Lampka nocna WiZ Squire – oświetl wszystkie zakątki pomieszczenia światłem

Odpowiednio dostosowane światło przed snem, pozwana lepiej zasypiać i łatwiej wstawać. Kreowanie przestrzeni światłem nie jest łatwe, musimy pamiętać, że słabsze i ciepłe, odbite od ścian boczne światło sprzyja wyciszeniu, wspomagając nocny relaks. Inteligentna lampka nocna pozwoli nam stworzyć idealne warunki wieczorem. Sterując przyciemnieniem, barwą światła oraz nawet kolorem, wprowadzi Cię w odpowiedni nastrój tuż przed snem, czy podczas czytania ulubionej lektury. Dodatkowo lampka wspaniale sprawdzi się w pokoju dziecka, które potrzebuje zasypiać przy włączonym świetle. Nowoczesny wygląd lampy pozwala stworzyć wyjątkowy nastrój i znacznie unowocześnić wystrój. Dzisiaj zrecenzujemy lampę stołową od WiZ a mianowicie WiZ LED Light Squire.

Inteligentna lampa stołowa WiZ Squire Zone pozwoli oświetlić wszystkie zakątki pomieszczenia kolorowym światłem rzucanym na ścianę. Za pomocą aplikacji WiZ lub przy użyciu poleceń głosowych możesz przyciemniać i rozjaśniać światło lub korzystać z zaprogramowanych trybów oświetlenia w konfiguracjach Wi-Fi.

Wystarczy podłączyć lampę WiZ do sieci Wi-Fi, aby uzyskać natychmiastowy dostęp do inteligentnych funkcji. Możesz łatwo sterować światłem kiedy jesteś poza domem przez zaplanowanie automatycznego włączania i wyłączania światła. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowego sprzętu!

Zautomatyzuj swoje inteligentne oświetlenie, aby podążało za Twoją codzienną lub tygodniową rutyną. Zaplanuj, aby światła włączały się rano lub przed przyjściem do domu i aby wyłączały się w celu oszczędzania energii, gdy nie są potrzebne.

Opis

Lampa WiZ Squire (model WiZ Squire Portable 9W 22-65K RGB) ze zmiennym kolorem w palecie barw RGB co oznacza aż 16 milionów kolorów i paletę odcieni bieli w zakresie 2200-6500 K, posiada dodatkowo opcję ściemniania w zakresie 1 – 100%. Lampa oddzielnie emituje światło dla górnej i dolnej części oświetlenia. Maksymalnie dostaniemy 620 lm jasności przy 4000 K, dla 2700 K będzie to 300 lm. Wskaźnik oddawania barw (CRI) sięga 80. Lampa ma moc sięgającą do 9W, napięcie zaś 220-240V 50-60 Hz. Producent zapewnia o żywotności 25 tysięcy godzin i aż 20 tysięcy przełączeń zasilania, co pozwala na użytkownie przez ponad 24 lata (przy 3 godzinach pracy dziennie). Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz) bądź Bluetooth, i za pośrednictwem serwera, co troszkę opóźnia reakcję na komendę. Z tyłu lampy jest przycisk, który pozwala włączyć/ wyłączyć lampę oraz poprzez przytrzymanie zmienić jej jaskość – nie ma możliwości zmiany koloru. Dużym plusem jest, że lampa WiZ nie wymaga żadnego dodatkowego huba. Wymiary to 13,4 cm wysokości i 13,4 cm średnicy, waga sięga 680 gramów. Dostosowana do pracy w pomieszczeniach IP20. Długość kabla zasilającego sięga 2 metrów.

Wielu producentów ukrywa porty zasilania i tym samym wtyczkę oraz kabel pod urządzeniem. Niestety tutaj doszło w czasie projektowania do dużej pomyłki dla mnie. Prowadnica do wyciągnięcia kabla jest od frontowej strony lampy Squire. Niezbyt estetycznie to wygląda. Oczywiście możemy poprowadzić kabel do tyłu, lecz wtedy lampa nie stoi równo na półce. Jeśli lampa, ma być skierowana w kierunku ściany, to tył urządzenia powinien być trochę bardziej estetyczny – logo producenta, bardziej ukryty przycisk.

 • Plusy
  • Paleta kolorów i opcja ściemniania
  • Podwójne oświetlenie części górnej i dolnej lampy.
  • Cena
 • Minusy
  • Czas reakcji 1-2 sek. w ekosystemie SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze

Przy bardzo szybkich zmianach kolorów, czy to z aplikacji ręcznie czy to przy iluminacjach świetlnych w aplikacji WiZ. Chwilami dolne i górne światło różni się emitowanym kolorem.

