Aeotec Doorbell 6 – dzwonek do drzwi dla SmartThings

Podstawowym zadaniem syreny alarmowej, czy dzwonka do drzwi jest odstraszenie ewentualnego intruza lub powiadomienie o przybyciu gości. Niebagatelne znaczenie ma również przy zabezpieczeniu życia i zdrowia domowników. Intensywny dźwięk może powiadomić o zbliżającym się niebezpieczeństwie pożaru, zalania, czy podtrucia tlenkiem węgla. Syrena to bardzo dobre rozwiązanie również do dużych domów, w których sypialnie są oddalone od kuchni czy kotłowni i zamontowane tam czujniki mogą nie obudzić na czas mieszkańców. W tego typu przypadkach należy rozważyć dokupienie kolejnych syren, bardziej zaawansowanych z wieloma programowalnymi sygnałami alarmowymi. Syrena wraz z bezprzewodowym przyciskiem przy drzwiach może pełnić rolę dzwonka do drzwi. Dzisiaj przyjrzymy się dzwonkowi do drzwi od Aeotec a mianowicie Aeotec Doorbell 6 z syreną posiadającą awaryjne zasilanie bateryjne oraz przyciskiem Aeotec Button stworzonym do syreny Aeotec Siren 6.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości sklepu Z-Home.pl, który udostępnił syrenę do testów.

Aeotec Siren 6 to syrena alarmowa systemu Z-wave współpracująca z innymi urządzeniami w tej technologii. Syrena posiada sygnalizację dźwiękową oraz wizualną. W połączeniu z bezprzewodowymi przyciskami koło drzwi, może spełniać funkcję dzwonka, do wyboru mamy, aż 30 różnych dźwięków. Syrena posłuży nam, jako alarm przeciw włamaniowy, alarm przeciw pożarowy i wiele więcej. Urządzenie zasilane jest z sieci elektrycznej lub w razie awarii prądu poprzez akumulator.

Aeotec Button to dodatkowy przycisk bezprzewodowego dzwonka dla Aeotec Doorbell 6 lub Aeotec Siren 6. Dla zestawu dzwonka może być dodatkowym przyciskiem przy drzwiach lub furtce, dla syreny jest rozszerzeniem pozwalającym na zbudowanie z niej inteligentnego dzwonka do drzwi.

Opis

Syrena alarmowa Aeotec Siren 6 i przycisk Aeotec Button razem tworzą dzwonek do drzwi Aeotec Doorbell 6, tak też nazywa się pakiet tych urządzeń.

Syrena alarmowa Aeotec Siren 6 jest zasilana z gniazdka elektrycznego lub w razie awarii prądu poprzez wybudowany akumulator o pojemności 400 mAh, producent informuje o nawet 4 godzinach pracy. Po czym przechodzi w stan offline. Syrena posiada aż 30 obsługiwanych dźwięków alarmowych z czego 9 możemy używać na bieżąco. Maksymalna głośność to aż 105 dB. Dodatkowo wbudowana dioda LED informuje o alarmie osoby niesłyszące. Urządzenie ma wybudowany czujnik wibracji co pozwala na powiadomienie, kiedy ktoś niepożądany będzie chciał go zdjąć/ukraść. Komunikacja z centralą odbywa się poprzez protokół Z-wave. Syrena posiada wymiary 76 x 76 x 38,5 mm i waży tylko 204 g. Syrenę możemy instalować tylko w pomieszczeniach zamkniętych, jej temperatura pracy to od 0°C do 40°C, przy wilgotności z zakresu od 8% do 80%.

Przycisk Aeotec Button jest wodoodporny oraz posiada zasilanie bateryjne wystarczające na 2 lata pracy. Zasięg komunikacji między głośnikiem a przyciskiem to nawet 90 metrów przy sprzyjających warunkach. Komunikacja nie odbywa się radiowo po 433 MHz – nie jest w stanie funkcjonować bez dzwonka Doorbell lub syreny Siren 6.

