycisku

Goście targów przetestowali nowy, opracowany przez Samsung system Ready Care, dzięki któremu sterowanie poszczególnymi funkcjami z samochodu (In-Cabin eXperience – ICX) staje się bezpieczniejsze i wygodniejsze. Zainstalowane w pojeździe kamery i czujniki pozwalają funkcji Ready Care na monitorowanie poziomu koncentracji i zdolności poznawczych kierowcy, ostrzegając go o wszelkich wykrytych zmianach. Ready Care umożliwia także użytkownikom znajdującym się w samochodzie bezproblemowe, zdalne skonfigurowanie parametrów domu, tak by był on odpowiednio przygotowany na ich przyjazd.

Połączone doświadczenia mogą towarzyszyć także konsumentom podczas dojazdów do pracy. Marcus Futterlieb ze spółki Harman ujawnił plany wprowadzenia z Samsung nowego inteligentnego, spersonalizowanego i wygodnego rozwiązania In-Cabin Experience (ICX) dla samochodu. Centralnym elementem tego projektu jest system Harman Ready Care wykorzystujący algorytm uczenia maszynowego do zbierania i przetwarzania danych z czujników samochodu. System wykrywa senność i rozproszenie uwagi, aby zadziałać odpowiednio w celu zmniejszenia ryzyka i poprawienia samopoczucia kierowcy.

Doznania wizualne i dźwiękowe gracza lub miłośnika filmów również zostały wyniesione na zupełnie nowy poziom, dzięki możliwości dostosowania koloru i poziomu jasności podświetlenia tła do wyświetlanych na ekranie treści (odpowiednio za pomocą funkcji Music Sync i Video Sync).

W prezentacji skoncentrowanej na połączonych doświadczeniach nie mogło zabraknąć zapowiedzi nowych partnerstw, w tym rozszerzenia współpracy z Philips Hue. Jasper Vervoort, Starszy Wiceprezes i Dyrektor Generalny w Philips Hue, omówił nowy sposób synchronizacji treści z telewizorów Samsung z oświetleniem Philips Hue za pośrednictwem aplikacji Philips Hue Sync TV, którą można pobierać do telewizorów Samsung ze sklepu z aplikacjami. Jest to pierwsze rozwiązanie umożliwiające synchronizację oświetlenia i treści w telewizorach Samsung bez użycia dodatkowego sprzętu.

Przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem i dobrym samopoczuciem dzięki Samsung Health

SmartThings i Samsung Health pomagają użytkownikom przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem, dostarczając wskazówek, jak prawidłowo ćwiczyć, lepiej się odżywiać i śledzić swoje cele zdrowotne i fitness.

Firma Samsung jest również w trakcie opracowywania usługi Remote Medical Care, która umożliwia użytkownikom kontakt z lekarzem bez konieczności podróżowania poprzez synchronizację i udostępnianie danych Samsung Health lekarzowi zdalnemu — a wszystko to w zaciszu własnego domu.

Samsung TV Plus, bezpłatna usługa przesyłania strumieniowego firmy Samsung, oferuje użytkownikom płynne oglądanie między urządzeniami. Jeśli korzystasz z treści na telefonie komórkowym poza domem, możesz natychmiast wznowić oglądanie na telewizorze od miejsca, w którym przerwałeś.

Stwórz środowisko „inteligentnej pracy” w swoim domowym biurze

Odwiedzający dowiadują się, w jaki sposób firma Samsung na nowo definiuje wyrażenie „praca z dowolnego miejsca” dzięki bezproblemowym platformom i technologiom łączącym telefon z komputerem. Dzięki funkcji Easy Connection firmy Samsung łatwo podłącz komputer do inteligentnego monitora Samsung bez konieczności wpisywania adresu IP i nazwy komputera przy każdym połączeniu.

Dzięki platformie DeX firmy Samsung praca zdalna nigdy nie była łatwiejsza. Przełączaj się między programami, bez wysiłku wykonuj wiele zadań jednocześnie i zwiększ swoją produktywność — wszystko bezprzewodowo i praktycznie z dowolnego miejsca.

Zmodernizowany ekosystem SmartThings oferuje nieograniczone możliwości połączeń

Platforma SmartThings oferuje obecnie około 3000 produktów Works-With SmartThings od 300 partnerów, a także zgodność ze standardowym protokołem Matter, standardami HCA i innymi urządzeniami poza siecią IoT — co jest możliwe dzięki licznym partnerstwom firmy Samsung — w celu zapewnienia bardziej płynnego inteligentnego życia w domu łączność. Te rozbudowane usługi zapewniają użytkownikom różnorodne i szerokie możliwości współdziałania.

