Wirtualny czujnik obecności – Jak się dowiedzieć, kto jest w domu ?

W mobilnej aplikacji SmartThings możemy tworzyć procedury (dawniej „automatyzacje”) powiązane z lokalizacją. Wiele reakcji inteligentnego domu, podyktowane jest, zależnością od kilku lokalizacji telefonów naszych domowników. Przykładowo, kiedy wszyscy członkowie opuszczą obszar domu, Home Monitor ma uzbroić alarm. Niestety tutaj pojawia się mały problem, ponieważ nie jesteśmy w stanie podejrzeć w aplikacji, aktualnego statusu naszych domowników. Czy znajdują się oni na terenie naszego domu, czy poza nim? Kiedy przychodzi moment, że automatyzacja powinna się wykonać, a tak się nie stało. Należy szukać informacji, u którego z użytkowników pojawił się błąd lokalizacji. Z rozwiązaniem przychodzi wirtualny czujnik obecności i generator wirtualnych urządzeń vEdge Creator autorstwa Tustin.

W lipcu 2021 roku przedstawiliśmy poradnik dotyczący symulowanego czujnika obecności. Niestety wymagał on niestandardowych SmartApp, pisanych jeszcze w języku Groovy, które to na początku 2023 roku zostały odłączone, w ramach wielkiej rewolucji SmartThings. Na szczęście znaleźliśmy nowy sposób na wirtualny czujnik obecności w aplikacji SmartThings. Poniższy przykład nie jest idealny, lecz na chwilę obecną pomaga zorientować się, który domownik znajduje się w wyznaczonej lokalizacji.

vEdge Creator — generator wirtualnych urządzeń dla użytkowników SmartThings

Do utworzenia wirtualnego czujnika obecności wymagany jest niestandardowy sterownik Edge o nazwie vEdge Creator autorstwa Tustin. Pozwala ona utworzyć wirtualne urządzenia na bazie nowych kodów Lua i działających lokalnie w centrali SmartThings. Więcej na jego temat można przeczytać na forum SmartThings.

Aby zainstalować vEdge Creator, należy wejść na stronę oraz zalogować na konto Samsung, na którym został zbudowany Twój inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia Enroll, a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas sterowniki urządzeń, w tym wypadku będzie to Virtual Devices V2, instaluj go poprzez kliknięcie Install. Pamiętajmy, że na chwilę obecną występuje ograniczenie instalacji maksymalnie 50 sterowników Edge na jedną centralę.

Po zainstalowaniu sterownika przechodzimy do aplikacji mobilnej SmartThings. I wykonujemy standardowe czynności dodania nowego urządzenia. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, następnie Dodaj urządzenie. Wybieramy opcje Skanuj w sekcji Skanowanie w poszukiwaniu urządzeń w pobliżu. Spowoduje to dodanie nowego urządzenia o nazwie vEdge Creator V2.8, które będzie można znaleźć w pokoju o nazwie Brak przypisanego pokoju. Oczywiście można je później przenieść do dowolnego pomieszczenia.

Odnajdź nowe urządzenie o nazwie vEdge Creator V2.8, mamy tutaj możliwość tworzenia kilkanaście typów wirtualnych urządzeń. Panel sterowania pozwala ustalić liczbę urządzeń, które chcesz utworzyć oraz jaki typ urządzenia mają reprezentować. Jak i sprawdzić ilość już stworzonych urządzeń danego typu.

W panelu sterowania urządzenia vEdge Creator V2.8, w sekcji Quantity to Create (Ilość do stworzenia) możemy określić ilość urządzeń do utworzenia. Minimalnie to jedno, a maksymalnie aż 10 wirtualnych urządzeń. W kolejnej sekcji Select & Create Virtual Device(s) (Wybierz i utwórz urządzenie wirtualne) po kliknięciu zębatki (⚙️) mamy możliwość utworzenia danego typu wirtualne urządzenie. Ostatnia sekcja Virtual Device Inventory (Spis urządzeń wirtualnych) pozwala sprawdzić liczbę utworzonych urządzeń danego typu. Pełna lista typów urządzeń poniżej.

Tworzenie wirtualnego czujnika obecności

Stwórzmy więc jeden wirtualny czujnik obecności. W sekcji Quantity to Create ustaw 1, a poniżej w sekcji Select & Create Virtual Device(s) wybierz z długiej listy typ Presence Sensor (Czujnik obecności). W aplikacji zostanie utworzone pierwsze wirtualne urządzenie, znajdziesz je w jednym z pokoi. Za pomocą przełącznika możemy symulować obecność lub nieobecność domownika. Oczywiście ma to swoją wadę, ponieważ sami możemy zaburzyć ten cyk omyłkowo, klikając przełącznik.

Aby czujnik obecności działał prawidłowo, wymagane jest jeszcze utworzenie dwóch procedur, będą one zmieniać stan obecności naszego czujnika. W panelu sterowania czujnika obecności, o nazwie vEdge Presence 1. Kliknij na dole ekranu sekcję Procedury, a następnie Dodaj procedurę. Musimy powiązać wirtualny czujnik obecności z lokalizacją innego użytkownika czy też bardziej jego urządzenia np. smartfonu, czy tabletu.

Po utworzeniu procedur będą one przełączać stan czujnika obecność. Zależnie czy urządzenie domownika będzie lub nie w lokalizacji inteligentnego domu. Nazwę czujnika obecności w każdej chwili można zmienić, przechodząc do Więcej opcji ( ⋮ ) >> Edytuj i zmień nazwę urządzenia.

Finalnie utworzyłem dwa czujniki obecności o nazwie Janusz i Gosia, sygnalizujące stan obecności domowników w domu.

Usunięcie utworzonego wirtualnego czujnika obecności

W każdej chwili można usunąć utworzony wirtualny czujnik obecności. Usuwa się go klasycznie jak inne urządzenia w ekosystemie SmartThings. Wykonaj następujące kroki:

  1. W aplikacji SmartThings, przejdź do panelu wirtualnego urządzenia.
  2. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i dotknij Edytuj.
  3. Stuknij Usuń urządzenie, a następnie Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie sterownika vEdge Creator V2.8

Aby usunąć generator wirtualnych urządzeń vEdge Creator, należy na początku usunąć wszystkie utworzone wirtualne urządzenia. Następnie usunąć sam kreator, czyli utworzony wcześniej vEdge Creator V2.8. Przechodzimy do panelu sterowania, a następnie w prawym górnym rogu ekranu Więcej opcji ( ⋮ ), z opcji wybierz Edytuj i tutaj kliknij Usuń urządzenie, a następnie potwierdź, wybierając Usuń. Należy również usunąć sam zainstalowany wcześniej sterownik w centrali SmartThings. Aby to zrobić, wejdź na stronę i zaloguj na konto Samsung. Kliknij Available Drivers (Dostępne sterowniki), odszukaj Virtual Devices V2 i wybierz Uninstall.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

One thought on “Wirtualny czujnik obecności – Jak się dowiedzieć, kto jest w domu ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s