 • Plusy
  • Wbudowany niewielki akumulator
  • Prosty montaż
  • Aż 9 dźwięków do bieżącego użycia
  • Baza 30 alarmów do wybrania
  • Przetwarzanie lokalne, przy zastosowaniu sterownika Edge
 • Minusy
  • Cena

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania urządzeniem mamy możliwość włączenia/wyłączenia pierwszego dzwonka, uruchomienie typu alarmu: wyłączone bądź syrena i stroboskop oraz alert modyfikacji, czyli czujnik wybracji. W kolejnych sekcjach mamy dźwięki alarmów ponumerowane od 2 do 8. Każdy z nich posiada możliwość włączenia/wyłączenia dzwonka, uruchomienie typu alarmu: wyłączone bądź syrena i stroboskop. Niestety nie posiadamy panelu z procentem naładowania akumulatora. Na dole znajdziemy sekcję „Procedury” mamy tutaj listę procedur, w których używany jest dzwonek do drzwi. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań syreny. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy oraz pokoju.

Dodatkowo mamy ustawienia zaawansowane gdzie mamy możliwość skonfigurowania wydawanych dźwięków oraz regulację głośności dla każdego z dziewięciu ustawionych dzwonków. Wchodząc w ustawienia mamy pierwszą opcję „Component name„, wybieramy który z 8 alarmów syreny właśnie konfigurujemy. Do wyboru mamy:

 1. Browse –  także główna / nadrzędna kontrola dźwięku syreny
 2. Tamper –  znany jako dźwięk 2 na liście sterowanych urządzeń, kontroluje dźwięk / głośność odtwarzany, gdy czujnik wibracji lub czujnik sabotażu jest uruchamiany (gdy zbyt często poruszasz Siren 6).
 3. Button one –  określa dźwięk / głośność przycisku pierwszego po naciśnięciu lub gdy dźwięk 3 jest sterowany przez SmartThings.
 4. Button two określa dźwięk / głośność przycisku drugiego po naciśnięciu lub gdy dźwięk 4 jest sterowany przez SmartThings.
 5. Button three –  określa dźwięk / głośność przycisku trzeciego po naciśnięciu lub gdy Dźwięk 5 jest sterowany przez SmartThings.
 6. Environment –  określa dźwięk / głośność, gdy syrena otrzyma polecenie alarmu z-wave typu otoczenia. (tj. czujniki dymu, czujniki CO2 itp.)
 7. Security  określa dźwięk / głośność, gdy syrena 6 odbiera alarm typu Z-Wave (tj. Czujniki ruchu, czujniki drzwi itp.)
 8. Emergency  określa dźwięk / głośność, gdy syrena odbiera alarm typu Z-Wave alarm.

Następnie mamy możliwość ustawienia „Volume„, czyli głośności wydawanego alarmu. Zakres jaki możemy wprowadzić to 0 -100, co odpowiada 0 jako brak dźwięku, a 100 pełna moc głośnika syreny.

Ostatnią opcją jest „Tone„, czyli który z 30 dźwięków chcesz aby był odtwarzany podczas uruchomienia danego alarmu syreny. Możesz wybrać jeden z 30 dźwięków znajdujących się na tej stronie tutaj.