Nowa strategia zarządzania środowiskowego firmy Samsung to koncepcja, która wykracza poza samą ochronę środowiska i obejmuje zarówno strategie środowiskowe, jak i etyczne zarządzanie w całym łańcuchu wartości i dostaw, aby pomóc w budowaniu lepszej przyszłości dla wszystkich. Samsung będzie nadal działać zgodnie ze swoją wolą realizowania prawdziwego zrównoważonego rozwoju we wszystkich jego formach, aby tworzyć zdrowe, zrównoważone i połączone ekosystemy połączonych urządzeń.

Na konferencji, obok przedstawicieli Samsung, pojawiła się również firma Patagonia, czyli światowy lider w dziedzinie odzieży outdoorowej. W tej części omówiono partnerstwo marek w walce z problemem mikroplastiku – drobnych cząstek zawartych często w ubraniach, które uwalniają się do oceanów, jezior i rzek podczas prania. Vincent Stanley, Dyrektor ds. Koncepcji Rozwoju firmy Patagonia, opowiedział, w jaki sposób obie firmy pracowały nad nową technologią prania Less Microfiber (cykl o obniżonym uwalnianiu mikrowłókien), która jest obecnie wdrażana w pralkach Samsung, aby zmniejszyć uwalnianie mikroplastiku o 54%. Oprócz tego specjalnego cyklu firmy Samsung i Patagonia opracowały niedawno nowy filtr – Less Microfiber – który redukuje emisję mikroplastiku, który ostatecznie trafiłby do oceanów.

Tymczasem James Kwon – Menedżer Produktu, ENERGY STAR dla elektroniki użytkowej z Amerykańskiej  Agencji Ochrony Środowiska (EPA) – ogłosił, że koncepcja połączonego domu ze pomocą SmartThings Samsung jest pierwszym masowym systemem zarządzania energią Smart Home, który otrzymał prestiżowy certyfikat ENERGY STAR SHEMS. Samsung kontynuuje również współpracę z różnymi podmiotami w swoich działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Między innymi połączył siły z Carbon Trust i innymi liderami technologicznymi, aby opracować pierwszą w branży specyfikację pomiaru, rozliczania i dekarbonizacji emisji związanych z połączonymi urządzeniami podczas korzystania z nich przez klientów.

Smart home, czyli życie oparte na wygodzie

Samsung szczegółowo planuje, w jaki sposób spełnić wymagania dotyczące korzystania z sieci zarówno dziś, jak i jutro. Podczas konferencji prasowej Jaeyeon Jung, Wiceprezes Wykonawczy i Szef SmartThings, opowiedział, jak funkcje takie jak SmartThings Home Monitor i SmartThings Pet Care poprzez monitorowanie i udostępnianie alertów o wszystkim, co nietypowe – u ludzi i zwierząt domowych – zapewniają większą wygodę płynącą z połączonego doświadczenia. Usługi te, zainspirowane przez Samsung Smart TV, to tylko niektóre z wielu sposobów, w jakie Samsung i platforma SmartThings tworzą jeszcze inteligentniejszy dom.

Kluczowym elementem tej wizji jest zwiększona interoperacyjność umożliwiająca konsumentom łączenie ze sobą większej liczby urządzeń – niezależnie od tego, czy są to urządzenia Samsung, czy marki partnerskiej. Ponieważ branża chce wprowadzić nowy poziom kompatybilności dzięki standardowi inteligentnego domu Matter, firma Samsung potwierdziła swe zaangażowanie w tę filozofię partnerstwa. SmartThings była jedną z pierwszych usług, które przyjęły standard Matter, a Samsung jest członkiem-założycielem Home Connectivity Alliance (HCA).

Ponadto, na konferencji prasowej zorganizowanej podczas targów CES Samsung zapowiedział swoją najnowszą innowację w obszarze inteligentnego domu – SmartThings Station, czyli pierwszy produkt zaprojektowany od razu z myślą o zgodności ze standardem Matter. Jest to nowy wygodny sposób na rozpoczęcie korzystania z aplikacji SmartThings w domu i ułatwienie interakcji z połączonymi urządzeniami. SmartThings Station zamienia bezprzewodową ładowarkę Samsung w inteligentne centrum zarządzania domem pozwalające zmieniać łatwo tryby pracy urządzeń za dotknięciem  jednego przycisku.

Konferencja Samsung na CES2023

Źródło: Samsung Newsroom PL i Samsung Newsroom PL, Samsung – YouTube, Samsung Newsroom Global, Samsung Newsroom US

10 myśli w temacie “Samsung na CES2023: zaawansowane technologie kluczem do zrównoważonej przyszłości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s