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia lampy Squire WiZ, możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, jak i pięć ostatnio używanych kolorów oraz sześć sugestii. Kolejna belka umożliwia ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 9000 K, zakres jest błędny ponieważ w specyfikacji mamy możliwość 2200 K – 6500 K temperatury światła. Ostatnia opcja pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia urządzenia o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań lampy. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pomieszczenia oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi lampy WiZ komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanu oświetlenia, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Poniżej mamy wartość ściemniacza i temperatury kolorów z zakresu 2200 – 9000 K. Zakres temperatury kolorów jest błędy, lampa LED pozwala uzyskać 2200 K – 6500 K. Możemy ustawić również zakres tych wartości. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, świeczka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z kolorów, jasności lampy z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2200 – 9000 K. Tutaj również pojawia się ze zbyt dużym zakresem temperatury świetlnej. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Na początku musimy podłączyć lampę Squire do zasilania za pomocą dołączonego zasilacza. Zanim przejdziemy do instalowania lampy musimy pobrać aplikację WiZ z Google Store bądź AppStore. Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania jej do aplikacji WiZ. Pełną konfigurację z tworzeniem pokoi przedstawiamy tutaj. Jeśli posiadamy już utworzony pokój, możemy przejść do dodania lampy, w prawym górnym rogu ekranu klikamy Dodaj urządzenie ( + ). Wybieramy do którego pokoju dodajemy urządzenie. Klikamy odpowiedni typ urządzenia, w tym przypadku Oprawa. Teraz rozpoczynamy parowanie urządzenia (informacja o długości fali Wi-Fi, dostępna jest tylko 2,4 GHz), wpisujemy dane do naszego routera Wi-Fi. Zależenie czy nasze urządzenie jest całkowicie nowe czy było już używane wybieramy odpowiednią opcje, w naszym wypadku to Tak, zupełnie nowe. Wykonaj instrukcje na ekranie inicjującą parowanie lampy, kliknij Start. Po chwili zostanie znaleziona lampa, klikamy nazwę. Następnie przechodzimy przez proces początkowej konfiguracji, nadajemy nazwę, wybieramy opcje dotyczące przełączania zasilania (do wyboru WiZclick lub Ostatni status), kończymy proces wybierając Gotowe, od teraz możemy sterować lampą LED z poziomu aplikacji WiZ.

Jeśli posiadamy już zainstalowane wszystkie listwy, żarówki oraz wtyczki. Możemy przejść do uzyskania kodu aktywacji, który posłuży do połączenia usług WiZ i SmartThings. W tym celu należy przejść do ustawień aplikacji WiZ, na dole ekranu klikamy sekcję Ustawienia. Z dostępnych opcji wybieramy Integracje, a następnie kliknij SmartThings i włącz ją za pomocą przycisku przełączania, pojawi się wtedy kod. Jest ważny przez 5 minut i jest kluczem do połączenia Twojego domu WiZ z ekosystemem SmartThings. Skopiuj ten kod do schowka, a następnie przejdź do aplikacji SmartThings.

Po dodaniu urządzeń w aplikacji WiZ, możemy przystąpić do połączenia usług WiZ i SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, aby dodać urządzenie do inteligentnego domu. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę WiZ i wybierz Powiąż konto. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając lokalizację i pokój dla urządzenia. Zostaniemy przeniesieni na stronę internetową WiZ, gdzie wpisujemy wcześniej skopiowany kod aktywacyjny, klikamy strzałkę. Zostaniemy poinformowani o zidentyfikowaniu i potwierdzamy połączenie z ekosystemem SmartThings, klikając Kontynuuj. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu usług WiZ i SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji WiZ. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym wcześniej pokoju, jeśli tak się nie stanie szukaj ich w sekcji nieprzypisanych do żadnego z pokoi.

W przyszłości po dodaniu kolejnych urządzeń np. żarówek w aplikacji WiZ, ukażą się one automatycznie w ekosystemie SmartThings, w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. Jeśli tak się nie stanie powtórz wyszukiwanie urządzeń WiZ.

Zachowanie po włączeniu zasilania

W ustawieniach lampy WiZ, w aplikacji producenta, znajdziemy ciekawą opcję o nazwie „WiZclick”. Dzięki niej posiadamy możliwość ustawienia co się stanie po przywróceniu zasilania w gniazdku zasilającym. Posiadamy dwie opcje dla pierwszego włączenia zasilania oraz dla dwukrotnego szybkiego przełączenia włącznika ściennego. Dla każdej z opcji możemy ustawić swój ulubiony kolor. Dodatkowo możemy zrezygnować z tej opcji i lampy po prostu zapamięta ostatni używany kolor.

Ustawienia te znajdziemy tylko w aplikacji WiZ, przechodzimy do pomieszczenia, a następnie do głównego panelu sterowania lampy. W prawym górnym rogu ekranu, znajdziemy Więcej ustawień ( … ), następnie klikamy Ustawienia. Możemy teraz ustawić reakcję urządzenia na przełączanie zasilania oraz szybkość gaśnięcia oświetlenia.

Dodatkowo w ustawieniach znajdziemy możliwość konfiguracji płynnego włączenia/wyłączenia światła oraz standardowe możliwości jak zmiana nazwy.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Posiadamy dwie możliwości usunięcia lampy stołowej z ekosystemu SmartThings. Pierwszym z nich jest odłączenie usługi sieciowej WiZ z aplikacji SmartThings. Pamiętaj jednak, że usunięte zostaną wszystkie inne urządzenia WiZ. Usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzeń z wszelkich przypisanych procedur i scenerii. Pełną instrukcję odłączenia usług znajdziesz tutaj.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Aby usunąć tylko jedno urządzenie, w naszym przypadku lampę Squire z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran sterowania urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Usunięcie w aplikacji WiZ

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć lampę z aplikacji WiZ. W tym celu otwieramy aplikację WiZ, przechodzimy do pomieszczenia, a następnie do głównego panelu sterowania lampy. W prawym górnym rogu ekranu, znajdziemy Więcej ustawień ( … ), następnie klikamy Ustawienia. Możemy teraz ustawić reakcję urządzenia na przełączanie zasilania oraz szybkość gaśnięcia oświetlenia. Aby usunąć lampę Squire, należy wybrać strzałkę ( ˅ ) przy nazwie, wyświetlą się szczegóły urządzenia, poniżej klikamy Usuń a następnie potwierdzamy Usuń.

Gdzie zakupić ?

Lampę WiZ Squire można zakupić w cenie 249 PLN. W pudełku znajdziemy lampę, zasilacz z kablem oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent zapewnia 2 lata gwarancji. Więcej informacji możemy uzyskać na stronie producenta.

2 myśli w temacie “Lampka nocna WiZ Squire – oświetl wszystkie zakątki pomieszczenia światłem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s