Jak przebiega konfiguracja dźwięku. W pierwszej kolejności ustaw alarm, który chcesz konfigirować w „Component name„, chcemy, skonfigurować przykłądowo Emergency, bo nie podoba nam się melodia i jej głośność. Następnie ustawiamy głośność „Volume„, wpiszmy 50 ponieważ chcemy tylko 50% siły głośności tego alarmu. Oczywiście dla alarmów zalecałbym wprowadzenie maksymalnej wartości 100. Ostatnia opcja „Tone” to wybór nowej melodi/dźwięku, na liście mamy aż 30, my wybierzemy „Christmas Tree” – melodia bożonarodzeniowa. Naszą nową konfigurację musimy jeszcze zapisać, a dokładniej wysłać do syreny. Zatwierdzamy ją klikając przełącznik „Send sound and volume configuration” na wartość „True„, czyli włączony. Nowy alarm został skonfigurowany. ożemy w głównym panelu urządzenia sprawdzić, czy dźwięk się zmienił. W sekcji Sound 8, klikając Dzwonek, mamy nowy dźwięk alarmu. Szczegółową instrukcję można znaleźć tutaj.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Jest to możliwe ze względu na wykorzystanie przez przełącznik nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ jest jednak między nimi różnica. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Dzwonek” czyli uruchomienie pierwszego dźwięku syreny, następnie typ alarmu „Wyłączone” i „Syrena i stroboskop” oraz alert modyfikacji, jako „Wykryto”. Dalej w opcjach mamy „Sound 2”, czyli dźwięk drugi, pozwalający na uruchomienie dźwięku syreny, następnie typ alarmu „Wyłączone” i „Syrena i stroboskop”. Kolejne dźwięki od trzeciego do ósmego posiadają identyczne opcje.

W drugiej możliwości „Wtedy”, syrena umożliwia odtworzenie jednego z dziewięciu dźwięków. Dzwonek umożliwia „Wyłącz”, co wyłącza emitujący dźwięk oraz typ alarmu, czyli „Wyłączone” i „Syrena i stroboskop”. Kolejne opcje dla sygnałów dźwiękowych posiadają identyczne opcje. Akcję tę możemy opóźnić o dowolny czas. Poniżej zamieszczam screeny.

Montaż

Montaż syreny alarmowej jest prosty. Przymocuj płytę do montażu ściennego w dowolnym miejscu w pobliżu gniazdka. W tym celu możemy użyć śrub 3x20mm lub taśmy dwustronnej.  Umieść syrenę alarmową w miejscu uchwytu.

Aby zamontować przycisk do syreny, znajdz miejsce gdzie chcesz go umieścić. Następnie sprawdź czy dzwonek raaguje na przyciśnięcie, czy przycisk i syrena nie są zbyt dalego i utraciły połączenie. Jeśli wszystko jest w porządu przymocuj płytkę montażową przycisku za pomocą śrub 2x20mm lub użyj taśmy dwustronnej. Zablokuj przycisk do płytki montażowej.

Przycisk zapewnia ochronę przed wodą IP55 i nadaje się do użytku na zewnątrz bez bezpośredniego narażenia na ulewny i penetrujący deszcz. Guzik jest wykonany z nylonu; trzymać z dala od źródeł ciepła i nie wystawiać na działanie ognia. Jeśli to możliwe, unikaj wystawiania przycisku na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV i zmniejszonej wydajności baterii.

Instalacja Aeotec Doorbell

Przed dodaniem dzwonka Aeotec do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą sterować dzwonkiem lokalnie w centrali. Co w przypadku odłączenia Internetu pozwoli reagować na naciśnięcie przycisku przy drzwiach wejściowych. W przyszłości instalacja nie będzie konieczna.

W tym celu instalacji sterownika SmartThings Edge, należy wejść na stronę (https://api.smartthings.com/invitation-web/accept?id=450930c1-02a6-43d8-adaa-4cbc51027956) oraz zalogować na konto Samsung, na którym został zbudowany Twój inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania, wybierając ACCEPT. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas sterowniki urządzeń, w tym wypadku Z-Wave Siren, instalujemy je poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować, klikając Uninstall. Pamiętajmy, że na chwilę obecną możemy zainstalować sterowników Edge maksymalnie 60. W przyszłości ta procedura nie będzie konieczna do prawidłowego wykrycia urządzeń.

Aby dodać Aeotec Doorbell do aplikacji SmartThings, musimy wykonać poniższą instrukcję. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy przycisk Dodaj ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń i przełączamy Według marki. Kolejno wybieramy markę Aeotec, następnie tym urządzenia Dzwonek do drzwi. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpoczęcie. Wybieramy centralę z którą połączymy nowy dzwonek. Następnie na obudownie, należy raz kliknąć przycisk. Znajduje się on z tyłu syreny. Po chwili urządzenie rozpoczęcie procedurę parowania. Pojawia się weryfikacja bezpieczeństwa Security S2, musimy albo zeskanować kod DSK QR, bądź wpisać początkowe cyfry kodu PIN. Następnie dzwonek zostanie dodany do platformy SmartThings. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia, możemy zmienić jego nazwę. Urządzenie może zostać wykryte jako Aeotec Siren, jest to prawidłowy efekt instalacji. Można zmienić pierwotną nazwę na Aeotec Doorbell, jak to uczyniliśmy poniżej. Dodatkowo możemy wybrać pokój dla nowego urządzenia oraz dodać do panelu ulubionych, aby zapisać zmiany, wybieramy Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Dodanie przycisku Aeotec Button

Doorbell 6 obsługuje do 3 przycisków Aeotec Button. Doorbell 6 jest już wyposażony w jeden przycisk Aeotec, do którego można dokupić 2 dodatkowe przyciski Aeotec, aby sparować i sterować tą samą syreną dzwonka Doorbell 6.

Aby dodać przycisk do syreny Aeotec, na poczatku musimy go przygotować. Otwórz pokrywę baterii przycisku i włóż baterię CR2450. Zablokuj pokrywę baterii z powrotem. Kliknij przycisk dzwonka raz i upewnij się, że dioda LED zamiga.

Przystępujemy do sparowania syreny Aeotec z Button. Stuknij szybko 3 razy przycisk akcji na urządzeniu Doorbell 6/Siren 6. Upewnij się, że dioda LED syreny miga powoli. Stuknij szybko 3 razy przycisk główny na Aeotec Button. Jeśli się powiedzie, syrena przestanie migać i wyda dzwięk alarmu.

Aeotec Doorbell 6 a zmiana sterownika SmartThings Edge

Od początku 2023 roku wszystkie nowe urządzenia dodawane do ekosystemu SmartThings korzystają już z producenta, bądź domyślnych sterowników SmartThings Edge. Jeśli jednak korzytałeś z Doorbell przed końcem 2022 roku, platforma SmartThings powinna podmienić stary sterownik Grovvy na Lua. Jeśli jednak tak się nie stało, możesz wymusić tą zmianę ręcznie. Uzyskując lokalne sterownanie urządzeniem. Niestety, aby zmienić sterownik konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do ekosystemu inteligentnego domu. Dodatkowo jeśli ekosystem nie przypisała odpowiedniego sterownika syrenie alarmowej proponujemy jego ręczną zmianę, wg. poniższej instrukcji.

Sterownik Edge moża również zmienić, jeśli obecny został źle przypisany, lub używany nie spełnia oczekiwań. Aby zmienić sterownik należy wejść panel sterowania urządzenia. Następnie klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), z listy wybieramy Sterownik i Wybierz inny sterownik. Z listy dostępnych wybierz sterownik Z-Wave Siren od developera SmartThings Drivers (Beta). Z przeprowadzonych testów wynika, że ten najlepiej komunikuje się z urządzeniem. W przyszłości inne nowsze sterowniki lub stworzone przez społeczność SmartThings mogą posiadać bardziej rozbudowane funkcje, zachęcamy do eksperymentów. Potwierdzamy wybór sterownika Z-Wave Siren, klikając OK.

Dodatkowe ustawienia

Kilka sekcji wyżej opisaliśmy szczegółowo konfigurację poszczególnych sygnałów dźwiękowych syreny alarmowej. Jednak w ustawieniach znajdziemy dodatkowo opcje konfiguracji przycisków Aeotec Button.

Pierwsza opcja „Button paring mode” dotyczy parowania dodatkowych przycisków, możemy skonfigurować maksymalnie 3 do jednej syreny. Wybieramy jaki chcemy nadać numer przyciskowi, a następnie klikamy przełącznik „Trigger button pairing„. Wysyłając rządanie do syreny. Zgodnie z instrukcją wprowadzamy dodatkowy przycisk w tryb parowania, klikając 3 razy jego główny przycisk. Po chwili zostanie dodany do syreny.

Druga opcja „Button unparing mode” pozwala na odłączenie dodatkowych przycisków dzwonka. Wybieramy jedną z dostępnych konfiguracji, możemy pojedynczo, lub dwa albo wszystkie przyciski na raz rozparować z syreną alarmową. Na koniec klikamy przełącznik „Trigger button unpairing„. Wysyłając rządanie do syreny.

Współpraca z usługą Smart Monitor

Aeotec Doorbell 6 można używać w usłudze SmartThings Home Monitor. Syrena ma 9 kontrolowanych sygnałów dźwiękowych, z których każdy można indywidualnie uruchamiać, ale podczas korzystania z Home Monitor wykorzystywany jest tylko główny dźwięk (pierwszy). Poniżej kilka screenów, pełny wpis dotyczący Home Monitor znajdziesz tutaj.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć Aeotec Doorbell z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel sterowania urządzeniem. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Rozpocznie się proces usuwania, musimy szybko w ciągu 2 sekund 6-krotnie przycisnąć przycisk mieszczący się z tyłu syreny. Następnie pojawi się komunikat o prawidłowym usunięciu urządzenia. Dioda LED zacznie powoli migać, co oznacza, że ​​jest gotowy do ponownego sparowania.

Resetowanie Aeotec Doorbell

Resetowanie dzwonka Aeotec nie jest zalecane, podejmuj te kroki w ostateczności. Kiedy przykładowo Twoja centrala inteligentnego domu uległa awarii i nie ma możliwości skorzystania z procedury usunięcia.

Aby zresetować Aeotec Doorbell 6, wykonaj poniższe czynności:

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk akcji przez 20 sekund.
  • [2-5 sekund], uruchomi się testowy dźwięk dzwonka, który zatrzyma się po upływie 5 sekund.
  • [5-20 sekund] Dioda LED będzie nadal migać szybciej (5 do 10 sekund) i szybciej (10 do 20 sekund).
  • [21 sekund i później] Dioda LED będzie następnie szybko migać 3 razy, a następnie będzie emitować wdech i wydech, gdy przytrzymasz przycisk akcji.
 2. Zwolnij przycisk akcji, a Doorbell 6 zresetuje się do ustawień fabrycznych.

Gdzie zakupić ?

Aeotec Doorbell 6 dostępny jest w cenie 439 zł w sklepie Z-Home. W pudełku znajdziemy syrenę alarmową, przycisk dzwonkowy, zasilacz, płytkę do montażu na ścianie w tym 3 wkręty, taśmę dwustronną do przyklejenia na ścianie oraz instrukcję obsługi w języku angielskim.

Instrukcja

Instrukcję w formie online można znaleźć tutaj. Poniżej możesz pobrać instrukcje w formie pliku PDF, w języku polskim, jak i angielskim.

2 myśli w temacie “Aeotec Doorbell 6 – dzwonek do drzwi dla SmartThings

  1. Urządzenia porównuje pomiędzy typami, czujnik zalania z czujnikiem zalania, dzwonek do drzwi z dzwonkiem do drzwi. Na blogu nie pojawiła się inna recenzja tego typu sprzętu, abym mógł porównać cenowo sprzęt. Biorąc pod uwagę, że inne domofony kosztują ponad 600 zł, mam na myśli Netatmo i Ring i mają już kamerę to cenę uznałem za wysoką. Mniej więcej z tych powodów nie pojawił się tutaj zarzut ceny. Nie możemy porównywać prostej wtyczki za 40 zł z bardziej zaawansowanym urządzeniem. Zarzut ceny ws. Zooz pojawił się w przypadku czujnika temperatury, ponieważ są dostępne znacznie tańsze odpowiedniki działające, że SmartThings

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s